Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Am vazut pozele. MINUNATE!!!!! NU e fantastic cum din niste lingurite de oameni -culmea cu maini, picioare, trunchi- cresc ca painicile ditai nazdravanii???
Flori de cires sa stii ca Maria mica e absolut perfecta!
TRY ma bucur nespus! Sunteti mereu in rugaciunile noastre -ca de altfel toti copilasii de aici:) Crede-ma ca nu am cuvinte sa-ti spun cat de mult ma bucur pt voi

Ma gandeam sa scriem 'Un ghid al soriceilor'. In Germania asa le zic dr la prematuri- soricei:) Sunt poze peste tot cu soricei pe roata de cascaval in sectia de mititei:)))
Aici sunt o gramada de experiente cu copii prematuri, o gramada de sfaturi bune si de sfaturi adevarate (merci Sheanna- btw frumoase poze :)).




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Multumesc mult, fetelor pentru suportul vostru. Intr-adevar, asta era dovada de care aveam nevoie sa stiu ca Adrian merge spre bine.

Pupici tuturor "soriceilor".

Flori de cires, cum mai merge Maria?

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Try, ce mult ma bucur pentru voi! Sa dea Domnul sa ne aduci in continuare numai vesti bune despre micutul luptator. Am vazut pozele, Adrian imi pare un copilas tare frumusel. Si are niste ochi superbi.
Sanatate multa va dorim!

Felicity - m-au impresionat foarte mult pozele cu Paul, cum un omuletz cat o mana s-a transformat in cateva luni intr-un baietel mare si scump foc! Sa va aduca numai bucurii!

Cezar - ia aminte la ce vezi pe subiectul acesta si transmite-i lui mami de Maria ca va creste si va fi bine si puiul vostru, in curand veti merge cu ea acasa si la primavara ne intalnim cu voi in parc la plimbare.

Papadie, ce fetite frumoase ai! In casa voastra e mereu vara, aveti papadie, miel, mac... foarte inspirate nikurile!


Larisa
cu darul de la DD, micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Flori de cires m-au impresionat pozele voastre, sa ii dea Dumnezeu numai sanatate micutzei Maria.
Try Adrian e asa de frumusel, ma bucur mult pentru vestile bune, chiar aveati nevoie de un astfel de impuls.
Felicity pozele voastre sunt cea mai vie dovada ca se poate face dintr-un omultez mic unul asa de mare ca si Paul, cu falcutze frumoase si cu zambetul pana la urechi.

Noi suntem bine, David creste frumos, ce ma intristeaza este ca pediatra ne-a recomandat in continuare tratameent profilactic cu antibiotic, inca 3 saptamani. Mi se pare mult, in conditiile in care David are deja la activ vreo 3 luni de antibiotic cu mici intreruperi in care a luat Biseptol. Nu sunt medic, nu ma pricep, merg pe mana doctorilor, dar imi burdusesc copilul de 4 luni cu antibiotice.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Try, ce veste buna !!! ...si ai doi baieti atat de frumosi
Sa dea Domnul ca in continuare sa ne dai numai vesti bune despre evolutia lui Adrian

Flori de cires, multa sanatate micutei Marie!!!

Si eu sunt mamica de "esenta tare"( am nascut la 33s+4 zile o fetita de 2 kg, iar acum am o mandrete de fata de 5 kg la trei luni)si desi nu prea am scris pe aici v-am urmarit povestile din umbra si am fost alaturi de suferintele si de bucuriile voastre

Oare de listuta esentelor tari nu se mai ocupa nimeni sa o reactualizeze?




_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ce coincidenta, Mi-ka, si eu tot la 33 si 4 zile, numai ca soricelul meu a fost cu 400g mai mic decat al tau.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Ne-am uitat si noi nu suntem pe listuta....cine ne trece si pe noi?
Sebastian Mihai nascut cu 2200 la 36 sapt....

Maine facem 3 luni si avem deja 5250...

Si vrem si noi la voiii in listuta.
Pupici pt toti bebeii luptatori si toate mamicile puternice si lupatoare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Try- iubita,ne-am dori un baietzekl, dar avand in vedere ca nus tim cand s-a intamplat, sanatos sa fie si dc e fetitza si sa ajungrm cu bine macar la 35 de saptamini.
Felicity-de Paul!
Pupicei dulci la toata lumea si sanatate mutla.

Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ce multe mamici fericite sunt pe aici!!!
Si ce mandreturi de copilasi avem!!!

Si mie mi se pare ca prematurii sunt perfecti! Asa delicati si cu trasaturi care seamana mai mult cu ceea ce o sa fie ca adulti! Nu prematuri ci "mai intai maturi" ar trebui sa se numeasca!
Ma uitam la manutzele baietilor mei,erau cat ultima mea falanga si cu toate astea aveau niste degete lungi si aspectul de mana de adult! Si erau asa de frumoase! Acum sunt grasunele si cu gropitze! Si le pupacesc toata ziua!

Ignatica, trebuie sterilizat tractul urinar ca sa nu ramana nici un germene! Durata e asa de mare pentru ca trebuie eliminati si acei microbi care au dezvoltat rezistenta la antibiotic! Cei mai periculosi de altfel!
Nu te speria, antibioticele nu sunt chiar asa de periculoase pentru oameni chiar si copii cum sunt pentru microbi!
Ai mei au facut tratamente cu antibiotice injectabile primele doua luni de la nastere!
Acum, la 6 luni sunt bine!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Exact, Anna, adrian semana cu taica-miu cand s-a nascut, asa slabut (de fapt toti in familia lui sunt mai slabuti, eu insami fizic aduc cu cei din familia lui). Iar apoi, dupa ce l-am studiat mai bine l-am descoperit pe frate-miu il el (care e slab si cu parul castaniu inchis, exact cum e adrian): felul cum dormea pe-o parte si cu capul pe spate, cutele de pe frunte atunc icand se schimonosea, cum dormea cu gura deschisa, totul era frate-miu intreg. Acum nu-mi mai pare ca aduce cu el, dar atunci, slabut semana cu un frate-miu adult, dar in miniatura.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput