Inseminare (4)

Inseminare (4) | Autor: catty

Link direct la acest mesaj

Inseminare 1,2, 3

Medici care fac IA

BUCURESTI

Dr. Niculescu – Giulesti+cabinet parivat
Prof. dr. Bogdan Marinescu – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Diana Cocei – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Cezara Bucur - Giulesti + CMU
Dr. Anca Moisa – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Matei+Mihalache – policlinica CFR2
Dr. Miciner – Sabyc + CFR2
Dr. Denisa Protopopescu - MEDSANA+CAB. PARTICULAR
Dr. Virgiliu Ancar – MEDSANA
Dr. Anca Gherasie - Med New Life + spitalul CFR2

CRAIOVA
Dr. tanar dar priceput – asteptam detalii de la oltence

Precizari utile:

Ancar Virgiliu (sau Ancar tatal, cum i se mai spune) face IAS numai la Medsana, ca la Pantelimon nu-s conditii, eventual doar monitorizarile se pot face acolo;

pretul la Medsana este 350 euro fara ecografii si consultatii, deci trebuie sa fii pregatita bine 'sufleteste' daca vrei la Medsana;

dr.Niculescu imparte acelasi cabinet cu dr.Cocei, face IAS numai cu dr.Cocei, desi am inteles ca dr.Cocei face si singura (fetele poate ne lamuresc in aceasta privinta);

dr.Marinescu face IAS la cabinetul personal NUMAI miercurea (numai atunci vine dr.Cocei acolo) si ultima data pretul era 150 euro;

dr.Mihalache face IAS cu dr.Matei (in calitate de biolog) numai la CFR2 (in policlinica, se pare) sint pareri pro ºi contra în ceea ce il priveste pe dr. Mihalache;

dr.Miciner face IAS la Sabyc tot cu dr.Matei si orarul este limitat mult la Sabyc pt ca dr.Miciner isi imparte timpul in mai multe locuri (CFR2, Sabyc, cabinetul particular personal situat undeva prin Pantelimon, spitalul Filantropia(???)), ce mai, e omniprezenta peste tot... Pretul la Sabyc este 160 euro fara consultatii si ecografii.

Preturi

LAURA: Eu am facut inseminare in martie la SABYC cu dr Miciner Silvia si biolog Matei din pacate fara succes . Monitorizarea am facut-o cu dr. Tutunaru , din cate am inteles la inseminare, adica procedura in sine, este f. important biologul si nu ginecologul .
Eu cand am inceput stimularea nici nu ma gandeam ca ajung la inseminare , dar fiindca am dat rezultate bune, doctorul meu a hotarat ca este mai bine pt mine sa fac inseminare si de aceea m-a trimis la doamna biolog Matei .
Inseminarea m-a costat in jur de 600 ron , iar injectiile tot 600 lei, in total cred ca am cheltuit vreo 2000 ron cu tot cu monitorizari , drumuri ,etc.

AUREL: inseminari la dr Protopopescu, costul este destul de mare 18 000 000 procedura fara tratamentul de stimulare, ecografii, injectii. Stimularea este facuta cu menogon,urmind pregnylul la urma.Daca vreti sa mergeti la dinsa trebuie sa stiti ca nu iti face stimulare in fiecare luna si pierzi o gramada de timp. Eu am ajuns la dinsa in oct si am facut prima IA in luna feb,a doua in mai;
plateam 18 000 000 doar pt IA, echo era separat intre 1 000 000-2 000 000 (cind imi dadea si poze, pt ce nu stiu), injectiile erau 100 000 lei si nu le puteam face in alta parte iar menogonul costa intre 3 500 000-4 000 000 lei.

ALEXIA: Eu am mers la Dna Cezara Bucur si va pot spune preturile din feb 2006. La Centrul Medical Unirea o ISA costa 5 mil cu tot cu monitorizari, trebuie sa o suni pe asistenta (Ani) in ziua 1, mie mi-a dat stimulare cu Ovamit si te cheama la monitorizari din ziua 10. Este intr-adevar foarte curat acolo. Intr-adevar si mie mi-a dat sa fac analizele hormonale + toate celelalte dar asta inainte de a-mi recomanda ISA. Preturile la analize sunt un picut mai mari decat la Medicover dar mai mici decat la Medsana clar.

dj_mama:
la MED NEW LIFE costul este de 4 milioane dar e mai ieftina monitorizarea; prima infatisare consultatie+ECO=600.000, ECO monitorizare zile 10-13, etc cate 300.000

la dr. MOISA: 1 MIL= consultatie+eco; 500.000=eco de cate ori te cheama; 3mil=inseminare+eco din ziua inseminarii

Reusite IA/IAD

Dr. Moisa: Amparo - gemeni , Ana Maria , Alexia27(IA dubla), mamiFlori, Marina, RoAna Tabitha (IAD), PETIT ANGE

Nicole..din frumoasa ta poveste nu am inteles daca ati reusit cu FIV pur si simplu , sau cu ICSI ? Eu nu ma gandesc inca la FIV, dar il am in vedere, deocamdata mai incerc IA ...pana cand, nu stiu...
Te intreb deoarece sotul meu are o oligoastenospermie si nu stiu daca la un eventual FIV am avea vreo sansa, fara ICSI


Haideti ca imi incerc si eu norocul. Sa dea DD sa iasa cu ochisori toate inseminarile si fericirea sa ne atinga pe toate.


catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Catty, multumim pt. cap. nou. Bineinteles ca dorim sa fie cu noroc.
Carry, sigur ca nu ne dam batute.
Pt. toate ¨inseminatele¨: multa bafta in capitolul nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Haideti fetelor sa ii dam bataie ca acus vine Craciunul, si ar fi bine sa ne facem un cadou pe cinste . Adtept si eu prima IA de luna viitoare, dar daca vrea DD poate scap si o iesi ceva luna asta.
Pupici la toata lumea.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Catty am vazut ce ai facut in week-end, tia-m scris si eu acolo si sper ca te-am incurajat.

Catty temperatura mea nu a scazut.......chiar a crescut de la 37.0 la 37.1 (azi Z11). Maine cred ca fac un test, am mai citit despre fete care au facut test in Z12 dupa IA.

Sper sa ne aduca noroc acest capitol nou.


Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

MICHY, multumesc inca o data pt incurajari . Parerea mea sincera este sa astepti z13 si apoi sa faci testul. Nu ai de unde sa stii daca s-a eliminat complet pregnylul si decat sa ai un test "mincinos", mai bine putina rabdare. Pe tine nu te-a chemat dr sa iti faca testul de sange si un eco transvaginal?
Eu nu stiu ce am dar de dimineata imi vine mereu sa dau la boboci. Ma lasa pret de cateva minute starea asta nasola si apoi o ia de la capat. Si nu am mancat nimic care sa imi faca rau.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Catty cred ca starea de voma este de bine, desi in acelasi timp consider ca este prea devreme. Eu nu am nici un fel de simptom, decat ieri mi-a fost un pic rau de la masina, nici nu stiu exact.

Pe mine m-a chemat dr in Z14 de la IA pentru analiza de sange, nu mi-a spus nimic de eco transvaginal. Am sa vad joi, pana una alta sa-mi tineti pumnii.


Pupici
Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

MICHY, mult a fost putin a ramas. Hai stai cumintica pana joi cand mergi la dr sa faci testul de sange. E cel mai bine asa. Parerea mea.
Nu mai face nimeni inseminari zilele astea?

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Catty merci pentru sfaturi, dar nu cred ca am sa rezist ispitei, chiar daca este efectul pregnyl-ului as vrea sa vad si eu cum arata II liniute..

Cred ca am cam ramas sigurele pe aici si eu astept alte simptome de la cineva care a mai facut IA, dar nimic.

Pupici pentru toate fetele care incearca sa ramana natural sau artificial.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

MICHY, am inteles ca zilele astea unii dr de la Bucuresti sunt la nu stiu ce congres si nu se fac IA. Asa ca mai asteptam.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Originally posted by mamucu

buna am si eu aceeasi problema de vreo 8 ani incerc sa raman insarcinata nu am reusit acum as vrea sa incerc o inseminare artificiala cu dr. Diana Cocei (nu prea am auzit numele ei pe aici) sper ca e buna as vrea sa va rog sa-mi spuneti cate ceva despre inseminarea artificiala sper ca nu se compara cu histerosalpinografia (aia a fost groasnica)va rog sa-mi spuneti daca doare sau care este procedura trebuie sa ma duc s-o fac peste putin timp si as vrea sa fiu putin pregatita inainte va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Draga Mamucu procedura de inseminare artificiala este foarte simpla, nu te doare absolut deloc (cel putin pe mine).
Mai multe detalii gasesti aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83083&whichpage=15

Aici am povestit despre experienta mea in IA.

Iti urez mult succes, sa fie cu ochisori.

Micky

Mergi la inceput