masina cumparata din UE(sh)?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

baga si tu un ochi si vezi singurel
eu unul n-am sesizat preturi prea mici in .be...sau pricum nu mai bune decat in .de. acum stai si tu linistit ca mai vb aia si ceva engleza...la autohus cineva zicea ca si roamana, si inca bine de tot...

http://www.automatch.be/E_autozoekertjes_merken.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

uitati inca un site foarte cautat cu masini: www.autoscout24.de

Un prieten de familie a primit tva-ul inapoi(500 euro)la un opel de 6500 eur.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

quote:
Originally posted by april

Rufus, in Belgia, in luna mai s-a cumparat un Mondeo din 2002, cu 155 mii km la 6.200 euro. Pune taxele vamale + 500 euro pt cel ce o aduce (si daca o aduci tu tot pe acolo ajungi) si ajungi pe la 9000 euro. Mult, putin, asta e.




April, de ca a platit si taxe vamale pentru Ford?(este masina produsa in Europa).
Eu stiu ca pentru o masina care are certificat EUR1(a nu se confunda cu norma de emisie EURO 1) nu se platesc taxe vamale ci doar accize si tva. Nu a cerut acest certificat de la autohaus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Va e clar ca de cateva saptamani numai pe site-uri cu masini ma uit...stiti ce am constatat? Daca dau cautare din toate tarile si le ordonez dupa pret, cele mai ieftine sunt din Elvetia si Franta; da' nu asa, cu diferente de minim 2000 euro. Ce-o fi asta?

poze multe cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Vorba umbla ca in franta si belgia sunt cele mai ieftine.. Eu am luat din Franta , de pilda, un Opel Meriva 1.7 tdi(cred pachetul cosmo), oct 04, 25mii km cu 9500e. E adevarat, dealer-ul ne este prieten si am asteptat cateva luni o oferta potrivita criteriilor noastre de cautare, dar cred c-a meritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

HELP!!!!!!!!!!!!
Daca ma poate ajuta cineva referitor la:
am pe cineva care se afla acum in germania,a cumparat o masina sh din anul 1996, pe benzina, motor 1.4, val achizitie 900 euro
stiu ca nu se poate inmatricula la noi, dar ca de la 01.01.2007 este posibil, cu toate ca taxele sunt foarte mari.

Spuneti-mi care sunt taxele?Ce trebuie platit in Romania?

Multumesc si astept un raspuns cat mai urgent!
Bufi

Mergi la inceput