555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 114

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by marrina

In luna in care se face histerosalpingografie se poate face inseminare? Adica este voie sa raman ? Radiatiile afecteaza in vreun fel foliculii ovarieni?
Multumesc.

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!

marrina



nu prea se recomanda sa se faca inseminare intrauterina in luna in care se face HSG,pt ca totusi e o expunere la radiatii si nu trebuie riscat sa se intample ceva.cand se face HSG se vizualizeaza trompele si uterul se stabileste permeabilitea tubara si cavitatea uterina(cred ca stii)si apoi se incepe stimularea ovariana,daca e cazul,urmata de ecografiile folicularecare se fac in anumite zile ale lunii si apoi se stabileste data inseminarii,in fct de foliculii ovarieni.
sanatate si un an nou plin de bucurii!!!
Andreea,mamica fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariana73 spune:

Bunaseara.
Am o problema cat se poate de grava.
Nu stiu cui trebuie sa ma adresez dar am sa incer cici , pt ca taoate fetele au gasit raspus la intrebari.
Anul trecut in primavara am fost operata la bucuresti , operatia mea a fost un implant tubo uterina dreapta tip palmer.
Iar trompa stanga era cudata.
Dupa operatie pe foaia de iesire din spitl scria evolutie favorabila , trompe slab permeabile.
Dupa operatie am facut histero in canaria , pt ca aici locuiesc, desi inca mai sangeram putin de la ultima menstra radialogul mi a realizat hisero.
Daca inainte de operatie trompa dreapta unde sa facut impantul se vedea pana la intrarea in uter , dupa operatie nu exista pe radiografie de loc.
Iar trompa stanga , care inainte de operatie nu exista in radiografie , dupa operatie se vede toata , insa undeva la mijloc se afla un punct.
Deci pe rezultatul primit de la ultima histero spune ca dreapata nu poate fi vizualizata si stanga are hidrosalpinx.
Rugamintea mea este , va rog sa ma ajutati si sa ma lamuriti in legatura cu trompa mea stanga care are hidrosalpinx , Oare daca aveam hidrosalpinx , atunci cand m am operat doctorul de ce nu a vazut accelasi lucru.Sincer sper ca si in romaneste boala se numeste la fel.
Sunt speriata si deceptionata de tot ce am citit despre hidrosalpinx aici pe internet.
Cu multumiri si respect.
Am sa astept un raspuns cu sufletul la gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abarcuteanu spune:

Sunt insarcinata in 13 saptamani si mi-am facut un test de toxoplasma.Insa nu inteleg nimic din rezultate.Ma puteti ajuta?
Iata ce scrie pe fisa:
Specificatia: Ac. anti TOXOPLASMA(IgM+IgG)
Rezultat: POZITIV 20 UI/l
Val. referinta: NEGATIV
UM:
Metoda: aglutinare LATEX
E grav? Ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Va rog mult, am nevoie de ajutor. Am mai postat subiectul asta si nu mi-a raspuns nimeni.Am 42 de ani,nici o sarcina, sunt in 35 zi de la ultima menstruatiei si in urma unor bufeuri si transpiratii puternice zi si noapte dr. ginecolog mi-a indicat sa iau Activelle. Deocamdata nu l-am luat pt ca am citit in prospect ca este indicat la persoanele la care menopauza este instala de cel putin un an de zile.A mai luat cineva pana acum? ce parere aveti si ce sfaturi imi dati? este posibil daca-l iau sa nu mai am menstruatie deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Buna!
As vrea sa va intreb daca stie cineva ceva de cicloproginova. Se pare ca nu e anticonceptional, asa scrie pe el desi se ia 1 past/zi la ora fixa timp de 21 zile. Dar nu prea imi este clar de ce mi l-a dat si ce face el. Am avut o secretie mai abundenta ca de obicei.

Si mai vreau sa intreb ce parere aveti despre tratamentele de la Sovata ca eu am auzit pe cineva care a ramas imediat dupa 10 zile de Sovata.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

[quote]Originally posted by abarcuteanu

Sunt insarcinata in 13 saptamani si mi-am facut un test de toxoplasma.Insa nu inteleg nimic din rezultate.Ma puteti ajuta?
Iata ce scrie pe fisa:
Specificatia: Ac. anti TOXOPLASMA(IgM+IgG)
Rezultat: POZITIV 20 UI/l
Val. referinta: NEGATIV
UM:
Metoda: aglutinare LATEX
E grav? Ce sa fac?

it's me




anticorpii sunt de doua feluri :igG si igM.IgG este pt a evidentia o inectie care a avut loc in antecedente si care de obicei da rezistenta organismului la boala respectiva,imunitate.IgM este pt infectie activa ,adica microbul e in organism in prezent.ideea e sa nu fie igM pozitiva.deci nu prea am inteles.amandoua sunt pozitive si au aceeasi valoare?scrie te rog exact cum apare pe buletinul de analize rezultatul ca sa imi dau seama exact.scuze daca nu am inteles eu ,daca poti sa mai postezi o data exact cum apare pe rezultat.
sanatate si pupici andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Acum 3 ani, PAP a fost de grad II, plus o rana destul de intinsa.
A urmat apoi sarcina cu Amina si abia in 2006 pe 3 dec am reusit sa repet testul PAP, si care spre marea mea mirare si bucurie a iesit de gradul I, adica totul e ok.
Concluzia mea, nu stiu daca este corecta: s-a vindecat rana.
Ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca este posibil sa se fi vindecat?. Tin sa amintesc ca folosesc pelicule chinezesti ca metoda anticonceptionala.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimami spune:

Andreea multumesc foarte mult pentru raspuns.
Intre timp am fost si la spital internata pentru ca nu prea am stat linistita si m-au tinut 4 zile numai pe injectii si perfuzii cu gynipral.

Fetelor care sunteti in aceeiasi situatie va rog sa nu procedati ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensuelle spune:

Medicamentul Cycloprogynova este recomandat femeilor ce au intrat la menopauza mai devreme.In urma tratamentului cu hormoni feminini prelungeste ciclul menstrual si dispar bufeurile si transpiratiile specifice simptomelor varstei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abarcuteanu spune:

Din pacate 20 UI/l este tot ce scrie pe buletinul de analize.Am fost sa-mi refac testul, cu valorile indicilor separat. Dar dureaza 10 zile.
Multumesc, oricum, pentru informatii!

Mergi la inceput