Cum punem placile de faianta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

Noi am pus in baie placile pe orizontala si chenarele pe verticala. Arata super. Baia are 2x2 m dar iti da impresia ca e mai mare.
E drept ca mesterul a strambat din nas cand i-am zis cum vrem sa puna faianta, ca el n-a mai vazut asa ceva, dar lasand la o parte ca a lucrat cam in sila, rezultatul merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Aplicarea faiantei"
postat de martha78, 10/10/2006, 11:10:13


Aveti idee se poate aplica faianta peste vopsea pe baza de ulei?? Pt ca mi se pare o munca colosala ca intai sa dam vopseaua jos si apoi sa aplicam faianta

Martha & Darius



raspuns postat de BESTUTZA, 10/10/2006, 12:41:13

Eu zic ca cel mai bien asa cum a zis si Cocutica sa arzi cu lampa de benzina!E cel mai sigur!Gurelel care se dau cu ciocanul se fac pt o aderenta buna a materalului la zona pe care se aplica!
Cred a exista si o solutie pe care o dai si pe urma se ia vopseau singura!Eu am folosit solutii de la POlicolor !Se aplioca cu pensula se lasa nitelus si o iei cu spaclu!

AAA,uite ca mi-am adus aminte! Da eu mi-am luat vechile randuri de vopsea de pe usi!E uite nu mai stiu cum se numea!Se umfla vopseua usor.usor am ajuns la lemn!Eu la ora aia avem gargauni si vroam sa le lacuiesc! Da intre timp nu am ami avut chef si le-am dat cu vopsea alba!Dar noul strat sa- asezat ff bine! Hai ca sunt off-topic!

Nu stiu sigur, dar parca Decanol se numea solutia!



raspuns postat de martha78, 10/10/2006, 13:03:08

Merci Bestutza,..voi incerca sa gasesc Decanol; sa inteleg ca daca aplic un strat din aceasta solutie, vopseaua se va curata mai usor??

Martha & Darius



raspuns postat de cocutica, 10/10/2006, 13:03:11

Cand ne-am cumparat apartamentul si noi am avut vopsea in baie. La inceput am topit vopsea de pe pereati cu lampa de benzina...dar ne-am enervat cat de greu mergea treba si ne-am last pagubasi. Meseriaul care a venit ne-a dat din loc in loc cu ciocanul gaurelele pe pereti pentru ca sa prinda adezivul, si ne-a spus ca nu era nevoie sa dam vopseaua jos. Dar acum la 2 ani dupa ce am pus faianta, pot spune ca pe zona unde am reusit sa dam vopseaua jos, faianta pare super bine prinsa, iar in rest, unde nu am dat-o de vreo cateva luni tot avem senzatia ca va pica. Pana acum nu apicat si nici nu vrem sa pica, dar ne pare tare rau ca nu am perseverat sa dam toata vopseaua jos.

Cocutica.

PS. Exista si niste adeziivi, dar noi dupa incercari su spaclul, adezivi si alte cele tot mai bine a fost cu lampa de benzina, atat cat am putut.



raspuns postat de martha78, 10/10/2006, 13:10:41

Cocutica si noi am incercat cu spaclul fara nici un fel de soluie, dar parca merg un pas inainte si doi inapoi

Martha & Darius



raspuns postat de BESTUTZA, 10/10/2006, 13:25:58

http://www.policolor.ro/index.php?location=constructori5

Uite fis tehnica! Si scrie ca e si pt zidarie!!Eu l-am folosit si pt lemn si am fost ff multumita!LWMNUL S-A CURATAT FF BINE!

Tie nu iti tr curat ca lacrima ci doar s aiti indeparteze strarul de vopsea pt aderenta buan a adezivului pt faianta!


