Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Exact asa atitudine imi vine mie acum sa am cu adrian, sa bag capu-n nisip ca strutzu'. Adica sa rezist si sa nu ma duc cu el inaitne de miercuri la control de hemoglobina. Dar mi-e teama si sa nu fiu inconstienta si sa tin copilu' cu hemoglobina f. joasa doar pt. ca vreau eu sa vad ce se intampla cu el pana atunci, daca lupta organsimul.
Cu msa ma supar de citate!?!?!

Mira, alex e pe langa adrian mereu si vrea sa-l tina "tu" (adica el) in brate, sa-l pupe, ii ia amandoua manutele si vrea sa se joace cu ele, ii baga degetul in pumnicul lui pt. ca stie ca asta insemana ca Adrian il iubeste (asa i-am spus eu), vine cu jucarii la capul lui si le vantura frenetic si cateodata ii mai scapa si cate una lui Adrian.
Ma bucur ca nu-l mai loveste intentionat. A facut asta in prima luna dupa ce-am venit cu el acasa, acum il loveste doar din greseala si total imprevizibil - e misca si se varcoelste ca un duracell, de-aia.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Buna mamici de esente,

Noi suntem mai bine, am scapat de cea de-a doua infectie urinara. Am facut ecografie si nu se mai vede nimic la rinichi, dar o sa facem si o cistografie totusi ca sa aflam cauza infectiilor urinare. De-abia stept sa terminam cu toate astea, pentru ca am infundat copilul cu pastile de la 4 saptamani. Imi displace tare mult iddea si cred ca nici stomacul lui nu mai suporta.

va pup

Ignatica - mamica de David( 29 iulie 2006)


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Papa ce galushcutze frumoase ai, ce rotunjoare sunt si ce ochi frumosi au.
Sa-ti traiasca!!!

Noi am fost la evaluare la spitalul unde s-a nascut Paul, este ultima data cand mergem. suntem atat de bine, incat nu mai suntem primiti.
Paul are 17 luni reale (si 14 ajustate) a scorat de 16 luni. Se considera ca aproape a recuperat cele 3 luni diferenta, si fara riscuri de acum incolo.
Nu pot descrie bucuria.

Uram la toate esentele multa sanatate si mult noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Si noi am fost ieri la spital ca n-am mai rezistat. Adrian la inceputul sapt. a fost palid si a dormit cam mult, plus ca mi s-a parut ca n-a mancat nici foarte bine si m-am temut sa nu-i fi scazut totusi hemoglobina prea mult. Joi spre vienri noaptea insa a mancat foarte bine. Iar vineri dimineata a avut o ora in care a fost suspect de cuminte si era cu ochii mijiti tot timpul ca-ntr-o stare de semiadormire. Si-atunci am decis sa ma duc totusi la spital sa-i verific hemoglobina in ciuda faptului ca nu ma parea sa palid. Si avea hemoglobina 85 (miercurea trecuta pe 22 a vut hemoglobina 90). In schimb reticulocyte-ul a iesit fff mare: 504. Iar asta s-ar traduce prin faptul ca organismul are nevoie. Totusi ce nevoie sa fie sa ajunga retic-ul la 500? Ipoteza mea ar fi ca hemoglobina totusi i-a scazut f mult la inceputul sapt. (cand simptomele de anemie erau mai evidente) si probabil ca a ajuns intr-un punct suficient de mic cat sa declanseze click-ul de care avea nevoie organismul ca sa inceapa sa produca celule rosii suficiente. Si probabil ca noi cand am facut analizele am surprins tocmai momentul de "forjare". Ramane sa vedem miercuri care vine care-s rezultatele si sa vedem daca mi se confirma ipoteza.

Legat de analizele pt. Blackfan Diamond Anemia de-abia acum am primit aprobarea, deci undeva in viitor ii vor lua si sange pt. analiza. Dr. a zis ca o sa-i facem si punctie, dar deocamdata atat timp cat el merge mai bine cu hemoglobina si nu a mai facut transfuzie de aproape 4 sapt. mai amanam ca sa mai creasca el un pic.
Ramane sa-i facem miercuri si ultrasaund abdominal caci ficatu lsi splina se simt mari la palpare si vor sa vada dimensiunile reale.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Try, sunt cu tot sufletul alaturi de tine!
E de bine ca hemoglobina nu a scazut asa mult (stai linistita, la inceputul saptamanii tot 85-80 era, nu avea cum sa creasca asa de repede fara transfuzie). E de rau ca totusi se mentine sub 100 inca.
E e bine ca exista reactie reticulocitara (a propos, rationamentul tau e corect, se numeste "criza reticulocitara"). Asta inseamna ca maduva lui Adrian poate sa fabrice hematii deci nu este vorba de o anemie aplastica si, dupa parerea mea, nici de Blackfan (tot o forma de anemie aplastica e).
Ar fi de rau aceasta hepatosplenomegalie (daca se confirma). DAr depinde si daca aceasta este un efect si nu o cauza (ficatul si splina sunt atat locuri unde se produc cat si unde se distrug celulele sanguine).
Cred ca totusi ai suferit destul si e timpul sa iasa si soarele odata!
De-abia astept sa ne scrii si tu ce spunea Felicity!
Pana atunci, pupam baietel micut si dragut! Si pe fratiorul lui!

Ignatica, m-au bucurat vestile despre evolutia viteazului tau! Sa dea Domnu si urografia sa iasa bine!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Mi-a zis si dr. ca ea nu se asteapta sa scapam asa, dintr-o data, de transfuzii. Ceea ce se intampla e spre bine, dar n-are cum sa revina la normal totul dintr-o data. Asa ca-s constienta ca vom mai avea transfuzii. Sper doar ca usor, usor le vom rari pana vor disparea.
Vineri a fost mai rosior, ar de sambata iar a devenit palidutz, asa ca... iar i-a scazut hemoglobina. Sa vedem poimaine la ce nivel e.

Splina si ficatul sunt clar mai mari, caci se simt la pipait. Ideea e sa facem ultrasound sa vedem ce dimensiuni au. Ficatul l-a avut mai mare de cand am depistat problema la 29 de sapt. de sarcina. Insa de splina e prima data cand aud ca e mai mare. Cand mi-a facut prima criza de hernie de-am ajuns cu el la urgente (adica cam acum o luna) si i-au facut ultrasound nu mi-au zis nimic de splina marita, doar de ficat si asta stiam. Daca era de pe atunci marita mi-ar fi spus ei. Deci splina s-a marit in intervalul asta de atunci incoace, adica de cand am facut ultima transfuzie si el a produs mai bine celule rosii.

Auzi, da' si acum ficatul si plina mai produc celule rosii? Eu credeam ca pana la varsta asta ficatul si splina au transferat de mult functia de productie catre maduva osoasa.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Asa e Try. Dar in anumite conditii (de obicei anemii), ficatul si splina pot redeveni organe hematoformatoare si atunci isi maresc dimensiunile. La fel, daca de exemplu exista multe celule de distrus, se maresc.

Flori de cires, Dana, Laliq n-ati mai dat vesti despre voi! Poftiti la apel va rog!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

asa este, sheannamp, am cam lipsit, de fapt nu am postat ca de citit am citit intotdeauna. Sa ne fie rusine!
Ei bine, noi am facut vaccinul de patru luni(adica acum la cinci), am mers pe la strabunici la tara(mai bine ca acum a venit gerul) si .. mancam din ce in ce mai diversificat: mar copt+biscuit, supica, banana+branzica, piureut de legume, dar in cantitati mici, baza tot lapticul e.
Seby este bine, doctora de familie a zis ca e prea "gras"-are 8.500gr si 67cm inaltime, dar mie nu mi se pare. Oricum o sa fiu atenta la alimentatia lui ca sa nu avem probleme mai tarziu. Chiar vroiam sa te intreb, Sheannamp, Polyvitalul ii favorizeaza luarea in greutate? Ar trebui sa-l intrerup? O fi mult 8.500gr la cinci luni?
In rest, multumim lui Dumnezeu, ne-a ferit ce tot ce e rau si a avut mare grija de noi.

Duminica o sa "tai motul" unui finutz de un an asa ca il pregatim si pe Seby de petrecere ca doar o sa fie "nas mare".

Baieteii tai ce fac, Sheannamp? Nu ne pui si noua niste poze cu voi?



Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!
http://www.totsites.com/tot/sebastian_oprea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Bravo Dana!!! Ce baiat mare ai!!! Sa iti traiasca sa fie sanatos. Nu cred ca prea gras dar totusi sa ai grija mai tarziu. Oricum cand o sa inceapa sa mearga mai slabeste. A recuperat super bine puiul tau .Fetita mea are 4 luni si 5700 gr, 60 cm.
Snatate multa si sa va aduca Mosul la noapte tot ce va doriti voi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Buna ziua mamicute de esente dragi,
Am intrat aici sa va felicit si sa va incurajez pe voi, mamicile, ce cu multa dragoste aveti grija de minunile pe care vi le-a dat DD.Si eu sunt mamica de fost prematur si voiam sa va spun ca am trecut si noi prin toate problemele ce tin de prematuritate, dar le-am depasit cu bine, cu multa dragoste si rabdare, si uite ca mai avem 2 luni facem 6 ani, iar la toamna mergem la scoala. Prematurii sunt niste copii deosebiti, de o sensibilitate rara, de o inteligenta la fel de rara si foarte inimosi.Intr-adevar a fost greu la inceput: cu anemia de prematuritate care s-a instalat imediat dupa icterul prelungit si nu mai trecea deloc (am plecat din spital cu hemoglobina 8) si la 4 luni noi mancam spuma de ficat de pui cu banane, cu comparatiile facute in mod gresit cu alti copii de varsta lui, dar nascuti la termen ,si multe alte probleme care cu timpul se uita.
Aveti incredere in ei, in ciuda aparentelor sunt foarte puternici, si vorbiti foarte mult cu ei.Foarte repede recupereaza ei (fizic si motor, psihic nu au ce recupera) si o sa vedeti cum infloresc ca niste bobocei, incepand mai ales cu varsta de 2 ani. La 3 ani cand a mers la gradi, Vladut deja era inaintea celor din grupa lui la foarte multe achizitii.
Asa ca fiti increzatoare, inconjurati-i cu foarte multa dragoste, comunicati cu ei si o sa vedeti ca multumirile vi se vor intoarce inzecit.
Pupici multi si voua si minunilor voastre!!!

Mergi la inceput