metodele Montessori

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Am vazut ca intreba cineva mai demult despre gradinite Montessori in Bucuresti si cum am dat (virtual) peste una zilele trecute, m-am gandit ca poate intereseaza pe cineva:

http://www.gradinitamontessori.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lana spune:

SUPER SUBIECTUL!!!
Stie cineva, in galati exista o astfel de gradinita?Sau in Braila..chiar m-as duce pana in braila ptr asa ceva(eu sunt din Galati).Am o prietena din Londra si cele mai bune gradinite de acolo au aceasta metoda de predare ...bine, costurile sunt pe masura, dar rezultatele excelente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vavaly2007 spune:

Ar fi bine sa existe in Braila sau Galati asa ceva dar pana una alta cred ca treb sa lucram cu ei de mici acasa si sa i tratam ca pe niste oameni nu ca pe niste papusi de manipulat cum am vazut de atatea ori in jurul meu. azi am aflat de aceasta metoda si din ce am citit mi am dat seama ca eu o aplic instinctiv de cand s a nascut puiul meu. acum are un an si 4 luni si ma bucur de fiecare progres pe care il face . daca am avea mai multa rabdare si timp sa i observam am vedea cat de complexa este si lumea piticilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Am citit cu interes ce s-a scris la acest subiect. Acum studiez mai multe materiale - carti scrie de Dr. M. Montessori si de altii, clipuri si filme diverse facute (cel despre viata ei, altele facute despre metoda Montessori etc.). Am studiat si studiez in continuare ce scriu parintii, atat romani, cat si cei straini, despre diverse institutii particulare Montessori.

Baiatul meu are 2,5 ani. Si mi se par extrem de utile si interesante si foarte aplicabile la varsta lui multe din elementele metodei Montessori.
Incerc sa gasesc un capat de inceput in toate astea, dar mai am pana termin de citit cartile.

Pana atunci, poate cineva dintre voi sa spuna cu ce elemente se incepe la primul contact al copilului cu metoda? Cele senzoriale? Cele legate de viata practica ? Se incepe cu mai multe in aceeasi perioada (zi, saptamana, luna etc.)?

Pana ma ajuta cineva cu informatii, adun cat pot si incerc sa-mi fac singura materialele. Am gasit niste furnizori in Romania (gamatoys.ro, Arad), dar vad ca preturile sunt maricele, ca peste tot in lume. O parte din materiale mi le voi face singura, cu siguranta. Altele mi se par prea utile si prea greu de facut acasa sau la un atelier, si prefer sa le cumpar.
Ce parere aveti?
Spuneti-mi, va rog, cum ati inceput voi sa integrati metoda in viata copilului vostru.

Deocamdata baietelul nu merge la gradinita, il mai cresc eu pana la 3 ani. Si chiar daca va fi inscris la o gradinita cu sistem de predare traditional, nu conteaza. Eu oricum am programul lui acasa, orice ar face acolo. Si cred ca pot integra metoda Montessori in acest program. De un an si ceva, dar mai ales de cateva luni am inceput sa aplicam mai multe metode (de la inceput, si in mod special zilnic, predomina metoda Doman, apoi am folosit diverse alte programe) si suntem multumiti iar el e bucuros, un copil (foarte) vorbaret/comunicativ si sociabil (pt cine va studia mesajele mele si istoria mea pe forum, va vedea ca sunt prezenta mai ales la copii cu nevoi speciale).

Andrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Am inceput si eu formalitatile de inscrierea la gradinita a baietelului meu, ce-i drept pentru primavara lui 2012 (asa mi-au spus ca inscrierile se fac in mai 2011) la o gradinita din apropierea casei. M-au anuntat cand din anul scolar urmator vor merge pe metoda Montessori cu personal calificat. Recunosc ca nu stiam nimic despre aceasta metoda alternativa, am incepu sa studiez.

Din ce am citit aseara, parerile ar fi pro aceasta metoda. De principiu eu sunt pentru metodele alternative care stimuleaza copilul. Am sa ma duc si la prezentarea la care m-au invitat.
M-ar interesa si preturile pentru o astfel de metoda. N-am gasit nimic pe la alte gradinite similare. Oare este o diferenta mare de pret sa nu ne-o mai putem permite? Stie cineva cam care sunt tarifele la astfel de gradinite?

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Am fost la prezentarea metodei Montessori. Mi se pare interesanta. Nu pune accent pe memorizare si nici pe o disciplinare fortata a copilului.
Si da, costa mai mult cu 30%, dar cred ca merita.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Tomaca,
uite aici.mai multe detalii in dreapta paginii.
zi-mi te rog,despre care gradinita vorbesti si daca poti mai concret despre pret/program


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandusa

Tomaca,
uite aici.mai multe detalii in dreapta paginii.
zi-mi te rog,despre care gradinita vorbesti si daca poti mai concret despre pret/program


Ceea ce ai construit poate fi distrus,nu conteaza,construieste!


Multumesc frumos pentru informatii. Daca preturile sunt actualizate sunt mai mici fata de ceea ce am gasit eu. Dar este foarte departe de unde locuim noi. Incerc sa-ti trimit pe PM preturile din memorie, ca nu am hartia la mine.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput