555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 101

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilianita spune:

Buna ziua
am si eu o problema mare mare sterilitate primara 9 ani
as avea o intrebare pt D-voastra ; acel test TPC care a iesit de doua ori negativ ultimul facut a iesit foarte foarte foarte slab pozitiv.
Ce nu inteleg eu si va rog sa ma lamuriti acest test este negativ din cauza lipsei ovulatiei sau din cauza pH-ului acid sau glera ostila . vreau un tratament pt glera asta ostila pt ca bioloaga mi-a zis ca e plin de spermatoziozi in vagin numaica nu se misca pt ca sunt prinsi de glera mea si nu le da voie sa urce. glera mea ai tine captivi acolo pana mor; si acel mucus de la ovulatie ca si albusul de ou eu nu am vazut asa ceva pe la mine desi ma urmaresc tot timpul
Va multumesc foarte frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistique spune:

domnul doctor, am 24 de ani, si timp 6 ani de activitate ssexuala, nu am ramas insarcinata, chiar daca nu m-am protejat. acum, dupa ce am facut 3 teste de sarcina, am facut un eco, si mi s-a spus ca sunt insarcinata in 2 saptam. datorita unor nelamuriri, am facut alt eco, cu un aparat mai bun, si am aflat ca sunt insarcinata in 1 luna si 5 zile, lichid in Douglas, si uter antero-verso flexie, astfel incat, practic sacul nu l-a putut vedea decat foarte greu. dupa 1 sapt, ma intorc la acelasi ecograf si sacul de altadata apare ca o formatiune fibroasa, ce nu parea sa fi crescut de le prima consulatatie. astfel, am avut cu totii suspiciunea de sarcina oprita in evolutie. am facut beta HCG-ul, si a iesit cu un titru cam mare ptr o sarcina ce ar fi trebuit acum sa aiba 1 luna si 3 saptam. mentionez ca am si colul deschis, dureri cam mari, fapt pentru care nu ma risc sa merg la un consult ginecologic.
as vrea sa stiu, cum ar trebui sa procedez sa aflu exact daca sunt sau nu, daca embrionul e viabil, ce pot face sa tin sarcina [a RH neg, iar sotul RH poz], si tratament, inafara de NO-spa SI duphaston. poate fi un embrion incoplet? si daca da, de ce nu este eliminat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistique spune:

domnul doctor, am 24 de ani, si timp 6 ani de activitate ssexuala, nu am ramas insarcinata, chiar daca nu m-am protejat. acum, dupa ce am facut 3 teste de sarcina, am facut un eco, si mi s-a spus ca sunt insarcinata in 2 saptam. datorita unor nelamuriri, am facut alt eco, cu un aparat mai bun, si am aflat ca sunt insarcinata in 1 luna si 5 zile, lichid in Douglas, si uter antero-verso flexie, astfel incat, practic sacul nu l-a putut vedea decat foarte greu. dupa 1 sapt, ma intorc la acelasi ecograf si sacul de altadata apare ca o formatiune fibroasa, ce nu parea sa fi crescut de le prima consulatatie. astfel, am avut cu totii suspiciunea de sarcina oprita in evolutie. am facut beta HCG-ul, si a iesit cu un titru cam mare ptr o sarcina ce ar fi trebuit acum sa aiba 1 luna si 3 saptam. mentionez ca am si colul deschis, dureri cam mari, fapt pentru care nu ma risc sa merg la un consult ginecologic.
as vrea sa stiu, cum ar trebui sa procedez sa aflu exact daca sunt sau nu, daca embrionul e viabil, ce pot face sa tin sarcina [a RH neg, iar sotul RH poz], si tratament, inafara de NO-spa SI duphaston. poate fi un embrion incoplet? si daca da, de ce nu este eliminat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by mistique

domnul doctor, am 24 de ani, si timp 6 ani de activitate ssexuala, nu am ramas insarcinata, chiar daca nu m-am protejat. acum, dupa ce am facut 3 teste de sarcina, am facut un eco, si mi s-a spus ca sunt insarcinata in 2 saptam. datorita unor nelamuriri, am facut alt eco, cu un aparat mai bun, si am aflat ca sunt insarcinata in 1 luna si 5 zile, lichid in Douglas, si uter antero-verso flexie, astfel incat, practic sacul nu l-a putut vedea decat foarte greu. dupa 1 sapt, ma intorc la acelasi ecograf si sacul de altadata apare ca o formatiune fibroasa, ce nu parea sa fi crescut de le prima consulatatie. astfel, am avut cu totii suspiciunea de sarcina oprita in evolutie. am facut beta HCG-ul, si a iesit cu un titru cam mare ptr o sarcina ce ar fi trebuit acum sa aiba 1 luna si 3 saptam. mentionez ca am si colul deschis, dureri cam mari, fapt pentru care nu ma risc sa merg la un consult ginecologic.
as vrea sa stiu, cum ar trebui sa procedez sa aflu exact daca sunt sau nu, daca embrionul e viabil, ce pot face sa tin sarcina [a RH neg, iar sotul RH poz], si tratament, inafara de NO-spa SI duphaston. poate fi un embrion incoplet? si daca da, de ce nu este eliminat?



Draga Mistique,problema ta e intr-adevar una delicata.Pana acum nu ai ramas niciodata gravidutza?Asta in primul rand se traduce prin INFERTILITATE PRIMARA.Am inteles ca la ecografie ti s-a vazut sarcina,desi la 2 sapt nici un eco din lume nu poate spunne sarcina sau nu.A doua oara mi se pare mai probabil sa se fi vazut sacul ovular,desi doar cu ecograf cu sonda vaginala se poate face asta si doar la 5 sapt de la ultimul ciclu.Cand a fost asta la tine?Daca a doua oara dupa o sapt nu a aparut embrion(la 6 sapt trebuie sa apara si sa aiba activitate cardiaca),se mai poate astepta un pic cateva zile ,o sapt si se repeta ecografia,pt ca exista posibilitatea sa apara mai tarziu daca ai ramas gravi mai tarziu de mijl. ciclului.Lichidul in Douglas nu prea e normal,el apare doar cand este sarcina extrauterina rupta sau fisurata,sau in caz de chist ovarian spart.Atunci apar si dureri mari de burta in fosa iliaca respectiva,adica in zona trompei sau ovarului implicat.colul deschis nu se poate spune la ecografie doar la consultatie,tuseu vaginal sau examinare cu valvele.Ai facut asa ceva?eu zic ca e necesar si un control manual sigur facut cu blandete.daca e o sarcina oprita in evol poate sta un timp asa inainte sa se elimine,si atunci sacul e deformat si apare uneori usoara sangerare.dar se intampla de multe ori sa nu se elimine imediat.Trat cu utrogestan sau duphaston e necesar,pt mentinrea sarcinii in caz ca ea merge bine,daca nu acest trat poate intarzia eliminarea ei.pt Rh se fac niste dozari de anticorpi antiRh din sangele tau ,dar de cele mai multe ori titrul lor nu creste mult si nu sunt probleme.
eu iti doresc multa sanatate si sa dea D-zeu sa fie bine si sarcina sa fie in evolutie!
pupici de la Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Stimata d-na dr...
In luna febr acestui an am rams insarcinata,din pacate la 8 sapt sarcina se oprise din evolutie,chiuretajul l-am facut in aprilie.In luna iulie imi fac o echotransvaginal:uter de dimens normale,mioma subseroasa de 11mm,endometru 11mm trilaminar,anexa stg normala,anexa dr cu folicul de 23mm.Cum la urmat ciclu incep sa sangerez incepind din z 10 ma prezint si-mi fac o alta echo:uter antevers,cu mioma subseroasa de 16x17mm.LE 6mm.Anexa dr normala,anexa stg cu o imagine de 27x24mm compatibila cu un chist hemoragic.
Mioma aceasta poate creste atit de la o luna la alta?
Si acum,sint z17,ori sangerez usor ori am pete maronii.
Ne dorim f tare un copil..acum intirzie sa apara...or fi acestea una din cauze?
Ce e de facut?
Va rog, astept sa-mi raspundeti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Stimata d-na dr...
In luna febr acestui an am rams insarcinata,din pacate la 8 sapt sarcina se oprise din evolutie,chiuretajul l-am facut in aprilie.In luna iulie imi fac o echotransvaginal:uter de dimens normale,mioma subseroasa de 11mm,endometru 11mm trilaminar,anexa stg normala,anexa dr cu folicul de 23mm.Cum la urmat ciclu incep sa sangerez incepind din z 10 ma prezint si-mi fac o alta echo:uter antevers,cu mioma subseroasa de 16x17mm.LE 6mm.Anexa dr normala,anexa stg cu o imagine de 27x24mm compatibila cu un chist hemoragic.
Mioma aceasta poate creste atit de la o luna la alta?
Si acum,sint z17,ori sangerez usor ori am pete maronii.
Ne dorim f tare un copil..acum intirzie sa apara...or fi acestea una din cauze?
Ce e de facut?
Va rog, astept sa-mi raspundeti..




