DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Bine ai venit,Nadina.
Witchie,multumesc pt indrumari.Am notat.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=137704ec8fb38b578d82f6&skin_id=o&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet si poze
POVESTEA NOASTRA


"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

In sfarsit am putin timp... Mara se percepe deja clar Diferita, insa, din pacate, deocamdata observa mai ales acele aspecte unde nu reuseste sa atinga performanta colegilor ei.... Sa-i imbunatatim increderea in sine, sa o invatam sa se aprecieze - la asta lucreaza toata echipa in momentul de fata, mai ales ca de cand a inceput scoala, coincidenta sau nu, si-a acceptat si propriul nume, raspunde normal cand se face prezenta, isi scrie corect numele pe lucrari etc. In plus, de luni va fi copilul saptamanii la scoala si vrem sa folosim aceasta oportunitate tocmai pentru a-i intari increderea in fortele proprii si acceptarea sinelui...

Inca nu am reusit sa ajung la Inspectoratul scolar, dar sigur voi merge intr-una din zilele urmatoare, unde sper sa obtin oficial niste raspunsuri despre acordarea prof. de sprijin, inclusiv la prescolari.

Ada, despre cura cu Vitamina B6 si Magneziu... aceasta trebuie urmata numai la sfatul medicului, dozele sunt stabilite in urma unor analize. Si, chiar si asa, pot exista consecinte nefericite... ca la orice supradoza. Nu stiu in cazul baietilor care ar putea fi acestea, insa la Mara a fost asociata cu telarha precoce, aparitia de foliculi pe unul din ovare (un examen ecografic a aratat o dezvoltare specifica varstei de 11 ani, asta pe cand Mara avea sub 2 ani...). Bineinteles ca s-a oprit tratamentul si am fost foarte aproape de a incepe un altul, pentru reglare hormonala de data aceasta... Norocul nostru ca totul a intrat in normal de la sine. Cura cu B-uri si Magneziu ni s-a recomandat din cauza prematuritatii, nu stiam pe atunci ca are si altfel de probleme...

Nadina, bine ai venit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

In primul rand : bine ai venit Nadina .

In al doilea rand : pentru fetele din Bucuresti care mai vor incastru, am constatat azi ca au adus la Selgros. Deci, mai aveti o varianta daca este peste mana la Pta Victoriei.

Si acum o intrebare :
Cum v-ati invatat copii sa se joace ?? Tiberiu nu se joaca, doar alearga in jurul gropii cu nisip. Daca nu se urca cineva cu el pe topogan nu-l intereseaza, spre exemplu. In seara asta era parcul gol si m-am urcat eu, dar si asa a fost destul de greu sa-l antrenez la joaca. Singura atractie e leaganul, dar nici aia nu dureaza. Placerea lui este sa alerge fara pauza, in cercuri, in jurul parculetului...... Are cineva sugestii ??

Multumesc !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Axia, alergatul poate fi un start bun pentru diferite jocuri. Poate sa alerge tragand dupa el o masinuta sau orice jucarie care are roti si o sfoara... daca nu te lasa, prinde-i-o tu de marginea tricoului si fa-l sa observe ca trage ceva dupa el... dupa ce parcurge o anumita distanta, pe care ati stabilit-o dinainte (de ex. pana la un gard... sau pana la tata etc.), ii iei jucaria si-l lasi sa faca returul fara... la intoarcere o puneti inapoi. Puteti alterna mai multe jucarii... o tura cu masinuta, o tura cu ratusca, o tura cu tractorasul... si o tura Tiberiu singur... la un moment data s-ar putea sa-ti arate care e varianta lui preferata. Sau poate fugi pur si simplu de la mama la tata, pentru a le da o imbratisare... poate sa primeasca si el ceva placut pentru el. Alt joc ar fi cel in care fugiti unul dupa celalalt. Poti sa-l stimulezi prin sunetul unui clopotel pe care sa-l misti tu in timp ce alergi si pe care sa i-l dai daca te prinde (ai grija sa te prinda repede la inceput). Apoi fuge el cu clopotelul si trebuie sa-l prinzi tu. Bineinteles ca se va supara ca ii iei clopotelul, dar va intelege repede ca daca te prinde, clopotelul ramane iar la el pentru o vreme. Stiu ca suna usor a ABA, dar nu stiu cum altfel sa-ti sugerez un start... cu mara am facut terapie prin joaca 3 ani iar drumul pana la jocul simbolic a fost foarte greu... Nici acum nu se joaca prea mult cu colegii de clasa, insa cu fratele ei da...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Milena, sigur ca articolul pe care l-am semnalat ieri nu era un indemn sa se repeada toata lumea la farmacie dupa magne b6:) Mi s-a parut interesant si m-am gandit ca poate e si asta de incercat. Sigur ca nu se pune problema sa dai nimic copilului inainte de a intreba si medicul.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Nadina
bine ai venit de la o mamica si un baiat cu AD/HD....
nici noi nu avem Tourette, dar aici suntem mamici de copii cu tot felul de probleme- pur si simplu copii speciali, un pic altfel.


