555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

Teo, multumesc din nou pentru raspuns, si pentru compliment :))oricum eu te consider un bun profesionist altfel nu as apela la sfaturile tale chiar si la "colt de net" :)).
Ai dreptate in privinta medicului mai tanar, o sa discut cu el si in functie de raspuns o sa decid daca pot ramane la el in observatie, oricum la celalalt nu mai merg pentru ca m-am saturat sa ii vad mutra distrata si faptul ca uita de la mana pana la gura cu cine sta de vorba, dovada ca la el e un flux de paciente care nu-i permite sa stabileasca o relatie k lumea cu niciuna, poate doar cu cele pe care le cunoaste personal din alte surse. Eu chiar am ramas prost impresionata cand la ultima vizita la el cand ma dusesem sa ii spun ca am 2 teste pozitive de sarcina si ca ciclul nu mi-a venit nici dupa duphaston, el se uita distrat si ma intreaba "si vreti sa pastrati sarcina?" Nu ma asteptam sa nu stie mai nimic de mine desi in urma cu doar 2 saptamani fusesem la el pt. un examen complet. Deci....ai dreptate.
Mi-am facut si testul hiv si celelalte analize recomandate si o sa vad rezultatele maine. Nu vreau sa ma gandesc ce va fi daca nu vor fi bune.
Despre ce prenatale vorbesti ? Alea cu barza desenata pe cutie- poductie Pharmex cu 90.000 de lei cutia ?

Sa stii ca nu vreau sa te exasperez, iar daca o fac, regret. Doar ca nu stiu ce sa fac sa fie bine. Am doar 5 saptamani de sarcina si nu am pofta de mancare, painea si carnea nu ma atrag deloc, si as dormita intruna. Nu am varsat inca dar greturi am la cele mai diferite momente din zi, nu doar dimineata. E normal asa ceva ?

L, cu multumiri anticipate


Dosilia,

Desi am spus in mesajul precedent ca prefer eu insumi atitudinea "medicului tanar", cred ca il judeci prea aspru in mod nejustificat pe "cel batran"... Sincer, nici eu nu pot tine minte care este problematica fiecarei paciente pe care o am. Fapt pt care am apelat la ajutorul unui palmtop pe care il port in permanenta cu mine. Mai mult, chiar daca nu iti vine a crede, nu pot tine minte nici macar figura pacientelor (in schimb imi amintesc exact ce si cum in momentul cand arunc prima privire in vagina sau fac tactul bimanual)... Deci, fiind eu insumi in cauza, nu pot fi de acord cu tine din punctul acesta de vedere.

Despre Prenatale, intr-adevar la cele cu barza pe cutie ma refeream. Nu stiu cine le produce si stiam ca sunt comercializate la 100k ROL cutia... Dar recomandarea nu se refera neaparat la un anume tip de adaosuri prenatale, ci la oricare disponibile in farmacii (vei constata ca farmaciile care se respecta au 3-4 tipuri de pilule prenatale in stoc), toate au o formula care de care mai completa...

Prezenta greturilor pe intreg parcursul zilei este cat se poate de normala la inceput de sarcina. Atata vreme cat nu exista varsaturi, te poti declara chiar fericita, dealtfel. Trebuie insa sa te alimentezi corespunzator, nu stiu cum sa subliniez chestiunea aceasta mai pregnant, de asa natura incat sa intelegi importanta ei!

Chestia cu exasperatul (ca si cea cu complimentul - sāc!!!) a fost o gluma, asa ca stai cat se poate de linistita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by kamiska

Drage Nimeni,
Am si eu o mare , mare rugaminte la tine: sunt insarcinata in 5 sapt., iar joi 11 dec am fost la primul control de sarcina si dr. mi-a spus ca am un polip decidual de aprox 1cc, de culoare violacee si ca am o secretie. Mi-a dat sa-mi pun 6 ovule de clotrimazol.
Intrebarile mele disperate sunt:
1) ce inseamna polipul ala si ce riscuri presupune el ptr sarcina?
2) pe prospect la clotrimazol scrie la contraindicatii ''primul trimestru de sarcina cu prudenta'' ( mie dr nu mi-a facut un examen al secretiei ca stie exact ce e).
Ce parere ai? sa-l iau sau nu??? Ce riscuri sunt daca-l iau si ce riscuri daca nu-l iau?????
Multumesc mult ptr raspuns.
kamy 5 saptamani

kmy


Kamiska,

Polipul decidual este unul si acelasi lucru cu polipul endometrial, dar pe parcursul sarcinii (in sarcina, mucoasa endometriala se transforma in mod specific si capata numele de decidua). Nu este nimic altceva decat o excescenta in forma de deget de manusa a mucoasei care tapeteaza in interior peretii cavitatii uterine. Daca polipul este suficient de lung si a crescut intr-o zona apropiata colului uterin, poate cobora prin canalul cervical, devenind astfel vizibil in vagina (asa cum se intampla la tine).

Pe parcursul sarcinii un astfel de polip prezinta riscuri reduse, dar existente totusi. Oricand pe parcursul sarcinii poate sangera, fie la traumatisme minore (lavajul vaginal), fie chiar spontan. Tot oricand poate favoriza ascensiunea infectiilor vaginale (la randul lor favorizate de schimbarea mediului vaginal in timpul sarcinii) catre polul inferior al sacului ovular. Mai sunt si alte posibile complicatii, dar cu frecventa deosebit de redusa.

Deseori un polip decidual prolabat in vagina la inceputul sarcinii se retrage in cavitatea uterina pe parcursul celui de-al doilea trimestru, datorita cresterii in sus a uterului (care tractioneaza polipul in aceeasi directie) si reducerii dimensiunilor polipului (datorita nivelurilor crescute progesteronice din timpul sarcinii). Fapt pt care atitudinea este in general de "expectativa armata", adica nu se intervine pana cand nu apar complicatiile mentionate.

Daca medicul tau ti-a prescris Clotrimazol, inseamna ca a identificat o candidoza vaginala, foarte frecventa la gravide datorita motivului expus mai sus. Ca nu ti-a facut analiza secretiei vaginale nu prea cred ca e adevarat, aceasta fiind una din investigatiile obligatorii la orice inceput de sarcina - probabil a facut-o si nu stii tu (probleme de comunicare cu medicul, aparent). Clotrimazolul poate fi administrat fara vreo teama pe parcursul primului trimestru; administrarea lui timp de 6 zile nu are nici o posibilitate de a influenta negativ sarcina (este folosit deosebit de intens la gravide). Daca nu faci tratamentul candidoza va "inflori" exploziv, vei avea scurgeri vaginale, mancarimi, usturimi. Mai mult (si in contextul existentei polipului prolabat in vagina), infectia se poate propaga ascendent la continutul uterin si duce in timp la "subrezirea" membranelor in partea lor de jos - consecinta posibila este aparitia fisurilor sau rupturilor premature de membrane. De asemenea, la nastere colul va fi inflamat si semnificativ mai fragil in conditiile existentei unei candidoze vaginale masive si vechi (deci riscul de ruptura de col sporeste). Cu alte cuvinte, cam TREBUIE sa faci tratamentul prescris...

Oricum, deciziile terapeutice trebuie sa le iei intotdeuana impreuna cu ginecologul care te are in observatie... Nu sta in puterea mea (si cu atat mai putin a ta) sa hotarasc daca un anumit tratament este de urmat sau nu. Cel care te examineaza direct este singurul capabil a lua astfel de decizii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

In afara de ceea ce te-am intrebat deja, insist asupra chestiei cu alimentatia....ce sa mananc si ce NU am voie sa mamanc absolut deloc ? In plus as vrea sa stiu daca pot sa iau ceva ca sa imi stimulez pofta de mnacare pe care nu o am deloc. Chiar duminica am gatit si m-a secat mirosul de mancare asa ca la sfarsit dupa ce am spalat toate vasele si bucataria nu mi-a mai ars de mancare in schimb m-am aruncat ca o disperata asupra unei portocale imense pe care am devorat-o fara sa respir...si asa patesc zilnic. daca nu mananc portocale e de rau. Am auzit eu bine ca nu sunt indicate baile calde ? De ce? ca sunt relaxante doar. Si daca am facut bai fierbinti acum ce mai pot face? in afara de asta...Stii, chiar tu ziceai cuiva ca e mai bine sa puna intrebari decat sa aiba regrete ulterioare...