Produs: DECANOL SUPER FISA TEHNICA

DESCRIERE PRODUS
Decapant pe baza de clorura de metilen, alcooli si hidrocarburi aromatice etc.
DOMENII DE UTILIZARE:
Se utilizeaza pentru indepartarea straturilor vechi de emailuri si vopsele aplicate pe lemn, metal si zidarie. Se pot inlatura straturi vechi de vopsele alchidice, alchidomelaminice, acrilice, poliesterice, epoxidice.
CARACTERISTICI TEHNICE:
2.1.Specificatii de livrare
Parametru
UM
Valoare
Metoda de analiz#227;
Aspect
-
lichid omogen, transparent, fara impuritati mecanice
vizual
Densitate relativa, 200C
g/cm
1.05-1.14
STAS 35/1981
Putere de decapare
Min.
5
-
METODE DE APLICARE:
Se conditioneaza produsul la 200C si se omogenizeaza bine amestecarea cu un agitator din material inert.
Dupa gonflarea stratului de vopsea aceasta se indeparteaza cu spaclul. Aplicarea se realizeaza la temperatura de 18 - 300C, tempereaturi mai scazute duc la prelungirea timpului de decapare. Temperaturi mai ridicate pot conduce la pierderi masive de solventi cauzand cresterea consumului specific necesar decaparii.
AMBALARE, DEPOZITARE, TERMEN DE VALABILITATE:
Ambalare:
- cutii metalice : 500 ml
Depozitare :
In ambalaj etans, in spatii acoperite, bine aerisite, ferite de: caldura, radiatii solare si surse de foc deschis, la temperaturi sub 300C;
Termen de valabilitate:
12 luni, in ambalaj original inchis etans, cu respectarea conditiilor de depozitare si pastrare.
MASURI DE SECURITATE SI IGIENA:
Se interzice:
- prezenta surselor de foc deschis (scantei, flacari, fumat);
- utilizarea echipamentelor electrice si uneltelor neconforme normelor in vigoare referitoare la medii cu risc de explozie;
- contactul cu pielea si mucoasele in mod prelungit sau frecvent;
- inhalarea prelungita sau frecventa a vaporilor;
- ingerarea produselor.
Se vor asigura o ventilatie si sisteme de stingere incendii co respunzatoare in cursul operatiilor de utilizare a produselor.
Stingere incendii: praf chimic, CO2, praf chimica, nisip
Produs: DECANOL SUPER FISA TEHNICA
Data : 13 Februarie 2006 Page 2 of 2 No : 006, rev.1
FRAZE DE RISC:
R 11: Foarte inflamabil;
R20/21/22: Nociv prin inhalare, in contactul cu pielea si prin inghitire
R52/53: Nociv pentru organismele acvatice, poate cauza efecte nefavorabile pe termen lung asupra mediului acvatic
R68/20/21/22: Nociv: risc posibil de efecte ireversibile prin inhalare, in contactul cu pielea si prin inghitire
R40: Posibil efect cancerigen – dovezi insuficiente
R65: Nociv: poate provoca afectiuni pulmonare in caz de inghitire
FRAZE DE SECURITAE:
S2: A nu se lasa la indemana copiilor
S16: A se pastra departe de orice flacara sau sursa de scantei – Fumatul interzis!
S23: A nu inspira vaporii/gazul/fumul/aerosolii
S24/25: Evitati contactul cu pielea si ochii
S46: In caz de inghitire, a se consulta imediat medicul si a i se arata ambalajul sau eticheta
S61: A se evita aruncarea in mediul inconjurator. A se consulta fisa de securitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

si eu am pus placile pe orizontala (cei drept asa erau puse si in showroom de undde le-am cumparat) si braul pe verticala ca asa am vrut eu si vazusem prin reviste si pe la televizor ca se poarta. Arata foarte bine, sau cel putin noua ne place foarte mult. A si la mine a strambat mesterul din nas dar deh daca asa am vrut asa a facut

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Buna din nou!

Am promis ca pun poze cu ce a iesit, abia acum am terminat, iata poza:
http://new.photos.yahoo.com/rozibb/album/576460762385386113/photo/294928804176178010/5

Valentuntzo, acush poti veni in vizita!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

ohoooooooo SUPERB! Pe cuvant ca este nemaipomenit! Ma primesti si pe mine in vizita?

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Rozi - super, bravo!!!!!

Mergi la inceput