@ construit CASA !!! (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cdan spune:

PS Cat priveste parchetul, de fag calitatea I, 2 cm grosime, cu tot cu montat si lacuit ma duce pe la 1,5 mil/mp.
Balustrade de inox unde as gasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by cdan

Si eu in Oct la sfarsit cam termin cu curatatul curtii de moloz si alte alea...Mai merge de plantat gradina? Sau arunc banii pe geam daca pun gard verde si plantez pomi la sf lui Oct?



Nu stiu ce sa spun cu amenajatul gradinii. Cred ca ar fi bine sa aruncam un ochi la topicul gradinareselor. Tind sa cred ca s-ar putea planta atunci doar bulbii, care vor rasari primavara, la arbusti si pomi nu m-as risca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

quote:
Originally posted by cdan

Si eu in Oct la sfarsit cam termin cu curatatul curtii de moloz si alte alea...Mai merge de plantat gradina? Sau arunc banii pe geam daca pun gard verde si plantez pomi la sf lui Oct?



Si eu SPER sa termin tot cam pe la sf. lunii cu molozul din curte.Dar deja e mult prea tarziu pentru amenajat gradina anul asta. In noiembrie nu prea mai poti planta nimic. Poti totusi sa pregatesti terenul pt. la primavara. Trebuie sapat destul de adanc si apoi afanat bine fiindca s-a tasat cat timp a fost santier si stratul de la suprafata e plin de var ,ciment etc. Dupa-aia ar trebui aplicat un ingrasamant si... tocmai bine la primavara poti sa te apuci de plantat.
Scuze, am fost off topic rau, asta tine clar de gradinarit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetele din bucuresti va rog mult de tot recomandati-mi si mie niste depozite de materiale de constructii, cu pret bun. imi trebuiesc grinzi, placi osb, rigips... pt izolarea podului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

quote:
Originally posted by irinabobe

fetele din bucuresti va rog mult de tot recomandati-mi si mie niste depozite de materiale de constructii, cu pret bun. imi trebuiesc grinzi, placi osb, rigips... pt izolarea podului.



Cred ca Valea Cascadelor are preturi dintre cele mai bune. Si sunt si multi adunati la un loc, ai de unde alege.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Tot eu, despre geamuri! Aveti rulouri exterioare sau plase de insecte la geamuri? Sunt utile ori...moft?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

quote:
Originally posted by x_alinutza

Tot eu, despre geamuri! Aveti rulouri exterioare sau plase de insecte la geamuri? Sunt utile ori...moft?




Rulouri exterioare n-am, desi poate la iarna mi-ar cam folosi, ca sunt cam in camp si precis o sa sufle crivatul...
Plasele de insecte, insa, s-au dovedit pana acum o investitie super-buna ca sunt prin zona niste mutanti de tantari!Eu am luat din alea pe rama dar care se deschid ca si geamul (mai sunt cu rama fixa, destul de incomod ca nu le poti deschide sau tip rulou, bune dar mai scumpe.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna fetelor.

Am revenit si eu pe acasa si ne apucam deja de treaba. Azi trebuie sa ne intilnim cu mesterii si de miine sau poimiine incep sa lucreze.

interior : tencuiala, pereti rigips, sapa,
exterior: izolatia cu polistiren.

Noi ca manopera am negociat cu ei din vara 220000 /m2 exteriorul si 160000 m2 la interior tencuiala sau pereti rigips.

Cam atit deocamdata,

Daca aveti careva timp sa imi scrieti ce ati folosit la tencuiala de exemplu tinci sau ce?
Ce usi de exterior ati ales si cam la ce pret, mi-ar fi de ajutor ca as avea citeva opinii ca saptamina viitoare trebuie sa cumparam usa de garaj, usa de intrare, calorifere, cabluri pentru instalatia electrica... si nu am inceput inca sa caut sa vad cam ce tipuri ar fi si la ce pret. Stiu ca deja au fost scrise dar sincer nu prea am timp sa caut in toate capitolele. Asa ca daca aveti voi aveti un pic de timp sa imi mai spuneti odata vi-as fi tare recunoscatoare

Centrala termica din ce am citit mai demult si ce am retinut parca ziceati ca Vaillan e cea mai buna. Sau?

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

DIA, bun venit si spor la construit, noi am terminat in vara aceasta casa, inceputa cu ceva ani in urma si de app. trei luni ne-am si mutat
in legatura cu intrebarile tale, eu pot sa-ti spun ce am luat noi, nu stiu daca e totusi ce-i mai bun, pt. exterior la fatada am folosit"tinci" un material gata preparat special pt. fatada, l-am luat din metro, apoi lavabil de exterior de la dufa numit "fatade"
calorifere, teava de polipropilena, robineti si tot ce tine de instalatia de incalzire de la romstal( calitatea e indiscutabila) de la ei am luat totul pentru baie( cada, baterii...etc.), centrala tot de la ei, ultimul racnet in materie de centrale termice, asa zic instalatorii( cu foarte multe optiuni), e fabricata in franta parca firma "herman" ce vream sa-ti spun, caloriferele(gen radiatoare) sunt made in Cehia si au 10 ani garantie(ceva mai scumpe dar sigure cu o asa mare garantie) sa nu cumperi din acelea romanesti sau turcesti care au doar 1 an garantie...ca sunt nasoale( am vazut unele ruginite in magazin)
daca mai ai intrebari sunt pe aproape(chiar daca am terminat cu balamucul gen santier, totusi citesc cu drag subiecte gen amenajari, ca inca mai avem pe interior cite ceva de facut)
nicol

Mergi la inceput