Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si eu am dat testul in mai unde am picat la cateva sutimi dar asta e.Acum ma pregatesc pt AD 47 si il dau in 21 oct la Bruxelles.CUm a mai spus cineva cartea The ultimate...,dar a mea este in franceza este o buna baza de pregatire si apoi mai exista pt numerical si reasonable inca una cumparata de pe net.oricum trebuie o pregatire temeinica pt ca sunt multe date de retinut, comisii, etc.Oricum examenul de acum va fi mai greu decat cel din mai de la traducatori iar concurenta si mai mare.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Sincer mi s-a parut acceptabil mie mi-au cazut multe teste din 250 QCM sur l'Union Europpeene, cartea in franceza.Problema la mine e ca nu prea am studiat prea mult iar la reasonable au fost acceptabile.Am gresit doar 3.
Testele de la franceza mie mi s-au parut mult mai usoare decat cele de la engleza.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Am uitat sa-ti spun tot la Bruxelles l-am dat ca si acum.Cred ca daca te pregatesti din timp poti reusi primul examen.Mie p eurma mi se pare mai greu.Dar sa ajungem acolo.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Mie cartea The ultimate.... mi se pare totusi destul de grea. Deci daca intrebarile vor fi de genul: Cine-i comisarul directiei maritime si de pescuit?, atunci, chiar ca-i descurajant. Cred ca nu se cunosc ei intre ei. Ce pretentii sa aiba de la outsideri?


Si mai am o intrebare. Stiu ca nu-i relevant , dar .....In cartea The ultimate...., la testele de numerical reasoning, probl. 13 (cea cu baia si faianta). Cred ca-i gresita. Si solutia e gresita. La voi cum e?

Ati mai gasit si alte erori?


Alina


"Ancorat in realitate si raportat la sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludeaza meandrele concretului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

cait, si testul din mai cum ti s-a parut? Tt la Bruxelles l-ai dat?


Alina


"Ancorat in realitate si raportat la sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludeaza meandrele concretului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

contry girl: vreau sa-ti multumesc pentru informatiile pe care ni le-ai oferit!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Salut!

M-am intors ieri de la Bruxelles. Legat de impresii, ce sa va spun? Nu difera de cele de pe yahoo group. Partea de cunostinte EU a fost ok, si ca timp si ca dificultate. Au fost mult mai usoare decat cele din The ultimate ...Am avut timp sa mai trec o data prin ele, plus ca am incheiat cu un minut inainte, ca nu mai aveam ce face.

Partea de verbal si numeric mi s-au parut destul de dificile. Textele de la verbal, nu numai ca erau cam lungi, dar contineau foarte multe date, gen X a crescut cu 2% ceea ce a dus la scaderea lui Y cu 4%, ceea ce reprezinta un regres de -spe milioane fata de anul trecut....s.a.m.d. Deci trebuia sa citesti textul de 2-3 ori, ca sa cauti datele sa vezi care, cum a crescut, a scazut. Ideea e ca eu am stat nepermis de mult la partea de verbal, iar la numeric, partea de test favorita, nu am apucat sa citesc, macar, ultimele 4 probleme.

Daca ar fi sa mai dau o data testul, nu stiu ce strategie as aplica. Cred ca tot asa as proceda....Doar ca n-as mai trece de 2-3 ori prin text, ca efectiv nu este timp. Ideea e ca cele de verbal, parca nu se mai terminau. Iar la numeric, din ce am facut nu pareau grele.

Acum cateva chestiuni din organizare, care m-au deranjat.

In primul rand, era foarte mare vanzoleala. Unul venea, altul pleca, iar cand erai adus la calc. tau, mai si primeai indicatiile de rigoare, indicatii care erau reauzite si din cei din jur, care tocmai faceau testul.
Apoi: fiecare a primit dopuri de urechi. Asta foarte bine. Dar aceste dopuri erau in niste pungutze, pungute care trebuiau desfacute. Asa ca, in timpul testului, auzeai din loc in loc fosneli. Eu nu am folosit acele dopuri, pentru ca nu le suport. Le mai folosesc din cand in cand aici prin biblioteca, dar doar atunci cand e necesitate maxima.

Oricum aceste observatii le-am scris la remarci, in cadrul sondajului facultativ de la sfarsit.

Inainte de testul propriu/zis, iti apare pe ecran un text de bun venit, si in care te instiinteaza ca rezultatele de la test le vei primi prin iunie 2006. Ceea ce am tras concluzia ca baietii au preluat acest text de la un examen trecut, fara sa-l modifice.

In cazul meu, m-am mai confruntat cu o problema: apaream acolo cu numele meu de dinainte de casatorie, cu toate ca invitatia am primit pe numele actual. Am spus asta si au trecut foarte lejer peste. Au spus ca nu-i nici o problema, cand eu, obisnuita poate cu rigorile nemtesti, o vedeam ca pe-o mare problema, pentru ca in pasaport scrie altceva, alt nume. Am intrebat vreo 3 persoane din staff-ul de acolo, cum e cu numele si m-au asigurat ca e ok.

Cam astea sunt impresiile. Bafta la invatat si la exersat!


Alina

Sunt impotriva banarii lui Jocelyn!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Alina, Merci de informatii! eu abia acum m-am bagat 'in priza'. Deocamdata sunt la faza de conspectare si citire despre UE. Teste inca abia am facut ceva-ceva. Sunt programata pe 30 oct. Sper sa am timp sa ma pregatesc cat de cat bine. Problema mea e ca nu am reusit sa pun mana pe cartea pe care o tot amintiti, 'The ultimate...', deci trebuie sa gasesc modele de teste pe net de ici-colo. La fel, si cu informatiile despre UE, le adun de pe net, ca exista f multe resurse. Sper sa fie suficiente.
Bafta!


Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Alina, multumim pentru impresii. sa stii ca si la mine in invitatie apar cu numele de fata, le-a scris un mail si mi-au raspuns ca nu e nici o problema, acolo se accepta un act de identitate pe oricare din cele doua nume. Poate s-au gandit sa nu excluda pe cineva din cauze strcit legate de schimbarea numelui, cine stie.

Mie tocmai de partea de numeric mi-e frica, eu am facut limbi straine dintr-un motiv clar.

Incep sa am emotii, eu dau examenul sambata.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by ellej

Mie tocmai de partea de numeric mi-e frica, eu am facut limbi straine dintr-un motiv clar.




Mie nu mi-a fost frica de numeric, dar ce folos ca nu am apucat sa arat ce stiu

Bafta sambata si asteptam impresii!


Alina

Sunt impotriva banarii lui Jocelyn!!!

Mergi la inceput