Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Azi s-a publicat pe site-ul Epso concursul pentru postul de traducatori. Modalitatea de inscriere s-a schimbat, sunt mai multe chestii de completat, deci luati-va timp. Succes celor interesati.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Anangel_lexi, stii cumva in ce consta acea proba suplimentara de la testul scris, adica ceva cu mcq referitor la cunoasterea limbii numarul 1? Stiu ca aceasta proba nu s-a dat la primul concurs de traducatori pentru romani. Nu am gasit nicaieri informatii referitoare la acea proba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Din cate am inteles eu, in cadrul acelei probe iti testeaz cunostintele de limba romana, dar nu as putea sa-ti spun exact in ce consta.
La primul concurs pentru traducatori nu s-a dat nici test de numerological reasoning iar acum se da si din ala.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

anangel_lexi, multumesc frumos pentru raspuns.
Imi este teama sa nu dea ceva de genul reguli de ghiduri stilistice interinstitutionale, cum se scrie nu stiu ce, cu majuscula, minuscula etc. Ca daca ar da doar test de limba romana, ar fi ok. Dar ma gandesc ca ar putea sa se dea chestii care sunt cunoscute doar de catre persoanele care lucreaza la traduceri ro, in special DGT ro.
Iar despre rationament numeric, nu am cuvinte. Plus ca daca dau si greu, asta chiar ar fi culmea. Stiu ca la administratie publica, de exemplu, au fost oameni care au avut foarte greu la rationament numeric. Mai citisem undeva ca la rationement numeric se da usor la traducatori, dar nu as conta pe asta. Asa a fost si la administratie publica, unii au avut greu, altii foarte usor, gen rationament numeric care se da la Ast1.

Avem pui de trei ani si mai vrem inca un

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Pai eu sunt AST1, am dat rationament numeric, nu mi s-a parut extrem de greu dar asta a fost acum 2 ani jumate, cica acum sunt mai grele testele pentru ca sunt mai multi candidati. Oricum nu mi se pare fair.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!

Stie cineva daca exista vreo posibilitate sa iti aduci sotul si copilul cu tine in conditiile in care reusesti sa obtii un astfel de job de traducator? Stiu ca pentru sot primesti o suma in plus la salariu, deci teoretic se poate. Normal ar fi sa iti poti lua si copilul, nu? Are cineva o astfel de experienta? Sau informatii?...As vrea sa stiu daca se poate realiza asa ceva inainte de a ma inscrie la un eventual concurs.

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

Din cate am auzit de la colegi, daca ai familie primesti un spor la salariu, iar pentru copil primesti alocatie. Plus ca primesti sporul de expatriat.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Anangel_lexi, asa e, nu e fair sa se dea mai greu doar pentru ca sunt mai multi candidati, e total aiurea. Cel putin la administratie publica s-a dat extrem de greu, insa unii au avut greu iar altii foarte usor, deci nici nu stiu ce sa mai zic.

Adela, da, exista posibilitatea sa iti aduci si sotul si copilul. Primesti alocatie pentru copil, alocatie pentru sot ca nu lucreaza, plus sporul de expatriat de care zicea Alice (si care este 16 la suta din salariu).
Eu am fost in situatia aceasta si am plecat si cu sot si cu copil de 9 luni. Iar pentru copil exista un sistem de crese europene foarte bine pus la punct dar e mai greu de obtinut loc la cresa (aproape imposibil) daca unul dintre voi nu lucreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Adela, bineinteles ca poti sa-ti aduci familia. Eu sunt aici cu sotul si copilul si nu as fi acceptat jobul, indiferent cat de tentant, daca nu mi-as fi putut aduce familia.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Multumesc din suflet pentru raspunsuri! Sa vedem acum cata vointa am sa ma apuc de invatat!

Mergi la inceput