metodele Montessori

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Multumim de prezentare , Sanziana. Am o intrebare( ca de obicei) . Daca este vorba despre un copil mai mic de 3 ani , nu ar fi mai usor sa fac acest exercitiu cu "barele rosii" doar , am vazut ca exista acest exercitiu la senzoriale , iar cel cu bare de 2 culori e trecut la lectii de matematica , si mie , sincer , mi se pare putin cam complicat pt. piticul meu . Ma gandeam ca ar intelege mai bine , in prima faza , urmarind doar un reper(lungimea barei) . Sau nu?Eu mai am emotii si in legatura cu adusul si dusul inapoi al materialelor , de la / la locul lor , ,dar o sa vad eu la timpul potrivit cum voi rezolva acest aspect .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna ziua la toata lumea. Am urmarit cu mult interes subiectul. multumesc frumos tuturor celor care ne-au dat info atat de detaliate (chiar si cu poze - Sanzi ). Eu am inceput sa citesc Basic Montessori Learning Activities For Under-Fives : Learning Activities for Under-Fives (Paperback) de David Gettman siMontessori Play and Learn (Paperback)de Lesley Britton.
Un lucru nu am gasit... si sunt complet nedumerita... Care este abordarea Montessori referitoare la muzica, poezie si dans?
Multumesc frumos,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

sinzi-ana-multumim foarte mult. asteptam in continuare informatii de la tine. Eu am incercat sa lucrez cu fetita cea mica cu piesele dintr-un lego. Am pus-o sa imi grupeze pe culori toate piesele. Eu in timpul asta ii repetam culorile. Deja, in 2 zile, a prins "rosu, galben si bleu". De la sora ei mai mare a ramas un joc (un cilindru al carui capac are 3 gauri in forma de triunghi, patrat, cerc). Are de introdus piese in functie de forma lor. Vad ca o atrage lucrul asta. I-am cumparat si un joc care trebuie sa puna piesele una peste alta in functie de marimea lor (de la cel mai mic la cel mai mare)-din pacate pe asta nu l-a inteles. Le pune in "dezordine". Poate ca este prea mica pentru astfel de jocuri. O mai pun sa deseneze, sa picteze si sa faca puzzel pentru varsta ei. La puzzel -reuseste sa-l faca, dar nu sta prea mult concentrata. Nu stiu cum sa-i dezvolt concentrarea. Dupa ce face puzzel-ul arunca toate piesele pe jos. Apropo, am strans pietricele si am facut exercitiul cu pietricelele. La inceput a facut exercitiul pana la capat, dar a doua zi cand a luat din nou pietricelele, le-a turnat pe toate in cel de-al doilea bol si apoi le-a turnat pe jos..... O sa o mai las cateva zile si apoi ii voi da din nou pietricelele. Se mai joaca cu plastilina, dar cum plastilina de aici miroase frumos...are tendinta sa o manance.
Cam asta !! Va pup si inca o data sinzi-ana...MULTUMIM MULT!


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Lorelai , daca te rog eu frumos , , ne impartasesti si noua ce citesti tu acolo?Iar puiutii nostri iti vor fi recunoscatori , , ca , de altfel , si mamicile lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Magnolia - da cum sa nu - eu pot sa scriu cate ceva din exercitiile care sunt recom in carte... dar sunt 2 lucruri care nu le voi putea face.... din pacate
1. NU am aparat foto digital... deci NU pot sa exemplific cu poze (ma gandesc ca ar fii interesant de fotografiat chiar pagina de carte cu jocul indicat... dar din pacate pe moment imi este imposibil... sotiorul meu drag mi-a promis un digital micut... de Mos Craciun.. asa ca mai este un pic pana acolo...)
2. din pacate NU am timp (si recunosc cinstit - nici NU sunt un talent la tradus) sa traduc din engl in ro... Iar regulamentul DC spune CLAR ca limba de comunicare TREBUIE sa fie ro... daca moderatorii acestui subiect (si bineinteles si forumistii care il citesc) vor fii de acord - eu pot sa scriu - in engl - din exercitiile practice pe care le-am gasit in carte.
Multa sanatate si numai bine va doresc,
Lorelai
P.S. Simali - tu ai mentionat intr-una dintre postarile tale ca ai gasit documentatie/carti despre practica Montessori sub forma digitala pe Internet. Te rog frumos poti sa-mi dai si mie acel/acele web-site/uri. Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by simali

Si eu sunt interesata de multa vreme de metodele Montessori. Am gasit o carte a Mariei Montessori free pe un site (in limba engleza) si am citit-o pe nerasuflate. Mie mi-a schimbat viata pentrut totdeauna.



Simali draga, ne poti indica site-ul unde este accesibila cartea pe care ai citit-o? Ma intereseaza si pe mine, desi nu lucrez cu copii asa mici, dar ma intereseaza sa incerc sa aplic unele principii pe copii in dificultate scolara.
Multumesc frumos.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Noi am lucrat pana acum cu Andrei cu o doamna de la Waldorf si vad ca am avut unele rezultate imbucuratoare , asa ca sunt tentata sa incerc sa lucrez si dupa sfaturile voastre , in ideea ca vom avea succese chiar mai mari.

Cautam de mult cum se aplica/in ce consta aceasta metoda...astazi sunt fericita ...pare atat de simplu...si totusi atat de putin folosita...



Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Cartea citita de mine este aici.

http://digital.library.upenn.edu/women/montessori/method/method.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Multumim , Simali !Asteptam , in continuare , contributia ta la "Cum le deschidem copiilor -lumea"Sper sa nu te superi pe mine ca sunt asa de pretentioasa.

Mergi la inceput