Dorsilia,

TREBUIE sa mananci: carne proaspata sau congelata, lapte si produse din lapte pasteurizat, oua, fructe, legume, verdeturi.
IN CANTITATE MICA poti manca: conserve de carne sau peste, carne de vanat, branzeturi din lapte nepasteurizat ("moi", "fermentate"), mancaruri gatite grase sau cu prajeli/rantasuri.
NU AI VOIE sa mananci: condimente, mancaruri si branzeturi foarte sarate.
Mentiune aparte pt: FUMAT - absolut interzis; ALCOOL, CAFEA, CEAI RUSESC - numai slabe si in cantitati si cu frecventa foarte reduse. MEDICAMENTE nu iei deloc decat dupa consultarea ginecologului (nu a vecinei/verisoarei/prietenei/binevoitoarei de pe forumuri).

Baile fierbinti au efect revulsiv pt circulatia sanguina pelvina. Adica modifica reactivitatea vasculara si fluxul de sange in zona uterului si anexelor. Ceea ce poate conduce la sangerari si chiar la evenimente mult mai neplacute (declansarea unui avort). Daca ai facut asa ceva pana acum si nu s-a intamplat nimic totul este OK, dar renunta la obiceiul acesta pe parcursul sarcinii (si vei vedea efectele asupra notei de plata la apa calda... )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Furnicutza

Draga nimeni,

Care poate fi cauza unei menstruatii foarte reduse cantitativ si ca durata (2 tampoane-2 zile--apoi doar secretie maronie alte 2 zile)cata vreme ciclul e regulat (29 zile) si temperatura dupa ovulatie se mentine ridicata (peste 37) timp de 12-14 zile?

Multumesc,

Furnicutza


Furnicutzo,

Hipomenoreea (asa se numeste situatia descrisa de tine) cu cicluri menstruale normale poate avea cauze variate.

Daca asa ai avut menstruatia de cand te stii, ar putea fi vorba de o hipoplazie uterina ("uter infantil" - uterul e foarte mic, asemanator ca dimensiuni celui al fetitelor impubere) sau o insuficienta ovariana globala (ovarul secreta hormonii caracteristici, dar in cantitati reduse). Daca ai avut o sarcina pe care ai dus-o la termen, posibilitatile de mai sus se exclud.

Daca hipomenoreea s-a instalat dupa o nastere sau chiuretaj uterin (nu neaparat pt intreruperea unei sarcini) ar putea fi vorba de o sinechie uterina partiala sau de reducerea suprafetei endometriale functionale.

Hipomenoree mai poate aparea si drept urmare a stressului psihic, fara relatie neaparata cu vreun eveniment genital sau extragenital aparte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by ileden

Da, ai dreptate nici eu nu am vrut sa ma imbat cu apa rece si tocmai de aceea am facut si un test rapid.

Probele au fost luate din secretia recoltata din profunzimea canalului cervical.
La Cantacuzino sunt trei tipuri de teste de Antigen Chlamydia. Eu l-am facut pe cel mai complex, se numeste Antigen Chlamydia -ELISA VIDAS(costa 650000) si un test rapid de Antigen Chlamydia (de "doar"200000). Ambele au iesit negative.
Eu parca as avea mai multa incredere in analizele de la Cantacuzino. Tu ce zici?
Eu sunt tare bulversata.

Multumesc,
Ile


Ile,

Daca ELISA a iesit negativ la Cantacuzino, inclin sa cred ca nu ai nici urma de infectie genitala chlamydiana... Nu ai de ce sa fii bulversata, mai degraba ar trebui sa fii fericita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

Teo, suntem in plop si plopul in aer !!!!

Nu mai am NICI un simptom de sarcina (greturi, ca de vomat nu am vomat deloc, dureri de sani, intepaturi in burtica- nu mai am, ba chiar pot manca, si asta de marti dupa-amiaza si e doar a 8-a saptamana de la ultima menstruatie.

Nu stiu ce sa cred, ce sa se fi intamplat?

Medicul e plecat in concediu deja.

Nu mai pot inchide ochii de grija. Inainte aveam certitudinea ca fiindu-mi rau si greata era bebe acolo ok, acum nu mai simt nimic si asta ma distruge.

Spune-mi sincer ce crezi ca e ?

Lia


Raspund "peste rand" mesajului de mai sus datorita potentialului sau caracter de urgenta - sper sa se inteleaga corect motivatia gestului!

Disparitia semnelor neplacute de inceput de sarcina (greturi, varsaturi, senzatie de balonare, sani umflati, etc) poate fi un element de evolutie normala a acesteia. Mi se pare insa cam precoce si, ceea ce este cel mai important, cam brusca disparitia acestor semne (asa cum rezulta din mesajele postate). Cu prima ocazie (adica maine dimineata) mergi ORIUNDE (adica NU neaparat la un ginecolog) sa faci o ecografie de sarcina.

Candidoza vaginala in primul trimestru de sarcina se trateaza exclusiv local, cu spalaturi vaginale cu un antiseptic special conceput pt acest scop (Tantum Rosa, Septovag) la care se adauga o lingura de bicarbonat de sodiu, urmate de introducerea in vagina a unor ovule antimicotice fara efect teratogen in administrarea locala limitata in timp (Clotrimazol, Myconazol). Aspectele acestea sunt insa secundare ca importanta in momentul de fata.

Restul problemelor ridicate in mesajele tale sunt sau simple comentarii (deci nu necesita vreun raspuns) sau nu mai sunt de actualitate (in lumina ultimelor tale postari).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Furnicutza

Dragule, multumesc mult pentru raspuns si te rog mult ajuta-ma sa scap de aceasta hipomenoree. Ea dureaza de un an, timp in care am facut o histeroscopie cu chiuretaj biopsic pentru extragerea unui polip (nu-mi mai amintesc daca eram asa inainte de histero--nu sangeram din cauza polipului, l-am descoperit la un control de rutina). Situatia nu s-a schimbat iar endometrul meu creste suficient zic eu (ex. ziua 10-7mm), uterul este normal (53/40/48), ce te-ar mai interesa? Am avut o sarcina in urma cu 3 ani intrerupta din cauza unei disgravidii severe de prim trimestru (si multa neinformare din partea mea, impardonabila!!) si o miometrectomie acum 5 ani din cauza unui fibrom (foarte mic). Am 33 de ani si imi doresc tare mult un BB. Poti sa ma ajuti? Orice sfat al tau va fi mai mult decat apreciat!


Multumesc,

Aceeasi Furnicutza


Furnicutzo,

Este imposibil de ajuns la un diagnostic de certitudine si/sau de condus un tratament ginecologic (chiar medical) prin corespondenta. Solutia este sa te adresezi unui ginecolog din apropierea ta in care ai incredere, care te poate consulta si poate indica investigatiile care i se par necesare.

In alta ordine de idei, nu stiu ce anume te supara la faptul ca menstrele tale sunt scurte si reduse cantitativ... Acesta nu este nicidecum un semn definitoriu al unei stari de infertilitate... Este drept, date fiind antecedentele tale obstetricale si ginecologice, ar fi mai mult decat indicat sa fii examinata si investigata minutios inainte de a incerca sa ramai gravida.

Eu as incerca mai intai sa aflu daca exista ovulatie. Masurarea temperaturii bazale (pentru inceput) ar fi un lucru ieftin si usor de facut. Cum obtinerea primei curbe complete va dura cam o luna, nu as pierde vremea si as proceda la investigare ecografica a aparatului genital. Examenul fizic ginecologic combinat cu un test Pap sau un examen microscopic al secretiei vaginale ar putea identifica alte cauze de infertilitate si ar putea fi instituit un tratament.

In cazul in care curba menotermica indica fie anovulatia, fie lasa de banuit existenta unor niveluri necorespunzatoare ale hormonilor sexuali, as proceda la dozarea acestora din urma: estradiol (E2), progesteron (P) - neaparat!, FSH si LH in ziua 3 a ciclului menstrual; E2, FSH si LH in ziua 14/15; P in ziua 21/22.

Daca menotermic ciclul pare normal as mai temporiza putin dozarile hormonale si as proceda la investigarea cavitatii uterine. O HSG (histerosalpingografie) ar putea confirma existenta unei sinechii uterine. Daca HSG e si ea normala, as trece la histeroscopie.

In fine, daca uterul este OK histeroscopic, as doza hormonii sexuali dupa schema de mai sus, plus: hormonii in relatie cu tiroida (T3, T4, TSH) si prolactina (PRL).

Pe parcurs pot aparea alte 1001 de variabile care pot indruma investigatiile pe alte cai... Sper ca iti dais eama acum ca ceea ce imi ceri in mesajul tau este de fapt... imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by aime

arian,
multe multumiri, luna viitoare o sa incerc, deci, cu clomifen (puregonul, desi scump, il tinem deocamdata in expectativa)si am credinta ca intr-o zi se va implini minunea. Maine ma duc sa fac progesteronul si-ti dau de stire.
N-am vrut sa te necajesc, si nici pe departe sa te "perii", dar nu stiu, asa mi-a venit sa-ti spun.
Keep in touch


aime


Asa sa faci!
Da' uite ca a trecut "maine" si n-am aflat cat este progesteronu'


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by faby

Buna ,nimeni
iti multumim foarte mult pt.ceea ce faci pt.noi.
Bineinteles am si eu o intrebare,mai bine zis nelamurire:in urma unui test papanicolau am aflat ca am o infectie pe care mi s-a zis sa o tratez cu metronidazol cite 2tablete/3zile.Dupa testul papanicolau ,doctora mi-a spus ca ar fi bine sa mai fac inca un test,o cultura din col in urma careia mi-a dat un alt tratamen:ciprinol cu nistatina timp de 10 zile.In timpul asta mi-a dat si polidin 20 fiole in 10 zile(asta din cauza ca nu ramin insarcinata ,incerc cam de 6 luni,zice doctora ca ar putea fi trompele infundate,si polidinul ajuta in oarecare masura),ma rog intrebarea mea ar fi din punctul tau de vedere,la ce medicamente mi s-au dat de fapt,despre ce a fost vorba?(de la doctora nu am inteles mare lucru)

Multumesc muuuuuuuuuuuuuuult,faby


Faby,

Este greu de "ghicit" agentul etiologic in vaginita ta, cu atat mai mult cu cat cele doua tratamente au spectre distincte de actiune. Prima data probabil a fost evidentiat un Trichomonas, sau poate doar bacterii patogene. A doua oara pare a fi vorba de o infectie mixta cu Candida si bacterii. Cel mai simplu ar fi sa o intrebi direct pe doctorita. Sau sa soliciti macar o copie a buletinului de analiza... atata vreme cat ai platit analiza, ai dreptul sa fii in posesia rezultatului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by oana_s

Draga Teo,
imi cer scuze anticipat pt timpul pe care ti-l rapesc cu o intrebare asa de banala, dar nu stiu la cine sa apelez pt un sfat. Te-as ruga tare mult sa-mi recomanzi un medic bun din Bucuresti (sunt insarcinata in 7 saptamani), care sa fie dispus sa dialogheze cu pacientul (cel la care merg acum este foarte laconic in raspunsuri).
Al doilea lucru despre care vreau sa te intreb este daca ar fi cazul sa iau deja acid folic pt ca am vazut aici ca toate mamicile iau, pt ca medicul inca nu mi-a prescris. Fiind in primele saptamani de sarcina ma confrunt cu o stare generala de rau, greata accentuata si varsaturi de cel putin trei ori/zi asa ca as vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa iau un medicament pt asta (metoclopramid sau altceva). Cam asta e tot si astept raspunsul tau.


Multumesc mult,
Oana


Oana,

Foarte pe scurt, pt ca explicatiile raspunsurilor mele le gasesti in continutul altor raspunsuri din topicul acesta:
1. Dr. Emil Urleteanu, Sp. Pantelimon
2. poti lua fara grija acid folic. am discutat problema aceasta pe larg chiar acum cateva zile.
3. poti lua antiemetice, in ordine (pana cand vezi ca dispare voma) Metoclopramid, Emetiral, Torecan, dar cu limita. Si aceasta problema a fost discutata tot in ultima saptamana.

Oricum, nu iti autoadministra medicamente!!! Orice decizie terapeutica pe parcursul sarcinii trebuie sa apartina sau sa fie filtrata de ginecolog!!!


Mergi la inceput