555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 117

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucia28 spune:

Am si eu nevoie de ajutor sa inteleg ceva. Anul trecut am avut o sarcina oprita in evolutie. Doctorul ne-a recomandat sa facem o pauza de 6 luni si am urmat sfatul lui. M-am gandit ca ar fi bine ca inainte sa incercam iar sa facem un bebe sa fac niste analize ca sa vad daca este totul in regula. Asa ca am facut analize (in Bucuresti, la Cantacuzino) pt. Toxoplasma, Chlamydia Trachomatis, CMV, Listeria, hepatita B si C. Toate analizele au iesit cu rezultate in regula, cu o singura exceptie - Chlamydia, unde am primit urmatoarele rezultate:
IgM - pozitiv, IgG - negativ, IgA - negativ. N-am inteles exact ce inseamna acest rezultat. Mi s-au dat multe interpretari. Oricum, mi s-a dat sa urmez un tratament cu Doxicilina. Dupa ce am facut tratamentul (si eu si sotul meu), am refacut analiza, de data asta din secretie, iar rezultatul a fost negativ. Intrebarea mea este daca pot sa fiu sigura ca am scapat de chlamydia.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianne_t8 spune:

Buna! As vrea sa va rog daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva! Luna trecut am avut niste simptome ciudate. Cu 2-3 zile inainte de ovulatie, adica in jurul zilei a 11-a de ciclu, au inceput sa mi se umfle sanii, sa ma doara ovarele, sa simt o presiune in zona respectiva, dureri de mijloc, m-am umplut de cosuri, adica exact senzatiile pe care le am inainte de ciclu, singura diferenta, ca nu eram inainte de ciclu, ci inainte de ovulatie! Ce poate sa insemne asta? Trebuie sa mentionez caam ovare polichistice si uter fibromatos. Mai mult ca sigur, trompele imi sunt infundate, in urma unei infectii cu Chlamydia, cu care m-am luptat vreo sase ani...
Ma tem foarte tare de o sarcina extrauterina.
Ar putea fi aceste simptome semnul unei agravari a dreglarii hormonale? Sau ce altceva poate fi?
Daca Andreaben mai raspunde pe acest forum, as ruga-o frumos sa ma ajute. Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Am si eu o intrebare: am nascut de 2 saptamani (nastere vaginala) si de vreo 2 zile a aparut o sangerare rosu inchis nu foarte abundenta, adica apare din cand in cand. Lohiile propriu-zise continua deschise la culoare. Sangerearea se aseamana un pic cu o menstruatie. Nu ma doare nimic, nu am febra.
eSTE CEVA ALARMANT? Trebuie sa ma duc la control? Este semn de infectie?

Multumesc,

Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by lucia28

Am si eu nevoie de ajutor sa inteleg ceva. Anul trecut am avut o sarcina oprita in evolutie. Doctorul ne-a recomandat sa facem o pauza de 6 luni si am urmat sfatul lui. M-am gandit ca ar fi bine ca inainte sa incercam iar sa facem un bebe sa fac niste analize ca sa vad daca este totul in regula. Asa ca am facut analize (in Bucuresti, la Cantacuzino) pt. Toxoplasma, Chlamydia Trachomatis, CMV, Listeria, hepatita B si C. Toate analizele au iesit cu rezultate in regula, cu o singura exceptie - Chlamydia, unde am primit urmatoarele rezultate:
IgM - pozitiv, IgG - negativ, IgA - negativ. N-am inteles exact ce inseamna acest rezultat. Mi s-au dat multe interpretari. Oricum, mi s-a dat sa urmez un tratament cu Doxicilina. Dupa ce am facut tratamentul (si eu si sotul meu), am refacut analiza, de data asta din secretie, iar rezultatul a fost negativ. Intrebarea mea este daca pot sa fiu sigura ca am scapat de chlamydia.
Multumesc.



Anticorpii sunt de 2 feluri :igM si igG.IgM se refera la infectie acuta cu virusul respectiv si IgG este interpretarea imunitatii organismului la boala respectiva.asa ca daca a iesit igM pozitiv inseamna ca aveai la acel mom.virusul in tine dar cu tratamet s-a rezolvat.poti repeta la un interval oarecare analiza ca sa fii convinsa ca e OK.

sanatete multa si spor la bebe.pupici de la Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Dianne_t8

Buna! As vrea sa va rog daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva! Luna trecut am avut niste simptome ciudate. Cu 2-3 zile inainte de ovulatie, adica in jurul zilei a 11-a de ciclu, au inceput sa mi se umfle sanii, sa ma doara ovarele, sa simt o presiune in zona respectiva, dureri de mijloc, m-am umplut de cosuri, adica exact senzatiile pe care le am inainte de ciclu, singura diferenta, ca nu eram inainte de ciclu, ci inainte de ovulatie! Ce poate sa insemne asta? Trebuie sa mentionez caam ovare polichistice si uter fibromatos. Mai mult ca sigur, trompele imi sunt infundate, in urma unei infectii cu Chlamydia, cu care m-am luptat vreo sase ani...
Ma tem foarte tare de o sarcina extrauterina.
Ar putea fi aceste simptome semnul unei agravari a dreglarii hormonale? Sau ce altceva poate fi?
Daca Andreaben mai raspunde pe acest forum, as ruga-o frumos sa ma ajute. Multumesc anticipat!



Draga Dianne o sa incerc sa te lamuresc un pic.sarcina extrauterina are urmatoarele simptome : lipsa menstruatiei sau aparitia unei sangerari anormale (sange negricios,redus cantitativ), dureri de burta intr-una din fosele iliace(unde se afla trompa afectata), test de sarcina slab pozitiv(uneori,unele din aceste semne pot sa lipseasca sau sa fie modificate astfel incat tabloul clinic al SE sa fie frust(ascuns)la eco nu se vede mare lucru,decat absenta sarcinii in uter si f rar se poate vedea o imagine care se presupune a fi trompa inflamata..pt a se pne un dg corect se face punctia in fundul de sac Douglas,in spatele uterului acolo unde se poate afla lichidul sangvinolent in caz de extrauterina.asta e asa in mare.

zici ca ai ovare polichistice si uter fibromatos.asta nu e bine pt ca se zice ca ovarele polichistice pot fi o problema in fertilitatea femeii.uterul fibromatos de asemenea poate impiedica nidatrea unei sarcini.

trompe infundate....ai facut HSG?(histerosalpingografie?)-investigatie care se face la radiologie,si prin care se vad exact trompele si uterul.

sper ca te-am putut ajuta cu ceva...iti doresc numai bine si sa dea D-zeu sa ai ce iti doerst cel mai mult1

pupici de la Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns newbaby spune:

Cred ca nu trebuie sa intri in panica. Si eu am avut Chlamidya si ovare polichistice (la un moment dat, prognosticul dat de o "doamna dr" (intentionat am folosit ghilimele) a fost foarte sumbru cu privire la posibiliatea de a avea copii). Si, pana azi, am avut aceeasi temere...BB e insa acolo unde trebuie, slava Domnului! Ce-i drept, o alta "d-na dr.de la AVICENa, iasi" (al carei nume il pot dezvalui celor interesate, pentru a o evita, mai ales ptr conditiile neigienice si lipsa de campuri sterile si solutii de dezinfectare a aparaturii) mi-a mai spus si o mare tampenie, in acelasi timp. Insa am vazut si eu ca macar faptul ca BB e in uter se confirma. Numai bine!




