Sa-l ajutam pe Sebi!

Sa-l ajutam pe Sebi! | Autor: philip

Link direct la acest mesaj

Am primis mesajul de la tatal meu si am fost impresionata de situatia disperata. Stiu ca ati ajutat de atatea ori si sunt convinsa ca ati mai face-o de cate ori va fi nevoie. Peste 2 zile va implini 2 ani si are nevoie de transplant de ficat. Haideti sa facem ceva:
aici e website-ul lui sebi
am contactat familia si sper sa intre si ei cat de curand, daca trebuie indeplinite anumite proceduri legale.
Imi asum responsabilitatea pentru veridicitatea acestui caz si ii voi trimite lui veve o copie dupa actul meu de identitate ca suport in acest sens.

Conturi deschise:

  • Raiffeisen Bank, Agentia Mosilor, Calea Mosilor nr. 221, sector 2, Bucuresti:
    - pentru RON: RO68 RZBR 0000 0600 0744 3628
    - pentru Euro: RO34 RZBR 0000 0600 0825 7973, SWIFT: RZBRROBU


  • Cont paypal: hippodancer@gmail.com


Situatia donatiilor se poate vedea aici!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinamarina spune:

Seara buna tuturor.
Am urmarit cateva cazuri umanitare pe DC. Cel mai mult am fost interesat de evolutia lui Mihaita Hogas pentru ca Sebi si Mihaita au aceeasi boala: sindromul Alagille. Ba chiar au fost "colegi" de spital cateva zile. Il cunoastem bine pe Mihaita si suntem bucurosi ca acum este bine. Este si meritul comunitatii Desprecopii.com.
Acum apelam si noi la aceasta comunitate. Sebi are nevoie de transplant hepatic. O astfel de interventie este f greu de realizat in Romania la o virsta asa de frageda. Dupa cum poate stiti, costurile unor astfel de interventii sunt imense. Evaluarea primita de la Clinica Saint Luc (www.saintluc.be) indica un cost de 85000 euro fara a include costul sederii (care poate avea o durata de 4 - 6 luni). Sebi va calatori impreuna cu ambii parinti (Irina si Horatiu) dar il va lasa la Bucuresti pe fratiorul mai mic, Toni, acum in varsta de 6 luni. Donator compatibil exista in persoana tatalui. Am trimis webmasterului Desprecopii.com documente medicale justificative. Pentru a strange suma necesara am inceput pe 5 septembrie o campanie de colectare de fonduri pentru ca din partea Ministerului Sanatatii primim doar o finantare partiala. Detalii despre Sebi, evolutia sa si a campaniei, si multe alte informatii se gasesc pe site-ul nostru www.horatius.ro. Suntem optimisti ca vom gasi sprijin si in comunitatea DC.
Multumim tuturor pentru sprijin,
Horatiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ce bine ca ati intrat si voi. ma gandesc ca poate ar fi bine sa afisati in mesajul vostru si conturile ca e mai usor asa sa le vada lumea decat sa intre pe site si sa caute acolo. doar un sfat...

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Tot eu ca am uitat ceva: La multi ani Sebi, muuulta sanatate, sa dea Dumnezeu sa fie totul bine, sa se tranga repede banutii si tu sa te faci sanatos!

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

La multi ani Sebi ! Sa dea Domnul ca aniversarea urmatoare (si chiar mai repede) sa te gaseasca sanatos si fara probleme.

Am vazut pozele, e un copil tare frumusel.
Sanatate multa si sa se stringa cit mai repede banutii.

Karina

Edit: din cite am citit de ziua lui Sebi au venit cei de la Povestiri adevarate. Sa ne anuntati exact cind va fi difuzata emisiunea, daca aflati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Dragi prieteni,

Il cunoastem foarte bine pe Sebi, daca ati avut curiozitatea sa intrati pe siteul lui ati vazut cu siguranta ca in unele ipostaze seamana ca doua picaturi de apa cu Mihaita al nostru.

Am sperat cu Irina si Horatiu mult timp ca Sebi sa nu aiba nevoie de transplant hepatic, insa se pare ca acest lucru a devenit o prioritate si trebuie facuta operatia cat vor putea ei de repede.

Sebi este galben, asa cum l-ati vazut pe Mihaita inainte de operatie, are mancarimi pe tot corpul si din acest motiv nici nu se poate odihni prea bine, iar la mancare este cel mai trist: nu mai poate suporta decat laptele Milumil. Iar pe 14 sept Sebi a facut 2 anishori, iar un copilas de 2 ani nu poate trai si nu se poate dezvolta numai cu lapte.

Ne cunoastem cu parintii lui Sebi de pe holurile de la Fundeni si ne-au fost alaturi in toata campania pentru Mihaita. Acum ei au nevoie de noi toti, de fiecare dintre voi si de puterea voastra de a face lucrurile sa se intample. Va rog si eu, fiti alaturi de ei si de Sebi si haideti sa mai redam un copil sanatos familiei lui. Stiti ca la Saint Luc in Belgia Sebi are o sansa reala sa devina un copil normal, un copil sanatos pe care sa il vedeti crescand frumos alaturi de familia DC si sa fiti mandri ca ati mai salvat o viata de om.

Am incredere ca Irina si Horatiu va vor tine la curent zi de zi cu evolutia lui Sebi, cu situatia banilor pentru transplant si intr-un final sa il vedem pe Sebi alb si fericit, asa cum este Mihaita al nostru acum.

Dumnezeu sa il binecuvanteze pe Sebi si pe familia lui si sa ii binecuvanteze si pe fiecare dintre voi care va veti apleca privirea spre acest strigat de ajutor.

Cu recunostinta,
Gabriela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

The wheels of the bus go round and round. Bun venit pe DC!
Sa vedem ce putem face:)

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Doua veri frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Unde pot trimite niste banuti in plic sau paypal?

Madalina si Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Buna,
eu il "cunosc"pe Sebi...Il cunosc in sensul k l-am vazut odata in parc la Obor si era cu bunicul lui si am fost convinsa ca e Mihaita...
Si l-am mai intalnit de cateva ori pe strada, era cu parintii lui, dar mi-a fost rusine sa intreb ce si cum...
Il cunostem si pe Mihaita foarte bine, si am luptat alaturi de voi pentru reusita operatiei...
Ii rog pe parintii lui Sebi sa ma contacteze pentru a le propune modalitati de ajutor.
Si sunt sigura ca peste putin timp vom i victoriosi si ne vom bucura asa cum ne-am bucurat si pt Mihaita.
Doamne ajuta.


Adlemi si Andrei(24.02.2004)
http://community.webshots.com/user/adlemi105

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinamarina spune:

dragi prieteni

Stiu ca pe acest forum iti scriu numai prietenii...
Va multumesc ca va ganditi la noi

Nu m-am gindit ca v-ar fi util sa stiti conturile. Este adevarat ca nu toata lumea intra pe site asa ca voi scrie conturile deschise la Raiffeisen Bank, Agentia Mosilor, Calea Mosilor nr. 221, sector 2, Bucuresti:

- pentru RON: RO68 RZBR 0000 0600 0744 3628
- pentru Euro: RO34 RZBR 0000 0600 0825 7973, SWIFT: RZBRROBU

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Eu am depus azi uriasa suma de 5 euro pentru Sebi. Daca e prima donatie de pe DC sper sa fie intr-un ceas bun!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Doua veri frumoase

Mergi la inceput