hota bucatarie

hota bucatarie | Autor: nemary

Link direct la acest mesaj

fetelor, zilele astea trebuie sa-mi cumpar hota pt.bucatarie dar nu ma pot hotari ce sa aleg. Am fost in cateva magazine, am vazut multe modele dar este tare greu. Va rog sa-mi spuneti voi dupa ce caracteristici v-ati ales hota si daca va este utila. Adica, merita banii sau este doar un moft?
Multumesc

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Noi am luat un wirlpool cu 2 motoare. Inca nu stiu daca e utila, ca am montat-o doar de cateva zile, dar pot sa iti spun ca imi intra frig pe horn cu vantul asta de azi ...Si am burlan cu coif afara, deci nu intra "direct"

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Hota este utila. Eu am o hota, no name (de fapt se cheama Turbo), de 6 ani insa este cu filtru de carbune, nu cu burlan, cand am cumparat-o era deja gata curatenia si n-am vrut sa mai facem praf si cei din magazin ne-au recoamnadat varianta asta. Filtrul se schimba odata pe an, eu il schimb mai rar, ca uit, dar treaba si-o face exemplar.
Cea de care spunea Codruta, e f buna, au nasii nostri de vreo 4 ani si sunt multumiti. La cele vechi, de pe vremuri pe burlan, se facea o usita glisanta, ca atunci cand n-o foloseai, o inchizi sa nu intre frigul.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:


Si noi am avut nevoie de ceva info, le-am gasit aici, tin sa mentionez ca un cunoscator ne-a spus ca puterea de ventilatie trebuie sa fie de min. 400mc

http://www.jurnalul.ro/articol_41058/ce_trebuie_sa_stii_cand_cumperi_o_hota.html

succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

multumesc, gabi, pt.articol. il citisem si eu doar ca nu mi s-a parut suficient de concludent. oricum, aseara am cumparat o hota BEST, nu am mai auzit de ei, cu 2 motoare, 450 m3 putere de evacuare, filtru de metal, 2 mil. cat de buna este o sa vedem dupa ce o sa o instalam. acum trebuie sa mai cumparam burlan.
multumesc pt.sfaturi tuturor.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

si eu o hota balay si is foarte multumita de ea.Cand am luat apartamentul avea mobila de bucatarie si era incorporata, dar nu ma plang deloc.E foarte utila, mai ales cand prajesti si cand fierbi mancare.
O zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Mi-am amenajat bucataria anul trecut, dar nu mi-au mai ajuns banii si pentru hota. Acum insa i-a venit randul. Ne-am decis de la inceput ca vom cumpara o hota de inox tip insula (asa am si confectionat mobila), insa nu stiu dupa ce caracteristici sa ma orientez in alegerea ei, ca sa absoarba bine, avand in vedere ca am bucataria deschisa spre hol si living. E neaparat sa o conectez afara prin tubulatura, sau doar cu un filtru bun isi indeplineste rolul? Va rog sfaturi! Multumesc

Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Dupa cateva zile de gatit pot sa va spun ca intradevar e buna, nu se mai simte miros in casa (mai ales de prajeala).
In schimb cu frigu asta o pun sa mearga mai mult (pe puterea mica) si daca nu am nimik pe foc, ca asa scoate aer, nu baga aer rece

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

dragele mele, duminica am reusit sa instalam si hota iar aseara am folosit-o pt.prima oara. acum am si eu o intrebare. cum tinem geamul cand folosim hota: inchis sau deschis. pt ca am citit 2 articole in care parerile era diferite. as vrea sa aflu si parerea voastra.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Parerea mea e ca trebuie sa stea gemul inchis, ca altfel nu stie fumu pe unde sa o ia .

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Codrutza,

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze

Mergi la inceput