Joburi la UE - Bruxelles si Luxembourg

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

@dodolici112
Eu nu m-am pregatit deloc pentru partea asta, dar stiu ca "The ultimate EU Testbook" are si doua capitole de verbal and numerical reasonig. Pe site-ul EPSO gasesti si câteva exemple de teste de genul acesta.
@gudinde
Jurnalul Oficial al EU spune:
European public administration
— Preparing, developing and implementing Community initiatives, including working on case studies,
producing reports, drafting Community legislation, and taking part in consultations and negotiations
within the institution and, if necessary, with business and other interest groups in the Member States, and
with the other Community institutions,
— taking part in international negotiations, implementing bilateral and multilateral agreements, and
managing commercial- or development-policy instruments,
— administration and implementation of Community policies and action programmes in various fields of
activity such as the single market, external relations, social affairs, agriculture, structural policies,
transport, the environment and information,
— human resources management, including training,
— project management,
— management and control of financial resources,
— communication and information policy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Alice, merci frumos pentru raspuns!
Daca ne mai poate ajuta vreo fata in legatura cu materialele din care putem pregati examenul de "raisonnement verbal et numerique" o asteptam cu drag si multimim anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:


@dodolici112
Cu placere.
Am dat si peste asta:
Verbal and numerical reasoning mcq for the european institutions' competitions - methodology and 160 questions with answers - new 2005 edition (Publication date: 2005 ; 277 pages )
by Hetru, Emmanuel / Bizeur, Jean-Luc

Mai multe amanunte: http://www.libeurop.be/livre.php?numero=51

Mult succes!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Alice_Wonder,

Multumesc pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

As dori sa va rog, pe cele care ati dat deja testul de "raisonnement verbal et numerique", sa ma lamuriti cu un lucru, care nu imi este clar: la prima parte a testului, cea de rationament verbal, sunt incluse si intrebari despre structura UE, sau asta e un examen separat, pentru cei care se califica in etapa urmatoare a examenului pentru ocuparea unui post? Eu am cumparat de pe site-ul EPSO un set de intrebari de rationament verbal (similare cu cele care se dau la examen, spun ei) si acele teste sunt compuse dintr-un text pe care trebuie sa-l citesti (de regula stiri din ziare, comunicate de presa etc), ti se dau 4 variante de raspuns si, din ce ai inteles, sa bifezi varianta corecta. Cineva insa mi-a spus ca vor fi incluse si intrebari legate de structura si functionarea UE!!!!
Va rog, puteti sa-mi spuneti daca e adevarat?

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

Buna dodolici12,

ai putea sa precizezi la ce concurs te-ai inscris? Asta pentru ca structura testelor poate sa difere de la concurs la concurs.

PS: EPSO vinde seturi de intrebari?

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Alice,

In primul rand mii de multumiri pentru promptitudinea cu care raspunzi mail-urilor mele disperate :)
Eu sunt inscrisa la un concurs de "chefs d'unite de citoyennete roumaine-information, presse et relations publiques". Ai vreo idee daca la "raisonnement verbal" se vor da si intrebari despre structura si functionarea UE?
Da, exista un site pe care se gasesc exemple de teste (contra cost) pt pregatirea candidatilor, www.eutests.eu. Dar, daca ai nevoie, pentru tine sau pentru altcineva, iti pot da eu ID-ul si parola mea ca sa intri si sa rezolvi testele, ca nu are sens sa mai platesti si tu. Testele nu iti vin tiparite, ci, dupa ce faci plata, ti se da "liber" la exercitii :).

Merci din suflet inca o data pentru ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

Draga dodolici12,

nu, testul de rationament verbal nu va contine intrebari legate de UE. Acestea vor fi puse in timpul probei orale. Multumesc pentru oferta, dar eu nu ma mai stresez

Când esti programata pentru teste?

PS Linisteste-te, nu este cazul sa intri in panica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodolici112 spune:

Ufffffff, merci frumos, Alice! Intrasem un pic in panica, fiindca nu prea mai aveam timp sa ma pregatesc si pt partea asta.
Eu sunt programata pt testul de rationament verbal si numeric pe data de 27 martie, pana atunci fac exercitii ; merci mult pt incurajari, dar sunt foarte stresata, fiindca timpul alocat acestui examen e de 35 min pt partea de verbal si 40 pt partea de numeric si mi se pare cam putin; asta e, oi vedea eu cum m-oi descurca. Si daca o da Domnul si m-oi califica mai departe ma ocup si de UE.

Inca o data, mii de multumiri!

P.S. Tie cum ti s-a parut partea asta de examen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Wonder spune:

Ia-o incet, nu te stresa prea tare! Asta ti-o spun din experienta proprie. La concursul pentru administratori am avut rationament verbal (20 intrebari) si rationament numeric (10 intrebari). Mie mi s-a parut foarte usor; am raspuns corect la 18 intrebari la verbal si la 9 intrebari la numeric.

Succes la pregatire!

Mergi la inceput