a dat cineva risatarun copilasului sau?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dascaluc spune:

sunt mamica lui razvan in varsta de 4 ani am aflat acum un am ca suferim de o tulburare pervaziva de dezvoltare ,o forma mai usoara suntem pe tratament de atunci .medicul nostru este d-na mataranga m este din c-ta ca si noi.vreau si eu sa va intreb ce parere aveti despre dansa sau daca ati avut probleme...astept si eu cu nerabdare un raspuns ,va multumim!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

dascaluc, spune-ne mai multe despre puiul tau: ce tratamente, terapii faceti, sau ati facut, daca mergeti la gradi, daca si cat vorbeste...
Despre medicul tau din Constanta nu stiu nimic. Parerea mea este ca medicii cei mai buni sunt in Bucuresti.
Insa, foarte importanta este si determinarea ta, cat d etare esti motivata.
Noi tot mutulici inca... nu ne pierdem noi asa usor rabdarea .

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodikutza spune:

Dragi colaboratori,eu am reusit sa fac rost de risatarun dar am o nelamurire.Poate stie sa ma lamureasca cineva...Din cate am citit pe acest forum cei care au dat cpoiilor risatarun nu au mai urmat vechiul tratament.Mie mi a fost recomandat de catre D na Dr Stroe Mihalcea impreuna cu celelalte tratamente,respectiv:cerebrolisin,encefabol si tanakan.Bineinteles nu toate o data ci pe rand.In ceea ce o priveste pe d na Magureanu si mie mi a spus la fel despre baietelul meu:"cand o sa se faca transplant de creier ,atunci copilul tau se va face bine".Iar in ceea ce priveste faptul ca multi medici nu l recomanda este pentru ca ,fie nu l cunosc,fie considera ca e prea scump si se procura foarte greu.In speranta ca voi gasi un raspuns la intrebarea mea,va doresc tuturor parintilor de printisori speciali,toate cele bune,intelegere,rabdare si tarie.Pe curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

rodikutza, eu am procedat in felul urmator: am avut 15 zile de cerebrolisin injectabil (cura obisnuita la 3 luni) si am mers concomitent cu Risatarunul. D-na Magureanu mi-a recomandat ca Risatarunul sa-l urmam 3 luni, o fiola la 2 zile. Mai nou, il administrez jumate fiola dimineata, jumate dupa amiaza, sa vedem ce iese. Deci eu n-am intrerupt vechiul tratament, doar am inlocuit Tonotilul N cu Risatarun.
Insa este foarte important si ce diagnostic au copilasii, uneori difera schemele de tratament, chiar si cu acelasi diagnostic...
Numai bine.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tesnim spune:

Buna mamici!Sunt si eu mamica unei fetite de 8 luni care in urma cu 3 luni a avut un traumatism cranian, cu hematom subdural evacuat operatoriu, cu ventriculomegalie, cu modificari pe EEG(nu stim daca face sau nu crize) si tetrapareza spastica. Nu rade, nu gangureste..Risatarun de la ce varsta se da? Nu stiu cum s-o scot din starea psihica.Pana la accident era un copil cu dezviltare neurologica normala. Sunt din Cta, pt mamicile din Cta care vor sa discutam mai multe tesnim_helin@yahoo.com

Multa sanatate!Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mititica79 spune:

buna tesnim,imi pare rau sa aud ce a patit fetita ta , dar trebuie sa fi tare. eu de la varsta de opt luni i-am dat fetitei mele risatarun si nu pot sa spun ca s-au vazut rezultate imediat. pana la varsta de 1.2 luni nu a vorbit deloc nici un cuvant, nici macar un sunet, iar acum spunem be si didida. noi am facut foarte multa kinetoterapie, care a ajutato mult. multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

De la 1 aprilie incepem si noi sa luam Risatarun. Fiti sigure ca va tin la curent despre evolutia lui Tudor in timpul terapiei. Sigur ca nu este un medicament minune si sunt constienta de asta. Dar noi nu am luat decat Encephabol si Tonotil pana acum (care e frate cu Risatarunul, dar intr-o varianta mai moderna ) si am zis ca nu strica sa incerc, normal, cu avizul neurologilor. Deci ii dau Encephabol pana in 20, iar de la 1 Risatarun dupa schema: de 3x5 ml/zi, 20 zile/luna, trei luni la rand.Vedem noi ce iese.Si eu l-am cumparat tot din Germania, 30 fl a 20 ml=30 euro.
Multumesc pentru informatiile ce le am luat de la aceasta sectiune privitor la clinica unde consulta d-na Magureanu. Am sunat si mi-au explicat unde e, apoi am vazut pe site adresa, si am ajuns f usor, n-am asteptat de loc peste ora la care aveam programare, a fost f bine. Iar dr. mi-a placut. Sincera femeia. Va multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Fetelor ma scuzati ca intervin aici,am tot urmarit subiectul ca nepotul meu lua encefabol,tonotil(parca) si cerebrolizin
sa revin la subiest :sora mea a reusit sa achizitioneze risatarun 6 cutii si n-a folosit decat una si jumate,a zis ca pastreaza cealalta jumatate de cutie dar de 4 cutii(daca nu ma insel a dat 30 de euro pe cutiecu 30 de fiole--o sa intreb) vrea sa le dea la cineva daca are nevoie
la ea(la copil) a facut chiar minuni pe partea cu vorbirea de la silabisit a inceput sa fac propozitii el deja are acum 4 ani si e ff destept (nu ma laud) singura probelama este motrica ,in sensul ca merge pe varfuri
el a inceput sa mearga de mana pe la 2 ani dar s-a ocupat sora-mea de el f mult
acum nu mai trebuie sa-i dea risatarun pt ca am inteles ca cerebrolizinul este mai mult partea motrica,deci ii da cerebrolizin si gimnastica multa
Oricum a evoluat fantastic de mult in sensul ca pe la 9 luni nici nu statea in fund iar acum merge singur dar pe varfuri
i-a mai facut si toxina de 2 ori sa relaxeze muschii
daca averti nevoie sora-mea este din constanta ,trimiteti-mi un PM si vorbesc cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mititica79 spune:

buna,vreau sa va intreb voi cum ii dati la copil risatarunul,inainte sau dupa masa .multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

mititica, eu lui Razvan ii dau Risatarun 10 ml dimineata dupa lapte, inainte sa pelcam la cresa si restul de 10 ml dupa ce se trezeste din somnul de pranz, deci pe la 16-17. nu cred ca are vreo legatura cu administrarea inainte/dupa mese.

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput