a dat cineva risatarun copilasului sau?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deliak spune:

[quote]citat din mesajul lui asteryaro

Stiu ca este neuroleptic, dar... in acest moment eu sunt in masura sa observ schimbari pozitive in manifestarile lui"

Hai ca intervin si eu....sper sa nu te supar!
Eu am trecut prin faza asta....la fel...Magureanu...Rispolept...progrese mici...dar bune si alea....
Te rog nu te lasa amagita, progresele care apar ca urmare a administrarii de neuroleptice, dispar la fel de repede precum au aparut....si singura solutie pe care o vor gasi medicii nostri (care, apropo....stiu ce inseamna tulburarile astea...doar din cartile pe care le-au citit in facultate...)va fi marirea dozei....si din pacate, in timp iti vor fi prescrise neuroleptice mai puternice...pentru ca Rispoleptul nu va mai avea efect....

"Este hotararea fiecarei mamici ce medicamente si terapii foloseste la copilasul sau"

Ai dreptate! Noi la inceput am sperat ca pastilutele alea de Rispolept vor face minuni...dar...din pacate nu a fost sa fie asa si am pierdut un an pretios din viata copilului meu, incercand diverse solutii oferite de medicii nostri cei informati....
Din fericire, am luat la timp hotararea de a renunta la neuroleptice si am trecut pe homeopate si terapie....vreau sa iti spun cu bucurie, ca abia acum au aparut rezultatele asteptate de atata vreme.

Karla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Deliak, cum sa ma superi?
Eu vreau sa fiu informata, poate ca undeva gresesc eu, ceea ce nu-i imposibil.
Progresele lui Razvan au aparut chiar inainte de inceperea administrarii Risperdal-ului (similar Rispolept). Despre doza, Magureanu mi-a spus clar: cu cat mai mica, cu atat mai bine. Sigur ca nimeni nu-ti spune si depsre reversul medaliei... ca doar nu sunt ei tembeli sa-si piarda "clientii" (pardon, pacientii ).
Acuma ce sa mai spun, deocamdata merg asa. Nu incerc sa ma imbat cu apa rece, va spun sincer, fiinta mai obiecitva decat mine rar intalnesti. Sunt cu atat mai obiectiva cu cat este vorba despre sanatatea, viata si viitorul copilului meu. Sper doar sa reusesc sa iau cele mai bune hotarari pt. el, sa nu gresesc major si ireparabil, doamne fereste.
In acest moment, singurele aspecte autiste ale lui Razvan sunt mersul pe varfuri si afazia. Eu il consider tot afazic, pana cand va rosti clar si constient primul cuvant monosilabic, ceva de genul da sau nu. Acum, cum am mai spus, are contact vizual la fel ca orice copil, raspunde cand il strig/chem, si gangureste, atunci cand vrea, normal.
Am auzit si eu de un dr. homeopat Neghiu.
Stie cineva ceva?
POti tu deliak sa ne dai mai multe detalii? Poate ne ajuti sa renuntam la medicina alopata, atat de daunatoare uneori..
Multumim anticipat.


Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliak spune:

Cristina, abia acum am vazut ca baietelul tau este micut....are doar doi anisori jumate! Sa-ti traiasca si sa dea Dumnezeu sa fie sanatos!
Sa-ti povestesc despre puiul meu, care acum are 4 ani si 9 luni....
La doi ani jumate am primit primul diagnostic...instabilitate psihomotorie...dat la Budimex...am refuzat sa credem, apoi am mers la o alta clinica de aici din Bucuresti....alt diagnostic...ADHD....(singurele simptome pe care le avea copilul meu, era lipsa vorbirii si o agitatie continua)....ne-am hotarat sa mai incercam si in alta parte...ne-am dus la Obregia...dna. Dobrescu....diagnostic...tulburare de dezvoltare....am plecat de acolo cu o reteta pentru Rispolept...un sfert/zi....
Nu ne-a explicat nimeni nimic, de ce a aparut tulburarea, ce poate face Rispoleptul, samd.....
Ne-am intors la control peste o luna....sfertul acela de Rispolept ii facea bine, nu ii facea rau...parca era mai linistit , mai atent, mai comunicativ....concluzia doctoritei....marim doza de Rispolept, copilul este destul de bine dezvoltat si poate duce....o jumate/zi....OK...am plecat acasa, am inceput sa ii administram acea jumatate de Rispolept mai ales ca ne rasunau in urechi vorbele dnei doctor, care ne spusese "Dati-i cu incredere, Rispoleptul face minuni...!"....si tot asa, pret de 6 luni...control lunar, dupa fiecare control plecam cu o doza si mai mare de Rispolept...."ca e marisor si ii face bine..."...
La 3 anisori, dupa 6 luni de Rispolept... progresele care aparusera la inceput, au disparut in ceata...acum aveam doar un copil cumiiiinte, care se muta de pe un pat pe altul...care se lovea de toti peretii (nu intentionat, Doamne fereste!), care avea o privire pierduta si care manca non-stop.....
Am inceput sa caut pe Internet...am citit despre marele medic Sanda Magureanu....am facut pe draq in patru sa intram la ea in aceeasi zi....diagnostic sec...tulburare pervaziva de dezvoltare cu elemente de autism...tratament...2 pastile de Rispolept/zi si Cerebrolizyn....la cererea mea a inlocuit Cerebrolizynul cu Risatarun....vreau sa iti spun ca medic mai dezinteresat si mai plictisit ca dansa, n-am vazut in viata mea
Am plans in acea zi, mai mult decat am plans in toata viata mea....nu imi rasuna in minte decat cuvantul Autism...nu stiam mai nimic despre acest tip de tulburare...doar ceea ce stie toata lumea care nu a avut niciodata de-a face cu asta...si a vazut autismul prezentat doar in filme
Am inceput sa caut pe internet solutii, am gasit forumul autism.ro....tot citeam despre ABA...pareri impartite...ca e prea dura, ca nu e buna...am intrebat si noi in stanga si in dreapta, ne-am consultat cu alti parinti si am hotarat sa incepem si noi terapia....doar 2 ore/zi...din pacate, am constatat mai tarziu ca nu e suficient....Am mers asa o perioada destul de lunga, cu un singur tutore, cate 2 ore/zi...
Intre timp am inceput tratamentul homeopat la domnul Naghiu...luna asta facem un an de cand luam remedii homeopate....am renuntat tot de un an la Rispolept...vreau sa iti spun ca nu se compara sub nici o forma efectul Rispoleptului cu cel al homeopatelor....am din nou un copil vesel, jucaus, sociabil, comunicativ...
Din luna ianuarie a acestui an, ne-am hotarat sa incepem sa facem terapia asa cum scrie la carte, cu 8 ore/zi, cu coordonator si tot tacamul.Si vreau sa iti spun ca abia acum s-au vazut rezultatele asteptate, copilul meu pronunta aproape bine, tot ceea ce il pun sa spuna, face inclusiv propozitii simple spontane, stie sa faca puzzle, stie sa numere pana la 20, isi cunoaste partile corpului, pe partea de autoservire este excelent, se imbraca, se dezbraca singur, mananca singur, face la toaleta singur, este intelegator atunci cand nu obtine ceea ce isi doreste, stie sa isi astepte randul,si mai stie o multime de chestii, pe care nu le-ar fi invatat fara terapie si fara ajutorul dat de remediile homeopate.
Asa ca, de cate ori voi avea ocazia, voi sfatui orice parinte care trece prin ce am trecut eu, sa nu ii administreze copilului neuroleptice...exista solutii alternative, fara reactii adverse...exista terapii care ii pot ajuta pe copilasi...exista alte solutii, hai sa le oferim sansa sa ne multumeasca mai tarziu.
Cu drag, Karla


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raviczki spune:

