Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Cornelia, felicitari surorii tale!!
Ma bucur sa aud ca a reusit si cineva "fara sustinere".
A fost pe alt concurs, la cel la care am fost eu interviul nu se tinea la Bruxelles.
Sper sa si ajunga acolo.
Ne poti da mai multe detalii despre interviu?
Una din fetele care au fost la noi a spus ca interviul a fost mai mult o formalitate si ca nu au intrebat-o nimic despre celelalte limbi pe care le stie. S-a tinut doar in engleza, limba pe care si-o alesese ea.
Eu intelesesem de la altcineva ca interviul ar fi trebuit sa fie "incrucisat", adica in doua sau chiar mai multe limbi, in functie de cv-ul candidatului.
diana

cde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Gabyd, multumesc.

Prea multe detalii nu stiu. Ei i s-a parut greu interviul. A durat 45 de minute parca (oricum, destul de mult). Teoretic, a fost doar in engleza (prima limba), dar in comisie erau membri de diverse nationalitati care vorbeau o groaza de limbi. Asa ca i s-au pus cateva intrebari si in a treia limba (portugheza) si i s-a spus ca sa considere ca a trecut testarea pentru limba a treia.

Interviul a fost "tehnic". Intrebarile personale s-au referit la limbile straine vorbite (ea stie 3 foarte bine plus germana la un nivel mediu, dar nu stie franceza) si la experienta care ar putea sa o ajute in job-ul asta (crede ca atuurile ei au fost ca a lucrat ca traducator in timpul unui execitiu NATO in Romania si ca a avut o bursa in strainatate).

Nu am citit tot ce s-a scris la subiectul asta, dar as vrea sa subliniez inca o data, ca nu a avut nici un fel de relatii sau altfel de sustinere. A lucrat in invatamant, iar acum la un muzeu, deci va puteti imagina un salariu de bugetar... Nu stiu daca va ajunge chiar sa lucreze acolo. Oricum, pentru cine isi doreste asta, este posibil, prin forte proprii!

Iti doresc sarcina usoara si succes!

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Am trecut de preselectie la testele pentru secretare si acum trebuie sa trimit actele la Bruxelles.

Bafta tuturor!

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

ellej, felicitari! Eu nu am trecut. Culmea am obtinut mai multe puncte la test b. la care am raspuns cam dupa metoda alabala portocala. Asta e! O iau ca pe o experienta.

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Miki, imi pare rau, citeam intr-un articol despre joburile la ue ca trebuie sa incerci de cate ori poti. In mesajul meu nu scrie ce punctaj am avut, desi m-am uitat bine, ca eram curioasa.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

ellej, FELICITARI!! La secretare mai urmeaza vreun test?



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Doar unul?

Urmeaza asa: trimis acte la bruxelles, daca sunt ok esti chemat la 2 probe practice (tehnoredactarea unui text in limba 2 + un eseu in romana). Daca le treci si pe astea esti chemat la bruxelles la porba orala (interview).

Si daca treci si de asta... te pun pe o lista de rezerva

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

La administratori tot asa....dar nu stiam ca si la AST este lista de rezerva

Sarbatori fericite!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Cred ca la ei totul e pus pe o lista de rezerva.

Sarbatori fericite si tie si sa ne vedem cu bine la Bruxelles


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

ellej, ce mai faci? cand ai prima testare? Sa vii sa ne spui cum a fost!



Alina

Mergi la inceput