quote:
Originally posted by andreeaben

quote:
Originally posted by Dianne_t8

Buna! As vrea sa va rog daca poate sa ma lamureasca si pe mine cineva! Luna trecut am avut niste simptome ciudate. Cu 2-3 zile inainte de ovulatie, adica in jurul zilei a 11-a de ciclu, au inceput sa mi se umfle sanii, sa ma doara ovarele, sa simt o presiune in zona respectiva, dureri de mijloc, m-am umplut de cosuri, adica exact senzatiile pe care le am inainte de ciclu, singura diferenta, ca nu eram inainte de ciclu, ci inainte de ovulatie! Ce poate sa insemne asta? Trebuie sa mentionez caam ovare polichistice si uter fibromatos. Mai mult ca sigur, trompele imi sunt infundate, in urma unei infectii cu Chlamydia, cu care m-am luptat vreo sase ani...
Ma tem foarte tare de o sarcina extrauterina.
Ar putea fi aceste simptome semnul unei agravari a dreglarii hormonale? Sau ce altceva poate fi?
Daca Andreaben mai raspunde pe acest forum, as ruga-o frumos sa ma ajute. Multumesc anticipat!



Draga Dianne o sa incerc sa te lamuresc un pic.sarcina extrauterina are urmatoarele simptome : lipsa menstruatiei sau aparitia unei sangerari anormale (sange negricios,redus cantitativ), dureri de burta intr-una din fosele iliace(unde se afla trompa afectata), test de sarcina slab pozitiv(uneori,unele din aceste semne pot sa lipseasca sau sa fie modificate astfel incat tabloul clinic al SE sa fie frust(ascuns)la eco nu se vede mare lucru,decat absenta sarcinii in uter si f rar se poate vedea o imagine care se presupune a fi trompa inflamata..pt a se pne un dg corect se face punctia in fundul de sac Douglas,in spatele uterului acolo unde se poate afla lichidul sangvinolent in caz de extrauterina.asta e asa in mare.

zici ca ai ovare polichistice si uter fibromatos.asta nu e bine pt ca se zice ca ovarele polichistice pot fi o problema in fertilitatea femeii.uterul fibromatos de asemenea poate impiedica nidatrea unei sarcini.

trompe infundate....ai facut HSG?(histerosalpingografie?)-investigatie care se face la radiologie,si prin care se vad exact trompele si uterul.

sper ca te-am putut ajuta cu ceva...iti doresc numai bine si sa dea D-zeu sa ai ce iti doerst cel mai mult1

pupici de la Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns newbaby spune:

Daca tot sunteti asa de draguta si dati raspunsuri asa de complete, ma puteti "lumina" si pe mine cu o chestiune, va rog? Am facut prima echo si embrionul are 6 saptamani. Mi s-a spus ca dezvoltarea lui e normala, insa sacul embrionar cam micut...Si ca ar trebui sa mai fac inca o echo in 7-8 zile sa "vedem daca se dezvolta".Sunt sigura ca a folosit acesti termeni, intrucat am cerut clarificari cu privire la ei, pe care, din pacate nu le-am obtinut decat la modul: "se intampla ca sacul sa fie mai mare sau mai mic". Specialitatea mea este, se intelege, cu totul alta decat OBGYN, asa incat, cu toate cunostintele mele in materie nu prea inteleg cum vine treaba asta cu marimea sacului (si cum de e posibil sa fie cineva atat de sigur,mai ales la 6 saptamani) si care ar fi repercursiunile asupra embrionului/fatului.
Pe hartia cu rezultatele pe care mi le-au printat la cabinet, apar urmatoarele numere, DSO 8,0 MM LCP 3,7MM
De asemenea, cand mi-ati recomanda sa merg la urmatoarea echo?

Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by newbaby

Daca tot sunteti asa de draguta si dati raspunsuri asa de complete, ma puteti "lumina" si pe mine cu o chestiune, va rog? Am facut prima echo si embrionul are 6 saptamani. Mi s-a spus ca dezvoltarea lui e normala, insa sacul embrionar cam micut...Si ca ar trebui sa mai fac inca o echo in 7-8 zile sa "vedem daca se dezvolta".Sunt sigura ca a folosit acesti termeni, intrucat am cerut clarificari cu privire la ei, pe care, din pacate nu le-am obtinut decat la modul: "se intampla ca sacul sa fie mai mare sau mai mic". Specialitatea mea este, se intelege, cu totul alta decat OBGYN, asa incat, cu toate cunostintele mele in materie nu prea inteleg cum vine treaba asta cu marimea sacului (si cum de e posibil sa fie cineva atat de sigur,mai ales la 6 saptamani) si care ar fi repercursiunile asupra embrionului/fatului.
Pe hartia cu rezultatele pe care mi le-au printat la cabinet, apar urmatoarele numere, DSO 8,0 MM LCP 3,7MM
De asemenea, cand mi-ati recomanda sa merg la urmatoarea echo?

Va multumesc anticipat!





nu te nelinisti,sacul embrionar poate fi intr-adevar mai mic decat ar trebui sa fie pt varsta sarcinii,dar asta nu e inca o problema care sa te sperie.embrionul daca se dezvolta bine ,adica are dimensiunile potrivite varstei sarcinii iar sacul ovular e rotund si regulat si sunt prezente bataile cordului embrionar,sarcina se considera ca e pe drumul cel bun si desigur se urmareste ecografic,se da tratament de sunstiere daca e cazul.DSO=diametrul mediu al sacului ovular,LCC=lungimea cranio-caudala(adica lungimea embrionului-de la cap la fund)

nimeni nu poate da garantii ca o sarcina va ajunge la final sau nu,dar anumite semne ne pot spune ca ar fi sau nu ceva probleme.daca sacul ovular nu e regulat,rotund,e f alungit sau daca lichid nu prea este,sau daca sarcina e mai avansata si sacul e mare cu lichid iar embrionul e f mic si nu are forma normala si nu are activitate cardiaca-astea pot fi niste semne de ingrijorare.

ecografia ar trebui repetata la 7 zile pt a se vedea daca embrionul a crescut cum trebuie,daca sacul a mai crescut...dar eu zic ca daca nu esti multumita unde ti s-a facut consultul sa schimbi dr pur si simplu.

alte semne ca sarcina e in evolutie sunt : dureri de sani, greturi ,oboseala.

nu se va putea spune insa daca sarcina e cu risc sau nu decat mai tarziu cand se vad toate organele fatului la o eco morfologica de sarcina,dar daca ai facut analize sau faci analize complete eu zic ca nu trebuie sa te temi.sa te feresti de raceli,viroze,boli contagioase pt ca sunt f periculoase in primul trim de sarcina.

sper ca te-am ajutat cat de cat si daca mai pot sa te ajut cu ceva o fac cu draga inima.
iti dorim multa sanatate Andreea si Andrei 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

Poate ma ajutati cu un raspuns va rog muuuulttt !!!
In urma dozarilor hormonale s-a constatat ca nu am ovulatie, deoarece prolactina e usor marita si am deficienta de progesteron. Am luat bromcriptina vreo saptamana ( din z3 pana in z 10, dar nu am mai suprtat-o), iau si mastodynon, iar din z 17 duphaston. Credeti ca mastodynonul ma ajuta sa ovulez?Am descoperit in z13 o secretie ca un albus de ou...si am avut-o cam 3 zile, apoi am avut usoare intepaturi de ovare.Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi mesajul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Sint ingrijorata!
Am tot avut probleme cu urina, adica mers la toaleta destul de des,dar de un timp merg si mai des adica cam o data pe ora sau si mai des!Nu ma doare nu ma ustura nimic, dar in schimb am inceput sa am mici pierderi urinare cind stranut,stau pe vine sau ridic ceva mai greu!!
Am constatat deasemeni ca de aproape o luna am usore dureri de spate in partea de jos a coloanei,si transpiratii destul de abundente cam o saptamina inaintea ciclului!Acesta nu este deloc abundent ba dinpotriva, dureaza 2,max.3 zile!!
Am doar 38 de ani sa fie, semne de menopauza?
Problema urinara se poate rezolva doar cu medicamentatie?
multumesc anticipat
Aluna

Mergi la inceput