a dat cineva risatarun copilasului sau?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

quote:
Originally posted by puiulmeu

Draga diuna,cati ani are Tudor?(scuze daca ai scris si mi-a scapat mie).
Astazi am cerut parerea unui medic,(nu e neurolog,dar este dedicat meseriei si mai citeste),despre Risatarun si a zis ca este ,in varianta romaneasca,un fel de Gerovital,care este f.eficient daca tratamentul se face asa cum trebuie,adica sustinut,timp de 6 luni.
Pt.procurare, tu ai avut reteta in limba romana de la dr.MAGUREANU?
Legat de televizor mi se pare f.adevarat ce spui,pt.ca,la fel ca si janad7,cred ca am alimentat,fara sa stiu la momentul respectiv,deficitul de atentie al lui David ,cu distragerea lui totala de la activitatile cotidiene.Nu stiu daca asta a fost cauza,dar pot acum sa afirm, ca a fost picatura care a umplut paharul.
El invata f.repede ceva ce il intereseaza,este atras numai de lucruri,,abstracte"sa zic,e f.contemplativ,cum zicea o prietena,mamica,asa era de mic,si chiar daca si-a mai extins aria,tot asta predomina.
Multa sanatate si ma bucur sa va ,,cunosc".



@puiulmeu, numai acum am vazut postarea ta, scuze, te rog, pentru intarziere.
Tudor are 6 ani si jumatate si un retard neuro-psihic moderat. Reteta pentru Risatarun a scris-o neurologul copilului in germana, dar nu am avut nevoie de ea, prietenii care l-au procurat din Germania au un prieten farmacist acolo. So...
Toate bune!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiulmeu spune:

Am trimis si noi o reteta (in romana)de Risatarun,la niste cunostinte in Germania,sper s-o primim la sfarsitul lunii iulie.
Sper sa avem ceva rezultate,pentru ca a inceput sa ma streseze tare, timpul care trece.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dracusorul spune:

quote:
Originally posted by puiulmeu

Dragi mamici,va urmaresc demult discutiile pe acest topic si m-am hotarat sa va zic cateva cuvinte despre noi...David,baietelul meu are 3,8 ani si nu vorbeste decat pe limba lui(cred ca va este cunoscut acest comportament).N-am avut probleme de sanatate pana acum,nici cu motrica nu stam rau,daca-l invat ceva pe executie invata f.repede,in schimb nu stam bine cu cuvintele ,adica,nu pot verifica,daca si-a insusit ceva pt.ca nu vrea sa arate,de ex:partile corpului ,cred ca le stie dar nu vrea sa-mi arate care este gura ,nasul,etc.si cand il intreb daca vrea sa faca ,,pipi"merge la baie dar nu pronunta numik.Dr.NPI ne-a recomandat Encephabol(pe care l-am si luat) si Cerebrolysin, dar la fel ca janad7 n-am vrut sa-l stresez cu injectii si ii dau Piracetam.Diagnosticul este Tulburare pervaziva de dezv.din spectrul autismului.N-am fost la Bucuresti pt.investigatii mai amanuntite,m-am consolat,sa zic asa cu ideea de autism si incerc sa lucrez cu el,,dar nu prea e atent,il distrag catva si apoi tot cu ce il intereseaza pe el ,se ocupa.
Draga janad7 (scuza-ma daca am omis eu),zi-mi si mie,te rog,cam cum se comporta tiz-ul nostru?Cam cat l-a ajutat Risatarun-ul?
Am inceput niste ore de logopedie dar micutul e cam agitat,cred ca si de la Encephabol,si nu scoate mare lucru de la el.,decat niste vocale,consoanele (incearca sa zica atunsi cand lucram si noi cu el,)am observat ca nu poate sa le pronunte,decat pe g,iar la cifre(numara de la 1 la zece)tot asa, numai vocalele,ami intercaleaza cate o consoana,de ex.la 4 zice ,,abu" si la 8 si 9 zice,,o" respectiv,,o".
Spuneti-mi si mie ce parere aveti despre acest specimen,din ce ati mai citit.
Va multumesc si va pup;si numai bine puilor vostri.


Parerea mea este ca ar trebui sa te gindesti serios la psihoterapie ( eu personal recomand psihoterapie psihanalitica). Medicamentele in unele cazuri sint doar o usurare pentru parinti ca si-au facut datoria, nu au legatura cu problema de baza iar logopedia ca si ABA nu ajung la radacina problemelor. Am mai scris despre acest subiect asa ca nu vreau sa umplu topicul. Cautare pe net sau pe site si sint suficiente informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiulmeu spune:

Multumesc pentru sfaturi,dar totusi,te rog,dracusorul,da-mi mai multe informatii,pentru ca eu,in Craiova,am tot cautat alternative de lucru si,in prezent nu facem decat terapie ocupationala,ceea ce mi se pare destul de putin ca si timp,si,in plus, nu stiu cat de mult o sa ajute pe partea cu limbajul.
Nu stiu daca avem persoane specializate pe asa ceva,toti recomanda ABA,dar la fel cum spui,am citit si eu despre asta si nu stiu daca ABA e solutia,mai ales ca e cam dura si nu toti copiii o agreeaza.
David are o foarte buna memorie vizuala si eu incerc sa lucrez cu el,speculand acest aspect,dar nu e suficient.
Stiu ca fara lucru,medicamentele nu rezolva mare lucru,dar am observat totusi ceva progrese in urma administrarii medicatiei si nu cred totusi, ca ma insel...
Sanatate si numai bine tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dracusorul spune:

partea proasta ca in Craiova nu stiu daca sint( si probabil nu sint) psihoterapeuti specializati pe asta. Ai putea sa incerci sa cauti pe paginile colegiului psihologilor www.copsi.ro si sa vezi care e situatia in Craiova. Altfel doar in Bucuresti se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Hello, fetelor mamicilor! Se vede de la o posta ca sunt fericita, nu?
Eeeeiii, Razvan (elemente pervazive, hiperkinetism, deficit de atentie, afazic, etc etc) GANGURESTE!!! Timid, dar o face.
Asa-i ca este o minune???
Am "decapitat" televizorul.
De 3 luni n-a mai facut deloc terapie (asta-i rau...), pt. ca n-a mai fost posibil. Facea ocupationala si incepusem ABA.
Merge la cresa zilnic, acum iar pauza, ca a facut varicela, dar... trecem si peste asta. S-a vazut efectul celor 5 saptamani merse continuu la cresa...
A primit pana acum 3 ture x 15 zile de Cerebrolysin. La ultima tura, va jur, se aseza singur pe canapea, la cresa, pt. injectie, vazut cu ochii mei. Nu scotea un sunte, nu misca, nu plangea. Dupa - zambea.
Risatarun ii dau de cateva luni, cu mici pauze. M-am hotarat sa nu mai fac pauze deloc, sa vedem ce iese.
Sta pe olita.
Face la olita.
Asociaza cuvantul "olita" cu respectivul obiect.
Nu "cere" sa faca, dar daca il solicit dandu-i prompt-ul "toti copiii la olita acum!" exact asta face... Plus alte comenzi, pe care le executa, zambind.
Ma mangaie, la cerere...
Ma pupa, la fel...
Arata cateva parti ale corpului.
Ne ia de par/cap pe mine si pe taica-su si ne obliga sa ne pupam, nah, avem n'avem chef.
Este muuult mai atent; mai vesel; mai fericit; afectuos; adora "Veronica"...
Dorm cu el zilnic, de vreo 2-3 luni, nu l-am mai lasat sa doarma singur, izolat, in patutul lui cu gratii .
Si, FOARTE IMPORTANT, are un contact vizual de m-a speriat!!!
Eeeiii, cine spunea ca nu asteapta minuni? Diuna cumva?
Dragelor, faceti un efort, credeti si cereti.
Faceti si injectiile acelea Cerebrolysin, nu moare copilul din cateva mici intepaturi, il veti ajuta atat de mult...
E greu, uneori pare imposibil, stiu prea bine, dar... speranta moare ultima, parca asa era o vorba.
Numai bine tuturor copilasilor si mamicilor muuulta putere.
Mai revin.
Iar persoanelor care vin aici si abereaza cu gratie "scoateti medicamentele si fixati copiii la TV..." le doresc sa treaca prin experienta pe care o traversam noi. Macar imaginar, desi n-ar intelege nimic.
Paaaa!


Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

quote:
Iar persoanelor care vin aici si abereaza cu gratie "scoateti medicamentele si fixati copiii la TV..." le doresc sa treaca prin experienta pe care o traversam noi. Macar imaginar, desi n-ar intelege nimic.

Ideea era ca eu consider Tv mai putin nociv decit medicamentele Impotriva medicamentelor sunt in continuare iar tv-ul folosit cu cap, in nici un caz "fixat copiii la tv".
Si da am trecut prin ce treci tu ,copilul meu avea cam tot ce ai descris tu (elemente pervazive, hiperkinetism, deficit de atentie, afazic, etc etc)
Are sase ani acum ,se pregateste de scoala ,vorbeste,citeste ,e vesel ,are prieteni ,are pasiuni ,intr-un cuvint e un copil fericit.Nu este "recuperat" ca mie nu imi place termenul ,este insa functional pe deplin si am convingerea acum ca asa va fi si in viata.
Deci se poate fara medicamente dar cu terapie ,multa terapie.
Va doresc sa reusiti indiferent de ceea ce faceti ,binele copiilor nostri este mult mai important decit polemica noastra .Din zecile de cazuri de copii, ca ai nostri, postate in ultimii ani pe diverse forumuri ,am auzit nenumarate cazuri de copii pe care i-au ajutat terapiile comportamentale si personal n-am auzit nici un caz care sa fi avut aceleasi rezultate sau macar asemanatoare cu ajutorul medicamentelor alopate.Multi parinti le-au incercat (eu nu ) dar au renuntat ca urmare a efectelor adverse .
Din ceea ce am citit ,deci nu din experienta personala,iti pot spune ca unii parinti au experimentat si ceea ce au crezut ei ca sunt progrese dar care se datorau cu totul altor factori ,evolutia congnitiva si sociala fireasca a copilului ca urmare a faptului ca a crescut ,mersul in colectivitate .Dar pe termen lung n-au ajutat .
Medicamente alopate pt dezvoltarea limbajului sau afectiuni ca autism si altele asemanatoare nu se prescriu nicaieri in lume ,cu exceptia Romaniei .
Sa-ti dea D-zeu intelepciunea si puterea sa alegi ce e mai bine pt copilul tau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:


BINE PUNCTAT,ARMINAD!gand la gand.....
oricum dragele mele,nu va asteptati la prea multe minuni,nici de la risatarun ,nici de la alte medicamente.....sanatate multa puilor vostrii!

MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.03.1997)SI MIHAITA(25.09.2003)

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

@asteryaro, FELICITARI! Sa o tina copilasul tot asa!
Da, eu sunt cea care afirma ca Risatarunul nu face minuni. Si nu face. Nici un medicament administrat in afectiuni neurologice nu face SINGUR minuni. Clar! Ma face sa ma gandesc la toate femeile care cred ca inghit Clarinol, beau tone de Reduccino, se ung cu cele mai fitoase creme anticelulita si asteapta sa slabeasca in fata TV cu cipsurile in brate.Deh...! Cam asta e comparatia mea ...Defect profesional.
Noi suntem in pauza de Risatarun, in tratament cu Encefabol. Dupa aceea incercam si Cerebrolysin.
Ma bucur mult ptr voi, cunosc putin din povestea voastra, ne-am mai intersectat pe ici-colea cu copilasii nostri. Va doresc tote bune in continuare si, te rog, mai tine-ne la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Hehe, arminad, ai intors-o ca la Ploiesti... doar ca mai putin elegant .
Eu am vorbit despre minunile petrecute cu voia celui de sus, nicidecum despre altfel de minuni.
Tot ce am obtinut noi pana acum se datoreaza intregului, nicidecum nu este un efect miraculos al Risatarunului.
Copilul meu este un caz unic, ca si ai vostri, evident.
Nu seamana doi copii cu (sa spunem) aceeasi afectiune din aceasta sfera, pur si simplu nu pot fi comparati.
Aici vorbim despre ceea ce facem cu ei, despre alegerea fiecarei mamici, ne mai dam si cu parerea... si in special ne incurajam.
Asta a fost intentia mea, dealtfel.
TV este nociv, pt. toti copiii. Ma refer la privitul cu orele, asa cum facea Razvan, in urma cu cateva luni, nu multe....
Asa cum ai postat tu, scuze, dar... a sunat foarte ironic, ca sa zic asa.
Polemica? Vai de capul meu... Nuuuu, nu-i de mine, sincer.
Numai bine tuturor.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput