a dat cineva risatarun copilasului sau?

a dat cineva risatarun copilasului sau? | Autor: mihaela77O

Link direct la acest mesaj

buna tuturor,am un baietel care a fost diagnosticat cu regres in limbaj si comportatament,si pe langa alte medicamente i s-a recomandat RISATARUN,MEDICAMENT NEMTESC......a dat cineva copilului sau risatarun?daca da,ati obtinut rezulatate bune?multumesc frumos pantru eventualele raspunsuri....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

imi pare rau,nu am auzit de medicamentul asta,dar as vrea sa stiu ce varsta are baietelul tau ,ca inseamna regresul asta exact si daca ai cerut si parerea altor medici.Poate,pentru stimularea limbajului sunt alte metode mai bune decat medicamentele.Eu personal nu i-as da medicamente de genul asta copilului decat dupa ce consult mai multi medici,oricata incredere as avea in medicul curent si oricat de bune sunt considerate medicamentele.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

De la raspunsul pe care l-ai dat la topicul meu am aflat si eu de risatarun. Din cate am cautat pe net am inteles ca medicamentul este retras in fiecare an de pe piata pt verificari, din aceasta cauza se gaseste greu si in Germania. Am mai citit despre marturii ale unor parinti care sunt multumiti de efecte. Pe mine ma intriga faptul ca este periodic retras, inseamna cumva ca nu e omologat? Sau poate ca nu se cunosc prea bine efectele pe termen lung?

Asa ca stau si eu si incerc sa caut cat mai multe informatii despre medicamentul minune care poate produce vorbirea. Tu cum ai reusit sa-l procuri? Poti cumva sa scrii ce scrie in prospect? Sunt medici printre noi, poate aflam mai multe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Eu am dat fetitei mele timp de 9 luni risatarun si pot spune ca a facut minuni.Nu spun ca a inceput sa vorbeasca mai mult de la medicament(desi asta este scopul) dar iti pot spune ca a avut o evolutie intelectuala fantastica.ca reactie adversa a dat agitatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

in primul rand vreau sa multumesc celor care mi-au raspuns,conteaza f.mult o parere sau un sfat in plus!
mamicadulce,baietelul meu se numeste mihaita si face 3 ani pe 25 sept;cand zic regres ma refer la faptul ca aproximativ pana pe la 1 an si 3-4 luni,a fost un copil perfect normal din toate punctele de vedere,adica vorbea(zicea mama,tata,ada,surioarei lui andreea,tataie)...manca singurel,isi arunca singur pampersul la gunoi,te lua de manuta si te ducea sa iti arate jucariile lui,dupa care nu stiu exact ce si cum s-a intamplat,dar nimic din aceste lucruri nu mai facea;am sesizat,cam in jurul varstei de 1 an si jumatate,am fost la medicul de familie si mi-a zis sa mi-a zis sa am rabdare pana la trei ani ca are timp..........
dar in primavara acestui an mi-am luat copilul si m-am dus nu la un medic,ci la vreo trei neuropsihiatrii infantili si la un psiholog,,,,,intr-un final am ramas pe mana dnei doctor amalia dragan de la iomc...si dumneai mi-a recomandat cleregyl(are aceeasi substanta activa ca si risatarun:aceglumat de deanol),care se fabrica numai in franta,dar din nefericire nu semai face si varianta pt copii,luna trecuta am schimbat doctorul;am gasit in constanta,de unde suntem noi,un medic neuropsihiatru infantil f.bun,care mi-a recomandat risatarun...intr-un final am reusit sa facem rost de el si de saptamana viitoare incepem tratamentul...promit sa te tin la curent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

draga daniella4,din cate am inteles acest medicament se scoate anual de pe piata pentru a se verifica din ce in ce mai bine efectele si pt imbunatatiri;cu procuratul pot spune ca fost un noroc...mama mea lucreaza in spania,un coleg de serviciu al ei aplecat in vacanta in munchen,el l-a cumparat,l-a dus la madrid,iar mama mi l-a trimis,un adevarat circuit,important a fost ca l-am primit saptamana trecuta,bineinteles c aprimul lucru pe care l-am facut a fost sa traduc prospectul la un birou autorizat de traduceri,nu le am deloc cu germana,asa ca am sa iti spun esentialul din prospect;dupa cum am spus substanta activa este ACEGLUMAT DE DEANOL(TERAPIE CEREBRALA),este un energizant psihiccare este recomandat pt:dereglari de actiune/activitate cerebrala limitat,in conditiile patologice de oboseala si lipsa a randamentului,conditiile generale de intarzierepsihosomatican la copii,dereglari de coordonare si de actiune motorie limitate central,dereglari ale luciditatii si vigilentei de oricare natura,urmari posttraumatice la copii,dereglari ale afectiunii,contactului si propriei initiative,astenie,apatie,conditii de oboseala patologica si sindrom de surmenaj,labilitate intelectuala cu dificultati de conducere si adaptare in mediul familial-social la copii,enurezis nocturn...contraindicatii:epilepsie,grele cresteri patologiceale motricitatii si afectiuii,reactie adversa cunoscuta la preparat sau la unul din componente si bineintelepe perioada sarcinii si alaptarii......dar ce-i mai importanta risatarun sporeste activitatea cerebrala,accelereaza prin coordonare centrala si stimulare motrica;activitatea cerebrala imbunatateste capacitatea de concentrare si armonizeaza psihicul...am selectat ce mi s-a parut mai importanta din prospect...v aurez noapte buna si sper sa mai primesc mesaje de la voi...va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

adelyna,poti te rog sa dai mai multe detalii,care a fost diagnosticul pt fetita ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Diagnosticul la noi a fost de retard psihomotor.Pana la varsta de 3 ani nu a mers in picioare(la 3 ani era in timpul tratamentului) si pana la 2 ani si 9 luni nu facea mai nimic(era la nivelul unui copil de nici un an).Scimbarile majore le-am observat cam la 6 luni dupa tratament.Intelectual avusese loc o minune.Ne intelegeam foarte bine cu ea,invatase alfabetul,sa numere pana la 10,stia toate figurile geometrice,facea mici desene(un soare,nori si ploaie)si am observat ca are o memorie foarte buna.Acum are 4 ani si o luna si este un copil inteligent si intelegator.Sincer, spun ca Dumnezeu a facut minuni,nu stiu daca prin acest medicament sau pt faptul ca ne-am ocupat excesiv de ea.
Inca ceva:in timpul tratamntului a fost destul de agitata(chiar si noaptea in somn).L-a un moment dat l-am intrerupt o luna pt ca nu prea mai dormea.
Va doresc multa sanatate si incredere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

sorry pt. micile greseli gramaticale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Adelyna, te rog sa-mi spui care e procedura de cumparare-eventual si pretul aproximativ al unei cutii cu cate fiole sau flacoane- este nevoie de reteta in limba germana? este valabila reteta din Romania?exista medici la Cluj care prescriu acest medicament-noi acolo mergem la controale cu baietelul nostru , acelasi diagnostic ca al fetitei tale . Multumesc pt. orice raspuns, cu drag , magnolia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Umflatel , imi cer mii de scuze ca am intrat pe subiectul tau ca sa cer informatii , nu pentru a da un raspuns . Singura mea scuza este ingrijorarea si preocuparea pt. baietelul meu , care , intamplator , se numeste tot Mihai . Te rog sa ma ierti , nu am intentionat sa fiu nepoliticoasa. Ma ierti? Cu drag, Magnolia( de otel).

Mergi la inceput