555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Draga Teo,
intai vreau sa-ti spun ca mi se pare extraordinar ceea ce faci pentru fete, mai ales ca unele au probleme serioase si le face bine sa le discute cu tine.
Indraznesc sa pun si eu o intrebare...
am 9 luni de la cezariana si operatia arata foarte bine, doar ca la mijloc e o portiune cu marginile mai rosii si pielea putin iesita in relief, in timp ce la extremitati se vede doar o dunga fina albicioasa.
Poate asta sa fie asa numitul"cheloid" despre care eu nu prea stiu nimic?
Daca e asa, de ce se formeaza si cum se trateaza?
Si mai e ceva...acum mi-a revenit si menstruatia si nu stiu daca sa ma duc la controlul anual sau sa astept pana fac un an de la nastere, pentru ca inca mai alaptez si doresc si un examen mamar.Este elocvent acesta in timpe alaptez sau mai bine astept pana o intarc pe Sofia Galagia la care trebuie sa ma duc repede acum...ca altfel e jale...
Cu multumiri,
Sabina
Viva la musica!

Sabina & Sofia Galagia



Sabina,

Ceea ce descrii tu la nivelul cicatricii ramase in urma operatiei poate fi un cheloid in formare. Cheloidul este o cicatrice voluminoasa, tare si proeminenta. Apare ca urmare a producerii de tesut conjunctiv de reparatie in exces la locul plagii cutanate (orice cicatrice cutanata contine o cantiate semnificativ mai mare de tesut conjunctiv decat restul tegumentului, deoarece reparatia se face cu materiale mai putin "nobile" decat originalul, adica cu proliferarea componentei conjunctive a pielii; daca procesul de proliferare conjunctiva evolueaza mult prea intens, atunci apare o cicatrice cheloida). In principiu, cheloidul in formare nu poate fi stopat. Mai mult pt linistea ta, poti utiliza un unguent cu corticoizi cu activitate medie, gen Triamcinolon sau Locacorten. Nu te astepta la minuni insa. Daca cheloidul se formeaza si este deranjant (de obicei este) se trateaza chirurgical, prin excizia (indepartarea, taierea) lui.

La examneul ginecologic te poti prezenta fara probleme, de ce nu?

Depinde pentru ce iti doresti o investigatie a sanilor. Daca este vorba de o investigatie de rutina, poti astepta pana dupa intarcare. Daca au existat sau au aparut leziuni mamare (noduli, zone umflate, rosii, dureroase) este cazul sa te supui unui examen medical cat mai curand posibil.

Da' de ce-i zice Sofia Galagia?



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by lili

Draga nimeni, iti multumesc pentru raspuns si SA FIE !
Ma simt mult mai optimista dupa ceeace mi-ei spus ( inclusiv despre domnul prof. dr.ANCAR... Pana acum am fost o singura data la dumnealui la ctrl si mi-a spus ca atunci cand raman insarcinata sa vin imediat la el.Asta inseamna ca ma accepta sa fiu pacienta dumnealui?Sper din tot sufletul..
Lili



Poti fi sigura. Asta inseamna! Norocoaso!



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Margot

Multumesc Teo pentru raspuns.M-ai linistit definitiv in aceasta problema.
Margot



O FEMEIE linistita DEFINITIV?!?!?!
Tu incerci sa vinzi castraveti gradinarului?!?!

Ma bucur daca ti-am fost de folos!



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by mama lia

multumesc de raspuns!!!
mi-as dori sa vin la cabinetul dvs., dar nu cred ca pot! am sa incerc totusi. pot sa va solicit o adresa si un nr. de telefon, pentru cazul in care pot veni la tratament? si inca o rugaminte - cit costa o sedinta de cauterizare?

va multzumesc anticipat!



Pana la cauterizarea unei eroziuni cervicale (rana pe col) e cale lunga. Trebuie efectuat un test Pap, apoi atitudinea depinde de rezultat. Se trateaza o eventuala cervicita candidozica, trichomoniazica sau bacteriana, se aplica un treatament trofic si reepitelizant, si daca dupa toate acestea nu se rezolv, se trece la cauterizare.

