Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Ce surpriza mi-ati facut, multumesc frumos de urari. Asa-i am facut 3 lunisoare azi.
Insa adrian mi-a parut destul de palid azi, luni mergem la pediatru si-l intreb daca e cazul sa facem un CBC si reticul ca pana pe 6 decembrie mai e cale lunga.

Anna (hai ca mi-e mai usor sa-ti spun asa, mai ales ca pe sora-mea o cheama ana) uite-aici restu lde rezutlate de sange eu nu stiu sa le interpretez:
25 oct 8 nov 22 nov

WCB 6.8 6.2 7.7
RBC 2.06 2.2 2.93
HGB 65 70 90
HCT 0.185 0.197 0.248MCV 89.7 89.6 84.6
MCH 31.5 32.0 30.7
MCHC 351 357 364
PLT 361 348 361
MPV 8.8 8.5 8.1
Polymorphs 1.23 1.8 1.21
Bends 0.31
Eosinophils 0.35 0.43 0.38
Basophils 0.07 0.09
LymphcYites 4.08 3.1 5.43
Monocytes 1.07 0.5 0.62
Metamyelocytes 0.06
Retic count (%) 6.13 2.79 1.28
Absolute retic 126 61.4 37.6


Valorile rosii sunt sub limita minima normala, iar cele albastre sunt peste limita maxima normala. Sunt vreo cativa indicatori care n-au fost prezenti la toate testele.
Astea sunt valorile pe ultimele 4 sapt.

Si am fost asa de bucuroasa ca hemoglobina era la 90 ca am uitat s-o-ntreb de rezultatele de la genetice legat de Blackfan Diamond Anemia. Dar daca era sa fie pozitive imi dadeau ei de stire. Inseamna ori ca au iesit negative, ori ca n-au sosit inca rez.

Nu-ti spun ca o matusa de-a mea din Ro s-a dus la o clarvazatoare si i-a aratat poza mea si aia i-a spus ca am doi copii si unul are probleme, ca s-a nascut cu niste organe nedezvolate complet, ca inca o sa mai am de tras, dar ca o sa se rezolve in final, treburi de genul asta. Ma rog, eu nu-s cu astfel de treburi si nu prea ma incanta ca matusi-mea s-a dus acolo, nu-mi place sa am legatura cu astfel de treburi tocmai pentru ca e o zona foarte obscura si la limita realului/adevarului/onestitatii. Insa aia a zis ca "vede" ACTH, ca nu stie ce inseamna, dar asta i-a fost "transmis". Am cautat un pic pe internet despre asta si am vazut ca e un hormon al glandei suprarenale si exista si medicament cu acelasi nume ca suplinitor de cortizon si cortizol. Nu vad ce legatura ar avea cu anemia lui Adrian, n-am reusit sa gasesc nici o corelatie intre cele doua. Tu ai idee daca ar putea fi corelate?

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Dupa cum spuneam, hematologia nu e chiar punctul meu forte, mai ales in ceea ce priveste anemia la nou-nascuti.
Din buletin reiese insa un lucru foarte important: numarul de hematii a crescut iar cel de reticulocite a scazut; dupa mine asta inseamna ca initial a fost o crestere a productiei medulare de hematii exprimata prin acel % mare de reticulocite care cu timpul s-au transformat in celule mature (ulterior a crescut numarul de hematii).
Am mai verificat odata pe internet (uite aici: http://www.emedicine.com/ped/topic2629.htm) si prin cartile mele de hemato si sunt mai mult ca sigura ca e vorba de anemia de prematuritate.
Nu stiu ce sa zic de clarvazatoare! Eu nu prea cred in asa ceva! Oricum ACTH si cortizonul nu au legatura cu Adrian. Or fi alte initiale sau ACTH se referea la altceva. MIe nu-mi vine nimic in minte!
Iti tin pumnii luni sa fie bine si sa nu mai face-ti inca o transfuzie!
Articolul pe care ti l-am recomandat e foarte bun si explica multe. Plus ca vorbeste si de o alternativa de tratament (cu eritropoietina)!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Tocmai pt. ca nu prea cred nici eu in ele si mai mult de-atat, nu vreau sa-mi bazez increderea sau moralul pe vorbele unei femei care nu ma cunoaste si nu o cunosc. Am povestit chestia mai mult pt. context ca daca tranteam cu intrebarea cu ACTH-ul direct poate te-ntrebai de undepana unde fac legatura dintre ACTH si anemia lui Adrian.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ce faceti esentzelor? Numai spuneti nimic?
Try, cum a fost la doctor! Ti-am tinut pumnii sa fie bine!
Va pupam pe toti!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

No, ce sa facem? Crestem. Avem acum 730 de grame si o luna si o saptamana. Mancam laptic. Dormim. Zambim.

Lao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ma bucur tare sa aud asa vesti bune despre minunata Marie! Ce fel de laptic maninca?
Sa dea Dumnezeu sa creasca repede, "intr-o zi cat alti intr-un an" si sa fie de Craciun acasa cu familia ei!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Multumesc pentru gandurile bune.

De felul meu sunt foarte optimist. La un moment dat i-am spus si eu mamicutzei ca vom avea fata de Craciun acasa. Poate asa va fi. Ceea ce stiu eu sigur acum e ca o vom avea acasa. Sunt convins de asta.
Acum am sunat la maternitate. Maria a mai luat 10 grame in greutate. I s-a marit portia de laptic ( Humana Pre ). Oxigenul i se pune cu mari intermitente. Va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

La multi ani Adrian!!!
Try- cum a fost la medic? Ce ai aflat?tzin pumnii sa fie ok!
Maria- esti o luptatoare, si sper ca vei fi de Craciun acasa!tzinem pumnii si ne rugam sa fii bine!
Pupam esentzele tari si mamicile lor!

Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

La multi ani Adrian!!! Sa cresti mare si voinic si sa fii sanatos. Sa ii bucuri pe parintii tai cu fiecare zi care trece.
Maria, esti o luptatoare, esti de admirat, tine-o tot asa si vei fi acasica alaturi de familie pe negandite.
Noi suntem bine, nu am mai scris fiind ocupati cu curcanul, suntem atat de bine de nici macar nu avem ce povesti.
Paul e bine, sanatos, mananca bine, doarme bine, e un copil foarte vesel dar si foarte dinamic, o zi cu el si cazi lat, si el e de neobosit, nici nu ai crede ca a fost candva extrem de prematur.
Eu ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pt minunea infaptuita si ma rog pt toti copilasii sa fie sanatosi.
Pup toate mamicile de esente

P.S. Denisa multumim de intrebare

editez sa adaug pt Try....ca daca persoana cu clarviziunea in viitor a zis de bine, eu zic sa o crezi!!! minuni exista, nici eu nu credeam in ele. dar asta nu inseamna ca nu se poate sa fie si bine, din atata rau si atatea griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Felicity, Try, Flori de cires si toate mamicile si taticii de esentze tari, spunea cineva ca ce nu te doboara te face mai puternic! Ei bine, eu parafrazez si spun ca ce nu te doboara te face mai bun! Sau cel putin asa sper! Si voi sunteti confirmarea!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput