cresa Cercelus, sector 3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amu spune:

Buna.Nastasika sa stii ca ne-am mutat si noi la grupa voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Aveti idee de la ce varsta accepta copii?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickyfilip spune:

nastasika,

uite ca a trecut un an de cand ai postat despre cresa cercelus. acum cred ca ai deja o parere formata si as vrea sa imi spui cum s-a adaptat copilul tau acolo, eventualele probleme aparute pe parcurs, de la ce varsta accepta copii, cat costa cresa, cu cat timp inainte ai inscris copilul, cum se procedeaza pentru asta..

cresa este foarte aproape de noi.
merci anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Din pacate eu nu-ti oferi informatii proaspete despre aceasta cresa. In noiembrie anul trecut fetita mea a facut pneumonie interstitiala si am banuit ca de la cresa au aparut problemele (erau acceptati copii foarte bolnavi), asa ca am decis sa o retrag. Acum merge la gradinita.

Erau copilasi cam de la 1,5 ani pana la 4 ani, impartiti pe grupe. Pretul era derizoriu (undeva pe la 4 -4,5 lei), mancarea era proaspata, numai ca se dadeau foarte multe paste, orez, chestii mai putin costisitoare. Fetita mea se obisnuise foarte bine acolo, era curat, doamnele de la grupa ei erau dragute (nu mi s-au parut toate la fel).Ce m-a incantat era ca tineau copii curati, ii invata sa manance singuri, ii invata la olita. Cea mai mare problema , din punctul meu de vedere, era faptul ca primeau copii bolnavi si cand spun asta nu exagerez deloc...erau unii care tuseau de se zgaltaia cresa. Mai multe cunostinte au preferat sa-si retraga copii pe perioada iernii. Asa ca sfatul meu ar fi, daca se poate, sa nu-ti duci copilul in aceasta perioada, de preferat ar fi la primavara. Inscrierea se aranjeaza cu directoarea, care-i tare amabila cu cei atenti. Mult succes!

p.s. depinde si ce varsta are copilasul tau...daca se apropie de 3 ani, eu te-as sfatui sa te orientezi catre gradinita, care e totusi cu totul altceva decat cresa.

Mamica fericita a doua minuni: Anastasia (29.11.2003) si Stefan (21.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickyfilip spune:

acum am citit raspunsul tau.
merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ma intereseaza foarte tare subiectul, pentru ca Gongutza mea are 1 an si 7 luni si as vrea s-o dau la cresa (de stat sau particulara, doar ca nu prea gasesc particulari care sa primeasca copii asa mici) si stau in zona Baba Novac ...

Cam cati copii sunt in grupa ? Ma intereseaza cei mici, sub 2 ani, care sunt mai neajutorati ... A mea nu stie sa manance singura (decat cu mana, bucatele, nu cu lingurita), nu stie sa faca la olita sau la WC, nici macar biberonul nu si-l tine singura (e cam puturoasa) ...

Se ocupa de ei, ii ajuta sa manance, ii schimba sau ii invata la oala ? Ce fac daca plange vreunul ?

Mancarea este cat de cat naturala ? Adica nu baga plicuri, conserve sau "Delikat"/"Secretul gustului" sau prea multa sare ? De exemplu, imi povestea o prietena care a putut sa stea cu piticul 2-3 zile la o gradi particulara (ca sa vada daca se obisnuieste) ca dimineata le aduceau paine cu margarina si cu pate din conserva !

Boghi

poze Gongutza
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ananda spune:

bogdanai, sa stii ca eu am incercat sa imi duc copilul acolo acum vreo 3 luni dar fara succes: mi s-a spus ca trebuia sa vin in iunie - iulie 2007 ca sa il inscriu pentru martie 2008! as fi crezut ca am primit acest raspuns pentru ca nu am fost eu "atenta", dar am vazut ca si alta mamica venita inaintea mea cu un mega cadou a primit acelasi raspuns...

ce sa-ti zic, locul mi s=a parut ok, am o prietena care a avut copilul acolo si zicea numai de bine, dar directoarea nu mi-a placut deloc (a vorbit cu noi pe coridor, cu tigara in gura si cafeaua in mana !!!)

la orice cresa sunt copii care nu stiu sa manance singuri, sa faca la olita, etc, deci nu cred ca pentru asta e cazul sa iti faci probleme. totul e sa gasesti un loc undeva, eu zic sa incepi din timp pentru a avea ceva sanse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia2006 spune:

Buna ziua,

Ma numesc si sunt noua in forum.
Am vazut discutiile voastre despre gradinita Cercelus si as fi bucuroasa daca m-ar ajuta cineva cu un contact de acolo.Am o fetita de aproape 2 ani pe care o cheama Sofia, si din ianuarie imi pleca bona.Nu am ce sa fac si trebuie sa apelez la o cresa.Eu am inceput serviciul.E si cat decat aproape de zona unde locuiesc si daca voi spuneti ca e ok ......dar as vrea o modalitate de contact.
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul vostru.
Toate bune si ne mai auzim.

Mergi la inceput