Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Merci, merci din suflet pentru incurajari, imi prind foarte bine!
Iti doresc toate cele bune! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Dodolici, multa bafta la test! Eu nu mi-am cumparat niciun material dupa care sa invat. Toate informatiile le-am luat de pe site-ul oficial al UE, de acolo am invatat. Cat despre testele numerologice, chiar nu m-am pregatit deloc. In cazul meu insa, testul a constat in prima parte din intrebari despre UE iar in a doua parte din testele pentru care te pregatesti tu.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Am o intrebare in legatura cu joburile de la UE: trebuie sa ai cunostinte in drept, economie sau administratie publica ca sa ai sanse de angajare?

Eu am terminat matematica...au nevoie de oameni cu studii in matematica pe acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

Buna Ana_30,

Nu se poate da un raspuns general valabil. Exista concursuri la care trebuie sa ai studii superioare indiferent de profil, insa exista si concursuri specializate la care trebuie sa fii absolvent al unui profil anume.


Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEI spune:

Buna ziua.
Alice Wonder felicitari pentru reusita la competitie. Si eu am fost anuntata ca am reusit la testul de selectie, cel cu intrebari din UE si verbal & numerical reasoning. Mi se cere acum sa trimit un dosar care sa contina printre altele: evidence of professional experience clearly indicating the starting and finishing dates and the exact nature of the duties carried out. Mai concret, ce insemna asta?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

GEI, asta inseamna copie dupa cartea de munca (eventual traduceri legalizate) plus o hartie scrisa de tine in care sa descrii activitatile tale in cadrul fiecarui loc de munca. Succes in continuare.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Anangel, merci mult de tot pentru precizari!
Scuze ca raspund abia acum, nu am mai intrat pe site si abia acum am vazut ca ai raspuns si tu rugamintii mele. Merci frumos!
Nu stiu de ce, dar nu am fost anuntata pe mail-ul personal ca am primit un raspuns la acest subiect.
In alta ordine de idei, zilele trecute am dat rationamentul verbal si numeric, am fost informata ca raspunsul il voi avea in mai. Eu sper sa obtin punctajul necesar pt a merge mai departe, desi timpul mi s-a parut cam scurt, se vede treaba ca sunt cam incetinica la minte

Merci inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

dodolici poti sa dai un exemplu despre o intrebare de la rationament verbal si una de la numeric? ce grad de dificultate au astea?
m.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Draga Melinda,

Rationamentul verbal consta in urmatoarele: ti se dau 20 de textuletze (intre 7 si 10 randuri fiecare)- sunt fragmente fie din articole aparute in ziare, fie din diferite rapoarte, documente, statistici etc. La sfarsitul fiecarui textulet exista 4 afirmatii, iar tu trebuie s-o bifezi pe cea care este corecta. Ideea este ca trebuie sa citesti cu foarte mare atentie documentele respective, ca sa poti alege raspunsurile corecte.

La rationamentul numeric ai 20 de "probleme". In general, ti se prezinta un tabel, cu mai multe coloane. Ti se cere ca, pe baza datelor din tabel, sa calculezi ceva. Sunt chestii elementare, nu te gandi ca e vorba de cine stie ce matematici aplicate :)

Da-mi, te rog, o adresa de mail la care sa-ti pot trimite cateva exemple. De altfel, cateva exemple gasesti chiar pe site-ul EPSO. Trebuie sa-ti spun insa ca documentele pe care ti le pot eu trimite sunt in limba franceza, pentru ca asta este limba aleasa de mine pt examen.

Numai bine si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

RUGAMINTE MARE CATRE FETELE CARE AU TRECUT TESTUL DE INTREBARI DESPRE UE:

Ce materiale de studiu ati avut? Ce carte/carti sa citesc pentru pregatirea acestui test?

Merci anticipat pentru ajutor, toate cele bune!

Mergi la inceput