Desprecopii... altfel (grup de suport pt parinti)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Neatza, fetelor! M-am intors la munci... Miercuri am facut MRI, a iesit bine (in sensul ca nu exista degenerari sau leziuni noi pe langa cele de la nastere)... Saptamana asta mergem sa ne mai vada si neuroloaga, ca doar nu ne-a vazut din primavara.
In alta ordine de idei, dau aici un link unde puteti citi mai multe despre fondurile structurale, fonduri indreptate catre educatie si ocuparea fortei de munca, pe care le vom primi de la anul, dupa aderare: http://www.edu.ro/index.php/articles/c323/
Sper sa depuna proiecte cat mai multi, mai ales proiecte importante pentru noi, adik proiecte care sa vizeze educatia inclusiva, nediscriminarea, tranzitia de la scoala la locul de munca, formarea cadrelor didactice care lucreaza cu copii cu dizabilitati (inclusiv ABA, ca nu-i posibil sa nu existe educatori sau asistenti fara cunostinte de ABA, doar sunt atati copii care au nevoie de asa ceva...) etc. Referitor la ultimul exemplu (cel cu ABA), Daria avea doua colege autiste, la gradi. Ca si ceilalti copii, erau lasate toata ziua sa faca ce vor prin sala sau prin curte. Una din ele, Simona, o frumusete de fetita, nu suporta sa fie atinsa de alti copii si plangea destul de tare cand un alt copil ii lua jucaria... Educatoarea? "Taci, Simona, ca ne asurzesti! Ia-ti alta jucarie..." Nu e posibil asa ceva! E de neacceptat! Am "riscat" (ca fii-mea e geloasa) si am luat-o pe Simonica in brate, ca plangea de ti se rupea sufletul... Spre surprinderea mea, a tacut, si-a lasat capul pe umarul meu si a continuat sa ofteze incetisor... Doar eram o necunoscuta, ar fi putut sa tipe si mai tare... Culmea e ca si Daria mea ii spunea: shhhh, shhhh...
Deci, educatorii ar trebui scoliti serios! Habar n-au de programele speciale pe care trebuie sa le urmeze copiii cu diferite afectiuni; n-au auzit de ABA, habar n-au de ergoterapie... Din acest motiv am si retras-o pe Daria de la gradi. Sper ca pana in primavara, cand se fac inscrieri pentru urmatorul an, sa ii gasesc o gradinita serioasa.

"Pentru Barbye, una dintre noi - trebuie sa ajuti!"
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

anamari, imi pare bine ca ne-ai spus despre adaptarile facute la scoala pentru alex, e o sansa in plus sa intelegem si noi cam cu ce se mananca aceasta "educatie incluziva".

akella, merci pentru link, o sa studiem. Sper sa gasesti o gradi potrivita pentru Daria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Buna. Noi am fost intr-o mini vacanta si nu am mai intrat pe forum.
Vad ca sunt multe mamici noi....revin si eu cat de curand.

Va pupic.




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Axia multumesc pt sfaturi.Am sa incerc sa pun in practica.
Anamari ,ai dreptate ,numai ca noi traim in Rom si trebuie sa ne adaptam.
pt voi si multa sanatate.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mata spune:

Cu bucurie va anunt, dragele mele, ca Matei a facut multi multi pasi singur, am trecut pragul psihologic si eu (teama ca nu va merge) si matei (frica sa nu cada). ABia astept sa vedem ce zice si neurologul.
Si ca si voi, ma ingrijorez de moemntul cand trebuie sa il duc la gradininta, vreau foarte tare sa fie impreuna cu toti ceilalti copii, pentru ca e extrem de istet, sper doar sa si vorbeasca ok pana la 3 ani. Momentan doar apa si papa sunt foarte clare pentru el.

ra_mata

http://photos.yahoo.com/ra_mata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Am descoperit ca acest topic este unul dintre preferatele mele. In primul rand datorita nivelului la care se desfasoara discutiile. Am ajuns la concluzia ca mamicile copiilor "altfel" sunt cu circa 20 de ani in fata mediei societatii romanesti. Trebuie sa fie groaznic...
Mie imi este deja clar ca daca voi nu urniti "caruta" in Romania, nimeni n-o va face. De ce nu va inscrieti voi la facultati de psihologie sau psihopedagogie (ceva la ff sau seral?)? De ce nu cautati o metoda de a va face mai clar auzite? Stiu ca ingrijirea unui copil cu dizabilitati este un efort imens. Dar poate asa ati obtine o usurare a situatiei in viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Tot cu bucurie va anunt si eu ca www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=142f118c2cf0701d418725&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Ionut are un secret


Ionut este baietelul unor prieteni de-ai mei, diagnosticat cu hiperkinezie si note autiste.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Urmatorul text este preluat in intregime de pe autismromania.ro: "Termenul de incluziune este folosit pentru a descrie dreptul la educatie si la sprijin pentru persoanele cu dizabilit‹ti ”n cadrul serviciilor generale (pentru toti cetatenii). Acesta este un program platforma de important‹ majora pentru politicile guvernamentale la nivel european. Incluziunea difera de integrare prin aceea ca ultimul termen presupune participarea persoanelor cu dizabilitati atunci cand demonstreaza ca ei sunt capabili sa beneficieze de aceasta participare si ca locul ăintegratorÓ respectiv nu va fi afectat negativ de prezenta lor." Sunt doua cuvinte care pentru mine insemnau aproximativ acelasi lucru, se pare insa ca e vorba foarte clar de viziuni diferite. Daca tot e sa ne specializam, sa fie pana la capat si pana la cea mai fina nuanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Axia

Poate ca solutia ar fi sa incercati sa largiti cercul de cautari. E adevarat ca probabil dinte absolventii de alte facultati vei gasi un procent si mai mic dispus sa devina tutori- dar eu merg pe conceptia ca nu se stie de unde sare iepurele.Reformuleaza si tu anunturile-caut student, tanar somer absolvent -de preferinta cu studii de psihologie , care sa fie interesat in...

Cred ca de cand sunt aici am uitat mentalitatea de student bucurestean :).

Crisa

Cred ca in Romania ar trebui sa ne batem gura de doua ori mai mult. Pnana la urma se vor schimba mentalitatile si in Ro. doar ca dureaza...

simalila psihologie in bucuresti nu m-as duce . aici inca n-am bani -da' poate intr-o zi...
oricum nu tot omul e facut pentru psihologie. noi stim mai multe despre situatie pt.ca e personal si ne doare...

Ra-mata
felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Milena

poate ca se va schimba ceva in invatamantul romanesc cand se va realiza ca rolul educatorului e sa indrume orice copil sa-si realizeze potentialul la maxim. Din asta face parte si incluziunea/integrarea copiilor cu deficiente si nu din politica uniunii europene.


Mergi la inceput