555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 127

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleopatra70 spune:

buna,fetelor!
sunt cam suparata,ieri mi-a venit c.m.credeam ca mi se va intampla minunea dar, nu a fost sa fie.voi merge cu toata forta si energia inainte.
va doresc,multa sanatate si succes la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florero spune:

Buna. Sunt nou venita pe acest site si normal, ca si la noi sunt probeleme.

La ultima spermogroma au iesit "fara forme tipice", nr. 4 mil.
Se mai poate face oare ceva? Macar FIV?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Florero, da se poate face FIV cu ICSI - injectarea intracitoplasmatica a spermei in ovul.

Nu mi-e clar ce inseamna fara forme tipice - cumva teratospermie ?

24s + Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenjislove spune:

buna...am si eu o intrebare...de ceva timp..sa zic 5 luni de ex..cam in a 2-a zi de menstruatie nu mai apare sange..ci o secretie maronie..si asa dureaza pana la sfarsitul menstruatiei..am mai citit despre chestii asemanatoare aici dar..nimic gen cazul meu..poate ma puteti lamuri..multmesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

Andreeaben,la ultima eco TN=2,7,iar rezultatul la triplul test a iesit ok!
Iti multumesc din nou pt sfaturi si suport moral!
Dar asta nu inseamna ca daca vor mai fi ceva neclariati nu voi mai apela la tine!Te pup si pe tine,si pe cavalerul tau!
Mihuta,iote ca ne intalnim si pe aici!
Florero,am avut aceleasi probleme cu spermograma sotului meu.Ca nr,spermatozoizii erau ok,insa existau f multe forme aberante si...era putin probabil ca cei cu forme bune sa fecundeze un ovul.Pt ca noi nu aveam o viata sexuala normala,sotul fiind plecat cam 6 luni/an,apoi stat acasa doar 3,spermatozoizii nu-si urmau cursul normal de reinnoire...Si un nene medic ne-a sfatuit sa prestam cat mai mult in timpul in care sotul era acasa ,iar lui i-a dat o cura de vit.E+vit.A.Mentionez ca dozarile hormonale ale sotului au fost ok!Daca ai rabdare si cauti cateva pagini inainte,o sa gasesti postata spermograma sotului pe acest topic.La noi a iesit intr-un final ok,eu fiind acum in 5 luni.Asa ca...spor la treaba,nu fiti stresati si sa va dea Dumnezeu mult dorit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

salut bine v-am gasit...sper sa ma puteti ajuta in legatura cu problema mea....ciclul trebuia sa imi vina pe 10 iulie dar la vreo saptamana dupa intarziere mi-au aparut niste pete maronii cam vreo 3-4 zile supa acre timp de 2 saptamani nu a venit ciclul si nici acele pete dupa care ieri au inceput acele pete ...eu am luat anticonceptionale 2 ani dupa care le-am intrerupt cu intentia de a lua pauza pt a avea un bebe...prima luan a venit ciclul bine dar acum nu stiu de la ce aceasta intarziere? as vrea sa intreb pt cine ma poate ajuta daca duphastonul este bun in cazul meu pt aparitia ciclului ma poate ajuta ? va rog un raspuns ...

19 august 2006!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by voicu_bebi

salut bine v-am gasit...sper sa ma puteti ajuta in legatura cu problema mea....ciclul trebuia sa imi vina pe 10 iulie dar la vreo saptamana dupa intarziere mi-au aparut niste pete maronii cam vreo 3-4 zile supa acre timp de 2 saptamani nu a venit ciclul si nici acele pete dupa care ieri au inceput acele pete ...eu am luat anticonceptionale 2 ani dupa care le-am intrerupt cu intentia de a lua pauza pt a avea un bebe...prima luan a venit ciclul bine dar acum nu stiu de la ce aceasta intarziere? as vrea sa intreb pt cine ma poate ajuta daca duphastonul este bun in cazul meu pt aparitia ciclului ma poate ajuta ? va rog un raspuns ...

Buna,posibil sa fie sarcina.test ai facut?se intampla sa vina pete maronii cand apare sarcina si ciclul nu mai vin e normal,dar apare aceea sangerare minima,care nu pune in pericol sarcina daca nu e in cantitate mare.

Duphastonul e un progestativ care,daca e sarcina o fixeaza,daca nu atunci dupa cateva zile(cam 7 zile de administrare)poate deslansa ciclul menstrual.

Sfatul meu e sa faci un consult inainte de a lua ceva,pt a vedea ce s-a intamplat.de multe ori dupa intreruperea pastilelor contraceptive se poate fixa o sarcina,prin debocarea brusca a ovarelor.

Alta varianta ar fi sa fie o sangerare a colului uterin(colpocervicita).cel mai bine sa mergi la un control pt a fi sigura de diagnostic.

Daca totusi vrei sa iei acel Duphaston,desigur,poti sa-l iei,nu face nici un rau.

sanatate si bafta la BB.

Andreea

19 august 2006!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

andreea , mutmesc mult pt raspuns...esti o draguta......test de sarcina am facut unul de la ozone si altul sambata asta surecheck...si ambele au iesit negative ...ma sperie cel mai tare aceste pete care ti-am zis ca dupa ce mi-a intarziat ciclul opt zile au aparut si dupa aceea dupa 2 saptamani nimic acum 2 zile au reaparut...de accea ma mira ...macar de ar fi sarcina dar ma mira pt ca testele sunt negative..ca doar nu or fi gresite testele astea nu?

19 august 2006!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flybutter spune:

buna!
sunt noua si am aproape acelasi rezultate la papanicolau ca si tine.
la mine la descriere citologica apare doar "moderat fond inflamator acut"
Sa fie de bine oare? ce parere ai?
merci!


quote:
Originally posted by ivana27

quote:
Originally posted by pmihaela

Am facut un papanicolau si rezultatul arata in cateva cuvinte cam asa:
Sistem Bethesda 2001/ frotiu conventional:
- satisfacator pt. evaluare, celule endocervicale prezente,
I. negativ pt. o leziune intraepiteliala sau maligna
- flora microbiana saprofita
La descriere citologica zice:
usor fond inflamator acut si hemoragic, celularitate de aspect normal,abundenta flora microbiana saprofita.
Ce parere aveti, e in regula sau e vreo problema ceva?

Multumesc

Andreea, referitor la ce mi-ai mai raspuns ai avut mare dreptate, am fost si la dr. si mi-a zis ce mi-ai zis si tu.




"Negativ pt. o leziune intraepiteliala sau maligna" inseamna ca e OK, nu este nici un motiv de ingrijorare. Dar "usor fond inflamator acut si hemoragic" poate insemna ca ai o mica infectie (cum ar fi candida, ceva de genul asta) asta din cate stiu eu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandralia spune:


Buna ziua. Eu sunt mai noua pe aici si am venit cu o problema. Am o infectie de care nu scap si de cateva luni incoace ma tot supara. La analize nu mi-a iesit ceva in neregula, dar am scurgeri abundente si albicioase. La controlul ginecologic mi s-a spus ca nu pare sa fie vreo infectie...si totusi nu trece. Am facut de 4 ori tratament cu polygynax si spalaturi cu tantum rosa si tot nu a trecut.
Asa ca am repetat analizele si la examenul microscopic pe frotiu mi-a iesit:
- celule epiteliale poligonale - frecvente
- celule epiteliale rotunde - rare
- celule cu aspect de "clue cell" - absente
- leucocite - relativ frecvente
- trichomonas vaginalis - absent
- levuri - absente

Flora microbiana:
- frecventi coci gram pozitivi izolati in perechi si lanturi scurte
- rari bacili gram negativi
- flora lactobaciliara rara

Am facut si papanicolau care este in regula. concluzia de pe analiza este: frotiu negativ pentru o leziune interepiteliala sau maligna.

Am o infectie? Sau de ce am scurgeri? Si daca este infectie...este transmisibila? precizez ca iau anticonceptionale.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput