555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 120

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ttik spune:

Indraznesc sa apelez la voi pentru o problema care , desi nu a mea , ma framanta.
Am o prietena , casatorita cu 2 luni in urma , si care a ramas insarcinata. O sa fiu succinta si sa va prezint evenimentele in ordinea in care s-au intamplat:

- Menstruatia a intarziat , dar toate cele 5 teste de sarcina facute in decurs de 2 saptamani au iesit negative. A facut un test de sange si a avut un rezultat pozitiv.

-A mers la doctor , unde a refuzat consultatia vaginala(deh chestie idioata de jena,traditie, lipsa educatiei sexuale nu stiu mie mi-a venit sa ma dau cu capul de pereti), iar la eco dc aspus ca nu se vede nimic si poate fi sarcina mica.
-A revenit la doctor dupa 10 zile si din nou alta eco, unde saculetul embrionar a aparut pozitionat in uter, dar a avut sangerari maro si i-a fost recomandat Duphaston.
-Sangerarile au continuat cu dureri usoare de burta si senzatie cand de frig cand de cald cateva zile ,semnele de sarcina(voma,oboseala) exista insa in continuare.
E destul de inconstienta sa zica acum ca sangerarile vor trece si sa nu mearga la dc din nou , in sfarsit poate ca nici dc nu a scuturat-o un pic sau poate nu a inteles ce i s-a spus.
Intrebarea mea e :este asta iminenta de avort? e normal sangerarea usoara ce-i drept ?sa fie efect advers al duphastonului?
nah ca se facura multe intrebari dar sunt derutata si ma enerveaza la culme lipsa asta de educatie si ideea ca cccc copilul se face si mai apare peste 9 luni fara complicatii.
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Ttik E posibil sa fie iminenta de avort. De fapt mai mult ca sigur ca asta e, dar stai sa vedem ce zic fetele care sunt in domeniu.


Nou stil de viata
Cookie-Alma-Ina-Claudelu
ce mai astepti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by ttik

Indraznesc sa apelez la voi pentru o problema care , desi nu a mea , ma framanta.
Am o prietena , casatorita cu 2 luni in urma , si care a ramas insarcinata. O sa fiu succinta si sa va prezint evenimentele in ordinea in care s-au intamplat:

- Menstruatia a intarziat , dar toate cele 5 teste de sarcina facute in decurs de 2 saptamani au iesit negative. A facut un test de sange si a avut un rezultat pozitiv.

-A mers la doctor , unde a refuzat consultatia vaginala(deh chestie idioata de jena,traditie, lipsa educatiei sexuale nu stiu mie mi-a venit sa ma dau cu capul de pereti), iar la eco dc aspus ca nu se vede nimic si poate fi sarcina mica.
-A revenit la doctor dupa 10 zile si din nou alta eco, unde saculetul embrionar a aparut pozitionat in uter, dar a avut sangerari maro si i-a fost recomandat Duphaston.
-Sangerarile au continuat cu dureri usoare de burta si senzatie cand de frig cand de cald cateva zile ,semnele de sarcina(voma,oboseala) exista insa in continuare.
E destul de inconstienta sa zica acum ca sangerarile vor trece si sa nu mearga la dc din nou , in sfarsit poate ca nici dc nu a scuturat-o un pic sau poate nu a inteles ce i s-a spus.
Intrebarea mea e :este asta iminenta de avort? e normal sangerarea usoara ce-i drept ?sa fie efect advers al duphastonului?
nah ca se facura multe intrebari dar sunt derutata si ma enerveaza la culme lipsa asta de educatie si ideea ca cccc copilul se face si mai apare peste 9 luni fara complicatii.
va multumesc



draga mea,trebuie sa o convingi pe prietene ta ca e bine sa faca si un control vaginal,sa se stabileasca cum e aspectul colului uterin daca nu e deschis si de unde exact vine sangerarea,pt ca e posibil sa nu fie sangerare din uter.desi totusi cred ca de acolo vine,asta nu inseamna ca sarcina e neaparat in pericol,daca face tratament de sustinere al sarcinii cu tot ce e nevoie.desigur,trebuie urmarit sacul embrionar cum se dezvolta,embrionul daca a crecut normal,si sangerarea ar trebui sa se potoleasca dupa catva timp.semnele de sarcina(greata.sanii in tensiune,somnolentza)trebuie sa ramana prezente si acest lucru e un semn bun,ca sarcina e in evolutie.de asemenea sa se menajeze,sa nu faca efort.pe langa Duphaston,pote sa mai ia Gravibinon fiole,1 fiola la 3 zile vreo 3 sapt dupa aia 1 fiola/saptamana.a luat vitaminele de sarcina?magneziu cu vit B6,Acid folic?cati ani are?e prima sarcina?
sanatate va doresc si mai vb Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Am si eu nevoie de un raspuns vis-a-vis de aceste analize. Persoana este f ingrijorata pt ca de la laborator i s-a spus ca papanicolau e prost si sa faca analiza de cancer. Analizele au fost facute la Cantacuzino.

Papanicolau:
Exocol: clasa: C2-CS+Ci, inflamator (+) celule de regenerare active metabolic
Endocol:clasa: C2- fond mucoid, inflamator (+++) celule de regenerare active metabolicCE aspect usor hyperplazic
TBS: frotiu inflamator regenerativ

Ce inseamna toate astea?

Citomegalovirus:
Aviditate Citomegalovirus Ig G rezultat A1 - 0,93 poate fi exclusa o infectie mai recenta de 18 sapt. la o persoana imunocopetenta

ISR = 8,94 prezent Ac IgG anti CMV

ISR<0,9 negativ; ISR 0,9 - t 1 incert; ISR >1,1 pozitiv

Toxoplasma:
pozitiv 48,24 Ul/ml (pozitiv >6 Ul/ml) asta e IgG pt ca IgM a fost facut mai demult si iesise bine, doar asta nu era in regula. Acum e ?

Se poate ramane insarcinata in aceste conditii sau trebuie sa faca tratament si sa astepte ?

Imi cer scuze daca aceasta intrebare a ami fost insa nu am timp sa citesc toate paginile si cu cautarea nu a mers prea bine ca rezultatele analizelor sunt data diferit de la o persoana la alta. As vrea sa stiu cat de grav este.

Multumesc anticipat!


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonuta spune:

quote:
Originally posted by arian

quote:
Originally posted by Dorsilia

Maria, mersi ca te-ai gandit sa-mi imparatsesti din experienta ta...neplacuta, e drept, imi pare rau ca suferi de atatea luni de zile....sper din suflet sa ne ajute Teo cu un raspuns calificat.

Adevarul e ca ma sperie tare perspectiva sumbra de a suferi luni de zile dupa o chestie ca asta...la urma urmei nu era alta metoda de a scoate placenta aia in timp rezonabil? sau de golire a vezicii daca asta era un impediment in calea eliminarii placentei? nici macar nu m-a intrebat nimeni daca pot urina sau nu, as fi putut folosi o plosca la urma urmei daca tot eram catarata pe masa de nastere. Oricum eu fac urat daca uretra mea va avea de suferit de pe urma acestei interventii, care nu stiu inca daca era absolut necesara si se impunea in momentul respectiv. Daca aflu conrariul, atunci chiar ca .... Daca si numai daca interventia a fost absolut necesara si exista sanse sa nu lase sechele deloc, promit sa-mi temperez atitudinea rebel-razboinica

Deocamdata numai Teo ne poate lamuri, sper sa raspunda cat poate el de promt.

Multumiri anticipate, si multa sanatate, ca-i mai buna decat toate

lia



Lia,

Ca de obicei, stii sa "periezi" atunci cand ai nevoie. In rest...

Ce ti s-a facut a fost un simplu, banal si total inofensiv sondaj vezical. Adica ti s-a introdus un tub (metalic, dupa spusele tale) special conceput pentru astfel de scopuri prin uretra pana in vezica urinara. Urina continuta in vezica a fost eliminata prin lumenul tubului si prin urmare vezica urinara si-a micsorat semnificativ dimensiunile. In consecinta ea a incetat a mai apasa pe peretele anterior (din fata) al uterului si placenta a putut fi eliminata din cavitatea uterina mult mai facil. Simplu ca "buna ziua"!

Daca manevra era absolut necesara numai medicul care a practicat-o mai poate sti in momentul de fata. Cu alte cuvinte, orice "revolutie" ai initia prin spital in legatura cu sondajul tau vezical, rezultatul va fi similar (daca nu si mai slab) cu cel al asa-zisei Revolutii din '89.

Este drept, in timpul sondarii pot fi antrenati de catre sonda germeni din regiunea vulvara pana in vezica urinara. Rezultatul? O cistita. Si asta banala de obicei. Dar nu intotdeauna. Daca germenii vehiculati sunt din cei cunoscuti drept "de spital" (adica foarte rezistenti la majoritatea antibioticelor uzuale) poti trage ceva timp pana la vindecare. Daca insa doua uroculturi repetate evidentiaza urina sterila, nu e cazul unei cistite.

Si atunci gasim o a doua eventualitate: e posibil sa ai o microlitiaza urinara (adica nisip la rinichi). Modificarile presionale si de pozitie din cavitatea ta abdominala consecutive sarcinii si nasterii pot avea drept consecinta evacuarea tardiva (adica acum) a acestor microcalculi. Cum ei au de obicei nesimtirea de-a fi rugosi, determina iritarea mecanica a uretrei si de aici senzatiile neplacute. O ecografie renala atent efectuata si un sumar de urina (pentru inceput) pot identifica o asemenea situatie. Daca n-ai nici nisip la rinichi (fir-ar sa fie, sanatoasa mai esti, la varsta ta!!!), mergem mai departe cu gandul.

Si gandul ne duce la o serie de microtraumatisme inerente procesului de sondare vezicala, mai ales la femei si cu precadere in timpul nasterii. Pana la vindecarea lor completa si revenirea la normal a sensibilitatii locale (adica uneori si pana la 3 luni!) senzatii mai mult sau mai putin neplacute in timpul mictiunii pot persista. De fapt aceasta este cauza cea mai frecventa a disuriei dupa sondaj vezical, mai ales cu sonda metalica. Ar fi trebuit sa incep cu ea, dar am vrut sa te fierb putin in suc propriu ...


Pentru chestiunea firelor de <b style="color:black;background-color:#ffff66">epiziorafie</b>, atele ti-au fost scoase in a 4a zi de la nastere. Ata (adica fir neresorbabil) se foloseste doar la piele. In rest, catgut (adica fir resorbabil). Catgutul de pe mucoasele vulvara si vaginala a ramas pe loc. Portiunea superficiala a lui va cadea singura in momentul in care cealalta portiune, profunda (ascunsa in tesuturi) va fi resorbita. De-aia ti s-a spus ca o atitudine va fi luata la 6 saptamani.


Acum iti returnez peria, sa vedem daca o mai folosesti si dupa ce ai primit raspunsurile . Sper ca am fost suficient de promPt!



Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot inlocui examinarea directa de catre personalul medical calificat. De asemenea, ele nu reprezinta sub nici o forma o modalitate de initiere a unei relatii medic-pacient cu finalitate materiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

draga 'nimeni',am o mare 'nelamurire':in luna ianuarie anul acesta am nascut o fetita la 37 saptamani implinite(3050grame si 53 cm).nasterea a decurs repede.inainte cu o saptamana de a naste,la control,medicul mi-a spus ca am colul dilatat 4 cm si mi-a recomandat repaus.la ora 6 jum au inceput contractiile iar la 7 cand am ajuns la clinica simteam deja nevoia de a impinge.insa a mai trebuit sa astept inca o jum de ora moasa care nu era in clinica(timp in care copilul meu se zbatea sa iasa).cand a sosit am fost urcata pe masa dar nevoia de a mai impinge slabise,la fel si intensitaea contractiilor.fetita s-a nascut dar era foarte linistita si respira greu.a murit la 2-3 ore,dupa 3 stopuri cardiace.pe fisa de externare scrie ca ,cauza a fost asfixiere,iar cei de la spitalul judetean unde a fost transferata au gasit in plaminii si in stomacul fetitei mult lichid amniotic.in rest copilul era perfect sanatos.
sarcina a decurs f bine.la inceputul sarcinii am avut o infectie urinara care a disparut pe parcurs,dupa tratament.in rest nu au fost alte probleme.acum mi-am facut din nou analizele si toate au iesit ok.
intrebarea mea este ,totusi de ce s-a intamplat asa? de ce a murit copilul si de ce colul mi s-a dilatat asa repede si avut o nastere atat de usoara.am 24 de ani si a fost prima nastere .inainte am mai facut doua chiuretaje(in urma cu 4 ani,respectiv 2 ani).va rog ajutati-ma cu un raspuns pt ca nu mai stiu ce sa cred.acum imi doresc iar un copil,dar mi-e cam frica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

intrebare: am o cervicita eroziva, mi s-a recoltat pt papa-nicolau, dar medicul m-a zapacit de cap: ba ca poate fi o cervicita cronica pt care facem tratament cu antibiotic (desi la frotiul anterior mi-a iesit strepto beta-hemolitic si chlamydia, si am facut tratament), da ca tratamentul pt chlamydia ar fi trebuit sa rezolve cervicita eroziva, ba ca daca iese papilloma virus facem tipizare si ori facem tratament cu acyclovir si cu fluoro-uracil (!!) care eu stiu ca e citostatic, ori facem cauterizare, ori facem vaccin in functie de serotipul viral...

nu mai pricep nimic, sint turbata de grija, sint si eu medic (dar veterinar) si ma scoate din minti faptul ca nu reusesc sa ma lamuresc apropo de protocolul terapeutic care trebuie urmat. nu stiu nici macar care sint prescurtarile rezultatului testului paps in romaneste (le-am gasit doar pe net, in engleza). Am tot citit despre cervicite, am auzit de conizatie care ar fi mai buna decit cauterizarea, ca sub crusta de la cauterizare s-ar dezvolta in continuare bau-bau...
1. in ce conditii se administreaza tratamentul cu fluoro-uracil?
2. care e interpretarea rezultatelor testului paps?
3. cind se face colposcopia? sau se face indiferent de rezultatul de la papa-nicolau?
4. cind se procedeaza la cauterizare si cind la conizatie?
5. cauterizarea/conizatia ca antecedent duc la interdictii privind nasterea naturala?
6. in cazul conizatiei...masive am inteles ca e necesara aplicarea unui cerclage; ce complicatii presupune acesta?

imi cer scuze daca s-a mai raspuns, apreciez si niste linkuri la paginile la care s-au lamurit deja aceste aspecte, daca nu se poate un raspuns...personalizat. imi doresc foarte mult un copil, rana de pe col am descoperit-o in timpul analizelor premergatoare unei sarcini ( am zis ca daca ne apucam de bebe, sa fim siguri ca totul e ok)...sint speriata si panicata si cred ca daca as intelege exact ce se intimpla si care sint alternativele as putea fi mai calma si mai obiectiva. multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jovi spune:

Buna fetelor, am si eu o intrebare si cum nu mai am rabdare pana maine va rog sa ma lamuriti voi:am facut ieri ziua 22,progesteronul si a iesit 62.59nmol/L -faza foliculara: 0.6-4.7
-faza ovulatorie: 2.4-9.4
-faza luteala:5.3-86
-menopauza:0.3-2.5
Cu aceste rezultate sunt sau nu

http://tt.lilypie.com/iicdp2.png
http://tt.lilypie.com/D8JHp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

De ce nu faci tu un BetaHCG sa afli daca esti sau nu graviduta? Progesteronul tau se incadreaza in faza luteala (adica exact ziua 22) in cazul in care ovulatia a survenit pana acum (oricand pana acum).
Ideea este ca dupa ovulatie, si pana la urmatorul CM (adica faza luteala) progesteronul tot scade si culmineaza cu o valoare mica si cu venirea CM-ului.
Dar nu cred ca are vreo relevanta (pentru a fi graviduta) valoarea. ce-i drept, poti spune ca ai ovulat aproape cu siguranta.
Pentru ca progesteronul creste in cazul in care a existat ovulatie, daca nu nu.

Pupilici

21+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns memyself spune:

Am si eu o mica (sper!) problema si nu stiu incotro s-o iau:
de cateva luni am niste dureri de sani ciudate... in fine, nu ma apuc acum sa le descriu insa as dori sa stiu daca imi poate recomanda cineva un medic (de preferat in Brasov ) la care sa imi fac o ecografie mamara.

am discutat problema cu ginecologul si el m-a indrumat catre eco mamara.

desi poate suna f generala intrebarea, o s-o adresez totusi: exista vreo posibila influenta a unui sterilet cu hormoni (Mirena) asupra acestor dureri de san? precizez ca am nascut prin cezariana acum 1 an si aproape 2 luni si ca de 4 luni sunt "fericita posesoare" a unui SIU Mirena.

Mergi la inceput