555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 115

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Bobita

Acum 3 ani, PAP a fost de grad II, plus o rana destul de intinsa.
A urmat apoi sarcina cu Amina si abia in 2006 pe 3 dec am reusit sa repet testul PAP, si care spre marea mea mirare si bucurie a iesit de gradul I, adica totul e ok.
Concluzia mea, nu stiu daca este corecta: s-a vindecat rana.
Ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca este posibil sa se fi vindecat?. Tin sa amintesc ca folosesc pelicule chinezesti ca metoda anticonceptionala.

Multumesc

Bobita, mamica a 2 albastrele




hai sa-ti zic ce stiu eu despre asta.celularitatea colului normala e C1 si C2.C1 de obicei au foarte putine persoane,de obicei cele care nu au nici un mm de leziune pe colul uterin.C2 are cam toata lumea,e celularite normala a colului (eu am C2 dintotdeauna)de obicei un pic de inflamatie e normala pe col,pt ca e imposibil sa nu fie ceva bacterii pe acolo care sa afecteze putin colul.deci stai linistita C2 e normal.se poate sa se fi epitelizat(vindecat) si din C2 sa se transforme in C1,sau chiar sa nu fi fost analiza facuta bine.(orice e posibil)ideea e ca e bine .
sanatate multa si ne mai auzim

pupici de la Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

va rog din suflet sa imi explicati si mie de ce am dureri abdominale.

luna trecuta,cand mi s-a terminat ciclul,au inceput niste dureri surde in partea ovarelor,apoi sanii mi s-au marit putin.
acu 2-3 zile am avut niste dureri de ovare,am crezut ca imi vine ciclul.normal trebuie sa imi vina pe data de 21 luna aceasta.sanii sunt mai tari,mameleoanele sunt sensibile la atingere si am observat ca si-au schimbat putin culoarea,spre maroniu.
am fost la medic,dar nu a gasit nimic in neregula cu sanii.

va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Multumesc Sensuelle, dar mie cred ca nu pt. asta mi l-a dat. Eu am ciclu normal si regulat. Nu am bufeuri si ce mai ziceai tu.
Dar poti oare sa ramai insarcinata in luna in care iei cicloprogynova?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lushk spune:

...Buna!!! Am si eu o intrebare ...Are cineva sterilet Mirena? Mi-a fost recomandat de catre medic si as vrea sa aud si parerile fetelor care il au deja...Eu, in principiu nu prea sunt de acord cu aceasta metoda, insa daca nu gasesc alta solutie o voi aplica pe aceasta si din cauza asta vreau sa aflu cat mai multe...

Multumesc!!!

Lushk mami de Mihaitza (11.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Draga Andreea,apelez din nou la amabilitatea si bunavointa ta,pt a ma lumina in privinta problemei mele.
Din august anul trecut am inceput sa patez chilotul din z10-20,pete urate maro spre negru chiar, in plus cant de CM e ff redusa,am prima zi singe ,a doua zi urme fine(doar il patez) iar a treia zi inexistent afara dureri.Ultima echo facuta(nu-mi amintesc ce zi din CM era)arata:o mioma subseroasa de 17x18mm,endometru de 6mm,anexa dr normala,anexa stg cu o imagine de 27x24mm compatibila cu un chist hemoragic. In plus,toate eforturile noastre a putea ramine din nou insarcinata(am avut o sarcina oprita din evol in aprilie 2006)sint zadarnice.
Si inainte de chiuretaj aveam o cant redusa dae CM dar acum e si mai redusa(poate fi o sinechie uterina?)si ce e cu petele astea care ma scot din minti??
Multumesc frumos si multa sanatate si numai bine bb tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Draga Andreea,apelez din nou la amabilitatea si bunavointa ta,pt a ma lumina in privinta problemei mele.
Din august anul trecut am inceput sa patez chilotul din z10-20,pete urate maro spre negru chiar, in plus cant de CM e ff redusa,am prima zi singe ,a doua zi urme fine(doar il patez) iar a treia zi inexistent afara dureri.Ultima echo facuta(nu-mi amintesc ce zi din CM era)arata:o mioma subseroasa de 17x18mm,endometru de 6mm,anexa dr normala,anexa stg cu o imagine de 27x24mm compatibila cu un chist hemoragic. In plus,toate eforturile noastre a putea ramine din nou insarcinata(am avut o sarcina oprita din evol in aprilie 2006)sint zadarnice.
Si inainte de chiuretaj aveam o cant redusa dae CM dar acum e si mai redusa(poate fi o sinechie uterina?)si ce e cu petele astea care ma scot din minti??
Multumesc frumos si multa sanatate si numai bine bb tau!



Draga mea,poate fi cum bine ai zis,o sinechie uterina.ar trebui sa faci o histeroscpie poate ca sa ne lamurim ce e acolo.cant scazuta de sangerare nu e un semn bun pt ca inseamna ca mucoasa uterina nu se ingroasa suficient ,asta fiind cosecinta lipsei hormonilor care actioneaza pe mucoasa si care daca lipsesc se produce acel dezechilibru hormonal ce determina imposibilitatea obt. sarcinii.
intr-adevar ,dupa cate un chiuretaj se mai lipesc peretii uterini si de multe ori trebuie facuta o interventie prin care se dilata putin colul si se introduce un dispozitiv imbibat cu hormoni si se lasa acolo in speranta de a obtine o cavitate uterina normala dupa un timp.
imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult .sper sa fiti sanatosi si sa va dea D-zeu un bebe in curand.
pupici de la Andreea si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by arian

quote:
Originally posted by korinna

Buna ziua!
Am si eu o mare nelamurire.Va rog ,daca puteti cumva sa ma luminati ,sa nu ezitati!
Deci:acum un an,in noiembrie,am fost cauterizata,in urma descoperirii pe col a unei rani de 0,5 mm.
Anul acesta ,tot in noiembrie am fost la un control de rutina sa vad cum" mai sta "colul meu!Mi-a facut iarasi medicul colposcopia,mi-a recoltat pentru Pap .Rezultatul la PAP mi-a iesit 2.Eu stiu ca e bine
Ceea ce ma intriga este rezultatul colposcopiei:rana de anul trecut se vedea pe ecran pe o culoare maro.Doctorul mi-a zis ca asa e bine,ca nu era bine daca la substanta respectiva s-ar fi vazut alb.Oki.In continuare..chiar spre intrarea in col..catre interior..in timp ce medicul se uita l-am auzit murmurand:"Aici asa am lasat eu de anul trecut..un mik loc necauterizat...ca sa-l vad cum evolueaza.ca daca e sa plece un cancer de aici pleaca si aici se vede cel mai bine starea colului.Daca cauterizam mai spre interiorul colului...putea evolua de acolo un cancer..si nu-l mai vedeam"
Apoi m-a felicitat si mi-a zis sa vin anul viitor.Ajunsa acasa..m-am tot ganit:Cum Dumnezeu sa lkase necauterizata o bucatica??Si este normal asa ceva?El a zis ca asta e o gandire de ultima ora si ca asa se face.Insa eu ma tot intreb daca nu cumva stau asa..cu o rana foarte mika ce-i drept...si asta poate degenera oricand in cancer!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca e corect si bine ce a facut medicul meu,daca asta este gandirea de ultima ora -asa cuma spus el.Sau e cazul sa merg si la alt doctor??Nici nu stiu ce sa mai fac!

Va multumesc!

Corinna

http://community.webshots.com/user/korinnay



Korinna (vad ca ai dezvoltat o pasiune pt litera K!),

Personal consider procedura gresita. Nu pot accepta "gandirea" expusa, conform povestirii tale, de medicul tau curant. Inclin sa cred fie ca nu ai inteles bine ce ti s-a explicat, fie ca respectivul doctor a emis spontan o teorie care sa-ti justifice prezenta zonei leucoplazice persistente.

Oricum, daca avea motive a crede ca procesul degenerativ se extinde si in canalul cervical, ar fi trebuit ca in loc de cauterizare exocervicala sa procedeze la efetuarea unei conizatii. Nu mi se pare catusi de putin acceptabila ideea de a pastra un fragment tisular patologic la nivelul leziunii, drept "proba evolutiva" pt o eventuala leziune invizibila. Sincer, sper ca o atare procedura nu este aplicata ca o regula de nimeni.

Daca esti sigura ca ai inteles bine cele spuse de medicul in discutie, indiscutabil trebuie sa ceri opinia altuia.






Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot inlocui examinarea directa de catre personalul medical calificat. De asemenea, ele nu reprezinta sub nici o forma o modalitate de initiere a unei relatii medic-pacient cu finalitate materiala.



Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caminik spune:

Acum un an am facut cezariana si mi s-s recomandat legarea trompelor pt ca am 2copii si am si rh negativ.Intrebarea mea este:influienteaza intr-un feldorinta de a mai face sex?Pentru ca nu mai simt nevoia.Si ar mai fi o problema:Cat timp am alaptat,adica 3 luni,am facut mastita de vreo 4 ori,am luat antibiotice si a trecut.Intrebarea este:de ce nu mai suport sa ma atinga sotul?Ar trebui sa fac o mamografie?I n speranta ca ma intelegeti pentru ca e in joc casnicia mea,va rog poate puteti sa-mi raspundeti.MULTUMESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Buna dimineata,

Am si eu o intrebare. Daca am uterul retrovers, cam in ce sapt de sarcina e posibil sa se aseze in pozitie normala (asta in cazul in care se va aseza in pozitie normala... ca eu una am inteles ca pe timpul sarcinii acest lucru ar fi posibil)?

Va multumesc anticipat pt. raspuns!

Aici e Burtik mea

POZA Bebe Antonio din Sapt.16

Andrada 23+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Mai raspunde cineva aici la intrebari???

Aici e Burtik mea

POZA Bebe Antonio din Sapt.16

Andrada 24+ cu Antonio

Mergi la inceput