Mare probl cu gresia - nu o pot curata

Mare probl cu gresia - nu o pot curata | Autor: codruta_grg

Link direct la acest mesaj

Acuma, cand am terminat zugraveala (am pus gresie in ambele bai si bucatarie) a urmat curatenia. dar in baia mare au ramas niste resturi de ceva (nu stiu ce poate fi) care nu le pt curata cu nimik. Se poate sa se fi infiltrat in glazura gesiei si sa nu mai iasa?
Cand spal cu apa nu se vede, dar cand se usuca ramane mat si patat in multe locuri.
Va rog, poate stiti ceva solutii?!!

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Ar trebui sa dai cu cera speciala pentru gresie sau cu o solutie de curatat gresia si care sa ii dea si luci.Cred ca ar trebuim sa gasesti in praktiker saumagazine de acest gen.Multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Am dat si cu pronto de gresie, am incercat pe un loc mic si cu ciff. Tot asa.
Poate sa se distruga gresia si sa intre in porii ei?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Ai dat cu ceva acid, ca eu am patit in primul apartament, si a ramas grasia fara luciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Ce fel de pete sunt? Albe? Asa mi-au ramas si mie pe gresie in baia mare, iar gresia e mata si nu se ia cu nimic.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Nu am de unde acid...M-am tot gandit...dar efectiv nu are de unde. Sper ca nu ramane asa ca atunci trebuie sa pun persan in baie (toata baia)

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Am dat si cu pronto de gresie, am incercat pe un loc mic si cu ciff. Tot asa.
Poate sa se distruga gresia si sa intre in porii ei?

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)


las-o la inmuiat cu pronto verde(pt. gresie/faianta) cca 12 ore...nu se intimpla nimic,apoi incearca cu un burete mai mare si mai ales abraziv! succes...dar de ce origine sint petele?

asa crestem noi




las-o la inmuiat cu pronto verde(pt. gresie/faianta) cca 12 ore...nu se intimpla nimic,apoi incearca cu un burete mai mare si mai ales abraziv! succes...dar de ce origine sint petele?

aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Multumesc
Aniella, am sa incerc cu Pronto verde sa las 12 ore(cu din acesta am spalat si nimik). Nu pot sa imi dau seama de unde sunt petele (noi am zugravit si de la orice pot sa fie)

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

lasa o solutie de pronto verde concentrata(cit mai mult pronto cu un picut de apa) dar daca din pacate e calcar,moloz...ceva de la zugraveala ,solutia nu e decit "cillit bang" pe care nu stiu daca sa ti-o recomand la gresie(eu nu am folosit-o) decit pt cabinele de dus unde chiar face minuni la depunerile de calcar si unde eu am lasat-o fara teama cca 30 de min la inmuiat,ce'i drept si pe faianta dar nu mult,asa ca nu vreau sa te sfatuiesc prost

aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Acelasi lucru l-am patit si eu, cu acele depuneri ciudate pe gresie. O prietena mi-a zis ca s-au curatat cu diluant (acetona). Eu inca n-am incercat, dar vreau sa incerc. Nu cred sa se intample ceva rau.


rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

quote:
Initial creeata de codruta_grg

Acuma, cand am terminat zugraveala (am pus gresie in ambele bai si bucatarie) a urmat curatenia. dar in baia mare au ramas niste resturi de ceva (nu stiu ce poate fi) care nu le pt curata cu nimik. Se poate sa se fi infiltrat in glazura gesiei si sa nu mai iasa?
Cand spal cu apa nu se vede, dar cand se usuca ramane mat si patat in multe locuri.
Va rog, poate stiti ceva solutii?!!

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi



incearca cu detartrant, dar ai grija sa nu scapi pe suprafete emailate sau pe robineti ca se innegreste si foloseste manusi ca e acida solutia.

Mergi la inceput