555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 136

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arian spune:

@ nadina

Un avort spontan izolat nu reprezinta dpdv medical un semnal de alarma -- erori se produc pretutindeni in natura, iar in domeniul biologic ele cunosc de departe cea mai mare frecventa. Daca nu s-au luat masuri imediat in urma producerii nedoritului eveniment pt a se incerca depistarea cauzei, acum efectuarea in orb a tuturor investigatiilor posibile este nejustificata si, evident, mult prea costisitoare. Asa ca atitudinea cea mai indicata in momentul de fata este sa priviti inainte cu incredere.

PS: Scuze, trebuia sa fi inceput cu "buna ziua"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

@ Joanna34

Desi va inteleg perfect in ceea ce priveste "senzatiile tari" din timpul programului didactic (eu insumi prestez cu "entuziasm" astfel de activitati), cred ca totusi reactiile descrise sunt exagerate si ar putea depasi limitele normalului. Drept care v-as recomanda sa contactati un psihiatru, unicul capabil a stabili un eventual diagnostic in acest sens si, evident, a prescrie un tratament. Daca o eventuala sarcina in conditiile existente ar evolua normal, ea ar fi un motiv de echilibrare psihica. Nu acelasi lucru, ci dimpotriva, se poate afirma in cazul aparitiei unor probleme, chiar de mica anvergura, deci cvasiinerente, pe parcursul gestatiei. Apoi perioada imediat urmatoare nasterii prezinta ea insasi un stress psihic considerabil... Cheia problemei se afla, in opinia mea, in cunostintele psihiatrice de specialitate (inclusiv in ceea ce priveste impactul pe care l-ar avea intreruperea activitatii profesionale).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Buna,Teo!Imi place stilul tau de a raspunde intrebarilor.Parca raul nu mai e asa mare si mai descretesti fruntile celor greu incercate.Am 40 de ani.In urma cu 5 ani mi-au aparut chisturi pe ambele ovare si solutia a fost operatia clasica cu indepartarea chisturilor,dar si rezectia unor parti din ovare.Dr(un super OM)m-a asigurat ca nu mi-a scos ovarele.De altfel a incercat sa ma ajute sa devin mama.A doua zi dupa operatie a venit CM(tb sa vina peste 2 zile),iar de atunci CM vine doar cu hormonaleAm fost si la alti medici,care mi-au spus ca am o dereglare hormonala severa.Tu ce crezi ca este si mai ales daca am vreo sansa sa devin mama?Iata rezultatele hormonale facute luna trecuta:FSH-132,LH-75,ESTRADIOL-13.79(ziua10),PROGESTERON-0.60(ziua21).Cu mii de multumiri,MARIBELA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

@ Maribela

In principiu, se pastreaza tesut ovarian in interventii chirurgicale de genul celei suferite de Dvs daca acesta reprezinta mai mult de 1/8 din volumul initial al ovarului normal. Scopul atitudinii este mentinerea secretiei hormonale ovariene. Limita de volum mentionata este impusa de constatarea ca fragmente mai mici in general involueaza, se atrofiaza si evident nu isi mentin functia secretorie. In unele cazuri, datorita reducerii masei active ovariene, ovulatia nu se poate produce datorita conditiilor improprii de dezvoltare a foliculilor ovarieni. In asemenea cazuri, desi se mentine un nivel adesea acceptabil al secretiei estrogenice, corpul galben nu se formeaza si implicit nu exista secretie progesteronica.

Din pacate am impresia ca aceasta ar fi situatia descrisa de Dvs. Menstruatiile nu vin la timp fara ajutor hormonal -- ar aparea, probabil, oricum, dar cu semnificativa intarziere (menstruatie prin privare estrogenica); sunt dureroase cel putin la inceput si in general decurg cu eliminare de "cheaguri" mari. Ideea este sustinuta si de valoarea extrem de mica a progesteronului in ziua 21, ceea ce demonstreaza inexistenta ovulatiei. Din pacate, celelalte valori hormonale nu pot avea valoare interpretativa datorita momentului inoportun al CM in care au fost efectuate (ziua 10).

Tinand cont de contextul descris, este destul de dificil (imposibil pt mine, de la distanta) de stabilit posibilitatea aparitiei unei sarcini. In mod spontan (natural, fara ajutor medical) este aproape sigur ca nu este posibil. In conditiile unei evaluari atente a tesutului ovarian restant si a evolutiei curbelor secretiei hormonale ovariene s-ar putea ajunge insa la concluzia ca s-ar putea stimula dezvoltarea unui folicul pana la stadiul de maturitate, pt a obtine o ovulatie. Deci este nevoie de ajutor de specialitate, din partea unui ginecolog in primul rand foarte priceput, migalos si cu multa rabdare -- va asigur ca omenia lui nu va poate ajuta cu absolut nimic, deci este un atribut insignifiant din punctul de vedere al interesului Dvs.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Multumesc pentru raspunsuri,Teo!Tot amabil asa cum te stiu(citit).Esti un adevarat medic si un mare Om.Fericite cele din Constanta ca te au acolo.Sunt niste norocoase!Nu-ti spun ce medici am intalnit:la Craiova sunt de toata jena.In vacanta de vara voi incerca sa recurg la cineva in speranta prinderii unei sarcini.Numai bine,te tin la curent si te citesc mereu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula27 spune:

Buna ziua,
sunt insarcina 39 saptamani si ma ingrijoreaza foarte tare dimensiunile copilului de la ultima echografie (38w 6d)
BPD=95.1
HC=332.3
AC=303.7
FL69.5
TIBIA=62.2
EFW=2696 +/-399GR
Va rog foarte mult sa-mi spuneti daca puiutul meu are vreo problema; pana in saptamana 36 de sarcina toate masuratorile erau bune, asa i-mi spunea doctorul, si deodata in saptamana 36 mi-a zis ca a ramas in urma si nu a mai luat in greutate decat 100gr din 36 pana acum.
va multumesc foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

@ Paula27

Nu am la indemana vreun tabel cu valori ale masuratorilor ecografice si nici un ecograf, deci nu pot emite vreo opinie referitor la starea dimensiunilor fetale. Oricum, banuiesc ca varsta estimata a sarcinii (38 sapt si 6 zile) a fost calculata pe baza acestor masuratori si este practic identica varstei amenoreei (39 sapt) -- asta ar insemna ca totul este perfect. Evident insa ca obstetricianul care va urmareste are o viziune mult mai ampla, de ansamblu, a dinamicii dimensiunilor fetale -- asta ar presupune ca are totusi o baza logica in efectuarea afirmatiilor pe care le mentionati.

In legatura cu cresterea aparent prea mica in greutate eu nu mi-as face chiar atatea probleme, datorita variatiilor inerente in aprecierea greutatii fetale. Dupa cum vedeti chiar in valorile pe care le redati, EFW (Estimated Fetal Weight = greutatea fetala estimata) are o aproximatie de +/- 400g... Cum inteleg ca v-ati prezentat la ecografie la un interval de 2-3 saptamani, tinand cont de aproximatia inerenta evaluarii, cresterea in greutate a fatului semnificativ redusa intre ultimele masuratori ar putea avea o mare doza de subiectivism. Din nou insa, cele expuse aici reprezinta doar o alternativa intepretativa extrem de superficiala care nu poate sub nicio forma contrazice constatarile la fata locului ale medicului Dvs. Urmati deci indicatiile lui sau, in situatia in care v-ati pierdut increderea in el, solicitati o a doua opinie din partea unui alt ginecolog care va poate examina direct.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna ziua,

Ma numesc Mara si am urmatoarea pb: in urma unei HSG s-a confirmat faptul ca am uter dublu - exact asa scrie pe fisa. Dra. mea mi-a spus ca e bine ca trompele sunt in regula si putem trece la inseminare artificiala. ni s-a spus ca am sanse sa raman insarcinata si natural dar pt ca ne dorim f mult si de ceva timp (2 ani) am putea recurge la IA.

Ce parere aveti? ati mai intalnit astefl de situatii care s-au incheiat cu final fericit?

Va multumesc,

Mara

http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Multumesc Arian.
Am fost la primul consult, echograful nu functiona, asa ca nu am aflat prea multe. Saptamana viitoare voi incepe analizele si dr imi va face echografia.
Sa auzim de bine.
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

@ nadina

Maine voi trece prin urbea Dvs tocmai pt a-mi cumpara un ecograf din cele ultraportabile. Ii facem safteaua??? Glumesc, desigur. Ideea remanenta ar putea fi aceea ca, in caz de necesitate si posibilitate (distanta fiind un factor esential aici), pt Dvs aparatul-ce-va-fi e disponibil in regim "free of charge". De unde morala ca e bine sa ai pile la doftori... LOL

Multa sanatate si... bafta, Nadina!

PS: Sa stii ca am tras o tura si prin albumul foto!

Mergi la inceput