DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

se poate comanda si online?
exista un site special?
daca da poate posteaza cineva linkul...

Mari, mami de Ema
www.help-ema.puls-il.ro Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Fetelor, cred ca aici gasiti ceva in genul jucariilor care va intereseaza http://www.casaretro.com/ Au magazin undeva langa spitalul G. Alexandrescu

Pentru voi si puiutii vostri

mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Uraaa! Capitolul 2!
Sanziana, multumim de lamuriri, o sa caut si eu magazinul cu pricina, poate-i gasesc Dariei si alte joculete utile.

Editez: Witchie, sticuieste si subiectul asta, te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu mai dati bani pe el. Taiati in 2 o foaie si dupa un timp in 4....si asa e mai simpul si nu costa nici bani prea multi...o hartie desenata de noi.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Nu prea am timp sa scriu acum, abia am sosit de la serviciu, in 10 minute ma duc dupa Mihai la gradinita si apoi cu Mara la ora de pian, dar ma intorc.... Am vrut doar sa va felicit ca ati facut posibila deschiderea capitolului 2.
Cristina_t, despre integrarea in scolile de masa ar trebui sa vorbim foarte serios si chiar sa elaboram un text pe care sa-l inaintam Parlamentului sau cui trebuie, inca nu sunt foarte informata... acuma ma chinui sa dau o forma initiala, apoi o sa-l postez aici si o sa incepem sa strangem semnaturi... nu e normal ce se intampla. Sau ce nu se intampla...
Axia, mult succes cu Tiberiu si distractie placuta la botez.

Despre incastre, si eu recomand tot casaretro, au si site... la cluj inca nu au magazin. Puzzle-urile personalizate sunt foarte bune pentru copiii cu dizabilitati, in sensul recomandat de paula, cu o mentiune, totusi: desenul pe care urmeaza sa-l decupati trebuie sa reprezinte la inceput o singura imagine, cu contur clar, pe un fond uniform. de asemenea, trebuie lipit pe o suprafata mai tare (carton), eventual piesele rezultate (2,4,6, 9, 12, in functie de abilitatile copilului) sa poata fi ulterior asezate intr-un capac tot de carton, de la o cutie de pantofi, de exemplu. astfel, va exista o oarecare stabilitate a piselor (prin grosime) si a produsului finit prin marginile capacului cutiei.

FUUUUUG, intarziu, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

quote:
Originally posted by Milena Surdu
despre integrarea in scolile de masa ar trebui sa vorbim foarte serios si chiar sa elaboram un text pe care sa-l inaintam Parlamentului ... nu e normal ce se intampla. Sau ce nu se intampla...



DA ! Poate asta merita si un topic special pe DC. Mi-e teama ca trebuie elaborate zeci de texte, si fara sprijin si know-how din partea unor organizatii cu experienta din afara nu putem produce mari efecte.

De exemplu ma intreb si eu cam cati ani ne vor trebui ca sa impunem prin lege neobligativitatea scrisului de mana pentru copiii cu anume deficiente vizuale, asa cum e in U.K. I mean, pana cand sistemul de educatie va fi capabil sa acomodeze in mod specific fiecare dizabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Nu stiu daca se cheama incastre dar la bamboo in carrefour orhideea veti gasi puzzle de lemn care sunt cam asa: o tablita de lemn din care sunt decupate 5-6 figurine de animale/fructe/obiecte pe care copilul le tine de un soi de tumburus.
Costa 100.000.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Multumesc pentru indicatii fetelor, de-aia ma sfatuiesc eu cu voi . Sit-ul e grozav, am si ochit ce ma intereseaza.

Paula ai dreptate, dar eu am fost un dezastru la desen si lucru manual inca din scoala. Puzzle-urile alea de gata sunt asa frumoase si frumos colorate.....Mai incolo, o sa ne distram facand impreuna, dar pentru moment eu sunt tare fericita ca Tiberiu le potriveste. Alege dintr-o cutie plina cele doua piese corect. Inca nu am trecut la patru.

Mari, ma duc maine sa-ti iau puzzle, sa-mi zici daca mai vrei si alte chestii. Carticele-acordeon cu diverse teme gasesti ? Stii, fructe, animale, flori, legume......

Cristina si Milena legislatia s-ar putea sa se "asorteze" la UE in 2007, dar eu ma intreb ce ne facem cu mentalitatile......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Stiu ca nu este politicos sa cer o asemenea favoare , dar poate sa-mi ia si mie cineva jocurile despre care vorbea witchie?(cele cu animale , fructe , obiecte, cu butonel?Eu am 3 , dar nu folosesc decat unul din ele cu Mihai , celelalte 2 sunt prea complicate deocamdata pt. el .Daca exista cineva care ma poate ajuta , adresa mea de mail este: koralpop@yahoo.com - sa discutam despre detalii.Daca nu se poate , va rog sa-mi iertati impolitetea. Cu drag , magnolia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

quote:
Originally posted by magnolia

Stiu ca nu este politicos sa cer o asemenea favoare , dar poate sa-mi ia si mie cineva jocurile despre care vorbea witchie?(cele cu animale , fructe , obiecte, cu butonel?Eu am 3 , dar nu folosesc decat unul din ele cu Mihai , celelalte 2 sunt prea complicate deocamdata pt. el .Daca exista cineva care ma poate ajuta , adresa mea de mail este: koralpop@yahoo.com - sa discutam despre detalii.Daca nu se poate , va rog sa-mi iertati impolitetea. Cu drag , magnolia.



Magnolia, eu o sa ma duc la Carrefour pentru puzzle pentru Mari, daca gasesc incastre iau, nu-i problema. Numa' ca pe mine ma calca pe nervii capului balamucul de la Orhideea, in general ma duc la Baneasa, parca e si acolo Bamboo.....vad eu. Intru mai incolo pe mess cu tine.


EDIT : M-am lamurit unde e casaretro, de pe site, asa ca o sa ma straduiesc sa ajung acolo pana in 17 .... complication, dar vedem.


Mergi la inceput