Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Decs spune:

Alice Wonder,

In momentul in care se examineaza dosarul, ei iau legatura cu firma la care lucrezi sa verifice informatiile? Nu de alta, dar ar pica prost daca firma nu are habar de intentiile tale...

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

@Decs

Din câte stiu eu comisia nu ia legatura cu firma la care lucrezi sau la care ai lucrat.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Decs spune:

Merci, Alice Wonder. Ai acceptat ultima oferta pe care ti-au propus-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Dragelor, am esuat, nu am reusit sa obtin punctajul necesar pentru etapa urmatoare a concursului. Sunt dezamagita de mine, am facut teste cu sutele, iar acolo mi s-a parut timpul prea putin, m-a si apasat miza acestui test... In fine, urmaresc in continuare site-ul si, daca mai apare vreun concurs interesant, ma inscriu iar. Nu scapa ei de mine asa usor

MII DE MULTUMIRI LUI ALICE_WONDER PENTRU PROMPTITUDINEA CU CARE A RASPUNS SOS-URILOR MELE, DAR SI CELORLALTE FETE CARE AU RASPUNS SOLICITARILOR MELE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

@dodolici112
imi pare tare rau ca nu ai obtinut punctajul necesar :-(
Exploratorul polar norvegian Fridtjof Nansen spunea o data: "Ai izbutit? Continua! N-ai izbutit? Continua!"

@Decs
Pai pâna la urma nu am mai avut ce sa accept. Adica postul m-ar fi interesat numai ca ei si-au dat seama, dupa vreo doua saptamâni, ca persoana recrutata trebuie sa aiba cetatenia unuia dintre statele care aderat la UE la 1 mai 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Alice, merci pentru incurajari, imi fac tare bine :)
Imi pare rau ca nu ti-au iesit socotelile, dar, nu-ti face griji, va aparea ceva potrivit pentru tine, sunt sigura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeszcze06 spune:

Buna!
Scriu, nutrind speranta ca poate mai exista persoane interesate de acest subiect sau dornice sa ajute noi aspiranti.
Practic, reactualizez un subiect deja clasat, numai ca am aflat lucruri interesante cititnd acest topic si am vazut ca exista persoane care au reusit prin munca si vointa - felicitari si mult succes pe mai departe in tot ceea ce inteprindeti, chit ca urarea vine cam tarzior.
Am si eu un vis. Acela de a deveni traducator in Parlamentul European (in caz ca se mai organizeaza astfel de concursuri – ma scuzati pt ambiguitati, sunt abia la inceputul sapaturilor – de aceea si scriu aici). Visul vine in urma unei mici vizite la Luxembourg (superb oras) - nici Bruxelles nu mi-ar displacea si in urma unor impulsuri date de o cunostinta care a trecut examenul de traducatori (fara pile, fara relatii - deci stiu ca se poate) si evident este ajutat si de societatea romaneasca. Mda, ca multi altii, sunt atrasa de mirajul civilizatiei, de mirajul unui oras "altfel", aerisit, etc...Cu alte cuvinte...imi doresc fff mult sa ajung acolo, fiind motivata si de principiul "ia sa vad, domnule, eu pot ?" E...o provocare...Una savuroasa pt mine. M-am antrenat si pt cazul in care totul ar lua o turnura negativa (caci viata nu se opreste in loc). Insa acum tot ce conteaza este ca vreau. Si inca mult...
Asa ca vin cu rugamintea catre fetele care ar putea sa ma ajute cu informatii (este un plan pe perioada indelungata...e drept, mi-am propus sa fac asta in decurs de un an - un an si jumatate, ca sa am timp sa ma pregatesc temeinic) - orice fel de hint-uri (site-uri, carti, ce trebuie sa caut exact, la ce trebuie sa iau seama, metode de invatare, etc - scuze, sunt novice) - sa ma bage si pe mine in seama . Eu nici nu stiu ce sa caut pe site-ul acela postat aici – caci sunt asa de multe joburi...Stiu ca suna prostesc...dar nu imi este rusine sa recunosc ca sunt oarecum in pom si vreau sa aflu cat mai multe. Si de la sursa, de la cele ce ati plecat, de la cele ce ati incercat e cel mai bine. Eu as vrea sa plec cu sotul (am inteles ca exista o suma in plus la salariu pt el, atata timp cat il ai in intretinere - asta pana isi gaseste). Ideea este ca am o rata aici in Bucuresti - de vreo 500 de euro, pt casa - nu pot sa vand casa (nu intru in amanunte pt ca nu importa), dar mi s-a spus de oameni de acolo, ca daca as reusi, as putea sa sustin si rata aceasta si as putea trai cat de cat decent (nu, nu am pretentii de concedii sau iesiri tot timpul la restaurante). Aici, am ajuns sa supravietuiesc, atat (nici macar la teatru nu ma mai pot duce...decat din an in paste). Dar aici ma sufoca tot ceea ce se intampla in ultimul timp...In fine, rog mult pe cele ce au reusit, pe cele interesate...sa ma ajute si pe mine, cu ceva informatii – cata utopie este in ceea ce am scris, ce carti ar tb studiate, cum se tine acest examen, etc.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina.r spune:

Citat:
citat din mesajul lui jeszcze06

Buna!
Scriu, nutrind speranta ca poate mai exista persoane interesate de acest subiect sau dornice sa ajute noi aspiranti.
Practic, reactualizez un subiect deja clasat, numai ca am aflat lucruri interesante cititnd acest topic si am vazut ca exista persoane care au reusit prin munca si vointa - felicitari si mult succes pe mai departe in tot ceea ce inteprindeti, chit ca urarea vine cam tarzior.
Am si eu un vis. Acela de a deveni traducator in Parlamentul European (in caz ca se mai organizeaza astfel de concursuri – ma scuzati pt ambiguitati, sunt abia la inceputul sapaturilor – de aceea si scriu aici). Visul vine in urma unei mici vizite la Luxembourg (superb oras) - nici Bruxelles nu mi-ar displacea si in urma unor impulsuri date de o cunostinta care a trecut examenul de traducatori (fara pile, fara relatii - deci stiu ca se poate) si evident este ajutat si de societatea romaneasca. Mda, ca multi altii, sunt atrasa de mirajul civilizatiei, de mirajul unui oras "altfel", aerisit, etc...Cu alte cuvinte...imi doresc fff mult sa ajung acolo, fiind motivata si de principiul "ia sa vad, domnule, eu pot ?" E...o provocare...Una savuroasa pt mine. M-am antrenat si pt cazul in care totul ar lua o turnura negativa (caci viata nu se opreste in loc). Insa acum tot ce conteaza este ca vreau. Si inca mult...
Asa ca vin cu rugamintea catre fetele care ar putea sa ma ajute cu informatii (este un plan pe perioada indelungata...e drept, mi-am propus sa fac asta in decurs de un an - un an si jumatate, ca sa am timp sa ma pregatesc temeinic) - orice fel de hint-uri (site-uri, carti, ce trebuie sa caut exact, la ce trebuie sa iau seama, metode de invatare, etc - scuze, sunt novice) - sa ma bage si pe mine in seama . Eu nici nu stiu ce sa caut pe site-ul acela postat aici – caci sunt asa de multe joburi...Stiu ca suna prostesc...dar nu imi este rusine sa recunosc ca sunt oarecum in pom si vreau sa aflu cat mai multe. Si de la sursa, de la cele ce ati plecat, de la cele ce ati incercat e cel mai bine. Eu as vrea sa plec cu sotul (am inteles ca exista o suma in plus la salariu pt el, atata timp cat il ai in intretinere - asta pana isi gaseste). Ideea este ca am o rata aici in Bucuresti - de vreo 500 de euro, pt casa - nu pot sa vand casa (nu intru in amanunte pt ca nu importa), dar mi s-a spus de oameni de acolo, ca daca as reusi, as putea sa sustin si rata aceasta si as putea trai cat de cat decent (nu, nu am pretentii de concedii sau iesiri tot timpul la restaurante). Aici, am ajuns sa supravietuiesc, atat (nici macar la teatru nu ma mai pot duce...decat din an in paste). Dar aici ma sufoca tot ceea ce se intampla in ultimul timp...In fine, rog mult pe cele ce au reusit, pe cele interesate...sa ma ajute si pe mine, cu ceva informatii – cata utopie este in ceea ce am scris, ce carti ar tb studiate, cum se tine acest examen, etc.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna Jeszcze,
eu lucrez la Unitatea Romana de Traducere din cadrul Parlamentului European. Am inteles de la una din colege ca anul acesta se vor mai scoate la concurs niste posturi de traducatori. Urmareste macar saptamanal site-ul Epso ca sa afli mai multe. Nu stiu care e situatia la Comisie si la Consiliu. Daca scot posturi la concurs, e aproape sigur ca au posturi si in cadrul Comisiei si Consiliului.
Cu salariul te vei descurca foarte bine si-ti vei putea plati linistita si rata. Am fff multi colegi care nu locuiesc chiar in Luxemburg (fiind un oras f scump) ci in localitati din imprejurimi sau chiar in alta tara. Uite, eu de ex, locuiesc cu familia in Trier si fac naveta cu autobuzul. E absolut OK. Intr-adevar primesti ceva in plus la salariu pentru sot, pentru perioada in care nu lucreaza. Daca mai ai si alte intrebari si crezi ca te pot ajuta, nu ezita sa-mi spui. Succes!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina.r spune:

Incepand cu data de 24.04.2009 vei putea aplica pentru un post de traducator pe EPSO.
bafta

Mergi la inceput