555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

in plus din 29.10 si pana in 5.11 am luat ciprinol pentru infectia urinara si Lomexin 1 ovul pt. Leptothrix; nu am stiut despre sarcina si nici nu stiu daca eram gravida atunci, tu ce crezi? am avut un singur contact in perioada asa zis fertila, de la care nu ma asteptam la mare lucru.
Ce efecte pot avea aceste medicamete luate in acea perioada asupra produsului de conceptie?


Fecundatia s-a produs prin 10.11.2003. Ciprofloxacina s-a eliminat din organism pana atunci, iar Lomexinul a avut actiune aproape exclusiv locala si de scurta durata (3-5 zile). Deci, din nou, RELAXEAZA-TE !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by ileden

Teo, iti multumesc mult pentru raspuns.
Tratamentele le-am facut si eu si sotul meu. Am sa iti spun si ce am luat.La primul (Sumamed 3 zile+ Doxicilina 12 zile+12 ovule Polyginax+7 zile de Ciprofloxacina), al doilea a fost la fel.Al treilea prima zi doua tablete de Sumamed apoi 5 zile cate una si 14 zile de Vibramicina +12 zile ovule Cervugid +6 ovule Canesten.
Nici nu vreau sa imi amintesc cat de rau mi-a fost de la aceste medicamente.
As mai putea lua medicamente din "gama" Macrolide sau Peniciline
Ca din grupa Azithromicina, Fluoroquinolone si Tetraciclina am luat.

Tu ce crezi ca as mai putea lua ?


Multumesc,
Ile


Ile,

Eu as mai incerca (pe rand, nu toate odata!):
- Eritromicina 0,5g la 6 ore, timp de 7 zile
- Amoxicilina 0,5g la 8 ore, 7 zile
- Ofloxacina (Zanocin) cate 2cp a 0,2g (adica 0,4g) la 12 ore, 7 zile
- Josamicina (Wilprafen) 0,5g la 12 ore, 10 zile.

Si apoi, daca ar fi cazul, as lua-o de la capat.

Oricum, NU iti autoadministra medicamentele de mai sus!!! Intreaba-ti ginecologul ce parere are despre schemele de tratament descrise si urmeaza indicatiile lui!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

Teo, multumesc pentru raspunsurile tale foarte complete si la obiect...mai rar asa medic , era bine sa fi putut fi si medicul meu, as fi fost mai linistita. Asa...trebuie sa ma descurc cu cei de aici.
Cat despre ingrasare eu una nu intrevad cum o sa ma ingras daca aproape orice miros ma supara. cele mai digerabile mi se par fructele si sucurile de fructe, dar presupun ca nu e destul. Cand m-am referit la tona de analize recomandate de acel medic am avut in vedere ca eu una nu am cerut nici una :)), mi-au fost date sa le fac fara posibilitate de refuz: hepatita A, hepatita B, examen de urina, HIV, VDRL, Hb, glicemie, toxoplasmoza, Rh, grupa sang.
Daca spui ca fecundatia s-a produs posibil prin 10.11, atunci nu am doar 5 saptamani si 4 zile de sarcina ? Nu acela e momentul conceptiei? Scuza-mi ignmoranta dar m-am tinut departe de aceste probleme atatia ani incat am uitat "cum se fac copii" :)), dar o sa ma ajuti tu sa inteleg.
Sa traim sanatosi pana la vara si o sa vad eu cum ma descurc cu nasterea, probabil va fi cezariana dupa dimensiunile mele...ma indoiesc ca se va putea natural. Dar pana atunci mai e.
Astept cu nerabdare parerea ta
Numai bine
L


Dorsilia,

Daca-mi spui in ce oras locuiesti, s-ar putea sa-ti pot recomanda un ginecolog din preajma ta. Nu ai fi foarte fericita sa fii pacienta mea, orice abatere de la indicatii este "pedepsita" la mine cu minute bune de teorie .

Evident ca nu poti trai si nu poti asigura nici necesarul pentru sarcina numai cu fructe si sucuri. Va trebui sa te alimentezi, chiar daca nu ai pofta de mancare si/sau apar greturi sau chiar varsaturi. Mananca de multe ori pe zi cantitati reduse de alimente. Iar daca greturile sunt chiar insuportabile sau mesele sunt urmate deseori de varsaturi, poti inghiti un drajeu de Emetiral. Daca voma apare dupa primele inghitituri, inlocuieste Emetiral drajeuri cu Emetiral supozitoare (pe care, evident, NU le inghiti... ). Daca si asa voma continua sa se produca, inghite o tableta (sau continutul unei fiole) de Torecan. Dupa cum ti-am mai zis (dar vad ca trebuie sa repet ), cantareste-te saptamanal. Daca scazi in greutate, prezinta-te la spital pt internare.

In privinta analizelor, vad ca ti-au fost prescrise in plus fata de ce ti-am spus eu cele pt depistarea hepatitelor si toxoplasmozei, ca si glicemia ("incarcare" rezonabila pt o gravida care vrea sa se respecte...); in schimb nu vad examenul bacteriologic al secretiei vaginale.

Dorsilia mama, tu CITESTI ce iti scriu eu? Nu au trecut decat cateva ore de cand ti-am explicat cum se poate exprima varsta unei sarcini... Acum revii cu aceeasi intrebare! Daca te uiti mai atenta la calendar, vei vedea ca sunt 4 saptamani si jumatate, nu 5 si jumatate de la fecundatie. Adica 6 si jumatate de la ultima menstruatie (cat ti-a spus doctorul).

Nu prea inteleg referitor la ce astepti parerea mea... ma intrebi cumva de pe acum daca va fi nevoie de nastere prin operatie cezariana? In afara de situatia unui bazin serios stramtat, caz in care intr-adevar se profileaza necesitatea unei cezariene, sau a altor afectiuni pe care le "posezi" (desi nu ai mentionat vreuna), intrebarea este MUUUULT prematura...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by ileden

Maine voi merge la consult si ii voi spune doctoritei mele.
Pe langa aceasta "prietena", Chlamydia, mai am si un chist pe ovarul stang care ar trebui scos si nu se poate scoate(imi spune doctorita mea) pana nu ma vindec.
Doua intrebari mai am, si promit sa nu te mai stresez.
1.Tu zici sa le iau pe toate(pe rand)dar una dupa alta si apoi sa refac analiza sau sa iau un tip de antibiotice si apoi sa fac analiza, apoi pe urmatorul si tot asa pana iese negativa?
2.Oare aceste antibiotice nu vor avea efecte negative asupra ficatului, stomacului, rinichilor mei? Pentru ca nu mi-ar placea sa ma
tratez intr-o parte si sa ma stric in alta. Ce parere ai?

Multumesc,
Ile


Ile,

Mi-am dat seama recitind cele scrise de mine in precedentul mesaj catre tine ca intr-adevar se poate intelege si ca ar trebui de urmat toata succesiunea celor 4 antibiotice mentionate. NU asta am vrut sa spun. Fiecare dintre antibioticele prezentate reprezinta baza sau axul unei cure terapeutice (ele vor fi insotite de antiinflamatorii si stimulatoare ale imunitatii pe cale generala si de un tratament local - spalaturi urmate de introducerea de ovule/comprimate vaginale). In mod normal, ar trebui sa se refaca examenul secretiei endocervicale la 1 saptamana dupa fiecare asemenea cura. In cazul in care costurile implicate de analize (care se adauga celor ale medicamentelor) depasesc posibilitatile tale, se poate proceda (cam neortodox...) la aplicarea a 2 cure diferite una dupa cealalta si doar apoi sa se refaca examenul de laborator.

Medicamentele indicate, in dozele si pe perioadele de administrare mentionate, nu au efecte negative importante pe alte organe, mai ales daca acestea nu sunt deja suferinde. Altfel spus, raportul risc/beneficiu este foarte bun pt o persoana tanara si fara alte afectiuni.

In alta ordine de idei, ai vrea tu sa ai capacitatea de a ma stressa pe mine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Marcelle

Mutumesc Teo pt raspuns. Acum mi-e clar. Nu mai iau comprimatele de acid folic Romanesc de 5mg pastila cate 3 pe zi.
Cred ca am luat prea multe.
Intr-adevar vitaminele mele frantuzesti Oligobs Grossesse contin:
Vitamine:
C 22,5 mg, E 3,75mg, B1 0,37 mg, B2 0,37 mg, B6 0,75 mg,
B9 100 mcg, B12 0,5 mcg, B8 0,028 mg / pe comprimat.( In mesajul precedent am scris cantitatea de B9 pt 100g, nu vazusem ca e dat si pe comprimat).
Minerale: Calciu 60 mg, fier 7mg, mageziu 30 mg, zinc 7mg, cupru 0,45mg)/ pe comprimat.
Vitaminele astea mi-au fost recomandate cate 2 comprimate pe zi. Deci nu mai e necesar sa iau si acidul folic suplimentar?

In rest mie mi-e foarte greata, vomez de vreo 4 ori pe zi, acid + mancare. Cred ca vommze chiar si vitaminele. E vreo problema?
De scazut in greutate nu am scazut, din saptamana 6 pana in 9 am pus 3 kg, iar dupa o saptamana nu mai mai pus nimic dar nici nu am scazut. In schimb nu stiu ce sa ma mai fac cu voma asata.Oare pana cand dureaza??

Si mai am o intrebare, o sa razi de mine, dar si cu acest risc o pun.
Ieri dupa ce am scris am simtit o scurgere pe tampon ( il am pt utrogestan), nu am vazut nimic colorat, doar ca era ud. Am simtit un pic si pe ciorapi pe ambele picioare.Ce s-ar fi putut intampla? Se paote sa se rupa apa asa devreme? O sa razi, dar nu stiu ce a fost, sper sa nu fi pus in pericol evolutia bebelasului ca tare mi-l doresc si am avut din pacate in 2001 o sarcina oprita din evolutie.

Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Marcela


Marcela,

In primul rand sa mentionam ca Vit B9 este unul si acelasi lucru cu ac. folic, astfel incat si alti cititori ai acestor posturi sa inteleaga ce se vorbeste.

Combinatia de vitamine si oligoelemente pe care o mentionezi este ideala pt sarcina in ceea ce priveste acoperirea necesarului pt o gravida, dar la un ritm de administrare de 4cp/zi (adica dublul celui ce ti-a fost prescris). Bineinteles, daca iei polivitaminele indicate nu vei mai lua ac. folic separat.

In privinta greturilor, citeste te rog mesajul pe exact aceeasi tema ce l-am postat acum cateva minute drept raspuns la o intrebare a user-ului Dorsilia. Torecan cred ca se gaseste si prin Fr, fiind la origini medicament elvetian; oricum, denumirea comuna internationala (DCI) este Thietylperazinum. Emetiralul este pur romanesc, deci slabe sanse sa-l gasesti prin Fr; DCI este Proclorperazinum.

Greturile vor dura cel mult pana in saptamana 12, in mod exceptional 14. Continua sa te cantaresti saptamanal. Citeste sfaturile pe aceasta tema pe care le-am adresat initital Dorsiliei, sunt valabile si pt tine.

In privinta scurgerii mentionate, nu este nimic hilar in cele descrise. Inteleg ca folosesti Utrogestan intravaginal. Secretia vaginala este mult mai abundenta sub actiunea acestuia. Probabil ceea ce a curs a fost o mica parte a secretiei acumulate in vagina. Sau (poate vei rade tu acum) s-ar putea sa fi scapat cateva picaturi de urina: nivelurile mari de progesteron din sange determina o relaxare a tuturor muschilor netezi, deci inclusiv a celor ce alcatuiesc sfincterul vezical intern (care are rolul de a opri iesirea urinei din vezica). Oricum, nici nu se pune problema de "rupere a apelor" la 10 saptamani de sarcina!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Marcelle

Teo, inca o intrebare?
Daca vomez dupa ce iau vitaminele, sa le mai iau inca o data?

Multumesc,
Marcela


Daca voma survine in prima ora dupa administrarea vitaminelor, da, le iei inca o data. Administrarea vitaminelor si a oligoelementelor nu este o problema atat de delicata pe cat pare. Chiar daca se iau cateva doze in plus sau in minus, situatia sarcinii nu va fi influentata cu nimic. Esenta o constituie alimentatia. Pilulele pe care le iei sunt doar suplimente.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by vilma

Buna Teo. Am o problema.
Data probabila a nasterii: 20 decembrie.
A doua nastere, prima fiind prin cezariana la cerere. (in aprilie 2001)
Incepand de duminica, 7 dec., am avut o scurgere vaginala clara, incolora, fara miros, in cantitate medie si discontinua (nelegata de efort fizic, deoarece am avut-o inclusiv noaptea, in timpul somnului). Nu am avut nici un alt simptom. Marti am fost la consult si s-a constatat ca am colul inchis, scurgerea fiind o micoza. Mi s-au prescris: ovule Polygynax, una pe seara. Din nefericire, seara de marti a inceput un "cosmar" pe care nu-l mai inteleg. In urma administrarii ovulului, am avut (la cateva ore distanta) scurgere galben-intens, urmata de arsura vaginala, scaune diareice puternice (probabil si datorita unei salate de varza murata), au urmat niste crampe puternice asemanatoare cu contractiile, cu durata deaprox. 15 sec., la intervale de 7 minute. Au urmat scurgeri sangerii, care au devenit spre dimineata maro. Am crezut ca s-a declansat nasterea, dar dupa cateva ore au incetat. Pe parcursul urmatoarei zile, miercuri, am mai avut contractii rare, de intensitate medie. Seara am fost la consult. Colul era inchis, concl;uzia: o reactie ciudata la ovulul Polygynax. Contractiile posibil sa fi fost declansate de crampele abdominale/ intestinale (asta e presupunerea mea).
In aceasta noapte am avut din nou contractii, diferite totusi, destul de puternice. Spre dimineata din nou scurgere cu sange din vagin.
Acum nu mai am crampe, contractii, decat slabe si rare, si o scurgere redusa vaginala maro.
Ajunsa in acest punct, trebuie sa spun ca odata cu ovulul am luat si un preparat de fier (Sorbifer) 2 pastile/zi (in urma analizelor a reiesit ca am anemie). Aseara am luat 2 No-Spa, la interval de cateva ore. Fara efect asupra crampelor.

Ce crezi ca mi se intampla?
Multumesc anticipat pt. raspuns, sper sa si apuc sa-l citesc la timp .
Numai bine!
Vilma


Vilma,

Din cele descrise de tine nu imi pot inchipui altceva decat ca "micoza" de care vorbesti este o candidoza vaginala veche, netratata si agravata de starea de graviditate. Tratamentul care ti-a fost prescris este cel ideal, practic ar trebui sa faci in fiecare seara un usor lavaj vaginal urmat de introducerea adanc in vagina a unui comprimat de PolyGynax, pana cand termini doua cutii (adica 12 zile).

Reactia locala manifestata prin arsura si scurgere galbena este intr-adevar determinata de PolyGynax: coloratia scurgerii ese data de continutul ovulului, iar arsura dovedeste inca o data ca peretii vaginei sunt deosebit de intens inflamati.

Reactiile uterine (contractiile dureroase cu sangerare) si cele digestive (diareea) ma cam indoiesc ca ar fi fost provocate de PolyGynax: nu vad care dintre componentele sale ar putea avea asemenea efecte. Oricum, nu este nici momentul, nici timpul sa investigam sau sa discutam problema asta. Pt orice eventualitate (adica pt cazul in care intr-adevar PolyGynax-ul ar fi responsabil de toate cele petrecute), ar trebui schimbat agentul antimicotic cu un altul. Clotrimazolul sub forma de comprimate vaginale (1cp.vag. la 12 ore) poate fi util si foarte ieftin. Actiunea lui pe alti germeni precis prezenti in vagina ta este redusa sau nula, dar cel putin poti scapa (sau macar reduce in intensitate) infectia condidozica. Eu am obtinut rezultate excelente la gravide cu Gynozol (substanta activa: Myconazol), ovule vaginale de 0,2g administrate 6 zile succesiv (seara inainte de culcare).

Sorbifer Durules nu are legatura cu cele intamplate.

Lasand deoparte faptul ca tratamentul tokolitic pe care ti l-ai aplicat a fost total incomplet si insuficient, lipsa oricarui raspuns la No-Spa ma face sa ma intreb daca nu a fost vorba de o pura coincidenta, respeciv daca nu s-a intamplat sa ai ceva contractii absolut independent de tratamentul antimicotic local pe care l-ai inceput.

Din moment ce durerile au disparut si s-a constatat absenta oricaror modificari de col, poti incepe linistita un tratament local anticandidozic, dar numai la recomandarea ginecologului care te examineaza!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Celine

Buna Teo!

Daca timpul iti permite as vrea sa arunci o privire si pe subiectul urmator :
http://www.reclama mascata//avertizare/forum/topic.asp?TOPIC_ID=18228

Iti multumesc!
Celine


Celine,

Cu regret trebuie sa-ti spun ca nu am nici cunostinte, nici (evident!) experienta in domeniul homeopatiei. Si as mai adauga ca nu prea am nici mare incredere in ea, datorita esecurilor terapeutice fara exceptie inregistrate in toate cazurile trimise de mine catre un bun amic cu studii extinse in domeniu.

Cum nu obisnuiesc sa-mi dau cu presupusul acolo unde nu STIU ce vorbesc, nu pot formula nici macar o parere despre "trusa homeopata" pt gravide...

In schimb, pot sa-ti ofer o parere cu privire la greturile despre care vorbesti in post-ul din link. Inteleg ca Metoclopramid - nu, Emetiral - nu. Torecan ai incercat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Marcelle

Multumesc inca o data pt raspunsuri.
Acum m-a apucat o durere in gat. Am luat o lingurita de miere. Ce as putea sa mai iau in caz ca persista sau se inrautateste stuatia?
Am aici niste Decasept din Romania, as putea sa il iau sau ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc. Sper ca acum am terminat cu intrebarile.
Marcela 10 saptamani


Nu stiu ce contine acest Decasept, deci nu pot spune daca este un medicament admis in primul trimestru de sarcina. Cum marea majoritate a medicamentelor sunt interzise in aceasta perioada, te-as sfatui sa NU il iei. Daca situatia se inrautateste, nu ai alta solutie decat sa te prezinti la medic. Daca este vorba de o infectie bacteriana, sunt unele antibiotice (Penicilina, Eritromicina, Ampicilina, Amoxicilina, etc) care pot fi administrate, dar numai la decizia medicului care te examineaza si eventual dupa unele analize de laborator.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Fabya

Buna Dl.Teo
As dori foarte mult sa ma lamuritzi in privintza problemei pe care o am,si adica am pierdut de citeva ori sarcina in luna -6 si una in luna -3 astea find in urma cu 9 ani de zile.
Problema este ca acum anul acesta (2003) am pierdut de ori doua sarcini.
-(PRIMA SARCINA)in luna Martie(2003) avind ultimul ciclu in 2 ianuarie 2003,pina la acel ciclu am folosit anticonceptzionale IAZMIN ( cumparate din belgia),deci dupa 2 ianuarie le-am intrerupt pt. ca i-mi doream un copil.Surpriza a fost ca am ramas imediat insarcinata dupa ce le-am intrerupt.
La inceput luni martie am fost la gineocolog dar sarcina mea trebuiea sa fie de 8-saptamani si ea era dezvolatata ca pentru 3-4 saptamani,medicul mia zis ca nu este normal deoarece aceasta sarcina nu a avea cum sa fie din ianuarie decit din februarie,problema era ca si Hcg-ul indica sarcina de 3-4 saptamani valorile si au inceput sa scada mai mult si eu pierdeam din ce in ce mai mult singe.In fine a trebuit sa ajung in spital deoarece singeram foarte mult si trebuia o interventzie medicala(chiuretaj).
Am luat pe urma toata vara FEMIBION .
-( A DOUA SARCINA) In luna septembrie cind am avut ultimul ciclu 27.09.2003 si in octobrie am mers la medic vazind ca mi-a intirziat ciclu cu o saptamana si ceva peste,le medic test de urina era NEGATIV,a zis sa mai asteptam 10 zile si daca nu apare ciclu sa revin din nou la consultazie.Intre timp dupa o saptamana mi-am cumparat eu un test de urina si era clar POZITIV. Am mers la medic si din momentul acela pina acum citeva zile nu sa vazut decit locul(sacul) dar fara embrion si timp de o luna am facut analiza de singe HCG-ul si valorile au crescut pina la 58.000 ,pe urma au inceput sa scada.Am mai coonsultat un medic pentru o alta ecografie si tot sacul gol a constata fara embrion si al doilea medic.
Deci acum trei zile am iesit din spital in urma chiuretajului care a avut loc deoarece nu era in ordine si eu deja aveam 9 saptamani.
Am sa cer medicul meu sa ma trimita la o clinica pentru analize,dar nu stiu ce fel de analize va trebuie sa fac ,eu nu am facut niciodata nici un fel de analiza si nici sotzul meu.
Intrebarea 1: Care este motivul ca nu se dezvolata sarcina la virsta
care trebuie sa fie si adica ma refer la prima sarcina.
Cred ca la mine ar fi vorba de ,,ou clar" .
2 Se poate sa fie vorba despre de avorturi genetice la
mine si de un CRATIPUL?
O intrebare care o doresc sa aflu ce fel de analize va trebui sa fac atit eu cit si sotzul meu ,cit dureaza aceste tratamente si la cit timp voi putea ramane din nou insarcinata tzinind cont si de virsta pe care o am de 34 de ani.
Mai egzista posibilitatea daca totusi voi urma un tratamet sa pierd din nou sarcina ,pentru ca doresc foarte mult sa mai am un copil,pentru ca acum pur si simplu mie foarte frica sa nu se mai intimple ca cu celelalte sarcini,pshihic i-mi e foarte greu inca sunt numai citeva zile de la ultma pierdere de sarcina....
Va multzumesc mult si sper sa am o lamurire si va rog sa-mi spunetzi daca totusi voi avea aceea sansa dupa tratament totusi sa reusesc sa dau nastere la un copli dorit mult.

Nu mai bine va doresc,cu drag Fabya

Fabya


Fabya,

In general sarcinile oprite in evolutie atat de devreme sunt cele cu un produs de conceptie neviabil datorita unor defecte genetice majore. Nu este o regula absoluta, bineinteles.

Setul de analize care trebuie efectuat nu poate fi stabilit decat de medicul tau ginecolog, care cunoaste exact detaliile evolutiilor sarcinilor precedente. Banuiesc ca o vizita la cabinetul de genetica medicala va fi necesara si urmata de investigatii genetice, cel putin efectuarea cariotipului de care intrebi.

Tratamentul in cazul calitatii nesatisfacatoare a gametilor (adica a ovulului si/sau spermatozoizilor) are o eficacitate foarte redusa (deci urmarea unui asemenea tratament nu ofera nicidecum garantia unei sarcini "bune" ulterioare). Durata lui nu este iesita din comun (cateva luni). Oricum, s-ar putea ca in cazul tau genetica sa nu aiba nimic de spus, si atunci situatia va diferi radical de cele scrise de mine aici.


Mergi la inceput