Op. de varice....in sfarsit, am facut-o!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Uutza spune:

Mai actualizam... Fetelor, puteti sa-mi spuneti daca voi ati dat ceva la doctor (la clinica de pe Washington) cind ati mers la prima consultatie (nu la operatie)? Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Uutza spune:

A, si, desigur, cum a evoluat operatia, Nicoki? Esti multumita? Cum arata piciorul? Dar inciziile? E vreun semn ca ar reveni varicele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

La clinica CMDTA de pe str. Washington se fac si injectii pentru firisoarele acelea gen "panza de paianjen"?

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (20+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Buna fetelor si eu m-am operat de varice la CMDTA in anul 2000, la Prof.Anghelescu (sau Angelescu) oricum, a fost destul de rau, dar suportabil, eu o fricoasa si jumatate!!!
Am avut numai vreo 5 incizii,(una inghinala),dar nu mi s-au mai refacut varicele.Le aveam de la 14 ani, de fapt un singur picior era afectat pe pulpa, m-am operat la 22 de ani.Inca nu am avut o sarcina, sunt curioasa daca o sa am probleme.La mine au aparut pentru ca tatal meu are si s-au transmis ereditar.
Am fost 10 pacienti in ziua aia si am plecat acasa imediat.Mie mi-a fost greu sa suport agrafele alea, dar inafara de cateva bocete pe masa de operatie, n-am patit nimic.E extraordinara operatia aia.Si stiu pe cineva in Timisoara care a dat 2.000 de Euro pentru o astfel de operatie la o clinica particulara.Personalul de la CDMTA = toata stima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


noi studii clinice arata ca venele varicoase ar putea fi si cauza lipsei vitaminei K din organism (vit.K se gaseste in legume verzi cu precadere salata verde,spanac,broccoli,conopida si in branzeturi fermentate)
Pentru remedierea eventualelor carente se poate folosi vit.K 2 - se pare ca s-ar gasi in comert
In Anglia vit.K se poate cumpara sub forma unui supliment numit MenaQ7

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tierry spune:

Daca stie cineva in Iasi unde se fac asemenea operatii, il rog frumos sa imi comunice si mie. Sau daca nu, macar la ce medic ar trebui sa merg (ce fel de medic se ocupa cu asa ceva??). Am o vena in spatele genuchiului care se mareste din ce in ce, plus ca este foarte dureroasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Buna fetelor,

Am cautat si eu detalii despre operatii de varice inainte sa ma operez si nu prea am gasit mare lucru in afara de subiectul acesta, asa ca pun aici experienta mea, poate foloseste cuiva.

Mi-am facut si eu joi operatie pt varice, la Euroclinic, dr. Cozmanciuc. Metoda folosita este CHIVA care presupune pastrarea venei bolnave si redirectionarea sangelui pe vene sanatoase ( fara stripping). Am cam 7 incizii mititele pe picior ( vena bolnava era safena - ff lunga), inca mai am marcajul caci nu am voie sa ma spal asa ca nu imi dau seama cum arata, insa in relief cel putin nu mai iese. Operatia in sine nu este dureroasa, se face anestezie locala si chiar totala la cerere ( eu nu am vrut) si dureaza cam 45 min. Inciziile sunt prinse cu fire resorbabile nu cu cleme. Dupa operatie se sta in spital minim 2 ore pt perfuzii si monitorizare - eu am stat pana a terminat doctora operatiile si a venit sa imi spuna ce trebuie sa fac in continuare. Dureri nu prea am avut dupa operatie, mai mult o senzatie de disconfort care oricum a trecut cu Nurofen. Mai am de facut tratament pana la sf saptamanii plus betadina pe incizii si apoi ar trebui sa fiu ok.
Daca intereseaza pe cineva mai multe detalii - spuneti-mi!

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Si eu as vrea sa stiu costul operatiei la Euroclinic precum si cum decurge recuperarea. Auzisem si de laparoscopie aplicata la varice pt semne mai putine. Stii ceva despre asta??

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Si eu as vrea sa stiu costul operatiei la Euroclinic precum si cum decurge recuperarea. Auzisem si de laparoscopie aplicata la varice pt semne mai putine. Stii ceva despre asta??

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)




Costurile sunt cam asa: 80RON, consultatia, 300 RON ecografia doppler ( cu ecografia vede exact ce probleme ai pe venele respective si iti face si un marcaj ca sa stie chirurgul unde sa faca inciziile), 2150RON operatia pt un picior, 3100ROn parca pt ambele picioare - cred ca sunt preturile pe site-ul Euroclinic.

Eu mi-am facut operatia doar de cateva zile, nu pot sa-ti zic mare lucru despre recuperare, merg normal, nu ma mai doare, port ciorapi compresivi. Abia la sfarsitul saptamanii am voie sa-mi dau jos strip-urile de pe incizii si o sa vad cum e piciorul.

Laparoscopic se refera de obicei la operatii majore in abdomen de exemplu unde se fac incizii f mici si nu taieturi mari, clasice. Acu ce sa zic poti considera laparscopica orice operatie de varice fara stripping, inciziile sunt doar de cativa milimetri.

CHIVA se face in Romania doar la euroclinic, eu am ales metoda asta pt ca am citit ca studiile arata ca reaparitia varicelor este mai putin frecventa.




Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Era vreo pacienta cu venule pe acolo? Adica la mine nu sunt chiar varice, sunt panze de paianjen, oare rezolva la Euroclinic si aceasta problema?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput