Prematur !!

Prematur !! | Autor: liliana29s

Link direct la acest mesaj

Sunt tare speriata sora mea a nascut astanoapte o fetita la 29 de saptamini 800g. Nu a consultat inca nici un medic copilul si momentan sintem incremeniti nici nu stim ce sa facem. Sora mea mi-a spus ca a vazut-o si nu are nici un tub nimic respira singurica si ca la nastere tipa de mama focului (copilul).
Si ea si cumnatul meu voiau foarte mult acest copil. Am sa incep sa citesc acum de la aceasta sectiune sa vad daca mai sint copii asa mici si care traiesc. Vreau sa stiu de asemenea cu ce probleme se poate confrunta un prematur.
Am postat si la prematuri si nu mi-a raspuns nimeni , poate aici se citeste mai mult.
Am fost si am vorbit cu o d-na doctor in spital care mi-a spus ca nu are nici o sansa nu din cauza unor probleme medical doar din cauza virstei. Mi-a spus ca nici un copil nascut la 29 de saptamini nu traieste si daca scapa vreunul sigur e handicapat deci mai bine sa nu scape .
Stiti prematuri nascuti la aceasta virsta care sa traiasca .
Am reusit sa intru si sa o vad ,e asa frumoasa !! Ma scuzati daca nu sint prea coerenta, pling in continuu de cind am venit din spital .





Liliana si Dani

poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ce sa zic?
Atitudinea celor de acolo nu este ok. Luati legatura cu un alt spital, pote din Bucurestì? Sa o transfere acolo... Cum adica, o lasa sa moara? NU este ok. Cineva de acolo trebuie sa poata sa dea niste raspunsuri.
Mult succes.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Liliana, cum vrea Dumnezeu. La fel mi-au spus si mie despre fiica mea, si acum are 15 ani. Fiica mea a fost nascuta la 29 saptamani si cantarea 1.700 kg. A avut oarecare tulburari de motorica fina in primii ani de viatza, dar acum e absolut ca orice adolescenta de varsta ei (si intelectual si fizic). Mi se par semne bune ca respira singurica si ca a tzipat la nastere. Mai stiu ca fetitzele au shanse mai mari de supravietzuire la varste asha mici decat baietzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Si eu zic sa luati legatura cu alt spital.
La 29 saptamani nu cred ca e posibil sa respire fara ajutor, sau sa isi regleze singur temperatura!!

David avea 35 saptamani si a stat in incubator din cauza temperaturii.

Parerea mea e ca cei de la spital nu lupta ptr acest copilas.

Sotul meu s-a nascut cu doar 900g si a stat 4 luni in spital, monitorizat si cu respiratie asistata.

Uita-te pe Odiseea sarcinii, si vezi si tu singurica ce poate face un prematur la varsta de 29 saptamani.

Of Doamne! Ma rog ptr voi sa fie bine!


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Nici macar nu stim ce sa intrebam medicul. Trebuie administrat un medicament copilului care sa-l poata ajuta???

Liliana si Dani

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

faceti cat mai repede demersurile pentru un transfer in bucuresti! copilul are sanse, e pacat sa-l lase asa! la giulesti am inteles ca sunt extrem de bine dotati pe sectia neonatologie!
multa sanatate surorii tale si putere micutei, sa lupte si sa treaca bine peste perioada asta!





vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Da, si eu stiam ca la Giulesti se salveaza copii nascuti prematur. Cand am nascut-o eu pe Ioana, se nascuse o fetita de 600 g careia i se dadeau sanse foarte mari de supravietuire!

Sa dea Dumnezeu sa reusiti sa-l transferati in Bucuresti!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Liliana, imi parea atat de rau pentru sora ta. Chiar stiu bine cat isi doreste acest copil. As vrea sa te pot ajuta cu sfaturi, dar sunt incremenita. Sunt alaturi de voi, cu orice as putea fi de folos. Oricum, sunt de acord ca ar trebui sa va interesati si la spitalele din Bucuresti.... sa sunati la toate si sa intrebati cum ar fi posibil un transfer. Medicii nostri din Galati nu se dedica meseriei asa cum ar trebui.

Sunt convinsa ca are sanse la viata micutza, si de aceea trebuie sa va luptati ca cineva sa se implice cu adevarat pentru a fi ajutata sa se dezvolte.

Cris si bb Razvan (23.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

buna dimineata Liliana,

eu sunt nascuta tot pe la 29 de saptamani, acum 26 de ani(cand nu existau conditiile de acum), si sunt binem merci.Cu exceptia unor mici 'regrese' fata de alti copii,regrese pe care le-am recuperat pana la 5 ani(am stat in fund mai tarziu decat alti copii, am vorbit putin mai tarziu ), acum nu mai este nici o problema.
Multa sanatate micutei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Liliana, daca nepotica ta nu a fost consultata serios de neonatolog imediat dupa nastere, eu zic sa cereti transfer la una dintre maternitatile din Bucuresti. Cum s-a Si fetita mea s-a nascut prematur la 29 de saptamani, si avea 980 de grame; a respirat singurica 4 zile, dupa care a facut detresa respiratorie si au pus-o pe ventilator. Incubatorul asigura temperatura, dar trebuie sa aibe si oxigen suficient. Intrebati daca i s-a facut ecografie transfontanelara dupa nastere. Mai intrebati si cu ce formula este hranita pitica (prin gavaj mai mult ca sigur). Sunt multe, multe de povestit aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Neaparat la Bucuresti!!! Cum sa spuna un medic ca la 29 de sapt nu supravietuieste??!! Eu am nascut prematur (intradevar la 33 sapt) dar am avut risc de nastere prematura de la 24 sapt. Cind am incheiat 28 de sapt., doctorul meu a rasuflat usurat ...si a spus ca de la aceasta virsta copilul este salvat fara a avea anumite sechele specifice prematurilor. Eu am nascut la Universitar si totul a fost o.k. Asa ca eu asteptam cu nerabdare sa trec de sapt 28.
Si aceast demers al transferarii bebelusului, sa il faca taticul fiindca mamica cred ca este mult mai bulversata.
Bafta multa
Diana

Mergi la inceput