555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 129

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna la toata lumea. Am citit regulamentul de la inceput, apoi am vazut ca se discuta, nu prea mai inteleg, dar sper sa capat si eu un raspuns avizat la intrebarile mele.
Acum doua zile am suferit un avort/nastere, la 21 de saptamani. Fara nici un fel de simptome prealabile, au inceput contractii, in timpul noptii, iar cand am ajuns la clinica, col compplet deschis, fara posibilitatea de a se face cerclaj. Am un copil de 8 ani, la care nu am avut col deschis, si mai trebuie sa spun cred, ca am 37 de ani si un avort.
Intrebarile mele:1. Care ar putea fi cauzele, pentru ca medicul de aici (care era medicul ce ma urmarea in timpul sarcinii si care m-a asigurzt tot timpul ca totul decurge normal), mi-a oferit, cateva balbaieli si atat. Efort fizic nu am facut, faceam regulat miscare, mers pe jos dimineata si cateva miscari de gimnastica recomandate femeilor gravide.
2.Acum am sanii intariti, ce pot face in afara de masaj?
Va multumesc foarte mult, sa aveti o zi buna.

Carmen mami de Mihai 24.8.99

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Carmen, draga mea, nu stiu daca-ti mai amintesti de mine... eu va cunosc povestea sarcinii... sunt socata, imi pare atat de rau ca ti-ai pierdut copilasul...
Te astept sa vii aici...
Deocamdata nu stiu ce sa-ti spun, pe de-o parte imi imaginez prin suferinta treci, pe de alta parte.... orice ti-as spune eu... cuvintele nu fac doi bani...
In legatura cu sanii... pt moment nu-mi trece prin cap ce sa-ti sugerez....
Oricum, sufleteste iti sunt alaturi!


Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Carmen imi pare foarte rau sa aflu ca treci prin asa o tragedie! Sa stii ca suntem toate langa tine oricand vei avea nevoie sa vorbesti cu cineva. Daca vrei poti intra la Asteptand un ingeras in viata noastra la topicul "Durerea unei pierderi de sarcina" unde sunt multe fete sufletiste, pe care viata le-a incercat la fel de greu si care te vor intelege si vor avea mereu o incurajare si un sfat pentru tine!

25+
Poze Laura
Puiul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria70 spune:

salut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Buna ziua,
as dori sa stiu daca o episiotomie prost suturata poate fi cauza unui diagnostic de rectocel.
Va multumesc,
diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Buna gasit tuturor,

Nu stiu dak este ok sa postez aici "chestiunea" mea, dar m-am gandit ca, fiind legat de sarcina, poate ma ajuta cineva.

Sunt insarcinata in 27 de sptamani (voi avea o fetita).

Acum 10 ani am facut tromboza venoasa si am urmat tratament cu Detralex.

Anul acesta in iarna, am descoperit ca sufar de mutatie de factor 5 (Layden) si mi s-a spus ca, in sarcina, trebuie sa urmaresc evolutia analizelor de coagulare. Pana acum, am luat (de la inceputul sarcinii) Aspenter. Acum, pt ca din trim III riscul de tromboza creste, am facut alte analize (printre care D-Dimeri si sunt 600) si mi s-a spus ca pot aparea cheaguri pe arterele uterine si astfel, s-ar ingreuna "hranirea" fatului cu sange; din aceasta cauza mi s-a spus ca bebe s-ar putea naste sub paramentrii normali (dr a zis cu retard de crestere). Mi-a recomandat, in functie de ce decide si ginecologul, sa iau, pana la nastere CLEXANE 1/zi.
Dar in acelas tipm, CLEXANE-ul creste riscul sa dezvolt osteoporoza.

In acest caz, ce ar trebui sa fac? Sa risc si sa nu fac CLEXANE (adik s-o risc pe bubulina) sau sa fac 1 injectie/zi (si sa "ma" risc pe mine).
Riscul de osteoporoza este asta mare?

Va multumesc pentru orice informatie.


Roxana 27+

Abia astept sa ne intalnim !

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20749;30/st/20080106/dt/7/k/2fd1/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Nu te sfatuiesc sa risti si sa nu faci Clexanul ,pt ca nu risti numai bebe-le ci si pe tine .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

Buna fetelor,
trebuie sa marturisesc ca nu am avut rabdarea sa citesc toate cele 129 de pagini ale acestui topic asa ca poate imi spuneti voi daca arian mai raspunde la intrebarile noastre?
Am o problema care ma framanta destul de rau si tare mult as vrea sa primesc un sfat avizat.
Va multumesc pentru ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Neata la toata lumea,

Multumesc Briantis, pentru sfat.

Roxana 27+

Abia astept sa ne intalnim !

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20749;30/st/20080106/dt/7/k/2fd1/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana29 spune:

Am rana pe col si infectie cu HPV 18. Daca pap E II b ce sanse sunt sa fie cancer? cum as putea afla pana la biopsie, exista alte analize pe care le pot face neinvazive ? Multumesc!

Mergi la inceput