Iasule, mandra cetate (46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Aime, imi pare rau! Stiu cum e, La Ruxi ajunsesem sa nu mai fac fata nici cu nurofen. Am reusit insa cu tratament din 4 in 4 ore, nurofen intercalat cu paracetamol. Nu te grabi cu antibioticele, asteapta 2-3 zile. Noaptea mai ales e cumplit. Cu nasucul cum e, poate respira bine? Va dorim sanatate!

Adi, asa stiu si eu ca forme erau pe vremuri in piata nicolina. Si mama avea una, dar a dat-o. De ce nu mi-o fi dat-o mie, daca tot nu-i mai trebuia, nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Dana, in rest e bine, nu muci, nu respiratie greoaie, nu diaree (ce mi-a zis dr sa observ) deci nu e raceala...asa ii dau si eu din 4 in 4 ore nurofen alternativ cu panadol...eu inclin sa zic ca-s molarii ca inca nu are nici unul. Antibiotic nu-i dau, ca nu i-am dat niciodata in 2 ani si dr il recomanda ff greu, da e cumplit sa-l vad cum sufera...


aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Elbi, spui ca esti in domeniu. Am fost pana la urma la d-na dr. Salceanu si mi-a spus ca are dintele luxat si sa revin sapt viitoare. In traducere libera ce inseamna asta?

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbi spune:

luxatie=deplasarea dintelui in alveola (lacasul in os in care sta dintele), care poate fi in afara sau inauntrul osului sau laterala.

restul detaliilor le ai pe PM.



multa sanatate piticotului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!!

Si Robert e un pic bolnavior.Are muci si tuseste.Daca nu trece pana la Sf Andrei,nu cred ca ne mai putem vedea,nu vreau sa molipsim si alti copii,ca si noi am "luat-o" de la cineva.

Ioana,si Robert si-a luxat un dintisor pe la 1 an jumate.Am fost cu el la dentist si mi-au zis ca nu au ce sa-i faca.L-au lasat asa cum era,in speranta ca ligamentele isi vor reveni.Si si-au revenit! Mi-au spus sa-l observ o perioada si daca dintisorul se va schimba la culoare sau se va clatina mai tare sa mergem pentru extractie si pentru un mentinator de spatiu.Slava Domnului ca n-a fost cazul!


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Forme de nuci sunt si la Billa, eu de acolo mi-am cumparat, dar n-am reusit sa le folosesc vreodata, imi curgea aluatul din ele, deci ... i still don't know. De sarbatori vreau si eu sa fac ceva cu adevarat deosebit la capitolul dulciuri. E primul an cand imi doresc sa fac un asezamant din ala de turta dulce, o casuta cu bradut, mos craciun, om de zapada si reni :)
Referitor la petrecerea de Sf. Andrei, eu vin doar sa va salut si sa aduc coloranti, deci nu stau :).

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Aime, multa sanatate lui Vladutz. Incearca sa combini nurofenul cu supozitoare, cel putin pt noapte supozitorul cu algocalmin(pt copii), parca se numeste Novocalmin acum. Stiu ca am trassi eu la un moment dat cu matei si era un dintisor intr-adevar, ca alte simptome nu avea.
Sanatate multa,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Aime, cum mai sunteti? are febra mare? ca spui ca plangi cu el in brate pana isi revine...
numai bine si sanatate multa!



Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad





un minut din timpul vostru inseamna o VIATA pentru ei !!! nu UITATI forumul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Multumim Gabi si Herra...suntem...tot cu febra (aseara avea 39.3 si cred ca mai urca, da n-a mai vrut sa stea)...da o tinem pe loc cum am zis, Novocalminul e intr-adevar ff bun, il folosesc numa daca n-am rezultate cu siropelele. Asta noapte am adormit si nu m-am trezit la 3 sa-i dau Nurofenul, m-am trezit la 4.15 ardea mititelu, ca depasisem bine ora si i-am dat, dar apucase sa inceapa sa planga...l-am dus in sufragerie la tren si la jucarii si usor usor si-a revenit. E bine ca dupa medicatie isi revine ff repede (adica 15-20 min e fresh). Acu trag cu dintii sa nu mai depasesc cele 4 ore si azi a fost chiar bine. Aseara plangeam de mila lui, ca nu-s invatata cu el asa moale si se lipea mereu de mine, voia in brate...offff....Bine ca papa macar, l-am si scos la plmbarica si ieri si azi, la risc, da daca nu are simptome de raceala. Sper sa scapam, noroc ca luni si marti stau acasa, ca nici n-as fi buna de servici.
Va pup, pe mai tarziu.

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Aime: refacere rapida strumfului si sa scape de febra.
Acum vin si io ca musca-n lapte(stiu ca sunteti cu experienta): stiu de la mamici(de pe forum) ca isi face efectul si fiola de algocalmin(ca ar fi mai buna decat supozitorul). In cazul lui Vladut nu poti folosi?

Mergi la inceput