Draga Idaira,in primul rand imi pare rau ca ai pierdut sarcina,dar probabil ca ti s-a spus ca de obicei,cauza avorturilor de prim trimestru este genetica,adica schimbul de informatii de pe cromozomii ovulului si cei ai spermatozoidului nu se face cum trebuie.atunci intervine nepotrivirea genetice si organismul recunoaste problema si elimina sarcina.Endometrul trimlamelar si foliculul imi spun ca mucoasa uterina se ingroasa,ea fiind pregatita pt nidatrea unui produs de conceptie,foliculul e maturat pt. ovulatie,insa ce nu stiu este in ce zi ai facut prima ecografie,cand erau valorile mentionate de tine.Faptul ca ai inceput sa sangerezi atat de repede ,in ziua 10,ne arata ca mucoasa ta uterina se ingroasa mult prea repede(endometrul)care in mod normal incepe sa se descuameze de prin ziua 26-28.oare nu in urma avortului s-a modificat caracterul menstruatiilor?in mod normal,miometrul=statul muscular uterin,nu se modifica de la o luna la alta.deci aici nu stiu ce sa zic,posibil ca nu s-a masurat bine. doar mucoasa uterina se poate modifica in fct. de hormonii care actioneaza pe ea in fiecare luna.
eu iti recomand sa incerci o consulatatie si o ecografie intr-un loc unde stii ca e dr. si aparatura f buna,eventual la cineva care se pricepe sa investigheze infertilitatea,pt ca ecografiile astea se fac in anumite zile ale ciclului.in plus ai nevoie de un trat hormonal care sa-ti regleze menstruatia,pt ca e f important sa fie in regula pt a putea ramane gravida.
Eu cred ca ai sanse sa ramai din nou gravida,insa nu inainte de a te investiga f bine si de a face un trat adecvat pt ciclu.exceptii se mai pot intampla,adica sa ramai insarcinata pe un ciclu haotic,dereglat,insa sunt cazuri mai rare.
un trat hormonal care il recomandam noi poate fi Duphaston de 10 mg. sau Utrogestan de 100 mg,20 buc-2 cp. seara de seara din ziua 16-pana in ziua 25,ziua a 16-a se socoteste de la prima de de menstruatie(prima zi =ziua 1 si numeri 16 zile si incepi sa iei cate 2 buc in fiecare seara.) daca vine ciclul peste ele,atunci trebuie oprite si inseamna ca organismul nu reactioneaza la progesteron si probabil trebuie o perioada pana se regleaza, pastile conrtaceptive.mentionez ce acest trat e unul de sustinre al sarcinii si daca ramai gravida in timpul trat nu afecteaza sarcina.si neaparat trebuie facut acest trat mai multe luni.
sper ca te-am putut ajuta un pic,daca vrei sa ma tii la curent cu ce ai mai facut si daca vrei sa te mai ajut si stiu o fac cu drag.
pupici de la Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Stimata d-na dr,
Multumesc frumos atit pt ca mi-ati raspuns cit si pt continutul mesajului.M-au facut sa mai sper..
Prima echo(luna iulie) am facut-o in z13 a CM,iar cealalta care a coincis sa fie exact peste o luna,undeva prin z15-16.Interventia a fost pe 17 aprilie,iar de atunci CM f redus..chiar luna trecuta a durat doar o zi jumatate(culoare rosie)ca celelalte zile au avut culoarea maro,ca sa nu amintesc ca toata per de ovulatie(incepind cu z10 si pina in z 20) e insotita ,cum am mai scris,ori de usoare sangerari ori de pete maronii.
Multumesc inca o data pt atentia acordata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns merdel21ro spune:

Buna dimineata!In speranta ca voi primi si eu un raspuns, iata problema mea: sunt insarcinata in 26 saptamani si am un fibrom de 6cm la baza uterului. Am fost internata in spital cu dureri f. mari din cauza acestui fibrom si mi s-a facut ampicilina , scobutil-injectabil-, la inceput din 8 in 8 ore, apoi a marit doza de ampicilina la 1,5g , din 12 in 12 ore. La internare, din cauza durerilor f. mari, mi s-a facut algocalmin si movalis. Acum ma simt mai bine si am fost externata. Mi s-a prescris: no-spa 1/zi; diazepam jumatate de tableta/zi; gravibinon,1 fiola la 7 zile, elevit(este mai bun decat materna???) si indometacin(pe care nu l-am luat, ptr.ca am vazut in prospect ca nu se recomanda in trim. II-III de sarcina.Au toate aceste medicamente vreun efect negativ asupra copilului? El este dezvoltat normal pentru aceasta perioada. Va rog mult sa-mi raspundeti! Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

Doamna doctor,va rog frumos sa va uitati un pic pe rezultatele de mai jos,in limita timpului disponibil.Rezultatele DH din Z17(testul de ovulatie s-a pozitivat in Z15) arata asa:
-estradiol -108(vn faza ovulatorie 36-251)
-LH -11.096(vn faza ovulatorie 4.34-72.19)

In Z24 rezultatele arata asa:
-progesteron -8.5(vn faza luteala 1.2-24.8)
-prolactina -26.07 si aici intervine suspansul!Pe buletinul de analize scrie asa
-valori premenopauza-1.2-19
-valori menopauza-1.5-18.5
Sa inteleg ca prolactina e oarecum marita???
In aceasta idee am fost la endocrinolog,unde mi s-a sugerat sa repet valoarea prolactinei si sa fac o radiografie de sa turcica.Mi s-a recomandat tratament cu duphaston din ziua a 16-a a cm pana in ziua a 25,2 capsule pe zi.Totodata a fost depistat si un nodul la san pe care nu l-am simtit pana acum,nu este dureros,iar intrebarea mea este:in cazul unui ciclu menstrual la 30-31 de zile,consideraiti adecvat acest tratament?
Valoarea prolactinei este intr-adevar marita si reprezinta o problema in ideea ca ne dorim foarte mult un copil?
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Stimata d-na dr,
Multumesc frumos atit pt ca mi-ati raspuns cit si pt continutul mesajului.M-au facut sa mai sper..
Prima echo(luna iulie) am facut-o in z13 a CM,iar cealalta care a coincis sa fie exact peste o luna,undeva prin z15-16.Interventia a fost pe 17 aprilie,iar de atunci CM f redus..chiar luna trecuta a durat doar o zi jumatate(culoare rosie)ca celelalte zile au avut culoarea maro,ca sa nu amintesc ca toata per de ovulatie(incepind cu z10 si pina in z 20) e insotita ,cum am mai scris,ori de usoare sangerari ori de pete maronii.
Multumesc inca o data pt atentia acordata !



Cu multa placere,oricand te mai pot ajuta ma bucur!pupici si multa sanatate
Andreea

Mergi la inceput