Prematur !!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ma bucur din suflet ca Sara e pe drumul cel bun!
Hainutze pe masura ei se gasesc destul de greu! In Bucuresti eu am gasit in hipermarketuri (nu cred ca am voie sa spun sa nu fie reclama) sau la Bucur Obor. Oricum ea fiind inca in incubator nu are nevoie de haine prea multe, eventual un maieut.
Eu am plecat din maternitate atunci cand baietii mei aveau 2000 respectiv 1800gr. Regula este sa aiba minim 2 kg. Conteza insa si daca starea de sanatate e buna, maninca bine si ia in greutate cum trebuie.
Inceea ce priveste jucaria, cred ca ai voie; vezi sa fie sterilizata (exista un lichid special de sterilizare il gasesti si la farmacii si in hipermarketuri) sau spalata bine.
Pupici!




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

in ceea ce priveste jucaria, nu stiu, trebuie sa intrebe acolo; cand am nascut eu de exemplu nu ne dadea voie cu hainele noastre, pe cand in alte maternitati am vazut ca este voie.
in maternitate sterilizeaza paturici si alte alea cu ultraviolete, acolo ar putea ruga pe cineva sa sterilizeze si jucaria.

cat despre plecarea din spital, cred ca mai trebuie rabdare; nu conteaza neaparat sa aiba peste 2500 de grame; ci sa ia in greutate constant - nu ne-ai mai spus cum a evoluat din punctul asta de vedere; si sa-si regleze temperatura, adica sa poata fi scoasa din incubator si sa mai petreaca si asa cateva zile bune in spital.

multa sanatate!



Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad




un minut din timpul vostru inseamna o VIATA pentru ei !!! nu UITATI forumul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Liliana, doctorita de la Terapie Intensiva mi-a cerut sa-i aduc Dariei un mutzunache colorat, pentru a o stimula. I-am adus si un Donald din acela marisor, care se lipeste pe usi sau pe mobile (nu este abtibild, este plat, dintr-un soi de cauciuc buretos cu cateva puncte lipicioase pe spate). Regulamentul in maternitati este ca bebelusii sa fie externati la 2 kilograme 700 grame, dar dupa greutatea de 2,5 kg pot fi externati la cerere, pe responsabilitatea parintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

M-a impresionat povestea voastra, am vazut si eu pozele, Sara e un copil minunat, ii dorim multa sanatate si sa se faca mare repede sa meaga acasa cu mamica ei,
Silvi si bebe Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Multa sanatate lui Sara! Va tin pumnii in continuare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

liliana sa nu va sperie icterul, mie mi-au zis la spital ca majoritatea prematurilor fac icter ( si al meu a facut ).
aici la sectia de prematuri te lasa sa aduci o papusica sau ceva asemanator, multe mamici aduceau chiar cate o paturica tricotata de mana si o puneau pe incubator.

oricum stiu ca e bine sa fie mangaiata si sa i se vorbeasca, sa fie incurajata, sa-i spuna mamica ei ca o iubeste in timp ce o mangaie.

aaa...si ziceai ca deocamdata creste in greutate. Chiar daca o sa scada putin, sa stii ca e absolut normal la toti copii, prematuri sau nu.

sanatate,


miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Off pui mic Sara. Sa cresti mare si frumoasa si plina de noroc si fericire.

Mai fetelor ce se intampla mai in Romania daca ajungem sa nu dam sanse unui copil care respira singur. Oare sunt intregi la minte doctorii acestea?
Pai copii de 1 kg traiau acum 30 sau mai multi de ani, si acum, in conditiile in care a evoluat atat de mult stiinta noi spunem...a nu are nici o sansa. Dar macar am incercat sa i-o dam? Scuzati-ma ca ma razvratesc asa, dar mi se pare inimaginabila atitudinea medicilor din Galati.

Oricum au primit o lectie, pe care un copil nascut la 30 de saptamani le-a dat-o. Din pacate insa nu cred ca au invatat ceva...parca nici nu le pasa.

Aura si Sara curaj, caci totul va fi bine.

Liliana

Liliana

Poze cu maimutica mea

Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sara e bine , ieri i-au dat putina apa. Speram ca de azi sa inceapa si cu laptic. Aura in schimb e foarte deprimata.

Liliana si Dani
Sara

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Aura a trecut prin multe incercari in ultimul timp si e de inteles starea ei, dar nu trebuie sa se lase coplesita!ridicati-i moralul cat se poate! Sara simte in mod sigur trairile mamicii ei!

povesteste-i de mamicile de prematuri de aici! de akella, veve (care a nascut la 26 de saptamani), papadie..poate sa printezi cateva din povestile astea si sa i le trimiti, sa le citeasca!
pe mine m-au ajutat f mult la inceputul sarcinii, cand aveam temerile mele! cel putin povestile papadiei cred ca le pot recita deja!

iar aici e o ditamai comunitatea care trimite spre iasi ganduri bune!

o sa fie bine, in mod sigur!!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Liliana, sa-ti traiasca nepotica ! nu numai ca va trai, dar se va face mare, voinica si va fi sanatoasa si frumoasa. Chiar ea este in poza ? Arata bine pitica, doar ca este putin roshioara - dar e ceva normal si va trece. Asa a fost si Philip al meu care avea 1800g la nastere (am baietei gemeni, dar el a fost mai mic decat Alex).

Mai scrie-ne,
Maria

Mergi la inceput