Ana

cu timpul sper sa-si faca prieteni- e bine ca a fost cel putin o persoana de care s-a atasat- e un semn bun. Da-i timp si accepta-l asa cum e-ii va fi mai usor sa se accpete singur daca il accepti tu.Stiu ca e dureros dar suntem anumite lucruri pe care nu le putem schimba, dar putem sa invatam sa le acceptam si astfel sa le facem mai putin dureroase-pentru noi si pentru ei.

acum , in paranteza fie spus....

si pentru alex e dificil sa-si faca prieteni, cand era mic tot singurel in rand era, si manca bataie de la alti copii...el vroia sa se joace cu ei, dar cu ciudateniile lui ceilalti nu-l acceptau, mai ales in RO...
- la un moment aveam vecin un alt baiat cu AD/HD de care se legase mai mult, dar ne-am mutat...
anul trecut mi-au spus profesoarele ca participa la jocuri cu altii copiii. acum ne-am mutat din nou asa ca de abia a inceput noua scoala, dar vad ca mai iesea la joaca cu copii de pe strada-cand era vremea mai frumoasa, desi de multe ori prefera sa stea in casa si sa se joace de unul singur...acum nu o sa ne mai mutam curand si sper sa lege si o prietenie mai de durata. Acum nu ma astept sa fie o persoana sociabila, dar sper sa dobandeasca minimul de aptitudini ca sa se integreze intr-un grup -oricare ar fi acela....Dar am incetat a-l mai impinge de la spate tot timpul sa-si faca prieteni, nu vreau sa devina o obligatie pentru el...vreau sa simta placere in a se juca cu alti copii.si am observat ca in momentul in care nu il mai imping de la spate sa faca ceva, parca prinde drag in a face acel lucru....

Milena

grozava idee.
pentru ca in momentul in care va fi nevoie sa-i explicati mai multe nu va percepe explicatia ca pe un "verdict".





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Witchie

Alex asa a fost "tratat" in romania cu Magne -B6 si intr-adevar il calma ,aici insa pediatrul a ezitat sa-l recomande....

nic eu nu am ajuns sa sun centrul de interventie timpurie inca- am niste probleme personale de rezolvat si apoi voi suna....(eu vroiam sa cer o evaluare pentru Lia ca are doi ani si inca nu s-a dat drumul la vorbit, dar sotul nu e de acord, plus i-a spus si pediatrul sa mai astepte pentru cca toti ceilalti parametrii au fosti atinsi-intelege limbajul, indeplineste comenzi, jocul imaginar"pretend play" e dezvoltat, mortric fin e asa si asa -dar nic nu sta nimeni cu ea mult sa deseneze....numai ca eu sunt Stan Patitul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Milena
Multumesc mult pentru sfaturi. Voi incerca. Am incercat sa-l fac sa alerge dupa mine si apoi sa vina dupa mine pe topogan si am reusit.
Problema e ca nu am destula conditie fizica pentru cat ar alerga el......

PS Si ce daca suna a ABA, mie nu mi se pare un lucru rau. ABA e un mod de viata mai nou pentru noi, nu neaparat numai o terapie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Azi Tiberiu a vazut prima zapada pe anul asta. Si i-a placut tare mult. A fost foarte interesant cand a observat ca lasa urme cu ghetuta in stratul de zapada .... a studiat problema o vreme, apoi s-a tavalit si a facut "ingerasi".
Anul trecut cred ca era prea mic si nu a apreciat fenomenul cine stie ce.

La munte ninge hotarat, cred ca intr-o saptamana ne putem da cu sania .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

axia,
sa aveti o vacanta placuta la munte,
multumesc pt incastru, si spor in continuare la ABA...
pupici

Mari, mami de Ema

povestea Emeipoze cu Ema

Mergi la inceput