Op. de varice....in sfarsit, am facut-o!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Sincer, nu stiu daca se poate rezolva. Parca cu laser se aranjau, nu? Cel putin doctora la care am fost eu nu lucreaza cu laser. Ai intrebat la medlife? am inteles ca au echipament destul de bun acolo si doctori pe masura.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Pai am inteles ca se injecteaza nustiuce substanta in venule. Eu am gasit ceva informatii pe site-ul clinicii Proestetica, insa vad ca nimeni nu stie nimic despre aceasta clinica...

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

da, am citit si eu. proestetica nu e clinica sotilor jianu? nu stiu pe nimeni care sa fi fost acolo, poate ar merita sa te duci la o consultatie sa iti spuna ce ai si cun se trateaza. tot ei stiu ca citisem ca aveau si laser endovenos. la mine nu mergea, era varicea prea mare.

asa ce sa zic, poti sa te duci si la dr. cozmanciuc la euroclinic, este ff draguta si sigur o sa stie sa iti spuna care sunt solutiile si daca se face ceva la ei acolo sau nu.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Adela, stii cumva daca la Euroclinic se 'rezolva' cumva si venectaziile (acele mici si multe vene sparte de pe picioare) ? Ca eu am o gramada...se vad si prin ciorapii de culoarea piciorului

Ingrid si Cristi 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

si pe mine ma intereseaza operatia de varice. acum am un bebe mic si nu pot sa ma operez.
adela te rog sa mai postezi despre cum arata piciorul dupa operatie.

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Nu stiu despre venectazii, dar poti sa suni si sa intrebi.

Mihaela, piciorul arata ok insa nu mi-am scos inca stripurile de pe incizii, mai trebuie sa mai astept pana duminica. Am reusit sa spal marcajul ( nu am voie sa fac dus si e dificil sa stergi fara sa uzi), nu se mai vede vreo urma de varice. Durere nu mai e, am mers ieri o gramada si a fost ok. Saptamana viitoare o sa vad piciorul curat si o iti spun cum e.

Si eu am bebe mic, operatia se face oricum la 3-4 luni dupa nastere, nu inainte. Trebuie sa-ti rezervi o zi pt operatie, stat in spital etc si prima noapte o sa fie mai grea, mai ales incizia inghinala da o senzatie de disconfort.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

adela multumesc.
cat are bebele tau? eu inca mai alaptez asa ca nu stiu daca deocamdata ma pot opera.
tu ai avut varice mai pronuntate? ca eu am o vena mare si umflata de sus si pana jos. si jos la laba piciorului am neste vene albastrui ramase dupa sarcina. tu ai avut referinte despre doctora asta?te-ai dus asa , sau cu interventia cuiva? am inte;les ca in jur de 25 milioane toate costurile? si eu vreau sa ma operez musai. deocamdata nu ma dor dar sunt inestetice si nici vorba de fusta .

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

adela multumesc.
cat are bebele tau? eu inca mai alaptez asa ca nu stiu daca deocamdata ma pot opera.
tu ai avut varice mai pronuntate? ca eu am o vena mare si umflata de sus si pana jos. si jos la laba piciorului am neste vene albastrui ramase dupa sarcina. tu ai avut referinte despre doctora asta?te-ai dus asa , sau cu interventia cuiva? am inte;les ca in jur de 25 milioane toate costurile? si eu vreau sa ma operez musai. deocamdata nu ma dor dar sunt inestetice si nici vorba de fusta .

*mihaela*




Al meu are 4 luni jumate. Nu cred sa fie pb cu alaptatul daca faci anestezie locala. Ei iti fac si totala daca ti-e frica rau, insa eu am refuzat pt ca nu mi s-a parut ca este cazul. Anestezia locala consta in mai multe injectii de-a lungul venei, nu prea dor. Poti sa intrebi doctora cand poti alapta dupa operatie.
Si eu tot o vena de sus pana jos - safena ii zice. La efort, caldura, stat mult in picioare iesea rau in evidenta. Nu ma durea, insa pb se agraveaza in timp de asta am vrut sa scap de ea. Poti sa faci tromboflebita si atunci e mai complicat.
Despre doctora am citit in articole pe net, s-a tot scris ca e singura care opereaza chiva in romania. Mi-a placut ff mult de ea, iti explica absolut tot pe indelete.
Primul pas este sa te duci la o consultatie si sa iti explice ce si cum. Al doilea ecografia. Eu am facut 2 ecografii: la prima eram insarcinata si s-au uitat doar sa vada ce probleme am si daca mai sunt si alte vene care nu functioneaza bine; a 2-a eco mi-am facut-o chiar inaintea operatiei ca sa imi marcheze piciorul. Pana te hotarasti sa faci operatia ciorapii compresivi sunt de baza, eu am purtat toata sarcina si a fost tare bine.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

adela merci mult!

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Gata, am fost ieri la Proestetica, m-a consultat Doctorul Jianu, apoi am si facut prima sedinta de scleroterapie a venulelor (care au aspect de panza de paianjen). A fost dureros (in total cam 15-20 de intepaturi) si acum astept sa vad rezultatul, sper ca in doua-trei zile sa treaca vanataile. De fapt, doare intepatura ca orice intepetura de ac in vena, apoi urmeaza o durere provocata de injectarea propriu-zisa a substantei, care e foarte puternica dar, din fericire, foarte scurta. Si tot asa, pana se consuma substanta din doua fiole, in total dureaza vreo 10 minute.

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput