Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Adrian tot cam cand se foieste si se incordeaza vomita. La el, daca are probleme si cu gazutele la burtica normal ca se foieste des si automat da si afara. Aproape in fiecare seara imi face o crizuta de burtica pana reuseste sa adoarma. Ziua nu face crizutele astea, adica nu plange. Se foieste si se stramba in toate felurile, dar nu plange. Seara insa, dupa ce-i fac baita si doarme scurt vreo juma de ora, il apuna plansul si foiala si nu reusesc sa-l tin nici la tzitzi.

Dar acum, dupa ce vad ca mai toate ati avut sau aveti problema asta cu vomitatul m-am mai linistit.

Cu statul pe burtica, Sheanna, eu am mai scris pe aici ca de ex. la alex nu m-am stresat deloc cu statul pe burtica. Exact cum spui tu, obosea repede, se enerva, nu-i placea si mai mult de 2-3 minute nu reuseam sa-l tin si in final am renuntat - alex nu a stat pe burta. Stiu ca destul de tarziu a inceput si rostogolirile de pe o parte pe alta, poate ca tot din lipsa antrenamentului. E adevarat ca era perfect sanatos si nu-mi faceam nici un fel dep robleme de evolutie etc.
Adrianu' in schimb am observat ca de vreo cateva zile stau la 60 de grade pe spate, cu el intins pe burta mea, si isi ridica cap'sorul a se uite la mine si sa vorbeasca cu mine. Normal ca i se balangane capul in toate directiile si ii cade repede jos si da cu nasul de pieptul meu, dar m-a uimit dorinta lui de a face asta.

Flori de cires, sunt alaturi de tine, iar emotiile si starile sufletesti prin care treci tu le-am trecut si eu. De cate ori nu ma duceam la el si plangeam cand il vedeam cat de mic este (si-mi dau seama ca al meu pare mare pe langa fetita ta la doar 700g), cand il vedeam cum se chinuie sa planga si nici vlaga nu mai avea. Cum sunam la spital de acasa seara si intrebam "cat a mai luat azi in greutate?" si-mi spuneau, a pierdut 30g. Si iar ma consumam. Cum primul lucru care-l faceam era sa ma uit pe hartia de pe incubator sa vad cum sta cu greutatea. Inarmeaza-te cu multa rabdare si speranta. Luatul in greutate e o batalie pe termen lung, pana nu ajunge la 2 kg tot asa va fi, cand sus sand jos. Si la noi Adrian a stagnat 2 sapt. in greutate din cauza unor complicatii care au aparut la aproape o luna de la nastere... ce sa facem, noi mergem alaturi de ei si nu avem de sperat decat ca merg spre bine, fruntea sus. Nu uita ca cu cat sunt mai mici in greutate, cu ata recuperarea greutatii este mai anevoiasa, cu zile in care castiga si zile-n care pierde. Semnul important este insa greutatea castigata pe per. mai mari: o sapt spre ex.
Imi pare rau ca nu te lasa inca sa o iei in brate, asta ar fi un unguent pt. sufletul tau. In primele zile dupa nastere, cand eu incercam sa fiu cat mai mult cu Adrian si bagam mereu manuta la el, dupa un timp incepea si plangea. Si asistenta mi-a spus ca uneori aceste interactiuni sunt un factor de stres pt ei, devin overstimulated si de-aia plang si m-a sfatuit ca daca doarme, sa-l las asa, sa nu-l ating sau sa-l deranjez. Dar asta a fost in prima sapt cand era mai plapand si prbabil pana s-a obisnuit si el cu acest tip de stimulari. Ia-o incet, nu te grabi sa recuperezi in cateva zile toate clipele in care ti-au dorit s-o atingi si nu ai putut. Dupa ce-o sa ajungi cu ea acasa o sa ai tot timpul din lume s-o tii in brate, s-o alinti, s-o dezmierzi. Stiu ca pare departe acest moment pt tine, dar cauta acolo in adancul sufletului tau si-o sa gasesti si rabdarea, si speranta si increderea ca totul va fi bine. Eu aveam momente cand ziceam "gata, in 2 sapt ni-l da acasa daca merge asa", alteori ma gandeam ca nici dupa 40 de sapt nu ajungem cu el acasa. In final cu o zi inainte de a face 40 de sapt ni l-au dat acasa.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Davia, mie pediatra mi-a recomandat (in perioada de la inceput cand, datorita meselor dese si lungi, ma gandeam ca au nevoie de completare) NOVOLAC antiregurgitare AR1 (se gaseste si pe net, costa 27-28 lei noi cutia de 400 gr). Eu nu l-am incercat asa ca nu poti sa spun daca merge.

Try, cred ca in ciuda anemiei, Adrian se dezvolta absolut normal. Adica la fel cum au facut-o baietii mei si vad ca si Sebi al Danei. Probabil asta e normalul la prematuri.

Laliq, sper ca a iesit bine botezul. Chestia cu scremutul e foarte frecventa. Din fericire ai mei au scapat de ea (se screm doar atunci cand fac kaki). Dar de colici se pare ca nu am scapat. Chiar ieri Gabi sugea de doua ori se oprea si incepea sa urle (asa se manifesta la el colicile) si uite asa a tinut-o de la 7 pana la 11. I-am dat cu Flatulin pe burtica si asa a reusit sa doarma.

Alina, anemia se refera doar la cantitatea de hemoglobina din sange. Nu are legatura cu celelalte vitamine. Nu o sa ramana anemica dar e nevoie de timp pana cand depozitele de fier ale organismului o sa se refaca. La 11gr anemia este foarte usoara si nu ea este cauza lipsei poftei de mancare.

[b]Flori de cires
, ma bucur sa aud ca soarele incepe sa se intrevada printre nori.
Eu nu m-am interesat de greutatea lor aproape 3 saptamani. Stiam ca nu este importanta la o varsta asa de mica. Altele erau problemele (au avut sau nu reziduu, le-a mai crescut cantitatea de laptic primita sau, din contra, sunt la repaus digesiv, au avut scaun).
Deocamdata Maria are 30 de saptamani si pana la 34=35 mai e o luna. Abia atunci dezvoltarea pulmonara si neurologica e completa.
NU te gandi la toate complicatiile despre care ai citit. Dumnezeu e mare si El hotaraste ce va fi cum va fi!
Acum bucura-te de fiecare moment alaturi de Maria, incearca sa furi cate o mangaiere si pandeste-i fiecare gest!


Si

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Tati scrie:

Maine Maria implineste o luna de cand s-a nascut. E ziua ei. Eu mai am o ora si plec spre gara. Maine dimineata ajung langa iubitele mele fete. Dar sa nu-i uitam si pe fratiorii ei. Abia astept sa fim toti impreuna. Sunt grele saptamanile de asteptare pentru a fi impreuna. Dar nu mai e mult pana la 1 decembrie :)

Va multumesc doamnelor pentru cuvintele frumoase. Doresc sa ne fie bine tuturor si, cine stie, poate undeva , candva o sa ne intalnim la un pahar de...vorba si o sa radem , amintindu-ne de cat de caraghiosi eram cand puii nostri, cei mai mari luptatori , erau mici.

Weekend placut tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Bai za uei :D:D

Daca tot stau eu pe aici si ma documentez pana la ora de plecare la gara, mai si cujet. Cam asa: oare sunt magarul din "turma" de mamici care se da pe saitul asta? numai ca , pe mine chiar ma intereseaza experienta altora.
Sa spuneti daca deranjez. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

La multi ani minunata Marie ![
si sanatate si fericire sa-ti dea Dumnezeu!
Sa cresti mare si frumoasa alaturi de minunatii tai parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

La multi ani Maria!
Sa cresti mare, voioasa si sanatoasa si sa le aduci numai bucurii parintilor tai!

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

La multi ani Maria !! ai grija de mama ta si dai putere sa mearga mai departe pentru tine ca esti o frumoasa si o invingatoare. Sa cresti repede si sa plecati acasa.

Multi pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Sheannamp, cred ca m-am exprimat gresit, stiu ca anemia nu are legatura cu vitaminele, voiam sa intreb doar daca vitaminele au ajutat in problema asta cu lipsa poftei de mancare care la randul ei ar putea fi determinata, credeam eu, de anemie.Multumesc pentru lamurire!
Sa cresteti toti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Sheanna merci pentru sfat. O sa vb si eu cu pediatra sa vad ce imi recomanda . Oricum am gasit o solutie de momentdar nu stiu daca e cea mai buna........i-am pus cu 10 ml de apa mai mult decat scrie pe cutie ,poate ca e prea consistent pentru ea si nu il poate digera ...ma gandeam eu, si vreau sa zic ca nu am mai vomitat de ieri dimineata . Se poate asta sa fi fost problema .Oricum o sun pe doc ca safiu sigura ca e bine ce fac.

pupici la bb.[pup
]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Davia, nu stiu daca e bine sa diluezi laptele formula. Am citit in mai multe locuri ca trebuie respectata cu strictete doza de lapte si cea de apa.
Apoi, un continut gastric mai lichid regurgiteaza mai usor decat unul mai dens. De aceea unul din tratamente (destul de contestat azi) era sa adaugi cereale la lapte ca sa-l faci mai consistent (formula antiregurgitare e special facuta sa fie mai concentrata).

Alina, nu am vrut sa par condescenta. Nu te supara pe mine!
Ma corectez; 11 grame la 8 luni este la limita inferioara a normalului.
Eu le dau fier baietilor mei (au avut anemie de prematuritate destul de severa) si o sa continui cu el pana pe la 1 an si, probabil.
In plus le dau Polivital (complex de vitamine B, C, A, E) cate 1ml pe zi. Am inteles ca ajuta si la apetit.
Succes!




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput