555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 119

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

buna ziua!
am sa va spun pe scurt istoria mea si am sa incerc sa formulez cateva intrebari din multele care ma macina :(
Cu 10 ani in urma am facut o criza acuta cu dureri pelvine destul de dure. Ce-mi mai aduc aminte din acea perioada este ca durerile erau f puternice, mai slabe daca ma plimbam prin camera decat daca as fi stat in pat. De asemenea, pe scaun nu puteam sta cu picioarele inainte ci numai intr-o parte. Aceste dureri au intervenit dupa expunerea prelungita la aer conditionat si dureri specifice anexitei (ovar si spate) de cateva luni si au incetat dupa un tratament cu antibiotice. Diagnosticul a fost anexita. Odata cu acele dureri au aparut mici ganglioni inghinali. Pe partea stanga au trecut odata ce am terminat tratamentul, pe partea dreapta ganglionul exista si acum. Medicul care -a consultat atunci mi-a spus ca nu voi mai putea concepe un copil cu ajutorul anexei drepte. Pe tot parcursul celor 10 ani care au trecut am avut o sensibilitate exacerbata la curent si orice sursa de frig, pe partea dreapta.
De 6 ani, numai trompa dreapta este permeabila, cu toate astea nu am ramas insarcinata in aceasta perioada.
In urma cu 3 luni am facut primul tratament de FIV. In urma acestui tratament, acelasi ovar drept a crescut excesiv (dublu fata de cel stang) si s-a torsionat 360grade. Am fost operata si anexa a fost inlaturata.
Ce ma framanta este:
- boala acestui ovar a fost intr-adevar anexita? Mie mi se pare ca a fost ceva mai grav. Nu am gasit nicaieri informatii in sensul asta. -- se poate ca dupa acea criza ovocitele provenite din acel ovar sa nu mai fi fost viabile?Asa s-ar explica afirmatia medicului la care am afost acum 10 ani si faptul ca desi in urma punctiei de FIV, am obtinut 18 ovocite, s-au fecundat 16 - in ziua ET-ului mai aveam numai 8 embrioni, fragmentati (calitate B). Practic am pierdut jumatate din ovocite.
Va multumesc pentru timpul pe care ni-l acordati!
Numai bine!

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by myreflor

Poate ma puteti ajuta!

Pana la 6 saptamani am avut sani tensionati..iar de 1 zi nu mai simt nici un fel de tensiune...greturi nu am avut pana acum, doar o usoara stare de oboseala si urinare frecventa...am fost la eco si am vazut doar 1 punctulet si nimic mai mult..d-na dr. mi-a zis ca e in uter o sarcina mica de 6 saptamani..dar mai multe detalii peste 2 saptamani...insa sunt fff stresata ca nu am greturi si sani numai sunt durerosi...mi e frica sa nu fie afectata sarcina..ce parere aveti?Nu am sangerari sau dureri de burta.

Multumesc anticipat...sunt tare ingrijorata.




myreflor,intr-adevar,cand semnele de sarcina dispar brusc nu e semn bun,inseamna ca e posibil ca sarcina sa se fi oprit in evolutie.dar nu intotdeauna este asa,de aceea cel mai bine ar fi sa repeti mai repede ecografia.daca nu sangerezi e bine,dar de multe ori sangerarea survine la cateva zile de la incetarea simptomatologiei de sarcina.ce pot sa iti mai zic,la 6 saptamani deja ar fi trebuit sa se vada bine embrionul si sa-i bata inimoara.deja la 6 sapt. apare activitatea cardiaca.
sfatul meu e sa repeti ecografia mai repede,neaparat sa fie la un ecograf cu sonda vaginala.
iti tin pumnii sa fie totul bine si ne mai "auzim",sa ma tii la curent daca vrei cu ce ai facut.
pupici de la Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by fify

Multumesc din suflet de raspuns.
rezultatele la dozarile hormonale facute in z 21 au fost :
-progesteron 7.72 ( val. normala fiind de 5.25-38.63)
-prolactina 24.28 (val normala 24.20)
...Iar tratamentul a fost cel pe care vi l-am scris in mesajul anterior:- bromcriptina 2 tb/zi ( dar eu am luat doar 10 zile ...ca vomam intr-una)-mastodynon 30 pic de 2 /zi, iar din z17 duphaston.
Sper ca am ovulat, sper ca am si eu un samburel in pantec. Va multumesc inca odata.



Iti tinem pumnii!!! pupici de la Andreea si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns newbaby spune:

quote:
Originally posted by catia

va rog sa-mi spuneti daca intr-o sarcina gemelara unul din bebe moare,au casute separate si s-a recomandat avort terapeutic,bebele viu nu poate fi salvat?mama e in sapt 26.multumesc


Eu sunt in 7 saptamani si 2 zile. Pana in 6 sapt. am avut sanii mai durerosi, in jur de 6, pana in 7 , aproape, nu prea i-am mai "simtit". Acum isi fac simtita "prezenta":-))din nou. De asemenea, nici eu nu ma pot plange de greturi, in adevaratul sens al cuvantului, nici acum. In primele sptamani au fost ceva mai pregnante, dar nimic deosebit,care sa ma impiedice de la activitatile zilnice. Ceeea ce mi-a creat ceva probleme, a fostsi inca este o aproape continua stare de oboseala. Am facut 2 eco transvaginale (la 5 si ceva si la 6.4 sapt.) si la ambele s-a vazut embrionul si s-a auzit activitatea cardiaca. Nu este cazul, insa, la toate sarcinile sa auzi inimioara inainte de 6 saptamni, dupa cum am citit pe mai multe forumuri. E bine sa mergi la un ecograf mai performant si, eventual, la un alt medic. Eu am fost deja la 2 si nu sunt inca pe deplin multumita, asa incat voi vedea mai multi, in speranta ca voi gasi pe cineva care "sa se potriveasca" asteptarilor mele. Numai bine si bebe sanatos!

quote:
Originally posted by catia

va rog sa-mi spuneti daca intr-o sarcina gemelara unul din bebe moare,au casute separate si s-a recomandat avort terapeutic,bebele viu nu poate fi salvat?mama e in sapt 26.multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

va rog mult de tot ajutati-ma si pe mine cu o parere. sunt insarcinata in 10 saptamani si mi-am facut analizele de toxo si cmv.
rezultatele sunt
anti CMV IGG -2,65- pozitiv
anti toxo IGM-0,33-negativ
toxo IGG- 159-pozitiv
in urma analizele eram destul de linistita stiind ca igg inseamna anticorpi, insa dr de familie m-a trimis la parazitolog care m-a pus sa imi refac analizele plus niste indici de aviditate parca se numeau, spunandu-mi ca daca am contactat boala de curand atunci va trebui sa intrerup sarcina. voi ce stiti, ce parere aveti. am refacut analizele dar rezultatel ies deabia joi iar pana atunci nu am liniste deloc mai ales ca era o sarcina dorita.
va multumesc mult pt orice sfat.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna ziua.

VA rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Am fost diagnosticata cu chist dermoid de 3 cm pe ovarul drept. Mi s-a recomandat sa fie scos prin operatie laparoscopie. Eu imi doresc mult un bebe si as vrea sa-mi fie scos chistul la o eventuala cezariana. Am inteles ca acest tip de chist nu este incompatibil cu o eventuala sarcina. Este bine ce fac? Ma gandesc doar ca dupa operatie probabil va trebui o perioada sa iau anticonceptionale si n-as mai vrea sa treaca atata timp, mai ales ca am 29 de ani. Problema e ca nu am ramas pana acum insarcinata, desi de patru luni nu ne-am mai protejat deloc si am folosit la maximum perioada fertila. In aceste luni, de cand a inceput munca la proiectul bebe, ma si dor sanii destul de tare intre perioada ovulatiei si menstruatie. Sa fie o dereglare hormonala? Va rog din suflet sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce trebuie facut. VA multumesc mult.

http://tt.lilypie.com/Yr7Sp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Am si eu o intrebare. In ultimele 3 zile am "exersat" puternic pt. a ramane gravida (vineri seara o data, sambata de doua ori, duminica de doua ori), intrucat sambata dupa-amiaza a avut loc ovulatia. Beleaua este ca aseara am facut o cistita de toata "frumusetea" si acum m-a apucat panica: se poate ca din cauza asta sa nu raman gravida?


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

In problema mea cu vezica, am fost la doctor si mi-a spus ca vezica e coborita rau...astept si rezultatul analizei urinei,pina una alta mi-a preschis sa fac gimnastica perineala cu un kinoterapeut, dupa care va trebui sa exersez singura!!

Intrebarea ar fii oare nu voi mai avea deloc probleme dupa aceea?
Aluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Buna,
Ieri am facut o colposcopie sa vad daca mai am rana pe col (mi-a fost cauterizata cu 5 luni inainte de a ramane insarcinata ). Mai este rana, mica , dar adanca. Rezultatul la testul Pap este 2, Bethesda infectios. Astept rez la bacteriologic.

In fisa de examen colposcopic scrie :

FP : ZR (?) pe BA cu vase anormale pe supraf
AA : fsc tip 1. Pe BA zona de modificari majore, intens acidofila, omogena, cu mozaic grosier si orif gl pe supraf.
TL : ZINON sau KINON (nu inteleg) pe BA. Mici forme INCN izolate pe BP.

Daca ma puteti ajuta cu interpretarea, nu mai am liniste. Nu inteleg termenii prescurtati.

Va multumesc din suflet !


Mari si Teodora Maria (26.03.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/marybat_78/my_photos

"Eu muncesc, tu muncesti, el fura" - conjugarea verbului "a munci"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky25 spune:

buna
va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti si pe mine.am o fetita de aproape doi ani,care a fost diagnosticata la un an si o luna cu chist arahnoidian si hidrocefalie interna secundara.a fost operata si e bine dar ma intrigra un lucru , mi s-a spus ca acel chist e congenital.inainte de a ramane insarcinata am luat anticonceptionale si am ramas insarcinata imediat ce le-am oprit.si mi s-a spus ca asta ar putea fi o cauza a producerii acelui chist.se poate sa afecteze anticonceptionalele fatul intr-o asa maniera?daca vreau sa fac alt copil peste cativa ani ar trebui sa renunt la anticonceptionale?
si daca mai imi permite-ti :deocamdata iau tot anticonceptionale si mi se intampla un lucru ciudat in sensul ca menstruatia tine o singura zi.e normal?anticonceptionalele sunt loette si le iau la recomandarea medicului.
va multumesc si sper ca nu am deranjat prea mult.

Mergi la inceput