Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

laliq am si eu o intrebare, cum e cu anti D, inainte de sarcina nu aveai, si au crescut in sarcina? si eu tot Rh negativ, sotul pozitiv, si incompatibilitate de grupa, insa nu mi-au verificat anti corpii decat inainte de sarcina, si in sarcina am facut injectia aia (imi scapa numele) cand am facut amnio, sau cand am avut o sangerare.
Paul a stat 2 saptamani sub lampa.
Materiale cu dezvoltarea nu-s pe internet, le-am primit pe hartie si le-am scanat eu. Trebuie o adresa de email sa le trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

UFFF, da greu va mai gaseste omul. Deabea acum mi-am dat seama ca subiectul acesta minunat continuua. Greu m-am prins ce trebuie sa fac. Tare desteapta sunt!

Try, m-au bucurat si m-au intristat vestile de la tine. Cred ca este vorba despre hidrocel (asa se numest acumularea de lichid in scrot). Si baietii mei au. Uneori este mai evident alteori se retrage. Daca persista dupa un an se rezolv printr-o mica interventie chirurgicala. Dar ce a fost cu sangele din scaunul lui Adrian?
E semn bun ca au iesit negative analizele genetice. Asta exclude multe din cauzele de anemie de care discutam. Sper din tot sufletul ca ati depasit toate greutatile si de acum Adrian va fi un bebe sanatos si voios!

Laliq(imi place nick-ul tau), bine ai venit tu si Mateias-dragalas in grupul celor mai viteji bebelusi de pe DC!
De ce vrei sa faci analiza laptelui? Vrei cumva sa vezi daca exista anticorpi in laptele tau?
E prima oara cand aud ca incompatibilitatea de Rh ar fi o contraindicatie pentru alaptare. Nu cred ca se secreta in lapte acest tip de anticorpi si oricum daca s-ar gasi in lapticul tau, titrul (adica cantitatea) lor este mult prea mic pentru a intretine hemoliza. Cine ti-a spus asta? Neonatologul sau pediatrul? oricum o sa incerc sa ma mai documentez, poate eu gresesc.
Nu pot sa spun ca e usor si ca totul este roz cand ai gemeni. Dar dupa ce au trecut prin toate cate au trecut, fiecare zi alturi de ei e minunata. Ma ajuta foarte mult si sotul meu (pe toate le face mai putin sa ii alapteze) si bunicile.


Ignatica, refluxul vezicou-ureteral este o problema foart serioasa. El intretine infectia urinara si in timp daca nu este tratat (necesita interventie chirurgicala) poate duce la distrugerea ireversibila a rinichilor. Nu vreau sa te sperii mai mult decat esti dar obligatoriu trebuie sa ii faci lui David niste investigatii suplimentare care sa determine daca are asa ceva. Repet este o afectiune foarte serioasa dar care poate fi tratata 100% daca este descoperita din timp. Sper din tot sufletul sa fie bine pana la urma si sa nu fie asa!




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:



Felicity, eu am avut anticorpi anti D si inainte de aceasta sarcina, dar titrul a crescut si in timpul sarcinii. Povestea mea e cam lunga, am aflat ca sunt rh negativ in 2004, la 3 luni dupa ce am pierdut un copil (sarcina oprita in evolutie la 38 de saptamani)- in timpul acelei sarcini nu s-a facut analiza rh, iar eu aveam un rezultat fals pozitiv de la o analiza din trecut. Fetita nu a murit din cauza izoimunizarii ci fiindca am ramas fara lichid amniotic si nu am stiut (dupa saptamana 31 nu mai facusem nici o ecografie fiindca dr meu a considerat ca nu e cazul... iar eu am fost tampita si am mers doar pe mana lui). Dar cand am nascut s-a produs sigur izoimunizarea pt ca nestiind de rh-ul negativ nu mi s-a facut vaccinul (Rogham se numeste). Tu nu ai de ce sa-ti faci probleme daca ti s-a facut vaccinul inainte sa dezvolti anticorpi, pt ca esti protejata, in mod normal nu trebuie sa se mai dezvolte anticorpii anti D. Nu strica sa faci o dozare la inceputul unei noi sarcini (daca vei fi graviduta iar), iar daca sunt prezenti dozarile se fac regulat in timpul sarcinii. Poti citi mai multe info pe w w w.infertilitate.ro la cauze imunologice - incompatibilitatea RH.

O sa-ti trimit un pm cu adresa mea de mail ca sa-mi poti trimite materialele si-ti multumesc.

Shenaamp, neonatoloaga (Ochiana de la Polizu, poate o cunosti) mi-a zis ca as putea avea in lapte anticorpi anti D. Din pacate nu am unde sa fac analiza laptelui dar ne vom da seama daca are anticorpi facandu-i lui Matei doua dozari in interval de o luna - daca titrul creste e clar ca laptele e nociv. Sper sa nu fie cazul pt ca tare imi doresc sa-i dau san macar 6 luni.

va pupam si va dorim un w-e frumos,lipsit de griji.




Larisa
cu darul de la DD, micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Laliq, vai ce Mateias-dragalas ai! Sa traiasca si sa cresca mare si voios!
Dr. Ochiana e super. E una din zanele bune ale baietilor mei. Si stie ce spune. Asa cum ziceai tu, adica sa urmaresti titrul anticorpilor la Matei si nu in laptele tau e foarte bine. Si binenteles hemoglobina. Vezi ca s-a mai discutat pe tema anemiei la prematuri in "prematuri 3". Trebuie sa ai rabdare. Si asa e; lapticul tau e aur pt Matei.
Am vazut ca in una din poze apare Doamna Ani sau Doamna Cea Buna cum o numeam noi. Tare ii iubea pe baietii mei (de fapt pe toti bebelusii de acolo). Si ne-a dat multe sfaturi bune. Sa ii dea Dumnezeu sanatate!

Flori de cires, sunteti bine? Asteptam vesti despre printesa ta! Mai ales baietii mei!

Madalina, adica la 5 luni de la nastere (3 luni si jumatate varsta corectata) Serban statea in fundulet fara sprijin? Nu prea inteleg ce ai vrut sa spui! Stiu ca fiecare are ritmul propriu de crestere dar ni ar trebui sa mergem si pe la neurologul pediatru dar nu stiu la ce varsta e mai bine. Baietii mei au greutatea si dezvoltarea echivalenta varstei corectate (adica 2 luni) desi s-au nascut de 5 luni. Si ma uit si eu cu jind la progresele cireselor de mai-iunie 2006 si nu ne putem compara.

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

dupa siruri intregi de emotii pot spune ca dupa 18 zile de la nastere Maria mea a facut un progres remarcabil.De la 500 gr a ajuns la 680 gr.In plus marea victorie este ca i-au scos oxigenul si de 24 de ore respira singura fara sa se fi inregistrat nici o criza de apnee sau bradicardie.In plus nu i se mai da nimic perfuzabil si este hranita doar cu laptic, cu sonda, ca toti bebelusii prematuri.Ramane in continuare cea mai mica dar si cea mai puternica fetita din spital si drept sa spun ma uimeste teribil cand o vad vioaie si zambindu-mi cu buzisoarele acelea micute, molfaind sau incercand sa isi suga degetelele.
Normal ca emotiile persista si pt ce va urma de acum incolo dar daca o luam asa usor, pe pasi, putem spune ca progresul ei este miraculos si uimitor.
Multumesc pt incurajari si mi-as dori sa ne vedem intr-o zi, noi mamicile de esente tari, plimbandu-ne fericite prin parc cu copiii nostri jucandu-se impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheannamp multumesc pentru raspuns. Noi facem ecografii lunare, si deocamdata suntem spre bine, dilatatia la rinichi era in scadere. Bineinteles ca vom facem investigatiile necesare pentru a depista daca este intr-adevar reflux, mai ales acum, daca se confirma a doua infectie urinara.
Din cunostintele pe care le ai cistografia este dureroasa?
Multumesc,

Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Flori de cires va tinem pumnii in continuare sa va faceti mari. Este minunat ca respira singura, inseamna ca sansele ca sa evolueze bine cresc pe zi ce trece. Doamne ajuta sa fie bine si sa va vedeti acasa cu fetita.


Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, ce vesti bune!
Cred ca toata lumea de aici poate sa-ti spuna ca minunata ta Maria a depasit un obstacol foarte important. Te rog sa-i spui ca, pe langa mam, tat, bunici, unchi, matusi sunt si cateva persoane care deabea asteapta sa o cunoasca pe ea si pe mamica ei.
Pai da, prea erau numai baietei in ultima vreme pe aici printre esentzele tari. Ai grija Flori de cires, ca tare o sa fii curtata.
Oricum, cred ca sunt in asentimentul tuturor cand spun ca esti vrednica de toata admiratia. Dai dovada de o tarie si o rabdare exemplare si poate ca ar trebui sa-ti spui povestea mai pe larg ca sa invete si alte mamici din ea. Maria este un miracol Dumnezeiesc (e adevarat ca toti copii sunt) dar tu esti un factor important in evolutia ei.
Felicitari! Sa dea Dumnezeu sa ne intalnim in parc! Dupa cum spuneam, baietii mei sunt nerabdatori sa o cunoasca pe Maria!

Ignatica, e foarte bine ca repeti urocultura iar faptul ca hidronefroza s-a retras iarasi e un semn bun. DAr vezi la urocultura sa-ti faca si antibiograma (sa vezi la ce antibiotic este sensibil germenele respectiv). Si Felicity avea dreptate, probabil va avea nevoie de o cura indelungata dar in doza mica. Oricum sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la urma!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

PS: urografia implica injectarea unei substante de contrast printr-o vena la care s-a montat un cateter (branula) si apoi se fac radiografii repetate pentru a se vedea cum se elimina prin rinichi substanta respectiva. Cistografia este ultimul timp al urografiei, atunci cand substanta a ajuns la nivelul vezicii urinare.
Este investigatia prin care se vede daca exista sau nu reflux. Dupa ce s-au facut radiografiile se monteaza la branula respectiva o mica perfuzie cu ser fiziologic ca sa se spele organismul de substanta de contrast.
Asa se face la adulti. Probabil ca si la copii la fel este. PArte dureroasa este doar mica intepatura care se face pentru a monta branula in vena. Probabil ca viteazul tau David a mai avut parte de asa ceva pana acum nu?

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheannamp multumesc tare mult pentru informatii, e foarte bine de stiut ce ne asteapta de fapt. Da, David a mai avut branule in manutze cand i s-a facut tratamentul contra infectiei cu Klebsiela acum 5 saptamani. Imi e tare mila de el si de noi, ca parinti, gandindu-ma la ce ne va astepta. Imi vine sa plang, sa strig, sa fac orice ca sa ma descarc, sunt atat de suparata stiind ca e foarte posibil sa fie reflux si sa ajungem la operatie.


Ignatica

Mergi la inceput