555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 104

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by babybaby

Buna seara,am si eu o mare problema,eu si sotul meu incercam de un an si 9 luni sa facem si noi un bebe,dar.......nici un rezultat.Sotul meu are o fetita de trei anisori,iar eu am 2 chiuretaje.De cate ori am fost la medic ginecolog mi s-a spus ca nu am nici o problema.Imi doresc la nebunie un bebelus .V-as ruga daca puteti sa imi dati un sfat sau ce analize sa fac ca sa vad care este problema.Multumesc frumos



Babybaby,ai facut ceva analize hormonale pana acum?Sotul a facut spermograma?daca ai facut ceva poti sa imi spui ce anume si in ce zile ale ciclului,poate reusesc sa te ajut.
sanatate si ne mai "auzim"
Andreea si BB de 34 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by claui

este posibil ca la un sac ovular de 22.7 mm sa nu se vada embrio pt ca este prea mic? ovulatia s-a produs in urma cu 4 sapt





ce pot sa iti spun este ca o sarcina se vede cel mai repede la 5 sapt de la ultimul ciclu si asta doar cu sonda vaginala,iar la 6 sapt apare embrionul.
Sunt cazuri de sarcini care nu evolueaza,dar atunci sacul ramane gol,fara embrion(dar asta doar dupa mai mult timp,se mai repeta ecografia pt siguranta sau cand forma sacului este neregulata,alungita).In mod normal,un sac ovular trebuie sa fie rotund.in plus,trebuie sa inceapa semnele de sarcina pe la 6 sapt,tensiune in sani,somnolenta,greturi.
asteptam vesti,dupa ce repeti ecografia.sanatate multa
Andreea si BB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Am si eu o nelamurire.
Luna trecuta am facut inseminare, iar rezultatul a fost avort menstrual (desi initial mi s-a spus ca "s-a oprit in evolutie"). Mi-a venit menstruatia, desi a tinut doar 3 zile(normal 5-6), la un ciclu de 28 zile. Numai ca acum mi-a venit din nou, dar cu o saptamana mai devreme decat ar fi trebuit, ceea ce nu mi se intampla, la mine e ceas, la 28 zile. Si e f. abundent, cu cheaguri si dureri de burta. Ce sa fie oare???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Imi permit si eu sa pun aici aceasta intrebare. Prietena mea a intrebat la sectiunea Asteptand un ingeras dar acolo nu a raspuns nimeni, poate ca fetele nu au avut probleme similare.

Multumesc mult!

quote:
Originally posted by ache

buna fetelor,
tocmai am sosit de la laborator cu rezultatele la analizele hormonale din ziua a 2-a,dar nu reusesc sa ma lamuresc si nu prea am rabdare pana merg la doctor,va rog sa ma ajutati
suna cam asa:

-free thyroxine(FT4)= 1.5ng/dl (0.7-1.85)
-sensitive TSH = 1.6148 ulU/ml (0.35-4.94)
-prolactin = 59.37 ng/ml (1-30)
-follicule stimulating hormone= 5.15 mlU/ml
-luteinising hormone = 4 mlU/ml
-estradiol = 17 pg/mL
-testosterone = 1.99 nmol/l (0.0-3.5)

am mai facut si un test DHEA-SO, ceva cu sulful,dar primesc raspunsul in 10 zile,nu stiu pt ce este.
nu inteleg de ce nu mi-a dat sa fac si progesteron,poate nu e pt ziua a 2-a
noi incercam de aproape un an,dar nimic nimic
am un CM neregulat,in medie vine la cam 60 de zile,dar de cand incercam e si mai haotic decat de obicei
si sa nu uit,am 29 de ani




Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by pmihaela

Am si eu o nelamurire.
Luna trecuta am facut inseminare, iar rezultatul a fost avort menstrual (desi initial mi s-a spus ca "s-a oprit in evolutie"). Mi-a venit menstruatia, desi a tinut doar 3 zile(normal 5-6), la un ciclu de 28 zile. Numai ca acum mi-a venit din nou, dar cu o saptamana mai devreme decat ar fi trebuit, ceea ce nu mi se intampla, la mine e ceas, la 28 zile. Si e f. abundent, cu cheaguri si dureri de burta. Ce sa fie oare???



dupa inseminare se intampla sa se mai deregleze ciclul.la cat timp a venit ciclul de cand ar fi trebuit sa vina/?cat a intarziat?posibil sa fi fost o sarcina si sa se fi pierdut sau se poate sa intarzie un pic ciclul daca ai primit dupa inseminare suport hormonal cu progesteron.ceva trat ai primit acum pt aceste dureri de burta?un antiinflamator si un hemostatic pt sangerari?ar trebui sa iei ceva daca se continua durerile astea.
iti doresc sanatate si mai vorbim sa imi spui cum te simti!
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

quote:
Originally posted by Otiliav

Imi permit si eu sa pun aici aceasta intrebare. Prietena mea a intrebat la sectiunea Asteptand un ingeras dar acolo nu a raspuns nimeni, poate ca fetele nu au avut probleme similare.

Multumesc mult!

quote:
Originally posted by ache

buna fetelor,
tocmai am sosit de la laborator cu rezultatele la analizele hormonale din ziua a 2-a,dar nu reusesc sa ma lamuresc si nu prea am rabdare pana merg la doctor,va rog sa ma ajutat
suna cam asa:

-free thyroxine(FT4)= 1.5ng/dl (0.7-1.85)
-sensitive TSH = 1.6148 ulU/ml (0.35-4.94)
-prolactin = 59.37 ng/ml (1-30)
-follicule stimulating hormone= 5.15 mlU/ml
-luteinising hormone = 4 mlU/ml
-estradiol = 17 pg/mL
-testosterone = 1.99 nmol/l (0.0-3.5)

am mai facut si un test DHEA-SO, ceva cu sulful,dar primesc raspunsul in 10 zile,nu stiu pt ce este.
nu inteleg de ce nu mi-a dat sa fac si progesteron,poate nu e pt ziua a 2-a
noi incercam de aproape un an,dar nimic nimic
am un CM neregulat,in medie vine la cam 60 de zile,dar de cand incercam e si mai haotic decat de obicei
si sa nu uit,am 29 de ani




Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana




Nu sint de specialitate dar vad ca prolactina e peste limita superioara.Un examen la Endocrinologie ar fi mai mult decit indicat.Parerea mea e sa repete prolactina si sa se asigure ca intr-adevar e veridica valoarea,inainte de a face alte investigatii.
Despre progesteron stiu ca se face in z 21.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Salutare tuturor!!!

Scriu prima oara pe forumul vostru. Am si eu o problema si stiind ca sunteti cu mult mai multa experienta decat mine, va rog sa ma sfatuiti si pe mine.
Dupa intreruperea pilulelor Yasmine, menstruatia mi s-a dereglat rau. Inainte de pilule imi venenea la 30-32 zile, acum mi-a venit la 80, 60, 40 zile, numai asa. Cand credeam ca se regleaza, nici taina, acum iar s-au adunat aproape 60 zile. Am facut analize de tiroida si n-am nimic. Estrogenul mi-a iesit putin peste limita maxima, dar aceste analize le-am facut la 4 luni de la intreruperea pilulelor, adica le-am facut acum 6 luni. N-am vrut sa urmez tratament cu progesteron, pt ca nu vreau sa mai iau hormoni.
Va rog, puteti sa ma sfatuiti ce sa fac sa pot sa-l reglez din nou?? Ceva naturist nu pot lua??Ca nu mai vreau hormoni!!! Pilulele m-au si ingrasat 10 kg si mi-au dat si niste chisturi la sani....
Vara viitoare am nunta si imi doresc mult sa rezolv problema asta, pt ca imi doresc mult un bebe!!!....
Nu ma ocoliti, raspundeti-mi dc stiti orice despre reglarea menstruatiei dupa pilule!!
Multumesc!!!




"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza76 spune:

As dori sa-mi spuneti daca este normal ca menstruatia sa inceapa in culoarea maro, care devine normal, rosu, si sa se termine tot asa in culoare maronie?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Multumesc mult Andreea!
Acum sunt mai bine, sangerarea s-a mai diminuat,desi a fost f.f. mult si cu multe cheaguri, iar dureri de burta nu mai am (sunt ziua 5).
Dupa inseminare mi-a venit cu doua saptamani de intarziere, (atunci cand a fost avort menstrual). Dar sangerarea a fost normala.
In luna urmatoare insa mi-a venit cu o sapt. mai devreme si atunci a fost mult rau cu cheaguri, etc. Asta era nelamurirea mea, ca nu a fost rau in luna cu inseminare, ci in cealalta luna. Sa fi fost iarasi avort menstrual???
Am sunat dr. dar mi-a zis sa nu iau nimic, tu ce anume ziceai sa iau? Dar sper sa se opreasca totusi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

...Si mai e ceva!
Sotul a facut o spermograma la care s-a verificat viabilitatea la 24 de ore si a iesit zero, adica nu mai era nici unul dupa 24 ore.
Ce poti sa-mi spui despre asta???

Mergi la inceput