Buna ziua,

am revenit, dupa o luna de cand luam Risatarun. Am citit pe fuga mesajele voastre pentru ca s-au adunat cam multe si nu mai stiu in ce ordine ar trebui sa raspund lui diuna si micutasarah asa ca cititi si voi printre randuri :) ....
In Mures mergem la doamna dr. Racos Elisabeta, o femeie extraordinara careia o sa-i fiu recunoscatoare toata viata asta si probabil si urmatoarea :)
Cand vorbeam de multa munca ma refeream la faptul ca acest medic pe langa tratamentul medicamentos pe i l-a prescris fiului meu si pe care il tot schimba cu o agilitate care pe mine la inceput m-a speriat ... tocmai pentru ca organismul sa nu aiba timp sa se obisnuiasca cu ele, dupa fiecare consultatie imi face si mie si educatoarei de la gradi (care la fel a facut o adevarata batalie personala cu situatia noastra) o lista intreaga de cerinte pe care noi le respectam cu sfintenie.
Am avut o perioada foarte lunga de timp cand trebuia sa-i repet toate frazele de trei patru ori, sa incerc sa identific cuvantul sau cuvintele din propozitie pe care nu-l intelege ca sa pot sa i-l explic ca sa fiu sigura ca atunci cand ii spun ceva el intelege exact ce vreau sa spun si nu doar trage concluzii in functie de asocierea cuvintelor. Devenise un reflex destul de deranjant :) care acum ma face sa zambesc ... pe care l-au sesizat si colegii si sefii mei ... cand ziceam ceva, venea imediat si ecoul dupa mine. Eram ca un mic papagal incapatanat doar ca nu aveam pene.
Acelasi lucru l-a facut si educatoarea iar in ultima perioada s-au implicat si copiii ... era ca un mic joc unde toata lumea repeta de 3-4 ori fiecare intrebare sau raspuns ... :)
In paralel am inceput sa facem terapie cu cai ... tot la indrumarea medicului. Am inceput sa facem calarie la Danes la Sighisoara unde am dat peste un tanar care a inteles exact care este situatia si care care a facut mult mai mult decat face un instructor obisnuit ... Nu pot sa va spun ce am simtit in momentul in care fiul meu a incercat sa comunice, timid, cu calutzul pe care il calarea deja de cateva luni bune, pentru ca a inteles ca numai el poate sa-i ceara calului sa faca ce vrea el ... :) ... Pe de alta parte si calul a reactionat altfel la el ... ca si cand ar fi stiut, iar acum au o relatie excelenta
Apoi au fost iesirile in fiecare w-end ne urcam in masina si plecam (eu lucrez in bucuresti) la mare la munte ... oriunde ... pentru ca viata lui sa fie plina de diversitate (tot recomandarea medicului).
Jocuri si sporturi de echipa ... nimic solitar ... Citit pentru el orice ... povesti ... reviste pentru copii etc, televizorul aproape exclus la modul ca nu sta niciodata singur la tv ... doar daca sta cineva cu el ... nu foarte mult timp ... si numai interactiv ... adica si eu si el comenteaza non stop ce vede pe ecran (enervant pentru musafiri dar la noi a dat roade:) )
Am reluat activitatile pe calculator din ianuarie anul acesta si incercam sa folosim CD care iti spun ce sa faci pentru ca el sa ii raspunda calculatorului :)
Apoi am trecut la faza cand ii repetam corectand numai cuvantul care este gresit (gramatical) utilizat ... iar el trebuia sa repete corect toata propozitia.
Acum suntem la etapa "este corect??" iar el singur se corecteaza :) ....
Pentru accesele de furie (datorate hiperkinetismului) si agitatia corporala ... am inventat un joculetz promisiune ... atunci cand eu sau educatoarea pronuntam cuvantul CONTROL ... el trebuia sa respire adanc de trei ori (prin urmare se si oprea din orice facea in acel moment) si repeta si el CONTROL :). A functionat foarte bine iar acum nu mai avem nevoie de el ...:)
La 5 ani nu vb si nu privea lumea in ochi, statea lipit tot timpul de mine .... la fiecare control (la inceput din 3 in trei lnuni, acum la 6 luni) vedeam multumirea in ochii doctoritei si eram ca o scolarita cand imi primeam temele de la ea (mai multa socializare (l-am lasat la program prelungit la gradi), mai multe exercitii fizice pentru tonusul muscular (am inceput inot), acum terpie muzicala (am facut dans si pian), acum la ultimul control adica in mai ... concluzia este .... FANTASTIC!!!! hai sa luam o mica pauza si nu mai tragem tare decat diversitate si pe comunicare :) Progresele sunt absolut evidente ... iar casetele de la fiecare serbare sunt proba vie a locului intunecat in care am fost ... si unde suntem azi!.. adica foarte aproape de SCOALA :)


Despre Risatarul as prefera sa nu vb acum ... cred ca e prematur desi semnele sunt bune :) ....

toate cele bune si sanatate puilor vostrii ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiulmeu spune:

Asteryaro,chiar daca ai mentionat ca nu te referi la ,,cineva de aici",eu totusi ma simt vizata si vreau sa precizez ca n-am avut nici cea mai mica intentie de a-ti da sfaturi daca e bine sau nu, ce faci tu,pur si simplu vroiam sa-ti cer parerea,atata timp cat ii dai asa ceva,pentru ca si noua ni s-a prescris.
Am zis ca mi-e teama de neuroleptice si stiu cam ce efecte au si,cum zicea si deliak ,cam dau dependenta.
Nu vreau nici sa dau vina pe medici ,nici sa le iau apararea,dar ei nu prescriu medicamente ca sa nu-si piarda pacientii,ci pur si simplu pentru ca sunt indoctrinati cu ce au invatat,si pe deasupra mai si cred in ,,efectele" medicamentelor,neacceptand alte terapii alternative,si in plus n-au simtit ,,pe pielea" lor disperarea noastra.E usor sa zambeasca si sa scrie..
Eu sunt deschisa la terapiile alternative,deoarece stiu cazuri in care,daca tratamentul a fost bine condus,au dat rezultate mai bune decat medicatia alopata,exemple sunt muuulte..se vindeca si cancerul cu tratament naturist si anumite afectiuni psihice,stiu cazuri concrete..
Despre dr.Naghiu am citit si eu cate ceva,eu am adoptat alta terapie alternativa,putin mai blanda decat homeopatia,de la Centrul de Medicina Integrala Masloc,poate ati auzit,si ceva progrese avem,dar totul se intampla in timp.
Deliak,ma bucur ca ai intervenit,poate asa o sa depasesc si eu,haosul incertitudinii prin care trec si o sa ma decid,ce e mai bine pentru copilul meu.(pentru ca ma tot gandesc ca pierd timp pretios amanand administrarea Rispoleptului si Cerebrolysinului).
Daca poti,da-ne si noua amanunte despre ce formula de homeopatie ai adoptat tu,pentru ca homeopatia se administreaza in mai multe feluri,si ce terapie ai facut.
Asteryaro,chiar vroiam sa te felicit ca ai intervenit f.devreme in tratamentul copilui tau,s-ar putea ca intr-un an sa fiti chiar Ok.
Aaa,vroiam sa te mai intreb daca Razvan a mers in premergator,pentru ca asta poate fi o cauza a mersului pe varfuri,iar parerea mea e ca in Romania se pune prea usor diagnosticul de autism,daca stam sa ne gandim si spasmofilia are simptome asemanatoare cu hipertiroidia si putina depresie si mai multe, si stiu cazuri concrete in care se prescrie tratament pentru Hipertiroidie,,doze mici" si alte cele,care te dau complet peste cap(din nou,insist, sa nu credeti ca vreau sa dau sfaturi despre medicatie,nu sunt in masura sa fac asta),dar eu vreau sa sugerez ca de-asta,,suntem"aici ca sa impartasim din experienta si cunostintele acumulate de-a lungul timpului despre aceasta boala,pt.k sunt sigura ca si voi sunteti,,doxa"pe aceasta tema,oricine e dornic sa stie cat mai multe despre cum sa-si trateze copilul.
Legat de Cerebrolysin, vreau sa-ti spun ca insusi Naghiu nu recomanda administrarea lui in aceasta perioada,pentru ca agita mai mult decat cand e racoare.
Stiu asta de la o mamica al carui copil este in tratament la dr.Naghiu.
Oricum,in asemenea conditii e greu sa ramai ,,lucid",pentru ca timpul ne preseaza si e normal sa avem incredere in medici.
Sanatate si progrese rapide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

crsitina(asteryaro),din cate imi aduc aminte,acum cateva luni,cand ai postat prima data aici,ti-am dat toate informatiile necesare pt a lua legatura cu doctorul naghiu,dar probabil ca nu ai fost suficient,pana nu mai aparea cineva,care sa confirme ceea ce eu iti spusesem,ba chiar la fel mi-ai spus si mie ,ca esti deschisa la orice este nou,sia cum vii si crirtici parerile altora.....asta este,no problem....din intamplare deliak,imi este prietena,daca stiam ii spuneam sa nu isi mai piarda timpul de pomana...sau poate nu a fost de pomana,mai sunt si alte mamici care trec prin ce am trecut noi,si le-ar prinde bine sa mearga direct la un medic bun,nu la cei ca gen sanda magureanu.....care,vai mama ei!
cat despre medicamente,dragele mele,nu exista nici un medicament care sa faca minuni,nici risatarun,nici rispolept,nici cerebrolisyn...fara terapie.logopedie si alte lucruri de genul asta....se obtin rezultate cam greu,sau daca se obtin nu se pastreza
noi am fost si in strainatate cu baoietelul nostru,acolo pana la 7 ani nu se da nici un medicament,la noi una -doua ii indoapa cu tot felul de prostii
daca vreti sa cititi mai multe intrati pe autism.ro la sectiunea medicamente,si veti informatii despre aceste medicamente cat si parerea parintilor care au dat copiilor lor,dar si informatii despre doctorul naghiu,si parerea parintilor care merg cu copilasii lor la el!numai bine va doresc!

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna ziua tuturor.
Umflatel , hai te rog, nu fii asa acida.
Daca am gresit, mea culpa, si-mi cer scuze.
Nu am intentionat sa critic pe cineva, poate ca singura persoana de criticat sunt chiar eu.
N-ai simtit niciodata ca te cuprinde disperarea? Ca nu stii de unde sa apuci problema, desi la un moment dat aveai impresia ca stapanesti bine lucrurile si ca totul este sub control...?
Ei bine, cam asa ma simt eu acum.
Fii buna, mai fa-ti pomana o data si mai da-mi datele dr. Naghiu. Multumesc pt. intelegere.Nu stiu daca micile progrese ale lui Razvan se datoreaza medicatiei, cresei, mie... celui de sus? Oare se vor mentine aceste achizitii sau se pot pierde pe traseu?
In orasul meu nici nu s-a auzit de ABA... si nu stiu daca este recomandabil sa aplic asa, dupa ureche...
Logopedie - este inca prea mic Razvan, nestabilizat la masuta, nu imita totul. Deci pas logopedie, peste cateva luni da.


Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliak spune:

[quote]citat din mesajul lui puiulmeu
"Deliak, daca poti,da-ne si noua amanunte despre ce formula de homeopatie ai adoptat tu,pentru ca homeopatia se administreaza in mai multe feluri,si ce terapie ai facut."
Legat de formula....nu stiu daca a folosit o formula anume...adica nu este totul prestabilit dinainte...remediile le prescrie, in functie de reactiile pe care le-a avut copilul la etapa precedenta....adica, initial, am mers la medic din 3 in 3 saptamani...la fiecare 3 saptamani, remediile sunt schimbate cu altele sau cu alte dilutii (noi am folosit granule in diverse dilutii...sunt ca niste bombonele dulci si albe, copilul nu trebuie sa manance cu jumatate de ora inainte si dupa ce le ia, nu sunt deloc rele la gust, mai bine zis nu au nici un gust.Important este sa nu le atingi cu mana, sa le dai direct in gurita copilului, sa nu i le administrezi cu apa)
O sa-ti dau un exemplu despre cum functioneaza remediile astea:Am remarcat ca daca i-am administrat un remediu pentru starea de agitatie....in primele zile, starea respectiva s-a agravat....si apoi in urmatoarele zile, starea dispare usor, usor....
O chestie foarte importanta cu homeopatia este faptul ca remediile nu isi arata efectele imediat (ma refer, per ansamblu)...tratamentul trebuie urmat cu rabdare si daca vezi ca intr-o luna nu au aparut rezultatele, nu trebuie sa cedezi....garantez ca rezultatele se vor vedea, trebuie doar perseverenta si rabdare (si aici, poti intra pe forumul autism.ro, sa vezi si alte pareri ale parintilor care si-au ajutat copiii cu remedii homeopate).
Avand in vedere ca Naghiu este medic psihiatrie infantila, nu ne-a prescris numai homeopate, noi, pe langa remediile respective, am mai luat si Omega3, Zinc, Neuromultivit si Tonotil. Cerebrolizyn nu ne-a prescris niciodata, iar problemele cu somnul...care, apropo la noi au fost foarte mari.,..le-am rezolvat tot cu remedii.
Acum mergem cam odata la 5 saptamani si luam din ce in ce mai putine remedii (adica, daca la inceput luam granule de vreo 9-10 feluri/saptamana...acum am ajuns doar la 3 tipuri de granule). Abia astept momentul cand vom lua doar un remediu/luna....
Raviczki - felicitari pentru toate metodele abordate, sa iti traiasca baietelul si sa fie sanatos si de ce nu...sa termine premiant clasa I. Voi in afara de Risatarun ce medicamente mai luati? Ne-a recomandat si noua cineva sa mergem la Tg.Mures...insa, daca am reusit sa obtinem rezultate aici in Bucuresti, am considerat ca nu mai este nevoie sa mergem la Tg. Mures.
Mihaela - Pupici lui Mihaita
Asteryaro - Credeam ca esti din Bucuresti...oricum ABA se poate face in orice oras...sunt coordonatori dispusi sa vina din Bucuresti sa va ajute.
Hai ca iti dau eu datele de contact ale dr. Naghiu, sper sa nu se supere Mihaela, pentru ca i le-ai cerut ei
Radu Naghiu: 0722608784, e-mail: radunaghiu@yahoo.com, poti sa ii si scrii e-mail, iti va raspune, este foarte amabil.

Cu drag,
Karla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

doamne fereste,cum sa ma supar,KARLA?
apropo,asteryaro,ai facut vreun pas in acest sens?

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Buna tuturor.
DA, am facut un mare pas, pe 6 august avem programare la Dr. Naghiu. Intai i-am scris un mail cu istoricul lui Razvan, mail la care dl. doctor mi-a raspuns in aceeasi zi. Recunosc, acest fapt m-a surprins in mod placut. Pe 4 august suntem programati la Magureanu, asa s-a nimerit. Nu stiu de ce, am sentimentul ca este ultima data cand voi avea ocazia s-o mai vizitam, si asta nu datorita faptului ca vrem sa mergem "pe mana" dr. Naghiu, ci pur si simplu nu simt ca Magureanu ne ajuta in vreun fel. Asta este.
Inca o data, un mare MULTUMESC voua pt. intelegere.
Puiutii vostri ce mai fac, cum mai sunt?

Numai bine tuturor,

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput