Prematur !!

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Aura nu are cum sa nu se implice in ce se intampla in spital. Cu ce vezi acolo si daca esti de piatra si tot ti se inmoaie inima. Ma bucur ca Sara este bine si asteptam numai vesti bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sara are 1610g , controlul facut ieri la ochisori a fost bun . Toate analizele se prezinta bine. Incepind de ieri i-au dat si o tetina sa o molfaie atunci cind i-i dau gavajul si trage cu spor din ea. Aura mi-a spus ca de saptamina viitoare o baga pe tetina si schimba si incubatorul cu un patut incalzit. In continuare situatia pare sa se prezinte bine. Am o intrebare pt. mamicile cu prematuri. Sint si prematuri asa mici care sa se fi dezvoltat normal si sa fi recuperat normal si total pina la virsta de 1 an ?? Din ce am mai citit pe forum f. multi prematuri au avut probleme medicale unele destul de mari.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Am citit cu regularitate postarile de la acest subiect, chiar daca nu am mai scris demult. Liliana, trebuie sa ai in vedere ca fiecare copil are propriul ritm de dezvoltare fizica si psihica. Aveti incredere in Sara si in medicii de la Cuza Voda. Totul va fi bine; orice problema, cat de mica, poate fi depistata din timp de catre doctori. De la inceput am aflat ca Daria mea are probleme mari; cu toate astea, m-am straduit sa-mi mentin moralul ridicat, sa gandesc pozitiv si sa nu o compar cu alti copii. Mi-am spus ca totul va fi bine, Daria va recupera in ritmul ei. La voi nu este cazul, pentru ca Sara este sanatoasa, nu are nici un fel de probleme. Tot ceea ce conteaza este sa-i oferiti dragostea si sprijinul vostru, fara sa va bateti capul ca va recupera pana la 1 an, pana la 3 ani sau pana la 7 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Liliana , nu cred ca este cazul sa va faceti griji. Sara merge foarte bine dupa cum spui ,vad ca ia destul de bine in greutate deci se dezvolta normal. Multi copii prematuri recupereaza cu succes pana la varsta de 1 an . Si sunt si foarte sanatosi ....desigur exista si cazuri negative am citit si eu pe site-uri dar nu cred ca e cazul Sarei. Deobicei cei mai afectati sunt ochii dar daca zici ca la control a iesit bine atunci stai fara grija. Mai toate mamele care am stat la Cuza in august -sept ne mandrim cu copii nostri care au luat bine in greutate de cand am ajuns acasa. O sa vezi ce bine o sa mearga Sara acasa ......o sa creasca repede nici nu o sa va dati seama .Mie nu imi vine sa cred cand vad ca fetei mele ii raman mici hainutele ...si ce suparata am mai fost si eu in spital . credeam ca nu mai ajung odata acasa. dar uite ca a trecut timpul . O sa fie bine ,trebuie sa aveti nadejde in Dumnezeu si toate trec. Multi pupici micutei Sara si sa creasca repede mare ca plece acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Liliana, stai linistita. Prematurii recupereaza foarte repede. De exemplu, Alex a recuperat foarte bine. A avut 1700 gr la nastere si a scazut la 1500. acum, la aproape 5 luni, are 7 kg. A recuperat vazand cu ochii si el a fost sifoarte bolnav. Acum nu are probleme, asa ca stati linistite. Copiii nu trebuie comparati intre ei, fiecare are ritmul sau propriu. O sa vezi ca Sara va fi bine.
Pusici de la Alex pentru Sara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roza_roza414 spune:

ae sanse f. mai de supavietuie ca un copil nomal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Draga de Sara! Ce mult ma bucur sa aud in continuare vesti bune despre ea! Mi-o si imaginez cu tetina in gurita ei micuta . DD sa o aiba in paza Lui si sa fie bine, sa-i dea drumul cat mai curand acasa!
Referitor la prematuri mici, cand am nascut am aflat ca directorul spitalului matern din Arad a avut la nastere 900 de grame. Si acum e un om perfect normal, medic si nu oricine in orasul asta. Asa ca stati linistiti, eu sunt sigura ca Sara va recupera in ritmul ei cat de curand. Sa aveti numai rabdare. Doar vedeti ce luptatoare este! Mai rar asa copilasi puternici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

multi pt sara si aura. ne bucuram s-auzim numai vesti bune despre sara. sai ajute dumnezeu sa poata sa mearga acasa cat mai repede, sa fie cu intreaga familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Ce noutati mai aveti despre Sara?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Multumim frumos pentru mesaje. Va dorim tot ce ne dorim pentru Sara si mamica ei. Nasha pungasha !

otto13dog

Mergi la inceput