Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheannamp iti multumim pentru urarile de Sarbatori, a fost intra-adevar un Craciun deosebit pentru noi trei.
Va uram un An nou plin de bucurie.



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Anna, pentru ca alex e exemplul meu concludent (nu teoretic ca din carti) de multe ori fac comparatia cu el, iar alex este un guraliv si jumatate (a propos de ce spunea si Papa de fetele ei, una sa, una pe dos), de mic mi-a gangurit si vociferat la greu. Iar acum nu-i opreste nimeni gura. Iar Adrienutzu e opusul.
Cu tinutul capului la fel: alex a fost poate putin precoce, Adrian e mai incet un pic.

Ii dau sa pape numai tzitzi. Din congelator nu mai vreau sa-i dau ca in felul asta produc eu mai putin si n-am nici un interes. Cant care ar bea-o din congelator ar insemna s-o produc eu mai putin. Iar undeva pe la sfarsitul lui Ian. cred ca expira laptele si trebuie sa-l arunc. Gasisem o banca de lapte pentru copiii din tarile subdezvoltate, dar nu aveau sediu aproape de mine, ci in Vancouver (adica pe coasta de vest a Canadei, la mama ma-sii! Ma costa prea mutlt sa trimit laptele acolo in conditiile cerute de temperatura. Mi-e o ciuda de mor, da' n-am ce face. Vreo sapt. m-am tot muls dimineata ca el dormea pana mai tarziu si cu ce se aduna de peste noapte se strangea mult. Cu intentia sa i-l dau seara cand productia mea e mai mica si el suge mai mult. Dar te pui cu musiu? El nu vrea sa suga din biberon. Dupa ce m-am chinuit o sapt. asa, i-am schimbat tetinele si de silicon si de ne-silicon, si cu varful teshit si cu varful rotund, si cu debit mai mare si cu debit mai mic, si mai caldut si mai recisor. Nu, el nu vrea sa suga la bibe. Asa ca am renuntat sa ma mai si mulg ca pana la urma aruncam laptele muls dimineata. Si ma mulgeam ca 150ml uneori chiar si 200ml. Asa ca am renuntat si acum ii dau sa suga cum vrea mushiul lui. Si nu ma mai mulg decat daca o sa constat vreo scadere de productie (deci ca stimulent).
Diversificarea nu as vrea sa ma mai grabesc cu ea ca la alex (am inceput la 5 luni). Nu ca as fi observat ceva negativ, dar pur si simplu e mai usor doar cu tzitzi. O sa am timp destul sa fac piureuri, fierturi si pasaturi. Daca el va manca bine pana la 6 luni corectat, probabil ca atunci voi incepe sa-i diversific. Macar sa ia el in greutate bine doar din tzitzi si sa nu fiu nevoita sa diversific mai devreme.
Pe 2 ian. mergem la pediatru, sunt curioasa cat a mai luat in greutate. Si-o sa facem iar vaccinuri: 3 avem de facut, dar probabil ca unul va fi amanat peste o sapt. ca nu ai voie sa faci decat 2 in aceeasi zi.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Anna, aici exista cereale si simple si cu lapte praf inclus, eu luam din cele cu lapte praf inclus ca sa nu fiu nevoita sa ma mulg si sa amestec cerealele cu el. Tot din comoditate. Dar nu vad ce idee rea ar putea sa fie sa amesteci zeama de la legumele fierte cu cerealele. Ca doar in zeama aia se lasa niste vitamine pe care in feul asta nu le arunci. Esti prima mamica de gemeni pe care am auzit-o ca alapteaza exclusiv. Majoritatea mamicilor ajung la supliment mai devreme sau mai tarziu. Cu atat e ma imult de admirat pt. ca esti in Ro si curentul pro-alaptare nu este foarte puternic, asa cu me in Nord-America spre ex.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Try, uite de ce sunt baietii tai asa de scumpi! Fiindca seamana cu tine!
Si eu am aceeasi opinie despre diversificare ca si tine! Mai mult decat atat incerc din rasputeri sa o mediatizez si aici intr-o Romanie in care, din pacate, curentul "diversificare la 2 luni" si "laptele praf este mai bun ca cel de mama" inca este la moda chiar si in cabinetele pediatrilor!
Sincer alaptatul mi se pare solutia cea mai buna si cea mai usoara de a hrani baietii! E adevarat ca ceea ce ai facut si tu in spital (mulsul, congelatul) am reusit sa o fac si eu dar cred ca baietii mei minunati si mancaciosi sunt adevaratul motiv pentru care eu alaptez exclusiv si azi!
Nu sunt o buna bucatareasa asa ca momentul supelor si cremutelor ma cam sperie, in sfarsit, o sa ma descurc eu!
Ai mei dupa ce au luat cam 1 kg pe luna acum au inceput sa-si incetineasca ritmul! Dar in schimb s-au lungit, sunt vioi, nu plang de foame asa ca o tin tot asa! Eu as vrea sa incep cu supa in momentul in care o sa stea bine in fundulet (sper eu ca peste 1 luna-2)!

Dragi mamici de prematurici, nu ati spus ce au primit esentzele voastre de Craciun!
Eu le-am luat doua costumase si doua zornaitoare colorate pe care vad ca le apreciaza foarte mult!
Dar voi?

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

Anna
ma bucur ca ai laptic suficient pentru ambii baieti.
Eu nu aveam decat la o masa (cea de la 5 dimineata) suficient pentru amandoi. Le-am dat completare lapte praf Bio (la inceput Bio Pre) de la TOPFER. A fost f. bun, oricum nu se compara cu laptele de mama. Dar are mult calciu si fier.
AI mei au inceput diversificarea de la 3 luni cu sucuri naturale (morcov, mar, portocala si altele) si a fost f bine.
Apoi de la 4 luni (parca) aupele de zarzavat si de la 6 luni supe cu carne. Incet incet au mancat maruntit mai mare si acum la 1 an si 4 luni mananca cu lingurita cam de toate.
EU am avut mai multe motive de stress, printre care si acesta: ca nu vor manca, ca nu o sa stiu sa le fac supe, ca nu vor manca mai mare, dar toate nu sunt decat stress-uri inutile si ne constructive.
Succes mare.



SA va traiasca micii curajosi si curiosi!

Sa aveti un an binecuvantat!




Oti & gemenii bucovineni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Voi ce numiti supe? Zeama in care ati fiert legumele sau pasati legumele in zeama si aia o numiti supa. Eu nu i-am dat zeama simpla lui alex deloc, nu i-am vazu trostul. I-am fiert legumele si le-am pasat si peste am pus zeama sa obtin consistenta care era nevoie la momentu lrespectiv. Si in final am ajuns ca la u nfel de piure de legume fierte.

Cu luatul in greutate : doar in priemle 3 luni iau ei vertiginos (cca. 1 kg/luna) apoi isi incetinesc ritmul din a patra luna si iau doar 5-600 g/luna si apoi din ce in ce mai putin.

Eu de la luni jumate i-am dat lui alex si iaurt simplu (din cel acrisor facut doar din lapte si culturi de iaurt) si i-a placut la nebunie, motiv pt. care atunci cand nu vroia legumele ii puineam 2-3 lingurite de iaurt in ele si le papa fara probleme. Si acum mare, in cirba acra ii pun o lingura de smantana si o mananca super.
Asta ca tips pt ca multe ne vom confrunta cu refuzul legumelor fierte.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Dragi mamici de esente...In primul rand va urez La multi ani!!! si un pupik dulce pentru toti bebelusii de aici.
Nu am mai scris de mult dar va citesc de fiecare data. Noi am inceput diversificarea de 2 saptamani si ne este foarte bine . Am inceput cu cereale in laptic , cu sucuri de fructe iar de 4 zile papam si supa.
Try nici eu nu am fost deacord cu supa strecurata asa cum ma sfatuiau toate mamicile cu care mai vorbesc eu....I-am pasat si legumele in ea si vreu sa va zic ca ii place foarte mult. E tare simpatica ...sa vedeti cum molfaie in legea ei si se mozoleste . Peste cateva saptamani o sa ii pun si cate o bucatica de carnita de pui la fiert.

Cadou fetita mea a primit un catel de plus mare mare

Pupici la toate esentele
http://pg.photos.yahoo.com/ph/daviaelena/my_photos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:


sa aveti un an nou plin de minuni.
Supa pe care le-am dat-o copiilor e asa cum spuneti un piure de legume. Il faceam la blender si amestecam cu putina zeama. Uneori il punem intr-un biberon cu o tetina cu gaura mai larga si mancau de acolo. Imi era greu la inceput sa ii hranesc pe amandoi cu lingurita.

Fetita are de aseara febra si e mofturoasa. Nici nu prea a mancat. Sper sa fie de la iesirea caninilor.
Ati patit asa?

Multa sanatate.

Oti & gemenii bucovineni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

LA MULTI ANI!!!

try eu supa ii zic la zeama cu ceva smaguri in ea (adica legume blenduite) si zeama la aia chioara in care ii pun 6 masuri de lapte. apropo de lapte ma gandesc sa incep sa-i pun Sofiei si cite un pik de lapte de vaca. credeti ca e prea devreme? face 9 luni acum pe 11.




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

In ce sa-i pui lapte de vaca? In mancare sau liber, asa?
Daca ea inca isi bea ratia de lapte de mama sau lapte praf normala zilnica, atunci nu ai nici o problema sa-i dai si lapte de vaca. Dar eu zic ca e prea devreme ca laptele de vaca sa inlocuiasca laptele de mama sau laptele praf, daca la asta te-ai referit. Chiar si daca e vorba numai de inlocuire partiala. Eu am inceput de la 11 luni sa-i inlociuesc cate putin lui alex laptele praf cu cel de vaca si la 12 luni am ajuns sa i-l inlociesc de tot. De la 9 luni (cand s-a intarcat) pana la 1 an i-am dat lapte praf. Oricum e cu mult mai hranior ca laptele de vaca. Unele mamici aleg sa dea lapte praf pana la 2 ani si apoi trec pe vaca.
Incearca sa gasesti lapte integral, nu din cel caruia i s-a extras grasimea etc. Stii si tu ca grasimile au rolul lor important in dezvoltarea creierului etc. (just as a reminder )

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput