Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by stanieta

Si eu am dat testul. Mi s-a parut foarte greu pentru nu m-am pregatit mai deloc. Si ma refer la testul legat de cunostintele despre UE...
Celalalt a fost , zic eu, greu cu incadrarea in timp si cu limba..te imbarligau ei cu formularile lor..

Vreau sa va rog sa-mi spuneti, ce e cu cartea de care vorbiti "Te ultimate..."??? Vreau sa fac rost si eu de ea si nu o gasesc pe net . Sunt curioasa deoarece inteleg ca voua v-a fost de folos.
Multumesc. Nicoleta.



Bine ai veni printre "aspirante" .

Uite aici despre www.eu-testbook.com/" target="_blank">cartearespectiva.

Se poate comanda on line. Costa (cred) 38 euro. Eu am gasit-o aici la bibl. universitatii (deci am iesit foarte ieftin ).


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stanieta spune:

Multumesc mult. O sa incerc sa fac rost de ea in vreun fel, fie chiar si s-o cumpar, caci suna prea tentanta o cariera UE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

buna seara"

vrea usa inteleg si eu o chestie: job-urile astea-s pe o perioada determinata? si daca da: merita atata stres si atata munca pentru a invata?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Nu toate sunt pe o perioada determinata.Eu una cred ca merita daca te gandesti la toate avantajele pe care le ai.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

In primul rand Succes tututror care sustin testele.

Ieri m-a vizitat o buna prietena care lucreaza la CE pe o perioada determinata. S-a inscris si ea la competitia pentru Administratie publica si a sustinut deja 2 teste la Bruxeleles. Mi-a spus urmatoarele: testarea se face pe parcursul unui an, cei care reusesc sa treaca toate testele nu vor fi automat angajati la CE, ci este un test obligatoriu ca sa poti aplica pentru job-urile vacante de la CE, gasindu-ti singur post.

In concluzie: castigarea competitiei nu atrage dupa sine si un job la CE, dar este obligatoriu daca aplici pt. job la CE.


Sper ca nu sunt inteleasa gresit, spun astea pentru cei/cele care nu stiu despre finalitatea testarii.

Toate cele bune,
K




"Fiecare om se afla in inchisoarea sa, dar fiecare poate obtine dreptul de a se elibera. Sa nu te opresti niciodata sa te zbati" Buddha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

http://europa.eu.int/epso/brochures/epso_26-11-04_fr.pdf
pentru cei interesati.

Eu zic ca merita sa te agiti, daca ai noroc si esti titularizat ai o gramada de avantaje, plus un salariu foarte bun. Sunt tare curioasa sa aflu primele rezultate, as fi dezamangita daca nu trec macar de prima etapa. Oricum, viata merge mai departe, incercam altceva.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Sigur ca merita. Chiar numai testul in sine pentru mine a fost o experienta utila.

In ceea ce priveste selectia curenta, la care am aplicat noi, cred ca totusi vor angaja direct niste persoane. Nu am timp acum sa caut, dar parca citisem pe site-ul lor ca, de exemplu, la Economics, se va face o lista de rezerva de 180 de persoane, din care primii 40 vor fi angajati.

Oricum, chiar daca nu esti angajat in primul val, e bine sa fi sustinut testele la EPSO.

Eu acum am un stres in plus, ca nu stiu cum vor repondera punctele, celor care au primit probleme gresite la test. 'om vedea.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Mai e cineva care a dat testul de preselectie?

gabi_j, impresii?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

eu... am abandonat. am urmarit postarile voastre, dar din moment ce m-am decis sa nu mai merg, am zis ca nu are rost sa ma 'bag' aici. mi-au intervenit alte planuri, dar intr-un fel imi pare rau ca nu am ajuns la test. faza asta cu jobul la ue merge ca 'plan b'. din pacate nu este nimic garantat.
va doresc succes!

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Imi pare rau ca ne-ai "abandonat", sper sa-ti iasa planul A



Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput