DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

impresionanta povestea celor doi indragostiti...nu am cuvinte sa exprim ce am simtit...o mare emotie ...

felicitari!

Mari, mami de Ema
povestea Emei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am sa va povestesc eu in mare tot ce s-a discutat, cine a venit..la congres. Acum am putina treaba care nu-mi da pace si cand o termin va raspund.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Va spun in mare.
A fost un dr. genetician si ne-a lamurit mai mult cum este cu genele, de ce apare copilul down, ...si tot el ne-a spus ca se nasc in medie peste 10.000 de copii cu handicap in toata tara din care peste 300 cu down intr-un an de zile. Asta a fost cel mai dureros.
A mai venit o tipa din minister care a incercat sa ne spuna noua lege a h. de la 1 ianuarie.
Salariul, indemnizatia va fi la fel ca la cei ce au copii/adulti nevazatori(nu am inteles bine suma???). Nu se mai da reducere la tel. si tadio/tv ci vor fi bani(sa facem ce vrem noi-ex. a fost pentru cei ce stau la tara si nu au aceste utilitati). Pentru persoanele trecute de 18 ani sunt foarte multe noutati. Vor primi toate drepturile ca orice persoana cu H. chear daca lucreaza, angajatorul va primi pe 2 ani salariul persoanei cu H. Angajatorul la 50 oameni va trebui sa aiba 4 persoane cu h., va fi scutit de taxe..daca are persoane cu h. In mare v-am spus ce v-ar fi interesat si pe voi. In rest s-a discutat de federatie, de cine este in ia, ca avem o persoana care ne reprezinta in minister si in UE(pe toti cei ce au h. indiferen de h.)

Eu personal am fost multumita de ce am aflat, se putea si mai bine.






Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Multumim Paula pentru sumar.
Uite am gasit textul legii "privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap" care a fost de curand trimisa spre promulgare presedintiei: http://www.cdep.ro/proiecte/2006/100/90/3/pr193_06.pdf

Totusi nu ne-ai spus nimic despre scolarizarea acestor copii, ma gandeam ca daca a participat dna Vrajmas si a fost dedicat si un workshop acestui subiect veniti cu ceva vesti bune.

O sa fac o lista cu legile pe care le-am gasit pana acum si care ating cumva domeniul asta al educatiei pentru copiii speciali, poate mai intereseaza si pe altcineva in afara de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

la mine nu merge vizualizarea legii...nu stiu ce noutati sunt ...

alocatia va fi la fel?

Mari, mami de Ema

povestea Emei

poze cu Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

"La multi ani!"- tuturor Andreilor si Andreelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

mari,vezi pe e-mail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

D-na nu a avut placerea sa vina! Nici ca intarzie, a aspus sa o asteptam ca vea sa inceapa prima si am stata pana la 13....si am inceput.

La multi ani!





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Inteleg acum ... sunt dezamagita. Cei de la RENINCO ar trebui sa stie cam cum merg (sau stau) lucrurile in problema asta, si ma gandeam ca vor veni chiar cu ceva exemple de buna practica din .ro, si cu ceva sugestii pentru voi incat sa gasiti locul potrivit pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Multumim Magnolia.Multa sanatate si voua.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=137704ec8fb38b578d82f6&skin_id=o&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet si poze
POVESTEA NOASTRA


"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

Mergi la inceput