Deocamdata eu am la dispozitie un electrocauter antic, vechi si de demult si deci nu v-as recomanda cabinetul meu drept local de electie pt o astfel de procedura. Am promisiuni ca voi intra in posesia unei cantitati de acid bi sau tricloracetic, sia tunci voi putea face cauterizari chimice dupa model american (doar nu degeaba au venit americanii la Constanta!). Pretul va fi exclusiv costul substantei utilizate, deci deocamdata nu pot da un raspuns. Consultatia o "plateste" Casa de Asigurari de Sanatate. Oricum, dupa cum am spus, pana la cauterizare e drum lung. Pana fac rost de substanta mentionata, ar fi cazul sa incepeti etapele premergatoare. Poate nici nu veti avea nevoie de cauterizare in final.



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by miruna28

Buna dimineata,

Multumesc mult pentru raspunsul clar si promt(bartholinita)

Ca sa fiu sincera,nu mai stiu numele antibioticului(se intampla acum 2-3 ani),insa iti pot spune sigur ca am fost la trei medici si nici unul nu a recurs la nici una din probele mentionate de tine:prelevare secretie,cultura microbiana sau antibiograma.Au rezolvat problema pe moment(asta insemnanad o luna-doua) si mi-au spus ca atunci cand ma hotarasc,sa-i caut pentru operatie.
Eu as vrea ca inainte de operatie sa fac ,dar chiar sa fac tot ce-i posibil(insa fara ajutorul unui medic nu pot) pentru a o evita;daca intr-adevar nu mai este nimic de facut o sa recurg si la operatie.
As vrea sa te intreb,daca operatia este inevitabila,care ar fi consecintele intarzierii ei ?Si dupa operatie,se poate intampla sa nu "simt" lipsa acestor glande ?(intrebare absurda dar totusi...poate..?)
De igiena nu are sens sa comentez decat ca nu folosesc solutie antiseptica;imi poti indica ceva?
As avea si o rugaminte,daca se poate;recomanda-mi un medic de incredere,in Bucuresti,pentru problema mea.
Inca o data iti multumesc !(..ca existi...si e una din putinele dati cand nu mi se par vorbe "in vant")
Miruna.



Miruna,

Sa-ti vand un pont: o operatie se plateste mult mai "gras" decat un tratament. Asta ar fi o idee total superficiala. S-ar putea ca starea glandelor tale sa fie atat de proasta incat tratamentul antibiotic-antiinflamator sa nu mai aiba nici o sansa. Nu am de unde sti pana cand nu vad si nu palpez eu insumi.

Consecintele intarzierii operatiei? Pai in special acutizari cu abcese de genul celui de care mi-ai povestit in precedentul mesaj. Si ingreunarea interventiei chirurgicale propriu-zise.

Sa nu simti lipsa glandelor Bartholin? Ei bine, dupa atatia ani de bartholinita cronica cu acutizari repetate mai mult sau mai putin intense, fii sigura ca vei resimti lipsa acestor glande bolnave! O vei resimti ca pe o mare eliberare. Caci rolul lor fiziologic, dupa cum imi descrii situatia, se pare ca nu mai este indeplinit de multisor...

Solutie antiseptica locala poate fi preparata cu anticul Septovag, la 2500 lei pliculetul. O nimica toata. Sunt si altele, dar semnificativ mai scumpe. Septovag, 1 plic dizolvat in 1/2 litri apa calduta.

Pt medici din Bucuresti pe care ti-i pot recomanda, cauta in topic raspunsuri similare. Am pomenit de Dr. Emil Urleteanu de la Sp. Pantelimon si de Dr. Radu Vladareanu de la Sp. Elias.

Sa inteleg ca ori de cate ori i-ai spus unui barbat ca ii multumesti ca exista ai spus vorbe-n vant????



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by MONAI

quote:
Originally posted by nimeni

quote:
Originally posted by MONAI

Draga Teo,
Indraznesc sa-ti spun si eu problema mea dupa ce am citit toate intrebarile, respectiv raspunsurile postate la acest subiect si am realizat(inca o data) ce dureroase pot fi problemele fetelor, iar rabdarea si interesul tau real mi se par extraordinare. Eu cred din tot sufletul meu ca cine isi ajuta din inima si dezinteresat semenii va fi rasplatit pe pamantul acesta si sper sa ajungi sa-ti gasesti linistea sufleteasca cat mai repede.
Eu am dereglari menstruale a caror cauza se presupune a fi un necaz pe care l-am avut destul de recent. Aceasta explicatie nu ma multumeste, insa, deoarece eu consider ca viata trebuie traita cu bune si rele si trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa pe care o petrecem alaturi de oamenii din jurul nostru pe care ii iubim.
Dar sa revin. Absenta menstruatiei timp de doua luni de zile (mai exact din 24.02.2002) m-a facut sa-mi consult ginecologul. La ecograf nu parea nimic in neregula, mi-a dat sa iau 10 pastile de Medroxiprogesteron si dupa alte cateva zile am avut menstruatie, incepand cu 25.04.2003. De atunci...nimic.
Sunt tare ingrijorata, mai ales ca anul acesta planuiam conceperea unui bebe.
Poate e de folos sa-ti spun ca am folosit pana acum un an de zile contraceptive Femoden(recomandate din cauza unui chist ovarian care a disparut intre timp) si am facut de-a lungul timpului numeroase cistite, se pare cauzate de Escherichia Coli, care au cedat in cele din urma dupa un tratament cu antibiotice injectabile (nu-mi amintesc acum numele, dar stiu ca de vreo trei luni nu am mai avut nici un fel de probleme).
Mi-e teama ca daca merg la un nou control, medicul meu -care face parte din familie si cunoaste si problemele mele personale- imi va spune iar ca de vina este consumul nervos.
Crezi ca situatia mea este foarte ingrijoratoare?
Multumesc inca o data pentru prezenta ta alaturi de noi si...Sa auzim numai de bine.



Mona,

Nu inteleg foarte clar: amenoreea de care vorbesti a aparut din senin, sau a urmat tratamentului de lunga durata cu contraceptive? Din ce scrii tu, reiese ca de fapt dupa incetarea terapiei de blocare a ovarelor (cu Femoden) ai avut menstre normale pt aproximativ un an. Dupa care acestea au disparut. E corect sau nu?

Trebuie reincercata stimularea declansarii ciclului ovarian, daca zici ca la ecografie nu se vede nimic anormal. Deci Medroxiprogesteron 2cp/zi, timp de 10 zile. La 3-4-5 zile dupa tratament trebuie sa vina menstruatia. Daca dupa 3 incercari (una deja ai facut-o) menstruatiile nu se succed de la sine, trebuie investigat axul hipotalamo-hipofizo-ovarian. Adica dozari hormonale (estradiol, progesteron, FSH, LH). Dupa examen de specialitate, evident.

O intrebare: ai cumva senzatie de tensiune in sani? Se pateaza sutienul sau bluza cu o secretie venita prin mameloane? Daca da, este vorba de o secretie prea mare de prolactina, un alt hormon hipofizar. Oricum, ar fi bine de dozat nivelul prolactinei (PRL) in sange (prolactinemia).

Desigur, stressul psihic poate constitui (rareori, dar totusi posibil) cauza de amenoree secundara. Daca urmezi cumva tratamente psihotrope cu sedative sau tranchilizante, este posibil ca acestea sa constituie cauza amenoreei. Mai ales daca iti autoadministrezi astfel de tratamente fara indicatie medicala.

Te rog tine-ma la curent cu mersul evenimentelor, chiar sunt foarte interesat de cauza amenoreei tale. In rest, nu-ti fa griji majore, pana la concluzia ca n-ai putea face un bebe e drum foarte lung!!! Infectiile urinare repetate cu E. coli nu sunt cauza de amenoree secundara, dar o anexita cu acelasi germen poate fi... Cu mult curaj, dar si cu rabdare, la drum!



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski



Draga Teo,
Nu am nici un fel de probleme cu sanii si nici nu am luat tranchilizante(Am luat de vreo 2 sau 3 ori extraveral, recomandat de medic ca un calmant pentru ca aveam uneori senzatia de palpitatii si dupa ce mi-a facut EKG-ul si nu a constatat nimic anormal mi-a spus ca pot sa iau din cand in cand cate un calmant. Nu mi-a suras deloc ideea, dar de cateva ori chiar m-am simtit rau. Sper din suflet sa nu fie din cauza asta, nu am apelat decat nevoita la asta si repet, la recomandarea medicului.)
Da, dupa incetarea tratamentului cu Femoden am avut menstre regulate timp de un an. Azi merg iar la ecograf si voi incepe iar tratamentul cu Medroxiprogesteron. Apoi am de gand sa iau contraceptive doua luni si dupa o pauza de trei luni, daca totul va fi OK, vom incepe operatiunea bebe.
Multumesc pentru raspuns, m-ai linistit si mi-ai dat incredere.

Sa auzim numai de bine.



Extraveralul luat nu a fost in mod sigur cauza amenoreei din momentul de fata.

De unde ideea cu doua luni de contraceptive dupa declansarea menstruatiei cu Medroxi? Este recomandarea unui ginecolog? Pentru ca un asmenea tratament trebuie sa aiba o baza fiziopatologica bine stabilita, altfel poate duce la consecinte negative in locul celor scontate.

Ma bucur ca te-am linistit si ti-am dat incredere, sper insa ca nu increderea asta e responsabila de vreo decizie de a te auto-trata cu anticonceptionale in conditiile de fata.



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by cuore

quote:
Originally posted by nimeni

quote:
Originally posted by cuore

Draga nimeni,

Sunt insarcinata, in luna 7. Probleme nu am, decat una singura, care ma afecteaza destul de rau: constipatia.
Mananc multe fructe si legume, cereale, iaurt. Dimineata mananc miere de albine si am incercat sa beau si apa calda (asta a avut efect doar 1 data). Nu stiu ce sa fac.
Te rog mult da-mi un sfat, ce sa iau sa rezolv aceasta problema.
Multumesc mult.
cuore



In luna a VIIa, exita doua cauze majore ale constipatiei: prima este absorbtia masiva a apei din intestin (urmare a modificarilor functionale intestinale din sarcina), a doua este compresiunea exercitata de uterul deja maricel asupra intestinului, mai ales asupra sigmoidului si rectului.

Din moment ce ai incercat toate modalitatile "clasice", ti-as sugera niste medicamente din plante, care nu influenteaza sarcina cu nimic (nu se absorb din intestin), dar au efect de "subtiere" a continutului intestinal si stimulare a miscarilor intestinului... deci duc la disparitia constipatiei.

Unul ar fi DIOM-FIBRA, romanesc, ieftin si foarte eficient. E un medicament obtinut din tarate. Se iau 1-2 linguri dimineata pe stomacul gol, NEAPARAT cu multa apa!!! Altul ar fi GALCORIN, tot romanesc, ceva mai scump. Se iau cate 2 lingurite cu varf inainte de fiecare masa, din nou, cu mult lichid. In principiu nu e bine sa iei mai mult de 6 lingurite pe zi.

Succes si... cumpara muuuuulta hartie igienica



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski




Multumesc mult pentru raspuns si bine ai revenit!
Am fost la farmacie si am luat Diomfibra, dar am mare nelamurire:
este sub forma de tablete, farmacista mi-a zis ca nu este altfel, iar pe cutie scrie ca este supliment de fibre vegetale insolubile in dieta, ajuta la mentinerea unei greutati corporale normale.
Nu am inteles, poate trebuia sa iau altceva...Galcorin - nici picior!
Ce sa fac, te rog lamureste-ma!

Multumesc mult! (hartie igienica am luat un bax, dar cred ca as folosi "orice", numai sa...)
Te pup.



Mio Cuore,

Fa asa cum ti-am zis: ia 1-2 linguri pline de tabletele dintra-alea, e mai simplu decat sa stai sa numeri. Poftim, daca vrei pe numere, ia mai intai vreo 20 de tabletele, pe stomacul gol, dimineata, cu multa apa. Daca nu esti multumita de rezultat, mai creste cu inca 5 si tot asa... Poti ajunge la 50 de tablete daca esti constipata rau.



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by ncristina

draga nimeni,
este extrordinar ca existi pe acest forum si ca iti faci timp sa raspunzi. Am 27 de ani. In martie 2001 am fost operata de endometrioza ovariana (chist de aproximativ 6 cm pe ovarul stang) si col lezionar (mi s-a facut rezectie). Ca tratament post operator am facut 10 fiole (1/luna) de Megestron, pana in ianuarie 2002 (nu am avut ciclu in aceasta perioada). Dupa acest tratament mi-am revenit foarte greu, in sensul ca prima luna in care am avut menstruatie "naturala" ca sa zic asa (neprovocata de aticonceptionale) a fost noiembrie 2002. In acest moment am un ciclu total anapoda (ultimul de 50 de zile). Intrebarea mea (stupida probabil, dar cand iti doresti un copil de peste 1 an si nu reusesti nimic, intri in panica, iar rabdarea nu mai este un cuvant din vocabularul tau) este: ce pot sa fac? Analize, sperante, fapte, orice? Este o problema foarte mare? Trebuie sa-ti spun ca medicul meu mi-a dat un tratament cu clomiphene (farmacistele nu au auzit de medicamentul acesta drept pentru care mi-u dat clostilbegyt). Acest tratament l-am tinut o luna in timpul caruia am avut o sangerare (in ziua a 6-ea parca). Luna urmatoarea nu am mai luat nimic. Ultima oara cand am fost la doctor mi-a spus ca endometrul este cam subtire. In luna august ar trebui sa merg la medic din nou si mi-e groaza ca ar putea spune ceva rau. Ce parere ai? Sunt sanse?
Iti multumesc mult si iti doresc numai bine
Cristina

cristina



Cristina,

Mare lucru nu inteleg din cele scrise de tine...

Inteleg ca ai avut endometrioza ovariana si ai fost operata. In ce a constat operatia? S-au rezumat la extirparea focarului endometriozic (chistului, cum ii spui tu), sau s-a scos tot ovarul stang?

Mai inteleg ca ai avut o leziune cervicala. Ce fel de leziune? Tot endometriozica? S-a procedat la rezectie partiala de col, conizatie, amputatie de col?

Ai facut Megestronul acela... Normal ca nu ai avut menstruatie. Ce sa inteleg mai departe, ca din ianuarie pana in noiembrie 2002 ti s-au dat anticonceptionale?

Cum a ajuns doctorul tau la concluzia ca trebuie sa-ti dea clomifen (daca farmacistele n-au auzit de clomifen inseamna c-au facut facultatea la Constanta... LOL)? Si nu intleg: ti-au dat sa iei clomifen o luna intreaga???? Apoi ti-a facut ecografie luna urmatoare?!?! Iarta-ma, dar lucrurile ce reies din mesajul tau sunt nebunii, doamne fereste sa fi fost supusa la asa ceva!!!

Daca lucrurile au decurs precum am inteles eu, atunci nu a existat absolut nici o sansa pt a ramane gravida!!! Sper totusi ca vei reveni cu un mesaj mai... realist. Nu pot crede ca acesta a fost mersul evenimentelor. Sau confunzi tu, sau ai inteles gresit indicatiile medicului, sau enunturile tale sunt ambigue si prin urmare lasa altceva de inteles decat ai vrut sa spui.

Sper ca iti dai seama ca intr-o asemenea situatie, in care efectiv nu pricep mai nimic, nu-mi pot nici macar da cu presupusul... Doar atat iti pot spune, ca endometrioza este una din cele mai serioase cauze de infertilitate a cuplului... Nu vreau sa te descurajez, sunt multe variabile aici, dar cred ca trebuie sa stii asta. Dealtfel, sunt aproape sigur ca ti s-a spus acest lucru deja.

Te rog revino cu un mesaj mai detaliat si mult mai explicit. Astept...



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Draga nimeni, ce parere ai tu despre medicamentul homeopat Mastodynon? Sau, ce medicament crezi tu ca este cel mai eficient in cazul prolactinei ridicate? Nu am repetat inca analiza dar urmeaza, insa nu cred sa fi scazut asa de la sine, si cam am cateodata junghiuri in san. Nu imi curge nimic din mameloane, dar nu cred ca este obligatoriu. Pana voi avea rezultatul analizei as vrea sa stiu parerea ta in legatura cu un viitor tratament.
Multumesc
Crinuta



Crinuta,

Nu prea am experienta cu Mastodynon-ul. In principiu m-am ferit de tratamentele homeopate si naturiste pt simplul motiv ca toate incercarile de a le utiliza s-au soldat cu esecuri rasunatoare. Inteleg din varii alte surse (colegi mai curajosi si mai aorientati spre "moda" homeopatiei si naturismului) ca Mastodynon-ul este unul din extrem de putinele medicamente naturiste care are intr-adevar efect. Stiu ca este eficace in trata mentul mastozei fibrochistice si a PMS-ului (sindromului premenstrual). Stiu si ca producatorii pretind ca scade nivelul prolactinemiei... Nu stiu insa cat de adevarat este.

Ma intrebi de tratament, dar nu-mi spui mai nimic... Mai fetelor, chiar credeti ca sunt Mafalda?!?! Inteleg ca ti s-a dozat prolactina ceva timp in urma (cand???) si a iesit crescuta (cat???). Inteleg ca nu ai urmat nici un tratament. OK, dar alte investigatii s-au facut, consecutiv constatarii hiperprolactinemiei? O radiografie de sa turceasca (de cap, dintr-o parte)?

Zic ca te dor cateodata sanii. Ce inseamna cateodata? in fiecare luna? Daca se intampla inainte de menstra este chiar normal. Nic macar nu mi-ai spus daca mai ai menstra. Ai facut o mamografie sau macar o ecografie de sani???

Pt reducerea nivelului de PRL se administraza bromocriptina... sau mastodynon, daca asta preferi... Din moment ce tot nu are contraidicatii, daca cresterile PRL sunt mici, as incepe cu Mastodynon. Daca nu se rezolva, Bromocriptina...



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by dienuca

Draga Teo (deja nu-ti mai po spune nimeni)
Revin la tine cu o intrebare: am niste dureri de burta destul de ascutite. Nu sunt ca cele de menstra. Sunt mult mai ascutite si mult mai scurte. Mie mediul mi-a recomandata no-spa cand este cazul. Astea sunt contractii? Sunt destul de puternice durerile, dar ti-am spus, de scurta durata.

Merci mult
Diana
P.S.: in ceea ce priveste rubeola ... mi-au trecut piticii de cand mi-ai raspuns la mesaj.



Diana,

Durerile tale par intr-adevar a fi generate de contractii uterine, din moment ce medicul care te-a vazut ti-a recomandat No-Spa. Nu mai tin minte si nu am timp sa caut, in a cata saptamana de sarcina esti tu? Daca esti in prima jumatate a sarcinii, adica pana in saptamana 20, eu ti-as recomanda sa suplimentezi tratamentul antispastic de necesitate (No-Spa-ul) cu un tratament CONTINUU progestativ cu Duphaston 2-3 cp/zi, care reduce contractilitatea muschiului uterin si astfel previne aparitia durerilor mentionate. Dupa saptamana 20 Duphastonul NU se mai administreaza.



"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

Mergi la inceput